Baba Yadigarı Bir Citizen

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Baba Yadigarı Bir Citizen

Mesaj winterdrops » 05 Ağu 2010, 00:02

Merhabalar. Daha önce bir sohbet sırasında Bizantolog ile paylaymıştım bu saatin varlığını. Fakat incelemesini yapmak bugüne kısmet oldu. Gerçi bu forumdaki büyük üstatların yaptığı incelemeleri okuyunca bunun bir inceleme olmadığını anlayacaksınız ama saat yinede görmeye değer.

Saati babam ben doğmadan bir sene önce 1980 yılında satın almış. Fiyatını sorduğumda bir maaşım kadardı demişti. Şimdi 2000 TL civarı alan bir memur olduğuna göre o zamanlar 1250-1500 $ seviyelerinde olduğunu tahmin ediyorum. Yaklaşık 30 yaşında ve tıkır tıkır çalışıyor.
Yine babamdan pil ömrünün 3 sene kadar gittiğini öğrendim. Ağırlığı 100 gr civarında. Kasası 40 mm civarında, sadece kadranı ise 30 mm civarında olan bir saat. Kalınlığı ise 5 mm kadar. Saatin arkasında şunlar yazıyor: Citizen Watch Co. 4 - 797981 TA, 0120940, 43 - 9037, GN-7W-S, JAPAN. Modeli ile ilgili bu bilgilerin bazılarını google ile arattım fakat bir bilgiye ulaşamadım. Belki üstatların bu konuda yardımları olabilir.

Saat bu güne kadar asla bir bakım falan görmemiş fakat durumu gayet iyi. Babam maalesef cep telefonu çıktıktan sonra saat kullanımını bırakan insanlardan birisi. Birkaçkez ona saat sevgisi aşılamaya çalıştımsada başarılı olamadım. Gerçi bu benim işime yaradı ve saati ben aldım.

Saatin klipsi takması zor olan fakat kolda çok rahat olan bir dizayna sahip. Yadigar olduğu için değil ama kadran dizaynı falan küçüklüğümden bu yana beni hep etkilemiştir. Özellikle kordonu çok şık bir saat. Gerek forumumuzda, gerek yurtdışı forumlarda çok dolaşan bir saatsever olarak bu kadar şık bir kordona sahip bir saat daha önce görmedim. Zannediyorum bu tür kordonlara örme kordon deniyor ama ne deniyorsa densin acayip güzel bir kordon. Tabi bunlar benim düşüncelerim.

Evet arkadaşlar böylelikle ilk incelememi yaparak biraz daha kendimi iyi hissediyorum. Umarım beğenirsiniz. Saygılarımla...

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
winterdrops

Re: Baba Yadigarı Bir Citizen

Mesaj bizantolog » 05 Ağu 2010, 01:00

En güzel saatler manevi değeri olanlardır.

Nice yıllara.
Kullanıcı avatarı
bizantolog

Mesaj nickynick » 05 Ağu 2010, 01:30

İnceleme için çok teşekkürler, gerçekten şık bir saat. Herşeyden öte manevi değeridir bu saati farklı kılan.
Bu arada fotoğraflar harika!! Teşekkürler
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj Redliner » 05 Ağu 2010, 19:37

Saat güzel yıllanmış :) hele o balıksırtı gibi olan mesh kayışı gerçekten daha şık yapıyor saati. Sizde güle güle kullanırsınız inşallah...
Kullanıcı avatarı
Redliner

Mesaj winterdrops » 05 Ağu 2010, 20:13

Teşekkür ederim dostlar.
Kullanıcı avatarı
winterdrops

Mesaj sedir » 06 Ağu 2010, 05:37

Oldukça zarif bir saat. O zamanlarda saatin kasası ile beraber değişmeden devam eden metal bilezikler revaçtaydı. Bu çok ince dişli örgü bilezik de onlara bir örnek. On sene pil ömrü bana ilgi çekici geldi. Uzun yıllar birlikteliğinizin devamını dilerim.
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Mesaj winterdrops » 07 Ağu 2010, 11:44

Özür dilerim pil ömrünü yanlış yazmışım. 3 sene olacaktı. İleti de nasıl değiştircemi bulamadım.
Kullanıcı avatarı
winterdrops

Mesaj Bond » 16 Ağu 2010, 16:54

İletiyi ben düzelttim winterdrops. İnceleme için teşekkürler, bence gayet samimi ve güzel bir yazı olmuş. Belli bir dönem oldukça sık kullanılan tarzda bileziğe sahip bir model. Çok zarif ve güzel olduğuna bende katılıyorum. Güle güle daha nice yıllar kullanmanı dilerim.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners