Vintaj Tissot PR5x6 GL İnceleme

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Vintaj Tissot PR5x6 GL İnceleme

Mesaj rtalhaustun » 08 Haz 2020, 00:16

Resim

Yazı rtalhaustun.com'dan alıntıdır.
Merhaba!

Hadi biraz otomobillerle özdeşleşen saat konuşalım! Aslında otomobil yarışı, uzay yarışı, yat yarışı ve diğerlerinden söz ederken saat severlerin aklına ilk Tag Hauer Monaco, Rolex Daytona ve Omega Speedmaster gelir. Saatler ile ilgisi olmayan herhangi bir kişi bile rastgeldiği bir spor müsabakasında ya Rolex, Omega, Tag Hauer veya Tissot sponsorluklarını görmüştür. Ancak saat severlerin aklına Tissot markasından üstteki 3 kol saatinin adından sonra Tissot PR516 gelir. Aslında bir saat serisi olan PR5x6 serisi, herhangi bir Tissot bayiine giren birisi bile görüp beğenebilir. Özellikle yeni nesil Tissot PR516’ların kasa arkasına baktığınızda Tissot’un bu modelleri otomobil sporlarıyla direkt özleştirdiğini kazınmış olan direksiyon motifiyle görebilirsiniz. Ancak benim gibi vintaj severler yeni nesil PR516 serisini boyutlarından dolayı beğenmeyeceklerdir. Bu husus bizleri 1970’lere kadar götürecektir. Burada ise karşımıza çok yakışıklı ve maskülen parçalar çıkacaktır!

Resim

Resim

Resim

Yukarıda gördüğünüz modeller PR serisi olmasına rağmen sırasıyla şöyledir; PR526GL, PR516GL ve PR516 Seastar. Fotoğraflar için değerli koleksiyoner kkarakus’a teşekkür ederim.

Hem koleksiyoner arkadaşımın hem de benim çok beğendiğimiz bu serinin vintaj parçalarına sahip olmanın verdiği duygu paha biçilemez.

Tissot PR vintaj serisi, şimdiki evlatlarından farklı olarak 36 mm kasa çapıyla gelmekte ve kesinlikle bileği yormamaktadır. Fotoğraflarda da göreceğiniz çelik bilezikler ise ağır gözüktükleri halde kesinlikle öyle değillerdir. Ancak daha nadir kardeşleri PR526GL’nin bilezik baklaların kesimi diğerlerinden farklıdır, eğer dikkat ederseniz PR526GL modelindeki bilezik baklalarının daha sivri köşelere sahip olduğunu görürsünüz. Fakat, iki modelin de kasa boyut değerleri ve akrilik cam unsurlarının aynılığından bahsedebiliriz.

Ah, az kalsın atlıyordum! Bir de o 3 boyutlu kadran!

Saat ve dakika çerçevesi akrep ve yelkovandan yüksekte duran saatte, saniye kolu aynı hizada tutulmuştur. Bu da PR526GL’deki yeşil kadrana bakıldığında muhteşem bir cümbüş oluşturmaktadır.

Resim

PR526GL’nin üretim yılı olarak PR516GL’den farklı olması, Tissot PR526GL’nin kalbine Omega cal.1010 makinenin yer almasını sağlamıştır.

Bu efsane makine hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için TIKLA!

Vintaj kronografları Türkiye’de ve galiba artık dünyada nadir görülen bu seri, Tissot’un marka değerinden ve güzel reklam afişlerine rağmen, belki de pazarlama başarısızlığından pek bilinmemektedir. Yine de bizler gibi bu hobi ile ‘kafayı yakmış’ kişiler tarafından genellikle beğenilmektedir. 39-40 mm altındaki saatlerin kadın saati sayıldığı günümüzde bu saati takmak ve keyif almak gerçekten büyük bir ayrıcalık. Sizi bilmem ama ben ve koleksiyoner arkadaşımın aklında, yarış mirası(ing-‘racing heritage’) dendiğinde ilk 3’te bu saat olacaktır.

Özellikle, delikli bileziği PR516’yı gerçek ruhuna kavuşturan gerçek bir detay!

Sizi, benim ve Kerim K.’un çektiği fotoğraflar ile başbaşa bırakıyorum! Hoşça kalın!

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
En son rtalhaustun tarafından 08 Haz 2020, 00:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
in love w/ Cartier
Kullanıcı avatarı
rtalhaustun

Re: Vintaj Tissot PR5x6(GL)

Mesaj azizkaya » 08 Haz 2020, 00:18

Harika bilgiler.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Re: Vintaj Tissot PR5x6(GL)

Mesaj KKarakuş » 10 Haz 2020, 13:48

Talha keyifli ve güzel bir yazı olmuş, eline emeğine sağlık :thumbup:

Tissot PR 516 serisi, kadran, indeks dizilimi ve tasarım olarak bence saat endüstrisinin ikonik modellerinden biri. Keyifli bir kullanımının da mevcut olduğunu belirtmek isterim.

Fotoğraflar için de teşekkür ediyorum, umarım katkı sağlayabilmişizdir. ;)
" İnsanlar hangi dünyaya kulak kesilmişse, öbürüne sağır..! " / İsmet ÖZEL
Kullanıcı avatarı
KKarakuş

Re: Vintaj Tissot PR5x6 GL İnceleme

Mesaj hozburun » 10 Haz 2020, 13:56

Talha :champ: :champ: :champ:
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj Bond » 10 Haz 2020, 13:59

İnceleme ve bilgiler için teşekkürler :champ: Başlığa inceleme ibaresini ekledim ;)
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj volkifb » 12 Haz 2020, 21:53

Harika bir inceleme olmuş keyifle okudum,emeğine sağlık. :thumbup:
Kullanıcı avatarı
volkifb

Mesaj bumega » 12 Haz 2020, 22:05

Cok keyifli bi inceleme olmus [emoji1303]

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
bumega

Mesaj mertk » 13 Haz 2020, 19:26

Çok güzel bir saat :thumbup:
IVAN BEBEK BİR GÜN TÜRKİYE'YE YOLUN DÜŞECEK!!!
Kullanıcı avatarı
mertk

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 130 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners