Maurice Lacroix Aikon Koleksiyonunu G├Ârmek ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z

Davosa, Kadloo, Marcello C, Schaumburg, Seiko Diver ─░nceleme

─░svi├žre ve Avrupa Mekanizmal─▒ Saat ─░ncelemeleri ve Kutu A├ž─▒l─▒┼člar─▒ B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, ─░svi├žre Saat ─░ncelemeleri B├Âl├╝m├╝m├╝zde ├ťyelerimizin ve TSF'nin ─░nceledi─či ─░svi├žre ve Avrupa ├ťretimi Mekanizmal─▒ Saat Marka ve Modellerinin Kutu A├ž─▒l─▒┼č, ─░zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Foto─čraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar─▒n─▒ Kapsayan Bir├žok De─čerlendirme Kriterine Ula┼čabilirsiniz.

─░yi Forumlar Dileriz

TSF

Davosa, Kadloo, Marcello C, Schaumburg, Seiko Diver ─░nceleme

Mesaj Clk » 25 Tem 2010 21:37

Arkadaslar Merhaba,

belkide T├╝rkiye'de hicbir yerde bulamayacaginiz bir karsilastirma yapmak istiyorum. Baslikta isimleri gecen markalara ait y├╝ksek kaliteli ve kalitelerine oran ile uygun fiyatli Diver saatlerin karsilastirmasi.

Aynen Pilot saatlerinde oldugu gibi Dalgic saatleri de erkek icg├╝d├╝lerinin yarattigi mitoslar olsa gerek. Bug├╝n hangimiz Pilot saatlerimizi y├Ân bulmak, yakit hesabi yapmak yada gidilen mesafeyi bulmak icin kullaniyoruz? Cevap reel anlamda hicbirimiz!!! Ayni dalgic saatlerini 200metre ve ├╝zeri dalislarda kullanmadigimiz gibi. Yine de g├╝cl├╝ kasa yapilari, b├╝y├╝k vidali tepeleri ve masif bilezikleri ile dalgic saatleri t├╝m erkeklerin r├╝yalarini s├╝slemekteler.

Ancak Rolex, IWC, Omega, Tag Heuer, Oris gibi markalarin bu tip dalgic saatleri icin talep ettikleri rakamlar b├╝y├╝k. Dolayisi ile bu inceleme bu kadar y├╝ksek meblag ├Âdemek istemeyen yada alternatif marka arayanlar icin g├╝zel bir kaynak.
T├ťRK'├╝m!!! ├ťlkem T├ťRKIYE CUMHURIYETI, bayragim T├ťRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Kay─▒t: 17 Kas 2009 02:03

Re: Davosa, Kadloo, Marcello C, Schaumburg ve Seiko Diver

Mesaj Clk » 25 Tem 2010 21:51

Ilk saatimiz Davosa Argonautic,

Fonksiyonelligi y├╝ksek, okunmasi kolay, dizayn olarak basarili, makine olarak yeterli ve fiyat olarak uygun bir saat ariyorsaniz Davosa sizin icin ├╝retilmis bir saat. 42,5 mm capinda ki kasasi, basarili bilezik dizayni, gayet saglam dizayn edilmis kilit sistemi, dalgiclar icik ek bilezik sistemi, 330 metre WR ve y├╝ksek kapasiteli kolay okunabilir indexler bu saati gercek bir diver yapiyor.

Yine g├╝venlik nedeni ile tek y├Ânl├╝ yapilmis bezel dalgiclar icin d├╝s├╝n├╝lm├╝s k├╝c├╝k ama ├Ânemli bir ayrinti. Bezel'de kullanilan index ve rakamlarin dalis esnasinda kolay okunabiliyor olmasi cabasi. Kolay kullanilabilen b├╝y├╝k tepe dalgiclara ve g├╝nl├╝k kullanicilara kolaylik saglayan diger bir ├Âzellik.

Tarih g├Âstergesinin olmasi dalgiclar icin cok ta gerekli olan bir ├Âzellik olmasa da saati g├╝nl├╝k kullanim icin uygun kiliyor.

2824-2 kodlu ETA makine kullanan saat teknik anlamda da yeterli bir performans g├Âsteriyor. ekstra g├╝cl├╝ safir cam, vidali tepe ve yine vidali arka kapak ile Davosa saglam bir dalgic saatini 485 Euro ile m├╝sterilerine sunuyor.

T├╝m bunlari bu fiyata yeterli mi buldunuz. O zaman 485 Euro icinde vidali bir helium valve hediye. :D

Resim
T├ťRK'├╝m!!! ├ťlkem T├ťRKIYE CUMHURIYETI, bayragim T├ťRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Mesaj Clk » 25 Tem 2010 22:12

Ikinci saat Kadloo Ocean Date Pro.

Kadloo dizayn olarak Omega PO'yu andiriyor olsa da yine de kendine ├Âzg├╝ denilebilecek detaylar tasiyor ve saat cok basarili tasarlanmis. Portakal rengi bezel nedeni ile takim elbise ile takilamayacak bir saat olsada spor kiyafetler yada casual tarzda kombine etmek sorun olmayacaktir.

43mm'lik capi ile sinirda seklinde nitelendirilebilecek bir b├╝y├╝kl├╝ge sahip olan Kadloo 300 metrelik WR ile dalgic saatlerini sinifina dogrudan girmeyi basariyor. Rolex tarzi finishing'e sahip olan vidali tepe ve vidali arka kapak, safir cam ile tamamlanarak saatin saglanmligini ve g├╝venirligini arttiran etkenler olarak karsimiza cikiyor.

Saatin okunmasi d├Ârt k├Âseli tasarlanan s├╝perluminova indexler sayesinde cok kolay. Yine iri ve g├╝zel bir formda tasarlanmis akrep ve yelkovan bu ├Âzelligi tamamlayan ayrintilar. Saatin dalgiclar adina tek negatif noktasi bezel ├╝zerinde ki rakamlarin okunamiyor olmasi. Bu eksiklik bezelde 12 noktasina yerlestirilen SL mine ile asilmis. Yine Rolex tarzi lup tarihin okunmasini kolayslastiran diger bir ayrinti.

En b├╝y├╝k eksiklik ise Kadloo'nun baz modelde deri kayis kullaniyor olmasi ki dalgic saati ile uyusmayan tek ├Âzelligi. Markanin bezel ile uyusan deri kayis tercihi bence yanlis ama optik anlamda inanilmaz basarili olmus. ├ťst modellerde kullanilan celik bilezik yine Rolex tarzi ve gayet basarili. K├╝c├╝k detaylarda ki iscilige biraz daha dikkat edilebilirdi ama bu fiyat klasmaninda bu ├Âzellikleri veren bir saatten de fazlasini beklemek biraz haksizlik olur.

Kadloo'da ayni Davosa gibi Swiss Made ve ETA 2824-2 makine kullaniyor. Yaklasik 38 saat reservi var. 28.800A/h ve 25 tas makinenin diger ├Âzellikleri.

Resim

Resim
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Mesaj Clk » 25 Tem 2010 22:31

Marcello C. Nettuno 3...

Karsilastirmada ki tek cam arka kapakli saat. Buna ragmen 300 metre WR cok basarili.

Nettuno 3, Sellita marka SW 200 kodlu mekanizma kullaniyor. Bu mekanizma ETA 2824-2'nin klonlanmis (yada baska bir degis ile kopyalanmis) hali. Dolayisi ile simdiye kadar incelenen saatler ile arasinda cok b├╝y├╝k bir teknik farkliligin varligindan bahsedemeyiz.

Nettuno 3, 40 mm'lik bir capa sahip. Bu sayede her kola uyum saglayabilecek ve konforu y├╝ksek bir saatten bahsettigimizi rahatlikla s├Âyleyebiliriz. Zor kullanilan bezel sadece saat y├Ân├╝n├╝n tersine hareket edebiliyor. Diger saatlere oran ile k├╝c├╝k kalan indexler yinede siyah ve acik beyaz SL indexler sayesinde hem gece hem de g├╝nd├╝z kolay okunabiliyor. Akrep ve yelkovanin b├╝y├╝kl├╝g├╝ de yeterli b├╝y├╝kl├╝kte.

Kullanilan bilezik kalite olarak yeterli. Brushed diye nitelendirdigimiz optik finishinge sahip ve kenarlari polisajli. Kilit sistemi yine robust ve kullanimi kolay ama cok g├╝venli dizayn edilmis. Diger saatlere g├Âre k├╝c├╝k kalan vidali tepe yinede kullanim anlaminda sorun cikartmayan bir obje.

498 Euro fiyati ile marcello C. Nettuno 3 Dalgic saatleri klasmaninda alternatif markalar icerisinde ki yerini gurur ile almaktadir.

Resim

Resim
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Mesaj Clk » 25 Tem 2010 22:50

Schaumburg Watch Aquamatic II.

Bu markayi hic duydunuz mu bilmiyorum ama Almanya'da markanin fanatikleri mevcut. Her bir saat pazarinda mutlaka y├╝ksek degerde Schaumburg saatlere rastlamak m├╝mk├╝n. Almanyada Butik ├╝retim yapan bir firma.

Bana g├Âre tanitimi yapilan saatler icerisinde en basarilisi. Muhtesem renk kombinasyonlu hatasiz kadrani, yine luminova ile desteklenmis bezel ve devasa b├╝y├╝kl├╝kte ki g├Âstergeler, 2000 metre WR, Helium Valve, Masiv bilezik saati degisilmez bir dalgic saati yapiyor.

Muhtesem kilit mekanizmasi luks saatleri aratmayacak cinsten. Mat kasa, muhtesem iscilik, iyi calisilmis detaylar, tam olmasi gereken boyutta ki vidali tepe, detayli calisilmis vidali arka kapak, tarih g├Âstergesi v.s. nereye bakarsaniz saatte kaliteg├Âr├╝yorsunuz. Kullanilan mekanizma yine Sellita firmasindan SW200. Bu saatin iki versiyonu bulunuyor. 890 Euro fiyat ile COSC sertifikasiz ve 1190 Euro ile chronometer (COSC Sertifikali).

Saatin tek negatif tarafi 258 Gr'lik devasa agirligi. Karsilastirmada ki en yakin rakibinden neredeyse 100 Gr daha agir. Tabii ki bunun cesitli nedenleri var. Bunlardan bir tanesi Alman firmanin kullanmis oldugu g├╝venlik fakt├Ârleri. Bir ├Ârnek vermek gerekir ise saat 250 bar'da (2500 metre) test ediliyor ve saat testi gectikten sonra arka kapak ├╝zerine sadece 200 bar yaziliyor. %20'den fazla bir g├╝venlik fakt├Âr├╝. Inanilmaz...

Swiss Made'mi demistiniz!!!!! Bosverin bunlari... Saat end├╝strisinin gelecegi Panezerlerde yatiyor :D

Resim
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Mesaj Clk » 25 Tem 2010 22:53

Bir de Schaumburg Watch (Lindburg-Benson) markasinin diger bir modelininin fotografini yayinlamak istiyorum. Tek kelime ile takmada yaninda yat :D

Tek kelime ile m├╝kemmel bir saat...

Resim
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Mesaj Clk » 25 Tem 2010 23:08

Son olarak Seiko Diver's 200 m

399 Euro'luk fiyati ile karsilastirmanin en ucuz saati. Seiko in-house 4R15A mekanizma kullaniyor. Bu makine SW200 ve ETA 2824-2'den farkli olarak 21.600 A/h, 22 tasli ama 50 saat reserve sahip. Teknik anlamda yeterli bir saat.

Bu saatin ucuz olmaktan cok uzak dogulu m├╝hendislik ve ├╝retim kabiliyeti ile alakasi var. Saat fiyatinin ├╝zerinde performans g├Âsteriyor. Tek eksiginin 200 metre WR oldugu s├Âylenebilir ama basligin ilk mesajinda da yazdigim gibi hangimiz 200 metre derinlige daliyoruz????

Seiko muhtesem bir bezel'e sahip. Kullanimi ve ayarlamasi cok kolay. Kadran'in okunmasi nerede olusaniz olun m├╝kemmel ki bu dalgiclar icin en ├Ânemli ├Âzelliklerden bir tanesi. 123 Gr'lik agirligi ile hafif ve ├╝rethan kayis ile dalislara uygun. Yalniz bileginiz kalin ise bu 43 mm'lik saati kiyafet ├╝zerinde kullanmak kayisin uzunlugunun kisitli olmasindan dolayi ciddi sorun yaratacaktir.

Tepenin finishing'i beni tatmin etmeyen cinsten ve kavramasi zor. Bu kadar muhtesem bir bezel yapabilen bir firmanin b├Âyle abuk subuk bir tepe kullanmis olmasini anlamiyorum. Ama beni taniyanlar bilir ki ne Seiko ile yapabiliyorum Ne de Seiko olmadan. 4 tane Seiko saatim var ve hepsinde ayni seyler. Kimi noktalarda Seiko rakipsiz bir firma kimi noktalarda ise kullanicisini deli ediyor.

Aynen bu saat gibi. Genelinde muhtesem olan saat dalgic saatleri kategorisinde asagida ki noktalar ile kaybediyor.

1- K├Ât├╝ calisilmis tepe
2- Kisitli kayis uzunlugu
3- K├╝c├╝k tarih g├Âstergesi (genel anlamda)

Resim

Yeter yoruldum :D
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Mesaj sosyalcan » 25 Tem 2010 23:39

Clk yine u├žurdun! Bu kadloo nun S─░yah turuncu bezellisi var. Ger├žekten harika
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
sosyalcan

Kay─▒t: 17 ┼×ub 2010 17:12

Mesaj Frax » 26 Tem 2010 00:10

Forumdaki en faydali basliklardan birisi :) Markalari tanitmak ve bilgilendirmek icin de oldukca ayrintili olmus inceleme. Benim oyum Davosa'ya :)

RHL nin Taucher modellerinden de bahsedebiliriz bence burada.Her ne kadar dalis amacli kullanim icin pek uygun olmasa da bence tasarim olarak onlar da guzel.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Frax

Kay─▒t: 27 Ara 2009 15:36

Mesaj razz » 26 Tem 2010 02:09

Ben Marcello C'yi tek ge├žerim bu kar┼č─▒la┼čt─▒rma i├žinde.. ├ľzellikle bilezik/klips kalitesi m├╝kemmeldir.. clk'n─▒n kasaya nazaran biraz minyon kalm─▒┼č tepe d─▒┼č─▒nda benim ekleyebilce─čim bir di─čer eksi y├Ân├╝ see-thru caseback ki bu pek kullan─▒c─▒ i├žin tercih sebebi olabiliyor.. Ben pek hazzetmem..

Bu markalar ek olarak benim gruba dahil etmeyi uygun g├Ârd├╝─č├╝m saat de Marathon SAR Automatic Diver

Resim

ETA 2824 kalibreye sahip, olduk├ža derli toplu, Military Diver tad─▒nda g├╝zel bir ├Ârnek.. Ortalama 200,00 USD civarlar─▒nda internet fiyat─▒ var.. Ancak clk'n─▒n mesaj─▒nda yer alan di─čer birka├ž ├Ârnek gibi bu saat de TR pazar─▒nda malesef sat─▒lm─▒yor..
" The difference between men and boyZ is the price of their toyZ "
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
razz

Ya┼č: 41
Kay─▒t: 18 Ara 2009 16:05

Mesaj Bond » 26 Tem 2010 11:46

Clk eline sa─čl─▒k, ├žok g├╝zel ve detayl─▒ bir kar┼č─▒la┼čt─▒rmal─▒ tan─▒t─▒m konusu olmu┼č. Tam 2Fast'in sevece─či konu :) TSF farkl─▒ diver saatler a├ž─▒s─▒ndan ├žok geni┼č bir ar┼čive sahip oldu. Daha ├Âncede bu markalar d─▒┼č─▒nda Zenton, Prometheus, Zinex, Doxa, Helson vb gibi bir ├žok markay─▒ tan─▒tt─▒k ve ├╝zerine konu┼čtuk.

Benimde bu modeller i├žinden Schaumburg Diver modeli ilgimi ├žekti. Bu markan─▒n manufakt├╝r tabir edilecek klasik ├žizgide modelleride oldu─čunu g├Ârd├╝m. ├çok g├╝zel ve ba┼čar─▒l─▒ saatler mevcut. Firman─▒n full katalo─čunu foruma ekledim. Faydalanmak isteyen ├╝yelerimiz i├žin linki altta veriyorum.

Schaumburg Watch Lindburgh & Benson 2010 Katalog :arrow: viewtopic.php?f=12&t=3326

Marcello C i├žin Razz daha ├Ânceki konusunda da klips kalitesi m├╝kemmeldir demi┼čti. Bu markay─▒ kullanarak test etti─čine kanaat getirdim art─▒k :) Bu arada Marathon SAR i├žin birde HD Video tan─▒t─▒m─▒m─▒z mevcut forumda. Link altta.

Marathon SAR Automatic HD Video Tan─▒t─▒m :arrow: viewtopic.php?f=157&t=3163

Schaumburg AQM II 2000M Press Kit

Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Bond
Administrator

Ya┼č: 44
Kay─▒t: 14 Eki 2009 21:36

Mesaj Clk » 26 Tem 2010 23:06

O kadar yorum yazip siralamayi unutmusum.

Beni siralamam s├Âyle olurdu

1- Schaumburg
2- Davosa
3- Marcello
4- Kadloo
5- Seiko
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Sonraki

D├Ân TSF ─░svi├žre Saat Kullan─▒c─▒ ─░ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 34 misafir

Click To Discover Time Square Kanyon

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners