Tudor BlackBay 58

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Tudor BlackBay 58

Mesaj sieger » 20 Haz 2019, 13:14

Resim
Yeni bir açılış ile karşınızdayım. Ve inceleme durumu benim için genelde teknikten öte duygusal bir durum olduğundan biraz da uzun olacaktır. Yoksa zaten teknik konuları googledan rahatlıkla bulabiliriz. Ufacık not geçtim bunlar için de ama... ne bileyim yeter işte.

Önce eldekilerden başlayalım

1. Casio f91w
- yoruma gerek olmayan her yola gelen, 99dan beri(sanırım ya da o ara) canım yoldaşım
2. Raymond Weild Maestro small seconds
- üniversite mezuniyetimde ailemim aldığı, evladım artık güzel zarif bir saate ihtiyacın var diyerek beni onore ettikleri, koleksiyonumun her daim en değerli saati olacak parça.
3. Rolex explorer 114270
- sacma yere gitti.. bunu konusmuyoruz, sormuyoruz, sorgulamiyoruz, guzel vakitlerimiz oldu, heyecanli anilarimiz oldu, fazla ihtirasliydi herhalde, kendi atesinde kavruldu diyelim bari.
4. Tudor Black bay 58
- yeni baby, hoşgeldin bebiş, ciciii ciiii

5. Rolex datejust 36mm-41mm
- explorer 36 da gidince, cok makul bir alternatif olarak geliyor gibi, zaten tarihli bir dress saat istiyordum, ancak submariner ozellikle yeni super case ile kocaman olunca, direk buraya kaydim. Efsanevi bir dress watch, ve bb58le cok iyi kombin olacaklardir. Ya da cartier tank in tarihlisi de olabilir... Ama hep hayal edip deneyince bu ne lan diyorum cartier saatlerine, alismak zor :) Ama 39mm OP date olsa çok da şükela olur ve daha saat var olurken sipariş ederim o da net.
6. Rolex Daytona
- 116500, beyaz kadranlıyı hayli sevdim, aslında mavi kadranlı olan inanılmaz hoş ama var mıdır nerede bulunur onu bilmiyorum, onun bulunabilirliğine göre hangisini alacağım değişecektir.

simdi 0 numaralılar, fikri güzel ama hani.. bilemedim ben onu saatleri.
0. Sinn 356
38.5mm chronograph, kesinlike denemek lazim, daytonadan vazgecmem zor, ama gecersem, welcome home torenlerine baslariz.
0. Patek Philippe Aquanaut 5164a
- dünyayı geziyorum ya, gmt falan çok lazım ondan... şimdilik sırf patek olsun ve bi komplikasyonu olsun diye burada, muhtemelen de hic var olmayacak, bilmiyorum
0. Patek Philippe Nautilus
- Yorum yapmıcam ama 60 yaşıma geldiğimde ya da öyle hissettiğimde takmak istediğim saat.
0. Richard Mille
- genel olarak iskeletleri sevmesem de, 14gram mi ne acaip saatleri mevcut, darbelerden etkilenmesin diye kablo ile tutturduklari mekanizmalar falan cidden cezbediyor. ama son sirada tabii ki, o zamana kadar 5000 kere degisir fikrim, mesela bir montblancin konsept tasarimi vardi 16 gram gibi bir seydi, daha derli toplu bir goruntusu var, o olsa, tadindan yenmez, ama konsept 2016 da sunulmustu, ondan zor gibi. E tabi bir diğer etmen de bu para ile inanılmaz yatırımlar yapabilecek olmak, diğerleri bile bir yere kadar ama buna çıkınca cidden hesap karışıyor. Sonuçta saatlere vereceğim bir bütçe var ne olursa olsun ticaretini yapmıyorum ve keyfi bir durum. O yüzden kendi limitlerimi aşamamam gerekir.

Resim

Şimdi hikayemize gelelim
İnanılmaz kararsızlıklar içerisinde alınan bir saat oldu aslında. Sebebi ise benim maymun iştahlılığım sanırım, mesela geçenlerde dedim ki tamam yeni GMT pepsi alayım, çok güzel, jubile sevmesem de güzel durmuş, belki başka saatin oyster ını da kullanırım tamamdır dedim. Yolda giderken saatçimi aradım, dedi ki yahu Hüseyin sen büyük saat sevmezsin ki, ve çok kalın o saat, gel sana daytona verelim, abi dedim ne işim olur kocaman saat o, sonra bana bir saat denetti, altın, ve deri kayışlı bir daytona, ve inanılmaz güzel durdu, hani abi naaptın dedim, ayarımı kaçırdın şimdi sarı altın saat aldırıp, kodoman müteahit yapıcan bizi. Lanet olsun dedim ne iş bu ya, hatta GMT yanında afedersin ökkküz gibi kaldı. Kullananlar yanlış anlamasın ben hep ufak zarif saatleri severim, o yüzden hayaller suya düştü.

Sonra araştırmaya başladım tabii ki, hangi daytona! en guzelleri Paul Newman tarzı, 38-39mm panda diallar, ama onlar da çok pahalı ve elle kurmalı, pahalılık kabul edilebilir, ama elle kurmak çok saçma dedim kendime, sonra omeganın yeni moonwatchları var 39mm, çok hoşuma gitti hele şu kırmızı olan özel versiyon(şimdi arayış chronograph oldu ya sebepsiz yere) ama onlar da elle kurmalı, sonra dedim ki yau nolacak sanki, bunlar günlük saat değil ki, bi yarış olacağında takıcaz zaten.. Sonra tabi kendime geldim, ne yarışı yahu! en fazla istanbulda palio cupa giriyoruz, oda giriyoruz dediğime bakmayın, 1 kere girdik, onda da elimdeki saate mi bakacam sanki, ne saçma, ki bi de normal alamıyorsunuz, illa 2. el ve 2 katı fiyat, terbiyesizliğin lüzumu yok deyip, kapadım o chrono sayfasını, en azından şimdilik, beyaz kadran 116500LN alana kadar..

Sonra yine arayış devam ederken dedim ki, zaten güzel saatler var, ama ne lazım? hmm bi diver olsa fena olmaz dedim. Çünkü listede o yok, ve benim asıl hedefim olan saate - rolex submariner 6538 - 3-4ömürlük daha vaktim var. Başladım aramaya, yeni maxi caseleri sevmedim, o yüzden olsa olsa bir önceki kasa olacaktı, ya da 1680 gibi vintage, ama onda da biraz arada kaldım zira diver dediğin her anlamda güvenilecek saat olmalı, sonra vintage alıp bebek gibi sadece akşamları evde takmak da garip gelecekti derken bir şeyi fark ettim. Şu an tudor, eskiden rolex neyse o olmuş. Güzel kalite, güzel fiyat, ve amacı lüks tüketim değil, ama hakkaten bi submariner eskiden "ultimate tool watch" denirken, şimdi "herkesin bildiği lüks watch" oldu. O yüzden tudor sen bi dur kenarda gelecem ben sana dedim.

Sonra tabi bakarken patek aqunautları bırakamadık, ona da baktık, sözde diver gibi bişi bu da, hele bi de gmt olanı var, şu local ve home ibreleri olan, çok şeker çok güzel! ama ben ki senede 1-2 kez belki yurt dışına çıkarım onda da bilsem neeee bilmesem neee durumları olur, ve onlar da tatil olduğundan yanımda zaten patekle gitmem zor. Bilemedim deyip sonraki senelere attım bu fikri, zira kendimi tutabilmek adına senede 1 saat! kuralını uygulamaya çalşıyorum, ve bu kadar grail saati şimdiden alıp 2 gün sonra bundan da sıkıldım yaa demek de istemiyorum, biraz şimardım sanırım ama oto kontrol lazım bi yerde.

ok sanırım alamıcaz bir şey derken, baselworld 2019 geldi, benim yazılardan az çok biliyorsunuz saçımı başımı yoldum, düzgün 1 saat mi gelmez yahu! o kadar spoiler verdiler, afedersiniz acaip saatler getirdiler, zaten hani büyük saati anlarım, IWCnin 45mm-50mm saatleri gibi, ama base modelleri niye eşşek gibi yaparsın ki.. Neyse dedim bu sene de tamamdır, çıkmadı bi saat, belki sonra eser.

Resim
Derken lan dedim "rolex 6538 alternative" diye aratayım, paso Tudor Black Bay 58 çıkıyor, tarzı da benziyor, duruşu da, sadece o nasıl akrep yahu! gerçekten o nedir, bari ucunu sivrilt, bişi yap.. ama olsun dedim boş geçeceğimize bakalım şuna. Aman allam! neymiş bu cidden benim için ultimate tool watch bu sanırım, şeker mi şeker, güzel mi güzel, dakikliği efso mu efso. Tabi bu hislerim youtube videolarındanki övmelerden ve 6538e benzerliğinden, dedim abi deneyeyim aradım yine saatçimizi, yok elde. Tabii ki yok, niye olsun ki benim aradığım bi saat, niye yani? Ok dedim abi sipariş edelim hemen... İçimin şişkinliğini fark etmişsinizdir zaten, artık nişanlım gülüyordu hatta. Akşam yemek yiyoruz diyorum karar verdim daytona alıcam, eheh yarın başka bişi dersin demeye başladı, ve haklıydı yarın cidden başka saati alıcam diyordum... derken derken saat geldi..
Resim
Tudor BB58
Fiyat: 3575 dolar
Çap: 39.5mm
Yükseklik: 11.9mm
Lug: 20mm
WR: 200metre

MT5402
COSC +6 -4 saniye
70 saat PR
Silikon hairspring
28800 VPH

İlk izlenim olarak, fiyat/performans ürünü diyebilirim. Cidden hani yan yana kalitesiz bir saat ile rolexi koyunca fark edersiniz ya saatin bir ağırlığı vardır. İşte onu hissediyorsunuz. Bu kaliteyi sağlam bir mekanizmayla, sade dikkat çekmeyen duruşuyla, ve vintage izleriyle görmek hakkaten güzel.

Resim
Tabi eski BB ile kıyaslayamayacağım, o bunun daha kalin daha geniş ve ETA olanıydı, ama yan yana olan imajlardan gördüğüm kadarı ile bunun oranları çok daha iyi.

Resim
Sub ile kıyaslarsam, tabii ki kalite olarak SUB.. Buna asla laf edemem, ancak kesinlikle saatten hiç anlamayan birisi eline sub alıp ooo bu daha iyi diyemez, yani BB58 kesinlikle ağır bir rakip sub için. İşçilik kalitesiyle boyutuyla hatta bazıları için tercih sebebi bile olabilir. Bu ara hepsini denedim, sub ın kalın lugları hakkaten üzüyor, ama glidelock bile sırf sub seçme sebebi olabilir, denemeden karar verilmemeli. Bi kazanan aramıyoruz ama fiyat olarak da subın 1/3ü fiyatı olması baya bir kişi için tercih sebebi olabilir. Rahatlık olarak bakarsak tam emin değilim, çünkü subC inanılmaz rahat ama 40mm, hani 9/10 rahatlık diyebilirim. bb58 de aşırı rahat oranları boyutu güzel ama subC kadar değil, o yüzden bu da 9/10.

Resim
Önce artıları:
- rolex 6538 e çok benziyor.
- Bence eskiden rolex neyse şu an o. Kaliteli, gösterişten uzak, parası olandan ziyade işini yapan adamın saati.
- in house mekanizma kullanıyor artık ETA yerine, COSC sertifikalı, ve magnetizma ile darbelere daha dayanıklı ETAya göre. +6 -4 saniye araligi var 24 saat için şu an pozisyonları deniyorum, her gece farklı şekilde koyup kayıt alıcam, tamamlayınca testleri bi yazarım.
- Revitli bracelet kesinlikle iyi, bazısı sevmemiş ama kesinlikle rahatsız eden bir şey değil, aksine sevdim.
- Aluminyum bezel - seramiklerin parlaklığını hiç sevmiyorum, ayrica bir şey olursa, ki bu benim için daily beater, rahatlıkla ekonomik şekilde değiştirtebilirim.
- Lume çok kaliteli ve net, zaten yeni kaliteli her saatte ayni.
- Saatin yanlari hariç tüm çelik brushed. Mesela GMTlerde bileziğin ortası parlak ya, valla baktımça içim şişiyordu bu iyi oldu.
- 70 saat power reservu var, yani cuma aksam cikartip pazartesi sabah takabilirsiniz sorunsuz sekilde, pek de dert etmem bunu zaten cikarmadigim icin ama, yine de bir arti sayilabilir.

Eksiler
- Yandan profil şekli biraz daha rolex gibi olabilirmiş, yanları ince gibi yapıp orta kısmını kalın yapıyorlar da bilekte daha inceymiş gibi duruyor ya, o çok olumlu olabilirmiş, saatin tümüyle karakteri değişirdi o başka ama yine de bence daha iyi olabilirdi. Yoksa subdan daha ince ama daha kalın duruyor.
- Snowflake akrep!!! OF! eskiden mercedesti güzeldi. olmadı düz yap yine güzel, ya da snowflakein ucunu sivrilt yine güzel, ama bu kötü!!

Nötr
- Bazıları fake patine gibi duran rose goldu çok eleştiriyor, bence saçma çok da güzel durmuş
- Revitli olması kötü demişler... Bilemedim bence ne kötü ne iyi, sadece rahat.
- rolex değil. Yanlış anlamayın ama hala tudor fakir rolexi diyen bir güruh var cidden, bunu diyenle muhatabımı kesiyorum, zira bu kadar bilmiyosa birisi gerek yok saat konuşmaya ama konu oraya gelir potansiyeli var. Şükür şimdilik olmadı.
- Kız arkadaş - hanım eş dost: oooo ROLEX!! demeyecek. Bazen sinir ediyordu açıkçası beni; şimdi denmez, bazısına iyi bazısına kötü ondan nötr.
- Glidelock - Yeni rolex bileziğindeki en muhteşem şey olabilir. Keşke olsaydı diyorum ama.. Bilemedim işte bununki de ufak bir toka, o yüzden rahat sakin ve işlevsel.

Özet: Tipi duruşu ve boyutu birazcık ilginizi çekiyorsa, kesinlikle çok iyi bir saat. Buna pek alternatifte yok piyasada, hatta var olan ve sizi üzmeyecek alternatifler 2-3 katı fiyatlarda, o yüzden pek de düşünmemek lazım eğer bu saati istiyorsanız.

phpBB [video]
instagram.com/archpatek
Kullanıcı avatarı
sieger

Re: Tudor BlackBay 58

Mesaj Althor » 20 Haz 2019, 13:30

Güle güle kullanın, çok güzel bir seçim yapmışsınız bence her açıdan harika bir saat. Natolarla, deri kayışlarla da çok güzel uyum sağlar.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Althor

Mesaj CptOz » 20 Haz 2019, 13:33

Güzel ve kaliteli bir saate keyifli bir inceleme olmuş. Güle güle, iyi günlerde kullanın.
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj ekdellal » 20 Haz 2019, 13:42

Hayırlı olsun. Keyifle okudum. Snowflake akrep aksine benim tercih sebebim olur bu saatte. İyi günlerde kullanın.

Sent from Mi 8 6/128 via Tapatalk
"Tırtılın kaderi kelebek olmak ve güzel ölmekdir"
Kullanıcı avatarı
ekdellal

Mesaj kiwi21 » 20 Haz 2019, 13:44

Hüseyin hocam, senin adına çok sevindim. Gerçekten 10 numara 5 yıldız bi model. Bileğe de çok yakışmış :champ:

İyi günlerde, sağlıkla kullanılsın :champ: :champ:
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullanıcı avatarı
kiwi21

Mesaj ilkayacil » 20 Haz 2019, 13:51

Zevkle okudum güzel günlerde kullanın [emoji3][emoji106]

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ilkayacil

Mesaj cagatay1903 » 20 Haz 2019, 13:53

Hayırlı olsun. Çok yakışmış bileğinize ve saat harika.

Tamam yani alınmak istenilen saatler içerisinden 1 numara :champ:
Kullanıcı avatarı
cagatay1903

Mesaj hozburun » 20 Haz 2019, 13:59

Çok samimi bir inceleme olmuş, teşekkürler :champ: Güle güle kullanın [emoji106]

LYA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
hozburun

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 174 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners