Seiko Velatura Yacht Timer SPC049P1

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Seiko Velatura Yacht Timer SPC049P1

Mesaj Clk » 14 Haz 2010, 15:57

Arkadaslar merhaba,

forumda genel anlamda benim Rolex saplantim konusulsa da aslinda bir cok farkli markadan otomatik saatim oldugu hatta otomatik saatim kadar quartz saatim oldugu da anlasilir. Bunun nedeni farkli teknolojilerin sundugu avantajlardan yararlanmak.

Quartz serisine katilan son saat 2009 Basel fuarinda tanitilan Seiko Velatura Yacht Timer. Quartz'ta olsa hayran oldugum bu saati sizler ile paylasmak istedim. 1500-1800 lira arasina cok fonksiyonlu saat isteyenler icin birebir.

Saat 44 mm capinda ve tepe ile birlikte 52mm . Bu devasa boyutlarina ragmen kolda cokta abartili durmayan bu saatin dizayni gercekten goz alici. Sert Titanyum kaplama ile güclendirilmis yine titanyum kasanin agirligi yok denecek kadar az ve bu özelligi yine kullanim konforuna önemli katki sagliyor. Kasanin kavisli olmasi kola uyumunu kolaylastirirken rahatsizlik hissi vermekten saati uzak tutuyor. Kisacasi konfor acisindan saate tek bir kötü söz söylemek imkansiz. Deri ve Naylon'un karisimindan olusan kayis hem zorlu kosullar icin dayanikli hem de gercekten kaliteli bir hava icerisinde.

Saatte kullanilan ve Panerai esintileri tasiyan tepe kilit mekanizmasi, saatin vidali arka kapagi ile saate 20 barlik bir WR kazandiriyor. Tepenin kullanimi basit ve butonlar da ayni sekilde kullanici dostu.

Saatin en güzel detaylarindan bir tanesi kadrani. Kadrana öyle bir efekt islenmis ki sanki 3 boyutlu havasi var. Sari/mavi/Siyah ve Beyaz renklerin olusturdugu harmoni gercekten güzel. Akrep, yelkovan, saniye ve kücük göstergelerin geometrik formlari yine saati denizcilik temasina yaklastiran kücük ayrintilar.

Bezel formu ise hem dümen hem de can simidini andiriyor. Kasa formu ve luglarin finishing'i de katamaranlara gönderme yapan cinsten.

Simdi gelelim fonksiyonlara. Daha önce Rolex Yacht master ile ilgili yazisirken yatcilik kurallari ve sinyalleri üzerine detayli bilgi vermistim. Diger saatleri bilmiyorum ama bu saat marina yatciligi yapan ve yarislara katilan insanlar icin birebir. Bu avantaj tamamen quartz mekanizmadan geliyor. Söyle ki, saate ismini veren Yacht Timer 5,6 ve 10 dakikalara ayarlanabiliyor ve 6,5 ve bitis noktasinda gerekli sinyalleri ayni yatcilikta ki gibi veriyor.

Diger özellikleri arasinda timer, chronograph, alarm, gmt fonksiyonlari bulunmakta ve hem kayisi hem de cok güclü olan luminova indexleri sayesinde denizde yada havuzda da kullanilabilecek bir saat özelligini tasimaktadir. (dalislarda kullanmak ile dalgic saati gibi kullanmak anlamina gelmesin).

Resim

Resim

Resim

Resim
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Re: Seiko Velatura Yacht Timer

Mesaj 2fast4u » 14 Haz 2010, 16:02

hersey guzel fakat ayar dugmesi resmen civi gibi ....
The world is yours .
" serial flipper"
Kullanıcı avatarı
2fast4u

Mesaj Clk » 14 Haz 2010, 16:03

Simdi de gelelim elestirecegim noktalara. Yukarida okudunuz gibi saatin elestirilecek cok fazla bir durumu yok. Ancak liste fiyati 2200 lira olan bir saate verilen kutu, mekanizmaya ait spesifik bir kullanma kilavuzunun olmamasi ve presentasyon sekli Seiko firmasina özgü olsa gerek. Neden fiyati 5-10 euro yukari cekip bu eksiklikleri gidermiyorlar ben anlamiyorum.

Marka imaji olarak Seiko'nun ileri adim atamamasinin nedenlerinden bir tanesi de bu diye dusunuyorum.

Buyrun size kutu

Seiko 5 kutusu kücük ama en azindan bir al benisi var. Hani pazardan saat alsaniz daha iyi bir kutu ile verecekler neredeyse!!!

Resim

Resim

Resim

300 liralik saat ile 2000 liralik saatin kutu kalitesi ayni olur mu? Peki bunlar Ananta ile ne veriyor ben onu merak ettim :)
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Bond » 14 Haz 2010, 16:17

Clk güle güle kullan. Detaylı kullanıcı yorumu ve inceleme için teşekkürler. Olumsuz kısımlara rağmen çok hoş duruyor, bu serinin en son modeli bildiğim kadarı ile. Renk kombinasyonu ve kadran yapısı harika dediğin gibi ve kayışta çok uyumlu bencede. Ananta ile ne tarz kutu veriliyor bilmiyorum ama sanırım iyidir. Genelde Limited Edition modellerin kutuları Seikoda güzel ve değişik ama o fiyatlarda da zaten o tarzda olmasa baya bir ayıp olur :)

Velatura Modeli 7T84 Yachting Timer Kalibre kullanıyor. Çalışma prensibi ve ayarlama demosu için her zamanki adresten giriş sonrası ilgili kalibre seçilerek faydalanılabilir. Seiko web sitelerinde artık Türkçe olarakta seçenek ekli.

:arrow: http://caliber.seikowatches.com/
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Bond » 14 Haz 2010, 16:23

Ananta kutusu ahşapmış lacquer kaplama ama genede pek özel değil. Bu arada tahmin ettiğim gibi Velatura Automatic Chrono Limited'ın kutusu farklı ve güzel ama onunda liste fiyatı $ 4000 gibi :) Saat kutuları diye konu açayım sonra hoşuma gitti. :)

Ananta Kutu

Resim

Resim

Velatura Limited Kutu

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Re: Seiko Velatura Yacht Timer SPC049P1

Mesaj Frax » 14 Haz 2010, 17:57

Kutu meselesi tam bir fiyasko.Seiko ya defalarca söyledim hala beni işe almamakta ısrar ediyorlar :D
Tasarımı güzel bir saat.Renklerini beğendim ancak vidalar kafamı kurcalıyor benim hep.Düzenli olsalar daha şık olmaz mı :)
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj Bond » 14 Haz 2010, 18:08

Frax1 yazdı:Kutu meselesi tam bir fiyasko.Seiko ya defalarca söyledim hala beni işe almamakta ısrar ediyorlar :D
Tasarımı güzel bir saat.Renklerini beğendim ancak vidalar kafamı kurcalıyor benim hep.Düzenli olsalar daha şık olmaz mı :)

Bak ben onu unutmuşum kesin Sedirde vidalardan puan kıracaktır. :) Yanlız Frax bunun vidaları farklı tek şeritli değil, bence bu tasarımda çok önemli değil Hublotlar gibi. Ayrıca çok güzel duruyor bana göre ve saatin işçiliği oldukça kaliteli geldi detay fotoda. Resmi bilerek büyük ekliyorum detaylar belli olsun diye.

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Frax » 14 Haz 2010, 18:48

Saat gerçekten güzel ama dediğim gibi işte benim de simetri gibi konularda kıllıklarım mevcut :) Bunu gözardı edersek lafım olmaz.
Kullanıcı avatarı
Frax

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 31 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners