Oris Big Crown Pointer Date Movember Edition 2018 İncelemesi

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Oris Big Crown Pointer Date Movember Edition 2018 İncelemesi

Mesaj shichinin » 09 Şub 2019, 23:16

Merhaba sayın saat tutkunları;

Yaklaşık 10 gün önce yaptığım kutu açılışı yarım kalmıştı. Araya hayat girdi maalesef. Müsadenizle kaldığım yerden devam edeyim.

Oris 2017 den bu yana Movember foundation ile devam ettirdiği iş birliği çerçevesinde, popüler saatlerinin siyah ve sarı tonlarında versiyonlarını yapıyor. ilk olarak 2017'de Divers 65'in Movember Edition'ı piyasaya çıkartıldı. Movember Edition modelleri 2018'de ise, Oris'in özellikle üzerinde durduğu Big Crown modeli ile devam etti.

Movember Foundation dünyada artan erkek hastalıkları ve ölümleri üzerine dikkat çekmek isteyen ve bu yöndeki araştırmalar için kaynak sağlayan bir yardım kuruluşu. Daha detaylı bilgi için https://www.movember.com/ sitesi ziyaret edilebilir.

Kutu dıştan bakılınca ortadaki Oris yazısı dışında çok bir bilgi vermiyor, kutunun sağında referans ve seri numaraları belirtilmiş.
Kutu açıldığında ilk olarak Movember Edition kitapçığı önümüze çıkıyor. Kitapçıkta Oris tarihi ve Movember Foundation ile ilgili genel bilgiler mevcut.

Resim

Resim

Bu versiyonda saat ayrıca bir taşıma çantası ile geliyor. Çanta koyu kahverengi deri ve iç yüzey ise kanvas malzemeden. Saatin kendisi ve bir adet kayış için yer mevcut, iki saat taşımak için de kullanılabilir. Çantanın genel kalitesi tatmin edici ama toka fazla oynak geldi. Çantanın yan tarafındaki ufak cepte ise yedek kayış pimleri bulunuyor. Ana kutunun en alt bölmesinde ise standart Oris kullanıcı kitabı ve garanti belgeleri mevcut.

Resim

Oris Movember Editionlar'da aynı kahverengi deri kayışı ve mor renk agırlıklı nato kayış kullanıyor. Fakat 2018'de Nato kayışı saatin teslimatına yetiştiremediklerinden Ocak ayında teslim edileceğine dair bir yazı ve temsili bir resim koymuşlar. Kayışlar önceki sene modeli ile aynı olmasına rağmen nasıl üretime yetiştirilemediği ise biraz garip bir durum.

Resim

Saatin kendisine gelirsek; daha önce belirttiğim gibi 2018'de Oris'in en çok üzerinde durduğu model diyebiliriz. Modelin 80. yılı olması sebebiyle standart renklerin yanında bir çok değişik editionlar da ürettiler. Movember Edition'da ton dışında diğer kardeşlerinden farklı değil, kasa ve mekanizma tamamen aynı.

Resim

Kasa 40mm çapında, paslanmaz çelik. Kasa arkası yine paslanmaz çelik ve vidalı sistemle kapatılmış. Paslanmaz çelik vidalı tepesi mevcut. Tepenin üstünde Oris logosu işlenmiş. Cam safir kristal ve içten anti-reflekte kaplamalı ve de bombeli bir yapıya sahip. Lugların arası 20 mm ve kasanın genel boyutlarına uygun. Bezelin dönme özelliği yok ama tepe ile uyumlu çizgili bir işlemesi var, saate biraz daha karakter ekliyor.Otomatik Mekanizma Oris 754 olarak adlandırılmış, SW 200 -1 temel alınarak Oris tarfından modifiye edilmiş bir mekanizma. Bu mekanizmada saate adını veren Pointer Date komplikasyonu Oris tarafından dahil edilmiş. 38 saat reserv süresi ve 4hz çalışma hızına sahip. Klasik kırmızı Oris rotoru göremesek de içeride görevini yerine getiriyor.

Resim

Movember Edition ile verilen 2 kayıştan sadece deri kayış mevcut. Deri kayışın Luglar tarafındaki tek ipliklerinin arasına Movember Foundation'ın logosu olan bıyık işlenmiş. Saate amacına uygun bir hava katıyor diyebiliriz. Kayış renk olarak saatin genel tonlarına uyum gösteriyor. Kalite olarak tatmin edici, umuyorum uzun ömürlü olur. Kayışın pim yayına bağlanan bir ekstra parça ile herhangi bir alete gerek olmadan kayış çıkartılıp takılabiliyor, ama pimleri başka bir kayışta kullanamıyorsunuz, bu sebeple çantaya 2 adet normal pim de eklenmiş.

Resim

Tokada normal olarak Oris logosu mevcut, nedense bana biraz dar göründü, bana göre daha geniş olabilirdi, ama görüntü olarak sorun yok.

Resim

Saatin kadranı siyah taban üzerine altın sarısı detaylarla renklendirilmiş. Oris Logosu ve "Big Crown Automatic" yazıları altın sarısı renginde göze batmıyor. Akrep yaprak desenli olarak dizayn edilirken yelkovan şırınga şeklinde. Saniye kolu altın sarısından kısa tarafında ufak eliptik topuzu dışında sade düzenlenmiş. Numerik olarak tüm sayılar gösterilmiş, pointer date komplikasyonu ise kadranın en dış çevresinde. Markalara göre değişiklik gösteren pointer date tarzı Oris tarafından ayrı bir altın rengi kol ve ucunda kırmızı sivri uçlu bir üçgenle gösteriliyor. Gün sayıları 12 hizasında ayın 1i ile başlıyor. Gün sayılarını "9" ve "24" günlerinde terse dönüyor. Saatin tutuşundan dolayı "9" "6" gibi algılanabilir. Saat 6 nın yanında "Swiss Made" ibaresi altın sarısı ile yazılmış.

Resim

Resim

Saatin sırtında ise ortada Oris kalkanı ve çevresinde "Oris Movember Edition" yazısı ve devamında yine bıyık logosu mevcut. En dış çevrede ise bezel ile aynı çizgili işleme terkar yapılmış. Vidalı istem üzerinde ise referans numarası 5 bar su geçirmezlik ibaresi, safir kristal, paslanmaz çelik ibareleri mevcut.

Resim

Saatin kadranında superluminova C1/C3 kullanılmış ve kollarda daha baskın bir şekilde hissediliyor. Ayrıca saat sayılarında da lume olması çok güzel olmuş sadece kollar ve ufak indisler yeterli olacakken sayıları da görmek, karanlıkta saati bir kere daha takdir etmeme neden oldu. Superluminova uygulaması bence çok başarılı.

Resim

Kullanım olarak çok uzun süre kolumda kalmadığından kesin bir yargıya varamıyorum ancak saat genel olarak rahat hissettiriyor, cok kalın olmadığından fazlalık hissiyatı da yok. 40 mm benim bileğim için çok ideal bir saat çapı olduğundan genel duruşundan oldukça memnunum. Kayışı henuz sert olduğundan bileklete tam istediğim yere oturmadı ama zamanla yumuşadıkça sorun ortadan kalkacaktır. Nato ile saatin genel rahatlığını merak ediyorum ancak orjinal nato gelene kadar deri kayışla devam edeceğim. (20 mm natolarımı bu saate yakıştıramadım). Divers 65 Movember Edition ile bunun arasında kalmıştım ancak pointer date komplikasyonu ve saatin genel olarak daha değişik bir karakter yansıtmasından dolayı Big Crownı tercih ettim ve kolumda durduğu süre içinde de bu kararımın doğru olduğuna kanaat getirdim.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Daha iyilerinin, sizlerin olması dileğiyle.
En son shichinin tarafından 10 Şub 2019, 00:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 5 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
shichinin

Re: Oris Big Crown Pointer Date Movember Edition 2018 İncele

Mesaj nyzozan » 09 Şub 2019, 23:36

Resimler görünmese de hayırlı olsun :champ:
Mavi kadranlısı benim de radarımda bakalım.
Kullanıcı avatarı
nyzozan

Mesaj sentez42 » 09 Şub 2019, 23:46

Öldün sandık hocam ya :D Ama fotoların öldüğü kesin malesef :shock:
Kullanıcı avatarı
sentez42

Mesaj Mrgncn » 10 Şub 2019, 00:09

Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın :champ:
Kullanıcı avatarı
Mrgncn

Mesaj Ankthas » 10 Şub 2019, 00:33

fotolar Imgur'dan yüklendiği içni Türkiye'den görünmüyor ancak VPN'le açılabilir. Ama ben gördüm güzel saat :lol: İyi günlerde kullanın :champ:
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj shichinin » 10 Şub 2019, 00:42

Imgur'un azizliğine uğradım maalesef :D Fotoğrafların şimdi görülebiliyor olması lazım.
Temenniler için teşekkürler :champ:
Kullanıcı avatarı
shichinin

Mesaj raven » 10 Şub 2019, 00:56

Hayırlı olsun :thumbup:
Düşünüyorum öyleyse varım, düşünemiyorum öyleyse malım!
Kullanıcı avatarı
raven

Mesaj ekdellal » 10 Şub 2019, 01:03

Hayırlı olsun. Çok şık bir saat, çok beğendim.

Sent from Mi 8 6/128 via Tapatalk
"Tırtılın kaderi kelebek olmak ve güzel ölmekdir"
Kullanıcı avatarı
ekdellal

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 54 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners