Best Mid & High Range Pilot Watches / En İyi Pilot Saatleri

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Best Pilot Watches ( Mid and High Range)

Mesaj Umutt » 09 Şub 2019, 13:17

Sevgili Ankthas, paylaşım be beğeniniz için tekrar teşekkürler,

Speedmaster'i listeye tam bir pilot saati olup olmadığına karar veremediğim için almadım. Bu serinin çıkış noktasını olimpiyatlar ve araç yarış teması olarak biliyorum. Genel olarak kaynaklarda da, şu meşhur uzay görevinin haricinde aviation ile pek ilişkilendirilmiyor.

Sturmanskie ise fiyat bandından ötürü bu listeye gimedi. Yoksa 5.000 usd altı bir listede, yeri garanti olan modellerden biri dediğiniz gibi Sturmanskie. ( Laco, Stowa,Longines,Oris,Sinn, Hamilton,Alpina,Avi-8, Citizen ve Junkers, bu listenin diğer muhtemel adayları olurdu)

Ankthas yazdı:(Baştaki >5000 USD kısmını görmemişim :roll: olur da biri <5000 USD sorarsa alttakileri eklersin Umut Hocam :lol: )

Çok güzel bir başlık, harika anekdotlar :champ:

GMT Master 2 kısmında değinilmiş ama bence listede yer almayı da hak ediyor Omega - Speedmaster. Moonwatch en başarılı ve en ünlü pilot saatlerinden biri olmuştur malum ay göreviyle.

Keza gene buradan yola çıkıp listenin sonuna Sturmanskie de eklenebilir :champ:

Resim

Breitling - Emergency'nin içerisindeki radyo alıcısı sayesinde bir pilotun hayatını kurtardığını da ekleyelim:

http://www.cityam.com/266203/incredible-story-breitling-emergency-watch-saved-pilot
Kullanıcı avatarı
Umutt

Re: Best Mid & High Range Pilot Watches / En İyi Pilot Saatl

Mesaj Umutt » 09 Şub 2019, 13:30

Afl, beğeniniz için teşekkürler. Alıntı da isabetli olmuş, Hellhound çok güzel özetlemiş, onun da sizin de emeğinize sağlık.

Ben aslında sizin, özellikle Patek modeli hakkındaki görüşünüzü hem merak ediyor ve hem de çok önemsiyorum. Açıkçası ben, modeli incelediğimde, bir toolwatch'un, kendi karakteristiğinden çok ödün verilmeden ancak bu kadar kibar tasarlanabileceğini düşündüm ve bunu da Patek' in yapmış olmasını anlamlı buldum. Ama tabi ki, konu hakkındaki teknik altyapınızı bildiğim için sizin görüşünüz çok daha isabetli olur.

afl yazdı:Umutt, derli toplu ve bilgi dolu başlık için teşekkürler :champ:
Pilot saatleri pek ilgi alanım olmadığı için detaylı katkı veremeyeceğim ancak Hellhound'un başka bir topikteki eski bir yazısını buraya kopyalamakta fayda görüyorum. Güncel fiyat ve kategori açısından değil ama genel pilot saati bilgisi açısından önemli ve buraya çok yakışacağını düşünüyorum :thumbup:
Hellhound 2016 da aşağıdaki güzel özeti geçmiş.

Re: Şu An Aklınızda Hangi Saat Var?
Mesaj Hellhound » 15 Eyl 2016 13:22
..... abartı kurma kolunun tercih edilme nedeni, Shinigami'nin de yazdığı gibi ayar tepesinin eldivenle bile rahatça kullanımı için "büyük" ve "elmas sembolü" olarak tercih edilmesi. Hatta ilk kez IWC Big Pilot denediğimde saatin ne kadar kolay ayarlanabildiğine şaşırmıştım. Yeri gelmişken kurma kolu dışındaki hadiselere de değineyim, faydalı olursa ne ala :champ:

Bu tarz pilot saatleri ilk olarak ikinci dünya savaşı sırasında Alman Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanıyor. B tipi kadran da "gözlem saati anlamına gelen "Beobachtungs-Uhr" kelimesinin kısaltması olan "B-Uhr" sözcüğünden gelmekte. Kokpitte zor koşullar altında kolay okunabilme (orjinal örnekler 55mm), hassas hesaplamalar için merkezi saniye kolu ve saniye durdurma özelliği, uçuş elbisesi üzerine giyilebilsin diye uzun deri kayış, uçuş sırasında manyetik ortamlara maruz kalındığında dakikliği korumak için arka kapak tasarımının uygun hale getirilmesi gibi özellikler şart koşularak ilk önce A.Lange & Söhne'ün kapısı çalınıyor. Markanın üretim kapasitesi yetersiz kalınca da Wempe, IWC, Stowa ve Laco da pilot saati üretimine başlıyor. Günümüzde IWC, Stowa ve Laco halen orjinal üreticiler olarak pilot saati mirasını korumaya devam ediyor. Ancak IWC lüks segmentte varlık gösterdiği için, üzerinde marka yazmayan B Tipi kadran üretimi yapmıyor.

...... pilot saatinde IWC, Stowa ve Laco'dan farklı markalar bana homage tasarımlar gibi geliyor. Olaya pilot watch değil de aviation theme olarak bakarsak sanırım Bell&Ross içlerinde en özgün tasarımlara sahip olan marka.

....... Big Pilot'ın 7 Days mekanizması otomatik. IWC'nin yaptığı, tasarıma nispeten sadık kalarak lüks segmente yönelik bir pilot saati üretmek. Olayın ruhunu pek önemsediklerini söyleyemem.
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj Umutt » 09 Şub 2019, 13:36

Ankthas'a da yazdıpım gibi < 5.000 usd listesinde favori modellerden biri bu dostum, ben de çok beğeniyorum.

Katıksız bir pilot.. Zaten pilot saatlerinin atası kabul edilen B-uhr üretimlerinin 5 tedarikçisinden biri Laco.

eraslani yazdı:Eline sağlık Umut,şahane bir derleme olmuş :super:
Bahsedilen seviye modeller için bir tecrübem olmadığından fazla yorum yapamıyorum,ancak pilot saati denilince beni tatmin eden tasarım tam olarak şöyle,
Resim

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj Umutt » 09 Şub 2019, 13:46

Sevgili sieger teşekkürler,

Yazdıklarınıza katılıyorum; Patek sert bir şekilde ayrışıyor zaten bu listede. Bir taraftan bakarsanız Pilotların neredeyse tüm karakteristik özelliklerini taşıyor ama bir taraftan da bir toolwatch un hiç olamayacağı kadar elegan duruyor. Ben Patek olduğu için yakıştırdım, fonksiyonel olması gereken bir ikonik bir tasarımla, Patek'in bilinegelen zarif ve sofistike çizgisinin harmanlandığını düşündürdü bana bu model. Tabi ki subjektif bir konu.

sieger yazdı:Abim eline saglik cok guzel bir liste ve inceleme olmus. Tek derdim Patekle sanirim, pilot saati deyince nedense aklimda hep savas pilotlari olusuyor, ki zaten bir cok diger pilot da once asker oluyorlar. O yuzden sanki kolda mona lisa degil de, hassas calisan bir toolwatch lazimmis gibi geliyor, belki yanlis bakiyorum olaya, hani calatravaya hele hic bir sozum yok, kesinlikle top 5 favori saatlerim arasindadir, ama niye pilot saati, bilmiyorum. :!:
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj Umutt » 09 Şub 2019, 13:55

Moy çok teşekkürler abicim, listelerimiz büyük ölçüde kesişiyor şu halde. Gmt Master'in dediğin gibi, genel Pilot Dna'sını tam olarak taşımadığı muhakkak. Zaten biliyorsun,Gmt Master'in, markanın ikonik diver tasarımı olan Submariner'den tek farkı bezeli.

Yazdığın olmazsa olmazlara, bir de anti manyetik korumayı ekleyeyim ben kendi adıma.

Son olarak Longines' in paylaştığın modelinin etrafında uzun süre yılan dansı yaptım, kanyon Tevfik Aydın'a gidip denedim ve kolumdaki duruşunu da çok beğendim. Sonra bütçemi farklı bir modelde kullandım, ama halen aklımda olan bir model. Hatta ben, tasarımın ciddi anlamda underrated olduğunu düşünüyorum.

moy yazdı:Umut abi müthiş bir derleme olmuş ellerine emeğine sağlık.

pilot saati denince benim aklıma marka olarak breitling,iwc,zenith alpina bell&rose ve Oris geliyor
ve bir pilot saatinde benim için olmazsa olmazlar büyük çap büyük kurma kolu,zımbalı deri yada tekstil kayış, büyük okunaklı rakamlar yada indexler.mümkünse gmt özelliğdir. kronometre, 12 indeksinin olduğu yerde üçgen simgesi ve tarih olmasada olur.

Rolex gmt master süper bir saat fakat benim gözümde hiç bir pilot saati dna sı taşımıyor ;)

sevdiğim pilotlar

Tarih ve küçük saniye rakamları lime lime doğramasaydı ve capı +44 mm olsaydı mutlaka almayı düşüneceğim bir saat

Resim
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj Umutt » 09 Şub 2019, 14:08

Gökhanım neden olmasın diyorum.. Calatrava için evi, Breuget için arabayı gözden çıkartmam gerekiyor.. Listedeki 3 saatin, tam nokta atışı olmasa da çok yakın modellerini kullanıyorum zaten halihazırda. Kalanlar için de biraz bireysel kredi.. biraz bebeğin mamasından bezinden feragat..

imkansız değil :)

gkhnbaggio yazdı:Abi eline sağlık, harika olmuş :champ:

Ama böyle bir yazı, senin pilot koleksiyonu aşkını da göz önüne alırsak, bu 10’luya sahip olma çalışmasına dönüşmesin [emoji1][emoji1]
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj gkhnbaggio » 09 Şub 2019, 14:16

Umutt yazdı:Gökhanım neden olmasın diyorum.. Calatrava için evi, Breuget için arabayı gözden çıkartmam gerekiyor.. Listedeki 3 saatin, tam nokta atışı olmasa da çok yakın modellerini kullanıyorum zaten halihazırda. Kalanlar için de biraz bireysel kredi.. biraz bebeğin mamasından bezinden feragat..

Ama böyle bir yazı, senin pilot koleksiyonu aşkını da göz önüne alırsak, bu 10’luya sahip olma çalışmasına dönüşmesin [emoji1][emoji1]

Abicim yakışır [emoji1360] Sen niyetlen, yeğenin mama ve bez sponsoru ben olurum, diğerlerine karışmam ama [emoji1][emoji1]
Kullanıcı avatarı
gkhnbaggio

Mesaj Umutt » 09 Şub 2019, 14:18

gkhnbaggio yazdı:
Umutt yazdı:Gökhanım neden olmasın diyorum.. Calatrava için evi, Breuget için arabayı gözden çıkartmam gerekiyor.. Listedeki 3 saatin, tam nokta atışı olmasa da çok yakın modellerini kullanıyorum zaten halihazırda. Kalanlar için de biraz bireysel kredi.. biraz bebeğin mamasından bezinden feragat..

Abicim yakışır [emoji1360] Sen niyetlen, yeğenin mama ve bez sponsoru ben olurum, diğerlerine karışmam ama [emoji1][emoji1]

Bak şimdi hanıma da daha bir anlatılır oldu ;)

Bunun üzerinde düşünelim..
Kullanıcı avatarı
Umutt

ÖncekiSonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 73 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners