Best Mid & High Range Pilot Watches / En İyi Pilot Saatleri

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Best Mid & High Range Pilot Watches / En İyi Pilot Saatl

Mesaj afl » 09 Şub 2019, 19:01

Umutt yazdı:Ben aslında sizin, özellikle Patek modeli hakkındaki görüşünüzü hem merak ediyor ve hem de çok önemsiyorum. Açıkçası ben, modeli incelediğimde, bir toolwatch'un, kendi karakteristiğinden çok ödün verilmeden ancak bu kadar kibar tasarlanabileceğini düşündüm ve bunu da Patek' in yapmış olmasını anlamlı buldum.

Nazik ve kıymetli sözleriniz için teşekkür ederim. Ama en başta dediğim gibi, konu pilot modeller olunca oldukça zayıfım. Bilgilerimin çoğunu forumdan öğrendim, sizin bu başlık da tam bir toparlaması olunca benim için arşivlik bir değer kazandı. Patek 5524 için ise, sizin de belirttiğiniz gibi, eskiden üretip sonradan üzerinde pek durmadıkları pilot modellerine bir hatırlatma yapmışlar. Mekanizma ve işçilik doğal olarak Patek standartlarında. Bahsettiğiniz rose gold versiyonu değil ama beyaz altını yakından incelemiştim. Ancak benim iki itirazım olmuştu. Birincisi Patek Philipp'in niye pilot model ürettiği. Değerli metallerden dress watchların en yüksek ve güzel örneklerini üreten ve dress watch ile özdeşleşip, Patek DNA sı kavramını horolojiye yerleştiren bir markanın bu modele girmesini garipsemiştim. Dress saatlerde devrim üzerine devrim yapan, spor saatlerde ise bir tek Nautilus serisi olan ve onda bile üzerine tek bir tık koymayan (koyamayan) marka bir de pilot yaparsa kendinden uzaklaşır diye düşünmüştüm.
İkincisi ise tamamen kişisel beğeni. Bence bir IWC güzelliğine yaklaşamıyor bile ya da Breitling veya Montblanc. Hatta alt segmentte Longines, laco gibi optik olarak daha güzel modeller var. Ama bu çok görece bir kavram tabi. Yine de her iki sebebimin de arkasındayım. Herhalde birgün bir pilot model düşünürsem IWC den şaşmam gibi düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj Umutt » 09 Şub 2019, 20:49

afl yazdı:
Umutt yazdı:Ben aslında sizin, özellikle Patek modeli hakkındaki görüşünüzü hem merak ediyor ve hem de çok önemsiyorum. Açıkçası ben, modeli incelediğimde, bir toolwatch'un, kendi karakteristiğinden çok ödün verilmeden ancak bu kadar kibar tasarlanabileceğini düşündüm ve bunu da Patek' in yapmış olmasını anlamlı buldum.

Nazik ve kıymetli sözleriniz için teşekkür ederim. Ama en başta dediğim gibi, konu pilot modeller olunca oldukça zayıfım. Bilgilerimin çoğunu forumdan öğrendim, sizin bu başlık da tam bir toparlaması olunca benim için arşivlik bir değer kazandı. Patek 5524 için ise, sizin de belirttiğiniz gibi, eskiden üretip sonradan üzerinde pek durmadıkları pilot modellerine bir hatırlatma yapmışlar. Mekanizma ve işçilik doğal olarak Patek standartlarında. Bahsettiğiniz rose gold versiyonu değil ama beyaz altını yakından incelemiştim. Ancak benim iki itirazım olmuştu. Birincisi Patek Philipp'in niye pilot model ürettiği. Değerli metallerden dress watchların en yüksek ve güzel örneklerini üreten ve dress watch ile özdeşleşip, Patek DNA sı kavramını horolojiye yerleştiren bir markanın bu modele girmesini garipsemiştim. Dress saatlerde devrim üzerine devrim yapan, spor saatlerde ise bir tek Nautilus serisi olan ve onda bile üzerine tek bir tık koymayan (koyamayan) marka bir de pilot yaparsa kendinden uzaklaşır diye düşünmüştüm.
İkincisi ise tamamen kişisel beğeni. Bence bir IWC güzelliğine yaklaşamıyor bile ya da Breitling veya Montblanc. Hatta alt segmentte Longines, laco gibi optik olarak daha güzel modeller var. Ama bu çok görece bir kavram tabi. Yine de her iki sebebimin de arkasındayım. Herhalde birgün bir pilot model düşünürsem IWC den şaşmam gibi düşünüyorum.

Afl detaylı açıklamanız için tekrar teşekkürler, Iwc benim için de şu anda koleksiyondaki en feda edilemez üye konumunda. Bu arada, bu vesile ile Montblanc’in benim için bu listenin sürprizi olduğunu da belirteyim. Bu marka ile ilgili gerçek anlamda farkındalığım, son bir yılda oluştu ve günden güne de hayranlığımın arttığını söyleyebilirim.
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj Umutt » 09 Şub 2019, 20:56

Ümit Hocam; ben teşekkür ederim, beğenmenize sevindim, Zenith için kesinlikle iyi bir seçim olur diye düşünüyorum.

azizkaya; teşekkürler, beğenmenize çok sevindim, koleksiyonun hepsini gözden çıkartmayın derim tabi ki ama bence her koleksiyonda giriş ya da üstü farketmez, en az bir tane pilot olmalı

gargamell; çok teşekkürler; teveccühünüz,

Görkemcim; sağol dostum beğenmene sevindim
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj morningstar » 09 Şub 2019, 21:49

Umut hocam emeginize saglik cok guzel bir yazi olmus.Pilot saatlerini ozellikle ise Zenith`i bende cok begeniyorum alinabilecek en iyi pilotlardan.
Kullanıcı avatarı
morningstar

Mesaj lombardo » 09 Şub 2019, 22:06

Tum arkadaslara iyi forumlar diliyorum. Her ne kadar devamlılığı parlak bir uye degilsem de, bu başlık ilgi alanlarımdan :D

Patek e mutlaka deginme ihtiyacı hissettim ama şu; toplamda iki tane ürettiği bilinen ve su an yalnızca biri bulunan ve yaklaşık 2 milyon dolar fiyatla acık artırmaya sunulmuş olan şu modeline:

Resim

Bu saatin mekanizması 1912 de uretilmiş ve ancak 24 yıl sonra; yani 1936' da yukarıdaki kasasındaki görevini üstlenebilmiş.

''hour angle dial'' denen bir kadran tasarımına sahip ve mekanizması gereği; akrep bir tam turunu 24 saatte, yelkovan ise 4 saatte bir tamamlıyor. İki adet saniye kolu ise 4 dakikada!

sonuc olarak yukarıdaki resimde saat derece cinsinden 332 8.5′ degerini gosteriyor ve 22 saat 8 dakika 30 saniye ye karşılık geliyor.

Şu; astronomik zenginlerden biri olsam ve iste bu tarz müzayedelerde para harcamayı seviyor filan olsam anında alırdım!! :D

Resim

Dolayısıyla calatrava filan biraz isin moda tarafı hatta bence digerleri de oyle; IWC bir mark tır tutturmuş sonsuza kadar baska model uretmemeye kararlı, Breitling pilot saati ile ''karmaşık kadran'' bir araya getirme paradoksunda buyuk islere imza atıyor vs vs..

Pilot saat tabiri herkese degisik anlamlar ifade edebilir. Benim icin ikinci dunya savasında pilot saati demek iste o B-uhr ların iri capları uzun kordonları vs.. olabilir ama 2019 yılı için ''pilot saati'' kavramı artık ''pilotların isini kolaylastırmak icin uretilen saat'' anlamından çıkmıştır.

''Eskiyi yad etme'' olabilir, ''saatçilik tarihinde önemli bir grubu devam ettirme'' olabilir vs..

Neyse konuyu cok dagıtmayım :D Umut hocamı baslık icin kutluyor ve sonuna kadar katılıyorum; giris seviyesinde dahi olsa bir pilot saat; her koleksiyonun olmazsa olmazıdır.

Diger olmazsa olmazlar; ''marine chronometer'' ve ''regulateur'' dir bence.. naçizane düşüncem elbet :)
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak!...
Kullanıcı avatarı
lombardo

Mesaj Umutt » 10 Şub 2019, 08:18

Lombardo, keyifle okudum yazdıklarınızı, bu güzel bilgiler için çok teşekkürler.

Sizin aynı zamanda Alman saatçiliğine olan ilginizi de biliyorum. Bu anlamda müsait oldukça, bu ya da bir başka başlık altında katılımda bulunursanız mutlu edersiniz bizi.
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj Umutt » 10 Şub 2019, 08:20

morningstar yazdı:Umut hocam emeginize saglik cok guzel bir yazi olmus.Pilot saatlerini ozellikle ise Zenith`i bende cok begeniyorum alinabilecek en iyi pilotlardan.

Morningstar teşekkürler, Zenith' i ben de çok seviyorum.
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj sedir » 10 Şub 2019, 09:22

Fazla söze gerek yok. Şu emoji durumu özetler :thumbup:
Teşekkürler Umutt.
Amerikalıların meşhur Murphy Kanunları'ndaki "iyilik yapma görevin haline gelir" maddesi uyarınca şimdi de <5000 USD saatler listesini bekliyoruz, mecburen.
Yasa gereği yani ...
:D
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

ÖncekiSonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 85 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners