Longines Conquest GMT İnceleme

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Longines Conquest GMT İnceleme

Mesaj Cagri91 » 10 Eyl 2018, 13:36

Değerli TSF üyeleri, herkese merhabalar.
Gönül isterdi ki yepyeni bir Milgauss, hiç olmadı bir Oris 65 kutusu açalım. Fakat hepimizin malumu olduğu üzere mevcut kurlarla sıfır saat almak birçok kişi için hayal oldu. Bizim gibi TL ile kazananlar için bir anlamda giriş seviyesi saatler orta sınıfa, orta sınıf ise üst sınıfa dönüştü. Üst sınıf saatler ise maalesef ulaşılmaz kategorisine geçti.
Uzun zamandır çelik kordonlu ve mavi kadranlı bir saat arayışı içerisindeydim. Radarımda olan bir modeli ikinci el, temiz, faturalı ve sertifikalı olarak bulunca da almaya karar verdim. Saati aldığım beyefendi son derece kibar ve dürüst bir kişiydi. Son dönemde forumda yaşanan tartışmalara da istinaden belirtmek isterim ki, ben tamam dedikten kısa bir süre sonra anlaştığımız miktardan neredeyse %25 oranında fazla bir teklif gelmesine rağmen saati ilk teklifim üzerinden bana satmaktan vazgeçmedi ki bana saati satmaktan vazgeçtim deyip yüksek teklif verene satsa haberim dahi olmazdı.
Lafı çok uzatmadan saate geçmek istiyorum. Saatimiz longines in conquest gmt olarak adlandırılan modeli. Model kodu L36874996. Saat 41 mm çapında ve mavi kadranlı. Mekanizması longines in L704 olarak isimlendirdiği ETA/Valgranges A07.171. Yabancı forum sitelerinde de çokça ifade edildiği gibi biraz kalın bir mekanizma, ama beni rahatsız etmedi. Aksine saate daha maskülen bir hava kattığını söyleyebilirim. Bir takım saatler internette baktığınızda çok güzel dururlar fakat kolunuza taktığınızda aynı hisleri vermezler. Bir takım saatler için ise tam tersi geçerlidir. Conquest GMT ikinci kısımdaki saatlerden. Saati denemeden bir arkadaşıma aldırdığım için açıkçası biraz tereddütlerim vardı. İnternetteki fotoğraflarda saat biraz kaba görünüyordu. Ama kolunuza taktığınızda asla öyle durmuyor aksine hem zarif hem de bir miktar spor. Bu açıdan hem iş için hem de gündelik hayatta kullanıma uygun. Mavi kadranın güzelliğini ise hiçbir fotoğrafın yansıtabileceğini düşünmüyorum. Saati görmek gerektiği kanaatindeyim. Saatin normal fonksiyonlarına ilaveten saat 3 yönünde bir tarih penceresi ve GMT fonksiyonu mevcut. Yani ikinci bir saat dilimini de takip edebiliyorsunuz. Yurtdışına sık çıkan birisi olmadığımdan ikinci saat dilimini Tokyo saatine ayarlayıp bu özelliği Avrupa Yakası'ndan Burhan Altıntop gibi ara sıra saate bakarak "anaaam tokyoda saat beşe geliyi ya" diyebilmek amacıyla kullanmayı düşünüyorum:) Konuyu saat incelemesi olarak açtım ama teknik konulara çok hakim olmadığım için bu detaylara çok giremeyeceğim, forumdaşlar affetsinler. Kaldı ki teknik bilgiler zaten firmanın sitesinde ve başkaca mecralarda da mevcut.
Beni daha çok alakadar eden konu saatin bende uyandırdığı hisler. Bu konuda da ilk söylemek istediğim saatin mavi kadranı bir harika. Adeta güneş ışınlarıyla dans ediyor, her açıda farklı bir ışık oyunu yakalama imkanına kavuşuyorsunuz. Çelik bilezik kaliteli bir görünüme sahip ve saatin geneliyle uyumlu, klasik conquest modellerinden farkı orta kısmının mat kenarlarının parlak olması. Saatin kolda duruşu son derece rahat ve ağırlık hissi vermiyor.
Gelelim longines'e. Forumdaki oris vs longines başlığında herkes kanaatini belirtmişti, ben de bu hususta birkaç şey ilave etmek isterim. Bir saat markası ile alakalı algımızı oluştururken onu tarihiyle bir bütün halinde değerlendirmek gerektiği kanaatindeyim. 1832 yılından beri saat üreten bir markadan bahsediyoruz. Her ne kadar swatch grubun elinde naçizane kanaatimce oyuncak edilmiş olsa da Namık Kemal'in veciz ifadesiyle "yere düşmekle cevher sakıt olmaz kadr ü kıymetten" diye düşünüyor ve longines in bir gün yeniden in-house mekanizmalar üreteceğine, layık olduğu sınıfta konumlanacağına ve özüne rücu edeceğine inanıyorum.
Tastamam bir incelemeden çok saatle alakalı ilk intibalar tadında oldu ama kusura bakmayınız lütfen. Saati kullandıkça kanaatlerimi yine ekleyeceğim. Birkaç fotoğraf ile konuyu şimdilik tamamlayalım. Herkese saatlerinin güzel zamanlar göstermesini temenni ederim. ResimResimResimResimResimResim

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
"...takvimle saatle alakası olmayan; sanatın, ihtirasla, imanla yaşanmış hayatın ve tarihin bu şehrin havasında ebedi bir mevsim gibi ayarladığı velûd ve yekpâre bir zaman..."
Kullanıcı avatarı
Cagri91

Re: Longines Conquest GMT İnceleme

Mesaj hozburun » 10 Eyl 2018, 13:41

Öncelikle satıcıyı sonra sizi tebrik eder hayırlı olmasını, güle güle kullanmanızı dilerim :champ: :champ: :champ:
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj tt59 » 10 Eyl 2018, 13:42

Bileğinize yakışmış hayırlı olsun,güzel zamanlarınızda kullanın :thumbup:
Kullanıcı avatarı
tt59

Mesaj slhgzl » 10 Eyl 2018, 13:46

Hayırlı olsun güle güle kullanın.
Civil Engineer
Kullanıcı avatarı
slhgzl

Mesaj Mandos » 10 Eyl 2018, 14:03

Güle güle kullanın çok şık bir model :champ:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Mandos

Mesaj ibrahim223 » 10 Eyl 2018, 14:29

Güle güle kullanın..
Denemiştim ben de..
Kaliteyi fazlasıyla hissettiren oturaklı bi saat..

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ibrahim223

Mesaj Cagri91 » 10 Eyl 2018, 14:34

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

hozburun :champ:
tt59 :champ:
salguz :champ:
Mandos :champ:
ibrahim223 :champ:
"...takvimle saatle alakası olmayan; sanatın, ihtirasla, imanla yaşanmış hayatın ve tarihin bu şehrin havasında ebedi bir mevsim gibi ayarladığı velûd ve yekpâre bir zaman..."
Kullanıcı avatarı
Cagri91

Mesaj afl » 10 Eyl 2018, 14:49

Tebrik ederim, en güzel zamanlarınızı göstersin.
İncelemeniz için de ayrıca teşekkürler. Firmanın tanıtıcı yazıları yanında gerçek kullanıcı incelemeleri her zaman bir hazinedir. Saat seçiminde zorlananlar eminim faydalanacaktır.
Longines benim hayranlık duyduğum ve oldukça üst sıralara koyduğum bir marka. Eminim kullandıkça bugünkü mutluluğunuz da artacak.
Tekrar iyi günlerde kullanın.

SM-A810F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
afl

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 139 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners