"Swiss Made" Saat ile "Swiss Movement" Saat Arasındaki Fark

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: "Swiss Made" Saat ile "Swiss Movement" Saat Arasındaki F

Mesaj CptOz » 03 Eki 2018, 11:40

Genelde biz Türkler ayranım ekşi demeyiz, İsviçreliler sanırım çikolatam bozuk tabirini kullanırlar. [emoji12]
Sn Meraklıadam Yurtdışında defalarca bulunmuş ve çalışmış biri olarak Avrupalıların genelde iş disiplini, kalite kontrol ve dürüstlük olarak bizlerden daha üst düzeyde olduğunu gördüm ne yazık ki. İsviçre ki saat konusunda dünya çapında bir üne ve kaliteye sahip olup tarafsız otaritelerce de iyi ürün ve markaları ürettiği tespit edilmiştir. Made in Swiss bir saatde bir markanın bu konuda hata yapması veya kaliteyi düşürecek üretim yapması ülkenin bu konudaki güvenirliğini ve ününü de lekeler diye düşünüyorum. Dolayısıyla özellikle saat konusunda titiz ve halen güvenilir olmaları gerekir. Verdiğiniz bilgilerde somut örnekler vermeniz, marka ve model isimleri de sunarak teknik bilgilerle desteklemeniz burada saat konusunda bilgi almaya gelmiş, daha işin başındaki bir çok saat sever için de daha faydalı ve iyi olur sanırım. Bir ürüne daha güzel diyebiliriz bu kişisel tercih ve beğenidir ama daha kaliteli ve iyi dememiz için ortaya teknik veriler de sunmak gerekir.

Sent from my SM-C7000 using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj Pardayan » 03 Eki 2018, 12:06

"Federation of the Swiss watch industry FH" ın en son 12 Temmuz 2016 da güncellenmiş olan saatte "Swiss" damgası kullanabilmek için gereken kuralları içeren şartnamesinin aslının tüm metin linkini veriyorum. Bu kurallara uymadan bir saate "swiss made" logosu koymuşsanız saat artık sahte bir saat olur ve kanun önünde her türlü yaptırım ve yargıya açıktır. Daha bunun tartışılabilecek bir tarafı olduğunu sanmıyorum.

http://www.fhs.swiss/file/8/Guide_V4_-_Guide_EN.pdf
Kullanıcı avatarı
Pardayan

Mesaj MeraklıAdam » 03 Eki 2018, 12:07

ozgtegin yazdı:Genelde biz Türkler ayranım ekşi demeyiz, İsviçreliler sanırım çikolatam bozuk tabirini kullanırlar. [emoji12]
Sn Meraklıadam Yurtdışında defalarca bulunmuş ve çalışmış biri olarak Avrupalıların genelde iş disiplini, kalite kontrol ve dürüstlük olarak bizlerden daha üst düzeyde olduğunu gördüm ne yazık ki. İsviçre ki saat konusunda dünya çapında bir üne ve kaliteye sahip olup tarafsız otaritelerce de iyi ürün ve markaları ürettiği tespit edilmiştir. Made in Swiss bir saatde bir markanın bu konuda hata yapması veya kaliteyi düşürecek üretim yapması ülkenin bu konudaki güvenirliğini ve ününü de lekeler diye düşünüyorum. Dolayısıyla özellikle saat konusunda titiz ve halen güvenilir olmaları gerekir. Verdiğiniz bilgilerde somut örnekler vermeniz, marka ve model isimleri de sunarak teknik bilgilerle desteklemeniz burada saat konusunda bilgi almaya gelmiş, daha işin başındaki bir çok saat sever için de daha faydalı ve iyi olur sanırım. Bir ürüne daha güzel diyebiliriz bu kişisel tercih ve beğenidir ama daha kaliteli ve iyi dememiz için ortaya teknik veriler de sunmak gerekir.

Eskiden isviçreliler saat konusunda dünya çapında en yüksek seviyede ve kalitede üretimleri vardı. Ama günümüz şartlarında isviçreliler de artık bir takım parçalarını honk kong ve çinde üretiyor. Ama tabi kalitesiz anlamına gelmiyor ve anormal bir durum söz konusu değildir. Burada biz SWİSS MADE yazısını ve mühürünü tartışıyoruz. Dediğim gibi japonlar bu konuda daha dürüst davranıyor, ve parçalarını başka yerden ithal ettiği saate sadece japan mov't yazıyor. Eğer %100 kendi fabrikasında üretim gerçekleştiriyorsa made in japan yazar. Ama ben bugüne kadar parçalarını başka ülkeden ithal etmesine rağmen, hiçbir isviçre üretimi saatte böyle dürüstçe bir açıklama görmedim. Bana kalırsa swiss made yazmalarında onlar için hiçbir sakınca yok, ama eğer sadece swiss movement yazmaya kalkarlarsa, marka itibarı yerle bir olur düşüncesi var kendilerinde. Çünkü isviçreliler itibara ve lükse çok önem veren insanlar.
Kullanıcı avatarı
MeraklıAdam

Mesaj CptOz » 03 Eki 2018, 12:36

Burada bir duzeltme gireyim Japan mov't (movement) yaziyorsa bir saatde; mekanizmanın Japonya üretimi olduğunu gösterir, yani diğer parçalar Malezya, Çin, Singapur üretimi ve montajı olabilir. Seikolar için bu tartışma çok yapılmıştır ve halen net değildir; Made in Japan yazmasi mekanizmanın Japonya uretimi oldugunu montaj, kalite kontrol ve paketlemenin Japonya'da yapıldığını gösterir fakat belki de mekanizma hariç diğer bazı parçalar Malezya üretimi olup Japonya'da hazırlanmaktadır. Ama sonuçta kalite kontrol Seiko tarafindan yapilmaktadir ve aynı kalite vardır.
Sn Meraklıadam aynı şeyleri söylüyorsunuz, sizden ricam Made in Swiss yazan giriş veya orta seviye bir saat veya marka gösterin adamların belirlediği standartlara uygun olmayan. Böylece o saatlerden ve markalardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj MeraklıAdam » 03 Eki 2018, 12:49

ozgtegin yazdı:Burada bir duzeltme gireyim Japan mov't (movement) yaziyorsa bir saatde; mekanizmanın Japonya üretimi olduğunu gösterir, yani diğer parçalar Malezya, Çin, Singapur üretimi ve montajı olabilir. Seikolar için bu tartışma çok yapılmıştır ve halen net değildir; Made in Japan yazmasi mekanizmanın Japonya uretimi oldugunu montaj, kalite kontrol ve paketlemenin Japonya'da yapıldığını gösterir fakat belki de mekanizma hariç diğer bazı parçalar Malezya üretimi olup Japonya'da hazırlanmaktadır. Ama sonuçta kalite kontrol Seiko tarafindan yapilmaktadir ve aynı kalite vardır.
Sn Meraklıadam aynı şeyleri söylüyorsunuz, sizden ricam Made in Swiss yazan giriş veya orta seviye bir saat veya marka gösterin adamların belirlediği standartlara uygun olmayan. Böylece o saatlerden ve markalardan uzak duralım.

Candino, Bulova, Wainer, İnvicta, Roamer gibi markalar. Ve daha bir çok markayı sıralayabiliriz.
En son MeraklıAdam tarafından 03 Eki 2018, 12:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
MeraklıAdam

Mesaj afl » 03 Eki 2018, 12:50

Pardayan yazdı:"Federation of the Swiss watch industry FH" ın en son 12 Temmuz 2016 da güncellenmiş olan saatte "Swiss" damgası kullanabilmek için gereken kuralları içeren şartnamesinin aslının tüm metin linkini veriyorum. ... Daha bunun tartışılabilecek bir tarafı olduğunu sanmıyorum.

Bu konu da daha önce konuşuldu.
Forumda son zamanlardaki tartışmalar ne yazık ki kahvehane seviyesinde. Gerçek bilgiyi soruşturup öğrenmeden ya yanlış ya da eksik şeyler yazılıp söyleniyor. Türkçe hataları da cabası. Beğeni ve zevk bambaşka bir şey ve keyfinize göre istediğinizi yazarsınız ama teknik bilgi veya horolojik bilgiden bahsederken bu pek işlemez. Swiss made veya Swiss konusu da aynı şekilde bana göre şöyle olmalı falan denilecek bir durum değil. Yukarıda verildiği gibi bunun kuralını koyan federasyon var.

Küçük bir ek, son güncelleme 12 temmuz 2016 değil, 1 ocak 2017 dir. Link aşağıdadır. Orada net olarak hangi kriterler sağlanırsa swiss made olur belirtilmiştir (Article 1a 4). Detay isteyenler ilerleyen sayfalarda da swiss movement nedir öğrenebilirler (article 2 a)

http://www.fhs.swiss/file/14/OSM_-_Ordinance.pdf
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj Ground » 03 Eki 2018, 16:41

afl yazdı:
Pardayan yazdı:"Federation of the Swiss watch industry FH" ın en son 12 Temmuz 2016 da güncellenmiş olan saatte "Swiss" damgası kullanabilmek için gereken kuralları içeren şartnamesinin aslının tüm metin linkini veriyorum. ... Daha bunun tartışılabilecek bir tarafı olduğunu sanmıyorum.

Forumda son zamanlardaki tartışmalar ne yazık ki kahvehane seviyesinde. Gerçek bilgiyi soruşturup öğrenmeden ya yanlış ya da eksik şeyler yazılıp söyleniyor. Türkçe hataları da cabası. Beğeni ve zevk bambaşka bir şey ve keyfinize göre istediğinizi yazarsınız ama teknik bilgi veya horolojik bilgiden bahsederken bu pek işlemez. Swiss made veya Swiss konusu da aynı şekilde bana göre şöyle olmalı falan denilecek bir durum değil. Yukarıda verildiği gibi bunun kuralını koyan federasyon var.

Küçük bir ek, son güncelleme 12 temmuz 2016 değil, 1 ocak 2017 dir. Link aşağıdadır. Orada net olarak hangi kriterler sağlanırsa swiss made olur belirtilmiştir (Article 1a 4). Detay isteyenler ilerleyen sayfalarda da swiss movement nedir öğrenebilirler (article 2 a)

Kerem abiye sonuna kadar katılıyorum.

Bilgi güçtür. Fakat doğru bilgi, teyid edilmiş bilgi güçtür. İnternet yaygınlaştıkça bir çok kişi , bir çok bilgiye erişti. Fakat o kadar çok bilgi var ki. Artık hangi bilgi doğru, hangisi doğru değil bunun ayrımını yapmak ta zorlaştı. Ahkam kesmek kolaydır, ahkam keserken bir kaç kez düşünmek gerek. Bir çok kesimden, alanında profesyonel insanlarla dolu forumlar. Araştırmadan söylenen sözler, teyid edilmemiş bilgilerle verilen cevaplar çoğu zaman kişiyi yanlış durumlara sokabilir.

Bazen hatalardan ders almak, hatalıyım diyebilmek büyük cesaret ve erdem gerektirir.

Hepimizin , birbirimizden öğrenecek çok şeyi var. Yaş , konum farketmez.

Ülkemizde bir çok konu doğru ve bilimsellikten uzak taraftarca tartışılır oldu.

Forumda kavga yerine olguları bilimsel kanıtlarla çürütmek bir birimize çok değer katacaktır.

Gereksiz muhabbetlere , gerek yok derim.!

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ground

Mesaj Pardayan » 03 Eki 2018, 18:23

afl yazdı:

Benden alıntı yapıp konuya eleştiri ile başlayınca bazı okuduğunu anlama özürlü kişiler, eleştiriyi benim alıntı yaptığınız mesajıma yönelttiğinizi sanabilirler. Halbuki siz benim linkimi teyid edip güncelinin de linkini vermişsiniz teşekkürler. Yanlış anlamalara mahal vermemek için alıntının altına sadece alıntı ile ilgili cevabınızı koyup ( ilk paragrafın son cümlesi ve ikinci paragraf) eleştirilerinizi başka mesaja koysaydınız iyi olurdu.
Kullanıcı avatarı
Pardayan

ÖncekiSonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 321 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners