"Swiss Made" Saat ile "Swiss Movement" Saat Arasındaki Fark

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: "Swiss Made" Saat ile "Swiss Movement" Saat Arasındaki F

Mesaj Pardayan » 03 Eki 2018, 19:23

nzmokur yazdı:
Pardayan yazdı:
afl yazdı:
Pardayan yazdı:"Federation of the Swiss watch industry FH" ın en son 12 Temmuz 2016 da güncellenmiş olan saatte "Swiss" damgası kullanabilmek için gereken kuralları içeren şartnamesinin aslının tüm metin linkini veriyorum. ... Daha bunun tartışılabilecek bir tarafı olduğunu sanmıyorum.

http://www.fhs.swiss/file/8/Guide_V4_-_Guide_EN.pdf

Bu konu da daha önce konuşuldu.
Forumda son zamanlardaki tartışmalar ne yazık ki kahvehane seviyesinde. Gerçek bilgiyi soruşturup öğrenmeden ya yanlış ya da eksik şeyler yazılıp söyleniyor. Türkçe hataları da cabası. Beğeni ve zevk bambaşka bir şey ve keyfinize göre istediğinizi yazarsınız ama teknik bilgi veya horolojik bilgiden bahsederken bu pek işlemez. Swiss made veya Swiss konusu da aynı şekilde bana göre şöyle olmalı falan denilecek bir durum değil. Yukarıda verildiği gibi bunun kuralını koyan federasyon var.

Küçük bir ek, son güncelleme 12 temmuz 2016 değil, 1 ocak 2017 dir. Link aşağıdadır. Orada net olarak hangi kriterler sağlanırsa swiss made olur belirtilmiştir (Article 1a 4). Detay isteyenler ilerleyen sayfalarda da swiss movement nedir öğrenebilirler (article 2 a)

http://www.fhs.swiss/file/14/OSM_-_Ordinance.pdf

Benden alıntı yapıp konuya eleştiri ile başlayınca bazı okuduğunu anlama özürlü kişiler, eleştiriyi benim alıntı yaptığınız mesajıma yönelttiğinizi sanabilirler. Halbuki siz benim linkimi teyid edip güncelinin de linkini vermişsiniz teşekkürler. Yanlış anlamalara mahal vermemek için alıntının altına sadece alıntı ile ilgili cevabınızı koyup ( ilk paragrafın son cümlesi ve ikinci paragraf) eleştirilerinizi başka mesaja koysaydınız iyi olurdu.
Keşke siz de kendinizi üstad eğitimci sandığınız için yapmadığınız birşey yapıp kendi eğitiminize devam üslup dersi almış olsaydınız...

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şimdi yukarıdaki alıntılarla ve iki kişi arasındaki mesajlaşmayla sizin bu cevabınızın, benim eğitimciliğimin ve uslubumun ne alakası var ? Sizin yukarıdaki mesajla alakanız nedir ?. Kariyerimi çok merak ediyorsanız eğitimcilik den önce ben İTÜ mezunu bir mühendisim. Aslında benim ne olduğumun da konuyla bir alakası yok. Sazan gibi her konuya atlayıp konuyla ilgili bir mesaj yazmaktan ziyade kişileri hedef alan, alaycı ifadelerle karşısındakini küçümseyen tavırlara giren, konuyla ilgili fikir beyan etmek yerine imla kuralı bekçisi kesilenlerden bıkıp usandığımı ifade etmek istiyorum. Bu forumda bilgi paylaşmaya falan hiç hevesim kalmadı, arada bir kolumda saat fotoğrafı yayınlayıp gerisine boş vermeye karar verdim. Artık bu kararımı canı gönülden desteklersiniz.
Kullanıcı avatarı
Pardayan

Mesaj Ground » 03 Eki 2018, 19:32

Sn Meraklı bey,

Yazdığım yazıda da belirttiğim gibi teknik olarak yeterince bilgi sahibi olmadan fikir beyan etmek pek tarzım değil. Son yazdığınız mesaja bakılırsa mahalle ağzıyla her konuda ahkam kesmeye devam ediyorsunuz.

Sorun değil kimseye şunu konuş , bunu konuşma demek doğru değil. Belli etik değerler ya da kriterler açısından yorum yapmanın uygunluğu hakkında genel bir mesaj yazmıştım.

Bu konuların herkesçe okunduğu bilinmeli. Kişiler kendilerine uygun dille yazacak tabi. Yazılan yazıların , insanlar hakkında ipucu verdiği unutulmamalı.

Gereksiz muhabbetlere, gerek yok dememdeki kasıt; Her konuya herkesin yorum yapmasında bir zorunluluk olmadığının bilinmesi ve beraberce içerik girilen bu ortamın kalitesinin belli bir seviyede kalmasını temenni etmekten başka bir amacı bulunmamakta.

Belki bu yazdığım da pek anlaşılmayabilir. Anlaması gerekenler de yaptığı şeylere devam ederek kendi seviyelerini ortaya çıkarmaya , bilmeyenlerin de bilmesini sağlamaya devam edebilir.

Benim açımdan hiç bir sorun bulunmamaktadır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ground

Mesaj Pardayan » 03 Eki 2018, 19:33

MeraklıAdam yazdı:
Pardayan yazdı:
afl yazdı:
Pardayan yazdı:"Federation of the Swiss watch industry FH" ın en son 12 Temmuz 2016 da güncellenmiş olan saatte "Swiss" damgası kullanabilmek için gereken kuralları içeren şartnamesinin aslının tüm metin linkini veriyorum. ... Daha bunun tartışılabilecek bir tarafı olduğunu sanmıyorum.

Forumda son zamanlardaki tartışmalar ne yazık ki kahvehane seviyesinde. Gerçek bilgiyi soruşturup öğrenmeden ya yanlış ya da eksik şeyler yazılıp söyleniyor. Türkçe hataları da cabası. Beğeni ve zevk bambaşka bir şey ve keyfinize göre istediğinizi yazarsınız ama teknik bilgi veya horolojik bilgiden bahsederken bu pek işlemez. Swiss made veya Swiss konusu da aynı şekilde bana göre şöyle olmalı falan denilecek bir durum değil. Yukarıda verildiği gibi bunun kuralını koyan federasyon var.

Küçük bir ek, son güncelleme 12 temmuz 2016 değil, 1 ocak 2017 dir. Link aşağıdadır. Orada net olarak hangi kriterler sağlanırsa swiss made olur belirtilmiştir (Article 1a 4). Detay isteyenler ilerleyen sayfalarda da swiss movement nedir öğrenebilirler (article 2 a)

Benden alıntı yapıp konuya eleştiri ile başlayınca bazı okuduğunu anlama özürlü kişiler, eleştiriyi benim alıntı yaptığınız mesajıma yönelttiğinizi sanabilirler. Halbuki siz benim linkimi teyid edip güncelinin de linkini vermişsiniz teşekkürler. Yanlış anlamalara mahal vermemek için alıntının altına sadece alıntı ile ilgili cevabınızı koyup ( ilk paragrafın son cümlesi ve ikinci paragraf) eleştirilerinizi başka mesaja koysaydınız iyi olurdu.

Benim buradan tek çıkardığım sonuç. Çelişkili ve aşağılayıcı bir açıklama olduğu. Keşke bu başlıkta bir emeğiniz olsaydı. Ama ben bir emek göremedim.

"Keşke bu başlıkta emeğiniz olsaydı" diye bana mı söylüyorsunuz anlayamadım.Benden alıntı yapıp cevap vermişiniz de. Bu başlığı açan benim yahu.
Kullanıcı avatarı
Pardayan

Mesaj MeraklıAdam » 03 Eki 2018, 19:42

Arkadaşlar artık gerçekten gereğinden fazla yanıt verdik konuştuk tartıştık. Bu başlıkta sinirler gerilmeden ve birbirimizi kırmadan, saygısızca ve anlaşılmaz üslupla konuşmaya başlamadan. Bence bu başlıkta açıklamalara son vermek en doğrusu. :thumbup:
En son MeraklıAdam tarafından 03 Eki 2018, 20:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
MeraklıAdam

Re:

Mesaj Pardayan » 03 Eki 2018, 19:45

ozgtegin yazdı:Kusura bakmayın Sn. Pardayan, verdiğiniz bilgiler güzel ve teknik bir dayanağa sahip, teşekkürler. Sn. Ground kavga, tartışma ve gereksiz muhabbet demiş herhalde beni kastetmemiştir. Bu başlık altında bir kavga olduğunu sanmıyorum. Ben Sn. Meraklıadam'ın size cevaben yazdığı metin için girdiler yaptım. Saat konusunda uzman değilim ve emin olmadığım bir bilgiyi, doğru kaynaklar göstermedikçe de paylaşmayı yanlış buluyorum. Halen Sn. Meraklıadam'ın yanlış/eksik veri ve duyumlarla bilgi paylaştığını düşünüyorum ama kendisine bilgi paylaşımı için de teşekkür ediyorum. Bu saatten sonra da konudan uzak durma hakkımı kullanıp meydanı konunun uzmanlarına bırakıyorum. Saygılar... [emoji16]

Sent from my SM-C7000 using Tapatalk

Rica ederim sn. ozgtegin. Sizin girdilerinizle hiçbir problemim yok. Beni eleştirseniz de saygı duyarım ayrıca.Bu forumda sevgi saygı ve teknik konular çerçevesinde tartışılabilecek üyelerden biri olduğunuzu düşündüğümü ifade etmek isterim.
Kullanıcı avatarı
Pardayan

Mesaj CptOz » 03 Eki 2018, 19:53

O zaman ben bombayı atayım ortaya, Swiss Made kuvars saat takacağıma, Made in Prc mekanik takarım... [emoji12]
Aha bunu saat atasözleri bölümüne ekleyeyim... [emoji48]

Sent from my SM-C7000 using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj rolexcollector » 03 Eki 2018, 21:08

Pardayan yazdı:
nzmokur yazdı:
Pardayan yazdı:
afl yazdı:

Keşke siz de kendinizi üstad eğitimci sandığınız için yapmadığınız birşey yapıp kendi eğitiminize devam üslup dersi almış olsaydınız...

Şimdi yukarıdaki alıntılarla ve iki kişi arasındaki mesajlaşmayla sizin bu cevabınızın, benim eğitimciliğimin ve uslubumun ne alakası var ? Sizin yukarıdaki mesajla alakanız nedir ?. Kariyerimi çok merak ediyorsanız eğitimcilik den önce ben İTÜ mezunu bir mühendisim. Aslında benim ne olduğumun da konuyla bir alakası yok. Sazan gibi her konuya atlayıp konuyla ilgili bir mesaj yazmaktan ziyade kişileri hedef alan, alaycı ifadelerle karşısındakini küçümseyen tavırlara giren, konuyla ilgili fikir beyan etmek yerine imla kuralı bekçisi kesilenlerden bıkıp usandığımı ifade etmek istiyorum. Bu forumda bilgi paylaşmaya falan hiç hevesim kalmadı, arada bir kolumda saat fotoğrafı yayınlayıp gerisine boş vermeye karar verdim. Artık bu kararımı canı gönülden desteklersiniz.
Tüm kalbimle...

The best , or nothing..
Instagram : rolex.collector
Kullanıcı avatarı
rolexcollector

Mesaj MeraklıAdam » 03 Eki 2018, 22:40

Nzmokur bey, bu başlıkta yazdıklarım hakkında ne düşünüyorsun?. Merak ettim.
En son MeraklıAdam tarafından 03 Eki 2018, 23:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
MeraklıAdam

ÖncekiSonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 168 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners