Omega Ref. 2503 Jumbo

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Omega Ref. 2503 Jumbo

Mesaj MioPrivato » 30 May 2018, 12:09

Vintage Saat Inceleme

Bugun Omega dedigimizde aklimiza binlerce model geliyor. Seamaster, Speedmaster, De Ville, Geneve vs. vs. Fakat bu modeller ortaya cikmadan once Omega'nin bugun koleksiyoneler tarafindan ozenerek secilen modelleri vardir. Bugun sizlere gostermek istedigim model Omega'nin meshur 30mm mekanizmali ve Jumbo olarak adlandirilan 36mm capindaki 2503 Referans no'lu klasik bir modeli. Oncelikle saatin uretim yili 1948. Bu yillarda saatlerin standart caplari 33-34mm araliginda oldugu icin bu 36mm lik kasa capi jumbo ve nadir olarak gorulur. Ozellikle Omega koleksiyonelerin aradigi bir ebattir. Bu doneme bagli 30mm mekanizmalari cok yaygin olan Omega'nin bugunki bilinen kalibre numaralari 260li ve ustu serisidir. Donemin en guvenilir kurmali mekanizmalarindan olan 30mm, Omega bircok unlu modelinde kullanmistir. Bagzi ornekler: Askeri saat, Ranchero, Chronometre, Railmaster, Suveran, son donemlerde Seamaster ve diger klasik modeller. 1945 yilinda ''Geneve Observatory'' tarafindan en guvenilir ve dakik mekanizma unvanini almistir.

Sizlere gosterecegim model belki en temiz model olmayabilir fakat bilgi acisindan guzel bir ornek oldugunu dusunuyorum, nede olsa saat bu yil 70 yasini doldurmustur.

Bilegi 20cm olan birinin bileginde 36mm su sekilde duruyor. Bugun bircok marka hala klasik ''dresswatch''larini bu ebatta uretiyor. Hafif egilimli ve kalin bir kasa saati bilekte daha kalipli gosteriyor.

Resim

Bu saatleri farkli kayislarla biraz daha sporlastirmak ve gunluk kullanima uygun hale getirmek mumkun.

Resim

Kasadaki hafif egilim kasaya daha robust bir goruntu veriyor. Bu sekilde kolda daha agirlik yaparak daha saglam bir hissiyat veriyor.

Resim

Arka kapaklari klasik duz kapak. Sahsen vidali kapak olsaymis daha kaliteli bir gorunum saglarmis. Sinifta kaldigi tek nokta bu olabilir.

Resim

Dedigim gibi, en temiz ornek benim saatim olmayabilir. Mekanizma detaylari.

Resim

Muhtemelen dunyada bu konuda en iyisi Omega. Referans kodlari ile tarihine gitmek mumkun.

Resim

Bonus olarak o donemlere ait benim saatimin reklami ve 30mm mekanizmalarin basarilini anlatan kisa bir yazi.

Resim

Keyfini cikartmaniz dilegiyle :champ: :champ:
Karim bana, ''Benmi, Saatlerinmi?'' diye sordugunda dusunmek icin zaman istedim ve kronometresini actirdim..
Kullanıcı avatarı
MioPrivato
Contributor

Re: Omega Ref. 2503 Jumbo

Mesaj onboardx » 30 May 2018, 13:21

70 yıllık saat halen taş gibi görünüyor.
Kullanıcı avatarı
onboardx

Mesaj cagatay1903 » 30 May 2018, 13:36

Harika bir saat
Kullanıcı avatarı
cagatay1903

Mesaj MuammerTürk » 31 May 2018, 13:00

İnceleme için teşekkürler, 70 yaşında bir amca gibi görünmüyor hiç :)
Kullanıcı avatarı
MuammerTürk

Mesaj alihoca » 07 Haz 2018, 17:08

Yaşına göre çok iy korunmuş aslında.
Tempus erit auri pretium!
Kullanıcı avatarı
alihoca

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 162 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners