Omega Speedy Schumi Inceleme

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Omega Speedy Schumi Inceleme

Mesaj Clk » 16 May 2010, 07:02

Arkadaslar merhaba,

Daytona Paul Newman'a asiktim, Omega Speedmaster kadran olarak neredeyse reprodüksiyon gibi duran The Legend Schumacher serisini üretmis ve sinirli sayida üretilen bu saatleri satmisti. Bir saat fuarinda saticinin NOS diye iddia ettigi benim ise cok temiz kullanilmis dedigim asagida ki saati aldim. Cok mutluydum, sanki kolumda Paul Newman Daytona vardi.

Resim

Mutlulugum cok uzun sürmedi, süremedi. Neden mi? Iste yazacagim inceleme ile bu soruyu cevaplayacagim.

Saat optik anlamda cok basarili. Tam bir Eye Catcher!!!! Kim olursa olsun bir kere kadrani incelemek istiyor, renk kombinasyonu muhtesem ve saatin genel konforu gayet basarili. 42mm cap, boynuzlarin genislik ve derinligi aynen saatin genel agirligi gibi cok iyi ayarlanmis.

Saatin mekanizmasi Piquet 1285 bazli 3301. Bu mekanizma 33 tasli, 28.800 A/h ve 55 saat güc reservi var. Saat zamani gayet hassas tutuyor ve 100 metrelik WR'si ile genel anlamda cok fazla dikkat etmeden kullanmaniza olanak sagliyor.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Re: OMEGA Speedy Schumi Inceleme :)

Mesaj Clk » 16 May 2010, 07:12

Simdi de gelelim, eksik yanlarina.

Benim icin bir saat ile ilgili en önemli nokta saatin kolay kullanilabilir olmasi. Maalesef Speedmaster Schumacher kulanimi gercekten zor olan bir saat. Bunun nedeni tepede yatiyor. Optik anlamda saate sportif bir hava getirebilmek adina kasanin sag ve sol tarafi derin yapilmis ve tepe yari icine gömülmüs. Dolayisi ile tepeyi pozisyon 1 yada 2'de kullanirken ciddi zorluk cekiyorsunuz. Tarih ve saati ayarlamak gercekten zor.

Resim

Benim en nefret ettigim seylerden bir tanesi yüksek fiyatli ürünlerde toplam kalite anlayisinin olmamasi. Omega'da da bu böyle. Rahatsizlik veren Rotorun dönme sesini neden böyle ayarladiklarini anlamiyorum. Ya yataklamasinda problem var yada F-1 araclarina atifta bulunularak bilincli olarak yapilmis. Propela gibi calisan bir rotoru ben luks sinif olarak gecen bir saatte istemem.

Diger bir handikap, daha önce de belirttigim gibi saatin bilezigi. Dizayn olarak güzel olmasina karsilik ucuz bir görüntüsü var ve kilit mekanizmasi evlere senlik. Saglamligi konusunda birsey diyemeyecegim cünkü saat gercekten de neredeyse hic kullanilmamis. Belkide gercekten NOS'tur :) Bundan sonra da kontrol etme sansim yok cünkü bilezigi cikarttim ve kasaya koydum :) Artik beni optik olarak rahatsiz etmeyen Fortis marka kirmizi dikisli siyah deri kayis ile kullaniyorum.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Clk » 16 May 2010, 07:23

Resim

Resim

Sonucta Omega markasina kimse kötü diyemez. (hos benim her yazimda negatif birseyler var ama :)) Omega ile ilgili anlayamadigim tek nokta, neden saatlerine toplam kalite kavramini uygulamadiklari. Omega, bulundugu yer ve satis rakamlari ile mutlu bir firma burasi kesin. Dünyanin en büyük ikinci lüks saat saticisi. Senelik satislari 400.000 adet civarinda. Ancak, daha da gelismek müsterilerini daha fazla tatmin etmek adina yaptiklari pek bir aksiyon yok gibime geliyor.
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Modern60 » 16 May 2010, 21:04

Frederic Piguet Cal. 1185 olmalı. Otomatik rotoru, tek yönlü ve 5 adet seramik bilye üzerinde dönmekte. Tıpkı valjoux gibi bol gürültülü olabilir. Tepe konumunda çok haklısın. Ben de Speedmaster Pro kullandığım yıllarda ayarlar için çok zorlanmaktaydım. Bileziği bence çok hoş, kilitleri de çok sağlam. Omega geçen yıl, üretimini yılda 50 binlere kadar düşürme kararı aldı ve bu söylediğin bütün kaliteyi zayıflatan kusurları önleyerek, hi-end markalar arasına çıkmaya çalışacak. Bu yıl da, kronometre başvuruları çok düştü. Oldukça iyi bir mekanik olan FP 1185 e yaptıkları bazı değişiklikler sebebiyle de mekanizma hala denemelerden geçmekte. Birincisi sürekli saniye orijinal kalibrede saat 6 konumundadır. Bir de saniye çarkının yeri değişince, koordinatör sistemi yer değiştirdi. İşte bu sebeple de, Omega daki 3301 son 5 yılda tamamen revize edildi ve bu gün en iyi durumunda. Bnece çok iyi bir saatin var güle güle kullan.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj Clk » 16 May 2010, 21:16

Demek ki Aqua Terra 42mm'nin kalitesinin arkasinda yatan sebep bu. Gecenlerde Avusturya'da bir Aqua Terra gördüm ve saatten optik anlamda gercekten bügülendim. Ilk bakista kalite hissini veren bir saat ama zaman darligindan inceleme sansim olmadi.

Speedy'nin bilezigi ile ilgili sorunlarim suradan kaynaklaniyor. Bilezigin pimler vasitasi ile boynuzlara baglandigi noktada Rolex'teki sabitlik yok. Bilezik boynuzlar arasinda oynuyor. Kilit mekanizmasinin icine baktiginiz zaman Seiko5'te kullanilan sistemin aynisina sahip ki bu tarz bir saatte farkli bir sistem sunmalari sart diyorum (sahsi görüsüm) Saglamlik konusunda lafim olamaz cünkü saglam :)

Yine bilezikte yapilan Polisaj islemi zevk meselesi olsada bence cok ucuz bir görüntü olusturuyor. Tamami mat olmus olsaydi bence cok daha güzel bir görüntü ve saat ile bütünlük olusturabilirdi. Tabii ki bu sadece kisisel zevkler ile alakali.
Kullanıcı avatarı
Clk

Re: Omega Speedy Schumi Inceleme

Mesaj 2fast4u » 20 May 2010, 00:16

celık kayısın tamamını matlastırma durumunu bende dusunuyorum.brush method dedıklerı bır nevı zımparayla yaptıkları ıslem saatı daha guzel gosterıyor sanırım.Omega nın bu tarz chrono lu modellerı ozellıkle tachymeter olanları bence cok sık.Gule gule kullan.Submarıne varken nıye bu tarz bır seye ılgı duyulur onuda anlamam:)
The world is yours .
" serial flipper"
Kullanıcı avatarı
2fast4u

Mesaj MickeyMouse » 25 Tem 2010, 13:39

Sn. clk saatiniz deri kayış takviyesi ile enfes durmuş doğrusu. Güle güle kullanın.
Kullanıcı avatarı
MickeyMouse

Mesaj Clk » 25 Tem 2010, 17:32

Tesekkürler Mickey...
Kullanıcı avatarı
Clk

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 68 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners