Omega Speedy Schumi Inceleme

─░svi├žre ve Avrupa Mekanizmal─▒ Saat ─░ncelemeleri ve Kutu A├ž─▒l─▒┼člar─▒ B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, ─░svi├žre Saat ─░ncelemeleri B├Âl├╝m├╝m├╝zde ├ťyelerimizin ve TSF'nin ─░nceledi─či ─░svi├žre ve Avrupa ├ťretimi Mekanizmal─▒ Saat Marka ve Modellerinin Kutu A├ž─▒l─▒┼č, ─░zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Foto─čraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar─▒n─▒ Kapsayan Bir├žok De─čerlendirme Kriterine Ula┼čabilirsiniz.

─░yi Forumlar Dileriz

TSF

Omega Speedy Schumi Inceleme

Mesaj Clk » 16 May 2010 07:02

Arkadaslar merhaba,

Daytona Paul Newman'a asiktim, Omega Speedmaster kadran olarak neredeyse reprod├╝ksiyon gibi duran The Legend Schumacher serisini ├╝retmis ve sinirli sayida ├╝retilen bu saatleri satmisti. Bir saat fuarinda saticinin NOS diye iddia ettigi benim ise cok temiz kullanilmis dedigim asagida ki saati aldim. Cok mutluydum, sanki kolumda Paul Newman Daytona vardi.

Resim

Mutlulugum cok uzun s├╝rmedi, s├╝remedi. Neden mi? Iste yazacagim inceleme ile bu soruyu cevaplayacagim.

Saat optik anlamda cok basarili. Tam bir Eye Catcher!!!! Kim olursa olsun bir kere kadrani incelemek istiyor, renk kombinasyonu muhtesem ve saatin genel konforu gayet basarili. 42mm cap, boynuzlarin genislik ve derinligi aynen saatin genel agirligi gibi cok iyi ayarlanmis.

Saatin mekanizmasi Piquet 1285 bazli 3301. Bu mekanizma 33 tasli, 28.800 A/h ve 55 saat g├╝c reservi var. Saat zamani gayet hassas tutuyor ve 100 metrelik WR'si ile genel anlamda cok fazla dikkat etmeden kullanmaniza olanak sagliyor.
T├ťRK'├╝m!!! ├ťlkem T├ťRKIYE CUMHURIYETI, bayragim T├ťRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Kay─▒t: 17 Kas 2009 02:03

Re: OMEGA Speedy Schumi Inceleme :)

Mesaj Clk » 16 May 2010 07:12

Simdi de gelelim, eksik yanlarina.

Benim icin bir saat ile ilgili en ├Ânemli nokta saatin kolay kullanilabilir olmasi. Maalesef Speedmaster Schumacher kulanimi gercekten zor olan bir saat. Bunun nedeni tepede yatiyor. Optik anlamda saate sportif bir hava getirebilmek adina kasanin sag ve sol tarafi derin yapilmis ve tepe yari icine g├Âm├╝lm├╝s. Dolayisi ile tepeyi pozisyon 1 yada 2'de kullanirken ciddi zorluk cekiyorsunuz. Tarih ve saati ayarlamak gercekten zor.

Resim

Benim en nefret ettigim seylerden bir tanesi y├╝ksek fiyatli ├╝r├╝nlerde toplam kalite anlayisinin olmamasi. Omega'da da bu b├Âyle. Rahatsizlik veren Rotorun d├Ânme sesini neden b├Âyle ayarladiklarini anlamiyorum. Ya yataklamasinda problem var yada F-1 araclarina atifta bulunularak bilincli olarak yapilmis. Propela gibi calisan bir rotoru ben luks sinif olarak gecen bir saatte istemem.

Diger bir handikap, daha ├Ânce de belirttigim gibi saatin bilezigi. Dizayn olarak g├╝zel olmasina karsilik ucuz bir g├Âr├╝nt├╝s├╝ var ve kilit mekanizmasi evlere senlik. Saglamligi konusunda birsey diyemeyecegim c├╝nk├╝ saat gercekten de neredeyse hic kullanilmamis. Belkide gercekten NOS'tur :) Bundan sonra da kontrol etme sansim yok c├╝nk├╝ bilezigi cikarttim ve kasaya koydum :) Artik beni optik olarak rahatsiz etmeyen Fortis marka kirmizi dikisli siyah deri kayis ile kullaniyorum.
T├ťRK'├╝m!!! ├ťlkem T├ťRKIYE CUMHURIYETI, bayragim T├ťRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Mesaj Clk » 16 May 2010 07:23

Resim

Resim

Sonucta Omega markasina kimse k├Ât├╝ diyemez. (hos benim her yazimda negatif birseyler var ama :)) Omega ile ilgili anlayamadigim tek nokta, neden saatlerine toplam kalite kavramini uygulamadiklari. Omega, bulundugu yer ve satis rakamlari ile mutlu bir firma burasi kesin. D├╝nyanin en b├╝y├╝k ikinci l├╝ks saat saticisi. Senelik satislari 400.000 adet civarinda. Ancak, daha da gelismek m├╝sterilerini daha fazla tatmin etmek adina yaptiklari pek bir aksiyon yok gibime geliyor.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Mesaj Modern60 » 16 May 2010 21:04

Frederic Piguet Cal. 1185 olmal─▒. Otomatik rotoru, tek y├Ânl├╝ ve 5 adet seramik bilye ├╝zerinde d├Ânmekte. T─▒pk─▒ valjoux gibi bol g├╝r├╝lt├╝l├╝ olabilir. Tepe konumunda ├žok hakl─▒s─▒n. Ben de Speedmaster Pro kulland─▒─č─▒m y─▒llarda ayarlar i├žin ├žok zorlanmaktayd─▒m. Bilezi─či bence ├žok ho┼č, kilitleri de ├žok sa─člam. Omega ge├žen y─▒l, ├╝retimini y─▒lda 50 binlere kadar d├╝┼č├╝rme karar─▒ ald─▒ ve bu s├Âyledi─čin b├╝t├╝n kaliteyi zay─▒flatan kusurlar─▒ ├Ânleyerek, hi-end markalar aras─▒na ├ž─▒kmaya ├žal─▒┼čacak. Bu y─▒l da, kronometre ba┼čvurular─▒ ├žok d├╝┼čt├╝. Olduk├ža iyi bir mekanik olan FP 1185 e yapt─▒klar─▒ baz─▒ de─či┼čiklikler sebebiyle de mekanizma hala denemelerden ge├žmekte. Birincisi s├╝rekli saniye orijinal kalibrede saat 6 konumundad─▒r. Bir de saniye ├žark─▒n─▒n yeri de─či┼čince, koordinat├Âr sistemi yer de─či┼čtirdi. ─░┼čte bu sebeple de, Omega daki 3301 son 5 y─▒lda tamamen revize edildi ve bu g├╝n en iyi durumunda. Bnece ├žok iyi bir saatin var g├╝le g├╝le kullan.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Modern60
Contributor

Kay─▒t: 02 Mar 2010 01:40

Mesaj Clk » 16 May 2010 21:16

Demek ki Aqua Terra 42mm'nin kalitesinin arkasinda yatan sebep bu. Gecenlerde Avusturya'da bir Aqua Terra g├Ârd├╝m ve saatten optik anlamda gercekten b├╝g├╝lendim. Ilk bakista kalite hissini veren bir saat ama zaman darligindan inceleme sansim olmadi.

Speedy'nin bilezigi ile ilgili sorunlarim suradan kaynaklaniyor. Bilezigin pimler vasitasi ile boynuzlara baglandigi noktada Rolex'teki sabitlik yok. Bilezik boynuzlar arasinda oynuyor. Kilit mekanizmasinin icine baktiginiz zaman Seiko5'te kullanilan sistemin aynisina sahip ki bu tarz bir saatte farkli bir sistem sunmalari sart diyorum (sahsi g├Âr├╝s├╝m) Saglamlik konusunda lafim olamaz c├╝nk├╝ saglam :)

Yine bilezikte yapilan Polisaj islemi zevk meselesi olsada bence cok ucuz bir g├Âr├╝nt├╝ olusturuyor. Tamami mat olmus olsaydi bence cok daha g├╝zel bir g├Âr├╝nt├╝ ve saat ile b├╝t├╝nl├╝k olusturabilirdi. Tabii ki bu sadece kisisel zevkler ile alakali.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Re: Omega Speedy Schumi Inceleme

Mesaj 2fast4u » 20 May 2010 00:16

cel─▒k kay─▒s─▒n tamam─▒n─▒ matlast─▒rma durumunu bende dusunuyorum.brush method ded─▒kler─▒ b─▒r nev─▒ z─▒mparayla yapt─▒klar─▒ ─▒slem saat─▒ daha guzel goster─▒yor san─▒r─▒m.Omega n─▒n bu tarz chrono lu modeller─▒ ozell─▒kle tachymeter olanlar─▒ bence cok s─▒k.Gule gule kullan.Submar─▒ne varken n─▒ye bu tarz b─▒r seye ─▒lg─▒ duyulur onuda anlamam:)
The world is yours .
" serial flipper"
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
2fast4u

Kay─▒t: 11 Ara 2009 11:50

Mesaj MickeyMouse » 25 Tem 2010 13:39

Sn. clk saatiniz deri kay─▒┼č takviyesi ile enfes durmu┼č do─črusu. G├╝le g├╝le kullan─▒n.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
MickeyMouse

Ya┼č: 31
Kay─▒t: 25 Haz 2010 16:57

Mesaj Clk » 25 Tem 2010 17:32

Tesekk├╝rler Mickey...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

D├Ân TSF ─░svi├žre Saat Kullan─▒c─▒ ─░ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 21 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners