Hamilton Khaki Field inceleme

─░svi├žre ve Avrupa Mekanizmal─▒ Saat ─░ncelemeleri ve Kutu A├ž─▒l─▒┼člar─▒ B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, ─░svi├žre Saat ─░ncelemeleri B├Âl├╝m├╝m├╝zde ├ťyelerimizin ve TSF'nin ─░nceledi─či ─░svi├žre ve Avrupa ├ťretimi Mekanizmal─▒ Saat Marka ve Modellerinin Kutu A├ž─▒l─▒┼č, ─░zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Foto─čraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar─▒n─▒ Kapsayan Bir├žok De─čerlendirme Kriterine Ula┼čabilirsiniz.

─░yi Forumlar Dileriz

TSF

Hamilton Khaki Field inceleme

Mesaj istante » 17 Mar 2018, 20:09

Haz─▒r giyimden mutfak e┼čyas─▒na kadar neredeyse t├╝m sekt├Ârlerde son y─▒llarda egemen olan ÔÇťvintageÔÇŁ modas─▒ndan haberinizin olmamas─▒n─▒n imkan─▒ yok. Saat d├╝nyas─▒ndaki trendleri yak─▒ndan takip ediyorsan─▒z, bu ak─▒mdan en ├žok etkilenen sekt├Ârlerden birinin de saat├žilik oldu─čunu g├Âr├╝rs├╝n├╝z. Tabi istedi─činiz ├Âzelliklerin bir ├žo─ču tek bir saatte olmayabiliyor. D├╝┼č├╝n├╝nce Vintage olsun ama dede saati gibi de olmas─▒n, eee ├žap─▒ ├žok mu k├╝├ž├╝k kal─▒r, su ge├žirmezli─či olsun, ┼čoklara ve manyetizmaya dayan─▒r m─▒, acaba kalibresi ne, g├╝├ž rezervi ne kadarÔÇŽgibi kafan─▒zda deli sorular olu┼čmaya ba┼člar. Ee d├Âvizin bu hale gelmesinden sonra fiyat da ├žok ├Ânemli. Malum her ┼čey bir arada olmuyor (bknz: ├Âyle birini bulursan haber ver evleneyim..). Yine de bu ├Âzelliklere yak─▒n bir ┼čeyler de bulunabiliyor. ─░┼čte bu noktada size HamiltonÔÇÖdan bahsetmek istiyorum. Saatin incelemesine ge├žmeden ├Ânce s├Âz konusu markan─▒n tarihine g├Âz atal─▒m, zira ger├žekten de k├Âkl├╝ bir tarihi var.

Hamilton asl─▒nda isminden de tahmin edilebilece─či gibi bir Amerikan markas─▒. 1892 y─▒l─▒nda Lancaster, Pennsylvania da kurulmu┼č. 1912 y─▒l─▒nda, demiryollar─▒ndaki zamanlama hatalar─▒ndan kaynakl─▒ ├žok say─▒da kazay─▒ azaltmak amac─▒yla, d├Ânemine g├Âre olduk├ža dakik Demiryolu cep saatleri ├╝retmeye ba┼člad─▒. 1914 y─▒l─▒nda Amerikan silahl─▒ kuvvetlerinin resmi tedarik├žisi konumuna geldi. 1942 y─▒l─▒nda ise ikinci d├╝nya sava┼č─▒ i├žin yine Amerikan silahl─▒ kuvvetleri i├žin bir milyon saat ├╝retti ve bunu kar┼č─▒layabilmek i├žin sivil saat sat─▒┼č─▒n─▒ kald─▒rd─▒. ├ľzellikle denizciler i├žin olduk├ža hassas ÔÇťmarine chronometerÔÇŁ lar─▒ ├╝retmeye ba┼člad─▒. 1943 y─▒l─▒nda, bir y─▒ldan biraz uzun bir s├╝rede 10.902 adet ÔÇťmarine chronometerÔÇŁ ├╝retmeyi ba┼čard─▒─č─▒ i├žin Amerikan silahl─▒ kuvvetleri taraf─▒ndan ├Âd├╝le lay─▒k g├Âr├╝ld├╝. 1957 y─▒l─▒nda ise d├╝nyan─▒n ilk elektrikli saati olan ÔÇťVenturaÔÇŁ y─▒ ├╝retti. Elvis Presley bu saati ÔÇťBlue HawaiiÔÇŁ isimli filminde takt─▒. 1970 y─▒l─▒nda ilk dijital LED li saat ├╝retildi. Ve 1974 y─▒l─▒nda, d├╝nyadaki bir ├žok saat markas─▒n─▒n ba┼č─▒na geldi─či gibi son durak olan ÔÇťSwatch GroupÔÇŁ ÔÇôba┼čka bir deyi┼čle ETA cenneti (nereden bakt─▒─č─▒n─▒za ba─čl─▒ olarak cehennem de olabilir) - b├╝nyesine kat─▒ld─▒.

Bug├╝n inceledi─čim saat Hamilton Khaki Field. Daha ├Ânceki incelemelerimdeki (http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=13&t=21764&p=425752#p425752 , http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=13&t=23735&p=464254#p464254 , http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=217&t=27123&p=515230#p515230 ) gibi kutudan ba┼člay─▒p d─▒┼čardan i├žeri do─čru devam edece─čim. Ve ayn─▒ fiyat band─▒nda, hatta HamiltonÔÇÖdan, anlamad─▒─č─▒m bir ┼čekilde daha bile pahal─▒ olan, ├Ânceden incelemesini yapt─▒─č─▒m Seiko Presage ile kar┼č─▒la┼čt─▒rmadan duramayaca─č─▒m.

Resim

Resim

Saatin kutusuna bakarsak bu fiyat band─▒ndan beklenebilecek, hatta daha da iyi bir kalite ile kar┼č─▒la┼č─▒yoruz. Normal, kaliteli bir karton kutu ve i├žinde olduk├ža tok ve sa─člam hissiyat─▒ veren kendi kutusu. ─░├žini a├žt─▒─č─▒m─▒zda OmegaÔÇÖy─▒ and─▒r─▒r ┼čekilde kullan─▒m klavuzu ve belgelerin kondu─ču alt bir b├Âlme oldu─čunu da g├Âr├╝yoruz. Bir ├Âzen var, SeikoÔÇÖnun kutusu gibi de─čil.

Resim

S├Âz konusu saat 42 mm. Bu a├ž─▒dan pek vintage de─čil ama iri kurma kolu ile hafiften pilot saatlerini de and─▒rd─▒─č─▒ i├žin b├╝y├╝k de diyemeyiz. Bile─čim ince olmas─▒na ra─čmen gayet g├╝zel durdu─čunu s├Âylemeliyim. Bu modelin 38 mm versiyonu daha ho┼č bir tercih olabilir ama kadran i├žindeki ek 24 saat g├Âstergeler de i┼čin i├žine girdi─či zaman tasar─▒m olarak biraz s─▒k─▒┼čma da ka├ž─▒n─▒lmaz olabilir. Bakmak laz─▒m.

Resim

Kadrana gelirsek. A├ž─▒k├žas─▒ bu fiyat band─▒na g├Âre olduk├ža ├žekici ve kaliteli bir tasar─▒m─▒ var. Yaz─▒lar, d─▒┼čtaki ince indisler, dakika g├Âstergeleri, daha i├žerde saati g├Âsteren rakamlar ve en i├ž k─▒s─▒mda ise 24 saat g├Âstergeleri ger├žekten ├žok ho┼č. G├Âze biraz kalabal─▒k gelse de ├╝retilme amac─▒na uygun g├Âr├╝n├╝yor, yani ekipman saati. Renkleri beyaz. Eskitilmi┼č s├╝s├╝ verilmi┼č sar─▒ yani ÔÇťfauxtinaÔÇŁ de─čil. Bir ├žok saat sever bunu ho┼č bulmuyor, yani kadran─▒n kendi kendine eskimesi gerekti─čini savunuyorlar. Asl─▒nda haks─▒z da de─čiller ama g├╝n├╝m├╝zde kimsenin beklemeye sabr─▒ yok. Ayr─▒ca fosfor da baya ho┼č g├Ârd├╝─č├╝n├╝z gibi.

Resim

Akrep ve yelkovan─▒n ┼čekli ger├žekten ├žok ho┼č ve ger├žekten de vintage bir havas─▒ var. Saniye kolu ise bence en g├╝zel k─▒sm─▒. Ucu k─▒rm─▒z─▒ ve kadran─▒n en d─▒┼č k─▒sm─▒na, ula┼čmas─▒ gereken yere ula┼č─▒yor. Baz─▒ modellerde oldu─ču gibi k─▒sa kalm─▒yor. Kadranda ba┼čka bir k─▒rm─▒z─▒ renk olmad─▒─č─▒ i├žin olduk├ža ho┼č bir hava katm─▒┼č. Ben buraday─▒m diyor. ├çal─▒┼čmas─▒ ise ayn─▒ vintage saatler gibi yani ├žok p├╝r├╝zs├╝z de─čil. Yani 28.800 ile de─čil 21.600 ile ├žal─▒┼č─▒yor. Asl─▒nda saatin i├žindeki kalibre ortalama bir saat severin y├╝z metre ├Âteden tan─▒yabilece─či bir kalibre ve 28.800 ile ├žal─▒┼čmas─▒ gerekirken neden b├Âyle? Bunu kalibre k─▒sm─▒na gelince anlataca─č─▒m. Bunun d─▒┼č─▒nda tarih g├Âstergesi var. Olmasa daha m─▒ iyi olurdu? BelkiÔÇŽ bana g├Âre ├žok da gerekli de─čil. Beyaz renk. ─░lk bak─▒┼čta acaba siyah m─▒ olsayd─▒ diyordum ama bu say─▒ fazlal─▒─č─▒nda fark edilmesi a├ž─▒s─▒ndan kontrast renk iyi olmu┼č. Ayr─▒ca kadranda saat k─▒sm─▒ farkl─▒ desende. ├ťzerine ─▒┼č─▒k vurdu─čunda en i├ž k─▒s─▒m ile say─▒lar─▒n oldu─ču ├žember fark ediliyor. Yani hafif bir kabartma s├Âz konusu. Ayr─▒ca mat bir kadran. Zaten camda anti-refle yok, kadran da parlak olsa okunma baya s─▒k─▒nt─▒ olabilirdi.

Kasaya gelirsek ├žizilmelere kar┼č─▒ daha duyars─▒z olan mat f─▒r├žalanm─▒┼č bir yap─▒ya sahip oldu─čunu g├Ârebilirsiniz. Yaln─▒z yine de ├žizilmese iyi olur ├ž├╝nk├╝ ger├žekten ├žok ho┼č kadifemsi bir yap─▒s─▒ var. Olduk├ža ince f─▒r├žalanm─▒┼č. Ayr─▒ca kenar formlar─▒ ve kay─▒┼č─▒n tak─▒ld─▒─č─▒ ayak kenarlar─▒ ├žok keskin ve p├╝r├╝zs├╝z. Tek parlak k─▒s─▒m cam─▒ saran ├žer├ževe. Bu ├žer├ževe ise ger├žekten g├Âz al─▒c─▒, kendiniz g├Ârmeniz laz─▒m. Bu haliyle daha pahal─▒ bir saat gibi durdu─čunu s├Âylemem laz─▒m. Ha bu arada cam safir kristal Seiko PresageÔÇÖdaki gibi hardlex de─čil. Basbaya─č─▒ safir kristali koymu┼č adamlar. Ama daha ├Ânce belirtti─čim gibi anti-refle yok. ├ťzerine ─▒┼č─▒k d├╝┼č├╝nce aynadan farks─▒z oldu─čunu s├Âylemem gerekiyor. Foto─čraflar─▒ ├žekerken ne ├žektim bilseniz. Selfie oluyordu resmen, ├Âyle bir yans─▒ma.

Resim

Resim

Yandan bak─▒nca kasa olduk├ža ince say─▒labilir. Hatta ilk bak─▒┼čta i├žindeki kalibrenin daha ince olan ETA 2892 oldu─čunu sanm─▒┼čt─▒m. Yine s├Âylemeden ge├žemeyece─čim, Seiko Presage daki takozluk yok. G├Âmle─čin alt─▒nda kolayca kaybolsa da tasar─▒m olarak tak─▒m elbiseye uyan bir saat de─čil ama incelik olarak ├Âyle. Arka kapa─č─▒na bakt─▒─č─▒m─▒zda ise caml─▒ oldu─čunu g├Âr├╝yoruz. Ve 100 m su ge├žirmez oldu─čunu da ├Â─čreniyoruz. Bunu deneyece─čimden emin olabilirsiniz. Saatin ismine uygun ye┼čil renkli haki bir nato kay─▒┼č da hediye ettiler. Ya da ben y├╝zs├╝zl├╝k edip istedim diyelim.

Resim

Resim

Kay─▒┼č─▒na bakt─▒─č─▒m─▒zda, g├Âr├╝nt├╝ ve renk olarak olduk├ža g├╝zel. Hem internette hem de sat─▒c─▒dan ald─▒─č─▒m bilgiye g├Âre deri kay─▒┼č ama bana sanki suni deri gibi geldi. Ger├žekten lastiksi bir yap─▒s─▒ var olduk├ža kal─▒n. Kay─▒┼č bantlar─▒ ise resmen plastik gibi. A├ž─▒k├žas─▒ malzeme kalitesini pek be─čenmedim. Bu a├ž─▒dan Seiko Presage ─▒n kay─▒┼č─▒ ├žok daha g├╝zel. Belki de NomosÔÇÖun Shell cordovan yumu┼čac─▒k kay─▒┼č─▒na al─▒┼čt─▒─č─▒mdand─▒r bilemiyorum. Tokas─▒ g├╝zel. ├çelik ve i┼č├žili─či iyi.

Resim

Ve evet. A├ž─▒k kapaktan bize bakan kalibre bu fiyattan beklendi─či ├╝zere i┼člemeli de─čil. D├╝z, ├╝zerinde pek bir s├╝sleme olmayan bir makine. Bu beklenen bir durum. Ama as─▒l ilgin├ž yan─▒ kalibrenin kendisi. Daha ├Ânce de s├Âyledi─čim gibi normalde bakt─▒─č─▒n─▒zda olduk├ža tan─▒d─▒k bir kalibre bu. Yak─▒n zamana kadar TudorÔÇÖdan, Tag HeuerÔÇÖin kaz─▒k fiyatta sat─▒lan (Tag Heuer ve Zenith grubunun CEO su olan Jean Claude Biver ile yap─▒lan bir r├Âportaja dayanarak s├Âyl├╝yorum, bu da ba┼čka bir yaz─▒n─▒n konusu olabilir) saatlerine kadar kullan─▒lan ETA 2824ÔÇŽm├╝ acaba? Her markan─▒n kalibrelerine kendi kafas─▒na g├Âre isim vermesi bilinen bir ger├žek. Hamilton buna H-10 ismini vermi┼č. Ama ETA da enteresan olarak buna C07.611 ad─▒n─▒ vermi┼č. Bu durum asl─▒nda Valjoux 7750 kalibrelerin b├╝y├╝t├╝lm├╝┼č hallerine Valgranges A07ÔÇŽ ile ba┼člayan kodlar verilmesi ile ayn─▒.

Peki o zaman ETA 2824 den ne fark─▒ var? ┼×├Âyle ki, ├žal─▒┼čma h─▒z─▒ 28.800 den 21.600 e d├╝┼č├╝r├╝lm├╝┼č ama rezerv 38 saatten 80 saate ├ž─▒kar─▒lm─▒┼č. Ayr─▒ca baz─▒ bloglarda bu yeni modifiye edilmi┼č kalibrenin daha dakik oldu─čunu okudum. Bunu bilemiyorum ama bir g├╝nl├╝k ├Âl├ž├╝mde +1.47 saniye ├ž─▒kt─▒. Baya iyi bence. ├ľnceden incelemesini yapt─▒─č─▒m alpha kalibreli NomosÔÇÖum bu kadar dakik de─čil. +5-10 larda geziyor. 1971 de ├╝retilmi┼č olan bu kalibrenin hala yayg─▒n olarak kullan─▒lmas─▒, Sellita olarak klonlar─▒n─▒n ├╝retilmesi tesad├╝f de─čil. Kurma kolu b├╝y├╝k ve kurulma hissi ├žok g├╝zel. En g├╝zeli de 2-3 kere ├ževirdi─činizde saatin hemen ├žal─▒┼čmaya ba┼člamas─▒. Bu durum RolexÔÇÖimde bile yok. Ayr─▒ca 80 saat rezerv de olduk├ža kullan─▒┼čl─▒. 2-3 g├╝n takmay─▒n sorun olmuyor. Fakat kurarken ├ž─▒kard─▒─č─▒ ses bana biraz fazla geldi. Tam anlayamad─▒m a├ž─▒k├žas─▒.

Hamilton Khaki Field spor ve g├╝nl├╝k k─▒yafetler ile, do─ča y├╝r├╝y├╝┼člerinde, ├že┼čitli kay─▒┼č alternatifleri ile plajda (├Âzellikle benim i├žin) ve tabi i┼čyerinizin giyim format─▒na g├Âre masa ba┼č─▒nda da y─▒llarca ├žok d├╝┼č├╝nmeden kullanabilece─činiz bir saat.
En son istante taraf─▒ndan 18 Mar 2018, 00:15 tarihinde d├╝zenlendi, toplamda 1 kere d├╝zenlendi.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
istante

Ya┼č: 38
Kay─▒t: 19 ┼×ub 2012, 01:27

Re: Hamilton Khaki Field inceleme

Mesaj kiwi21 » 17 Mar 2018, 21:31

Daha ├Ânce Nomos club incelemenize de hayran kalm─▒┼čt─▒m. Bu da ├Âyle. Hem inceleme, hem de kar┼č─▒la┼čt─▒rmalar i├žin te┼čekk├╝rler. Elinize sa─čl─▒k.
http://besiktasformakoleksiyonu.blogspot.com.tr
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
kiwi21

Ya┼č: 30
Kay─▒t: 31 Tem 2011, 10:56

Mesaj eyimen » 17 Mar 2018, 22:07

Harika bir inceleme olmu┼č, elinize sa─čl─▒k :champ:
Hamilton fiyat/performans olarak piyasadaki en iyi marka bence, bende de siyah PVD kapl─▒ Khaki var. Mekanizma bilindik ad─▒ ile Powermatic 80. Swatch Group, Tissot'dan sonra Hamilton'da da bu mekanizmay─▒ kullan─▒yor bir s├╝redir, sadece kadrana Powermatic 80 yazm─▒yorlar.
G├╝le g├╝le kullan─▒n :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
eyimen

Ya┼č: 37
Kay─▒t: 13 Tem 2015, 22:54

Mesaj mlm » 18 Mar 2018, 00:01

├çok te┼čekk├╝rler ─░stante, keyifle okudum ve Hamilton markas─▒n─▒ daha bir sevdim. G├╝le g├╝le kullan─▒n :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mlm

Ya┼č: 37
Kay─▒t: 03 A─ču 2010, 02:59

Mesaj Shinigami » 18 Mar 2018, 00:09

Tebrikler, ├žok g├╝zel bir inceleme olmu┼č :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Shinigami

Kay─▒t: 02 Haz 2012, 12:10

Mesaj harun » 18 Mar 2018, 01:31

Saat de inceleme de ├žok g├╝zel, g├╝le g├╝le kullan─▒n.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
harun

Kay─▒t: 17 Haz 2015, 21:59

Mesaj afl » 18 Mar 2018, 08:20

Tebrikler g├╝zel g├╝nlerde kullan─▒n.
Bu g├╝zel inceleme i├žin de ayr─▒ca te┼čekk├╝rler.

SM-A810F cihaz─▒mdan Tapatalk kullan─▒larak g├Ânderildi
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
afl

Ya┼č: 51
Kay─▒t: 27 May 2014, 15:18

Mesaj salguz » 18 Mar 2018, 11:31

Inceleme guzel ben de pan europ kullan─▒yorum memnunum 80 saat rezervi olmas─▒ ayrica guzel.Iyi g├╝nlerde kullan─▒n.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
salguz

Kay─▒t: 30 Nis 2017, 15:46

Mesaj hozburun » 18 Mar 2018, 17:40

Tebrikler , g├╝le g├╝le kullan─▒n :champ:

Tapatalk kullanarak iPhone arac─▒l─▒─č─▒yla g├Ânderildi
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
hozburun

Ya┼č: 45
Kay─▒t: 08 Haz 2011, 17:02

Mesaj KKaraku┼č » 18 Mar 2018, 17:49

G├╝zel ve ak─▒c─▒ dille yaz─▒lm─▒┼č bir inceleme. Tebrik ederim. :thumbup:

Bu saati yakla┼č─▒k iki y─▒ld─▒r istiyorum fakat almak nasip olmad─▒. Uzaktan sevmeye hala devam ediyorum :)

Mekanizma konusundaki bilgilendirme i├žin de ayr─▒ca elinize sa─čl─▒k, keyifle okudum. :thumbup:
" En k├Ât├╝ kombinasyon , bo┼č bir ruh ile dolu bir midedir ! "

Aliya İZZETBEGOVİÇ
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
KKaraku┼č

Ya┼č: 27
Kay─▒t: 12 Kas 2011, 18:51

Mesaj Erdem35 » 18 Mar 2018, 18:46

Harika bir inceleme.. G├╝le g├╝le kullan─▒n :champ:

BLA-L09 cihaz─▒mdan Tapatalk kullan─▒larak g├Ânderildi
Ders Al─▒nmazsa,Tarih Tekerr├╝r Eder....!!
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Erdem35

Ya┼č: 35
Kay─▒t: 13 Ara 2012, 20:35

Mesaj Serkanasn » 18 Mar 2018, 18:48

├çok g├╝zel bir saat, g├╝le g├╝le kullan─▒n, g├╝zel zamanlar─▒ g├Âstermesi temennileriyle.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Serkanasn

Kay─▒t: 06 Mar 2018, 23:42

Sonraki

D├Ân TSF ─░svi├žre Saat Kullan─▒c─▒ ─░ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 36 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners