Oris Big Crown 1917 Limited Edition Kullan覺c覺 襤ncelemesi

襤svi癟re ve Avrupa Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, 襤svi癟re Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii 襤svi癟re ve Avrupa retimi Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Oris Big Crown 1917 Limited Edition Kullan覺c覺 襤ncelemesi

Mesaj khef » 14 ub 2018, 20:22

Eyl羹l 2017'de ald覺覺m ve bu s羹re zarf覺nda bolca fotoraf覺n覺 paylaarak foruma illallah dedirttiim, Oris Big Crown 1917 LE i癟in ufak bir kullan覺c覺 incelemesi haz覺rlamak istedim. Saatin hem tasar覺m olarak, hem de havac覺l覺k tarihi ile balant覺l覺 hikayesi sebebiyle bu ilgiyi hakettiini d羹羹n羹yorum.

Al覺m S羹reci:

Asl覺nda Oris'in 2017 y覺l覺nda reissue modellere a覺rl覺k verecei bilgisi, Aquis TSF'yi almaya gittiimde, sevgili Nuri Karamanl覺 (Tempus) taraf覺ndan kula覺ma f覺s覺ldanm覺t覺. Sonras覺nda aquis'in heyecan覺 ile konu unutuldu, gitti; ta ki Basel 2017'ye kadar. :) Fuarda Oris'in Chronoris ve 1917 i癟in tan覺t覺m d羹zenleyeceini biliyordum. Worn&Wound ve Monochrome yaz覺lar覺n覺 okuduktan sonra, bitirici vuru Nuri'den canl覺 tan覺t覺m fotolar覺 ile geldi. (Saolsun kendisi reissue zaaf覺m覺 癟ok iyi bilir.) Gelecek ilk saati alaca覺m覺 hemen kendisine s繹yledim ve 繹n siparii verdim.

Nisan ay覺nda numune olarak gelen "212" limit nolu, u an NzmOkur arkada覺m覺zda bulunan saati incelemek i癟in Tempus'a adeta 覺覺nland覺m. Tesad羹f eseri Bond oradayd覺 ve sohbet muhabbet ile modelleri uzun uzun inceledik. (Arada Burak'覺n kolunda g繹rd羹羹m, Sevgili Afl'ye ait PP 5146'y覺 inceleme/fotoraflama ans覺m da oldu ama u an payla覺p t羹m dikkatleri onun 羹zerine 癟ekmek istemiyorum.) 襤nceleme s覺ras覺nda 襤svi癟re'den gelen ve "numunelerin hen羹z sat覺a 癟覺kar覺lmamas覺" gerektiine ilikin mail neticesinde, elim bo olarak, "216" kodlu Anadolu Yakas覺'ndaki evime d繹nd羹m. Zaten Avrupa'y覺 oldum olas覺 sevmem. :D

Nihayet Eyl羹l ay覺na gelindiinde 羹癟 adet 1917'nin g羹mr羹e girdii ve bayilerden 繹nce istediimi se癟ebileceimi 繹renince; giri ilemleri yap覺l覺r yap覺lmaz, No: 112'yi kadroya ekledim.

Resim

Resim

Tarih癟e:

Oris kurulduundan beri H繹lstein'da faaliyet g繹steren bir firma ve buradaki arivlerde yap覺lan 癟al覺malar s覺ras覺nda bulunan bir katalog, havac覺l覺k ge癟milerine ilikin iki detay覺 ortaya 癟覺karm覺.

Birincisi, Louis Br矇liot taraf覺ndan 襤ngiliz Kanal覺 羹zerinden yap覺lan ilk baar覺l覺 u癟ua (25.07.1909) ithafen 羹retilmi, kapa覺na kabartma olarak Br矇liot U癟a覺 ilenmi bir adet cep saati;

Resim
(Crownwatchblogdan al覺nt覺d覺r)

襤kincisi ise, aslen cep saat olarak 羹retilmi, sonras覺nda boynuzlar覺n kasaya lehim yap覺lmas覺 ve eklenen deri kay覺 ile kol saatine d繹n羹en ve kay覺tlara Oris'in ilk pilot kol saati olarak ge癟en Big Crown 1917;

Resim
(ABloToWatchtan al覺nt覺d覺r)

Ulrich Herzog'un belirttii 羹zere; "Oris'in ilk pilot saatini, uzun y覺llard覺r bilindii gibi 1938 deil de, 1917 y覺l覺nda 羹retmi olduunu kefetmek bizim i癟in 癟ok ilgin癟 bir deneyim oldu. Bu kefi havac覺l覺k tarihine g羹zel bir not olarak eklemek ise ancak limitli bir modelle m羹mk羹n olabilirdi." Bunu pazarlama stratejisi olarak da d羹羹nebilirsiniz, y覺llard覺r arivlerde 癟al覺anlar覺n beceriksizlii olarak da. Bence her iki durumda da firma takdiri hak ediyor. Hem hatalar覺n覺 kabul etmiler; hem de baar覺l覺 bir i 癟覺karm覺lar.

Resim

D羹羹nce ve Yorumlar:

Oris reissue saatlerde m羹mk羹n olduunca asl覺na sad覺k kalmak istiyor. Ger癟ekten yeni 羹retilen limitli modelde de orijinal saate 繹ylesine sad覺k kal覺nm覺 ki, a覺rmamak elde deil. Tabi kullan覺c覺 a癟覺s覺ndan bu durumun olumlu/olumsuz taraflar覺 mevcut.

Saati kulland覺覺m s羹re癟te ilk dikkatimi 癟eken, "pebble-shaped" kasas覺, i癟e doru k覺vr覺lan bezeli ve "bubble-shaped domed" safir cam覺 sayesinde olduundan(40mm) 癟ok daha k羹癟羹k bir saat, hatta dress watch hissi vermesi oldu ki, benim gibi ince bilekli biri i癟in bulunmaz nimet. (Daha 繹nce kulland覺覺m Rado Couple (37mm) ile neredeyse ayn覺 hissiyat.) Pilot saatlerine has "onion-shaped" tepe bile bu durumu deitirememi. Almay覺 d羹羹nen arkadalar覺n mutlaka deneme yapmas覺n覺 tavsiye ederim. Bilekler kal覺nsa k羹癟羹k durabilir. :thumbup:

Resim

Rivetli deri kay覺 ince ve zarif; Kutu i癟eriine dahil ikinci "bund" kay覺 ise saate biraz daha spor ve g羹癟l羹 bir hava kat覺yor. Ben ayr覺ca Dostum Mlm'ye minimal siyah kay覺 yapt覺rd覺m ve etraf覺mdaki bir 癟ok itiraza ramen, saate yak覺t覺覺n覺 d羹羹n羹yorum.

Resim

Resim

Resim

G羹m羹 kadran, katedral tasar覺ml覺 maviletirilmi kollar, tren ray覺 eklinde dizayn edilmi chapter ring, uzun s羹re dayan覺kl覺 mavi lume, arka kapakta firman覺n ilk logosu olan OWC (Oris Watch Company) damgas覺 kullan覺lmas覺 saatin retro tasar覺m覺na katk覺 salam覺. zellikle boynuzlarda inceliin korunmas覺 ve orijinalindeki lehimlenmi olan tasar覺m覺n benzerinin uygulanmas覺, k繹klere olan bal覺l覺覺n g繹stergesi olmu.

Resim

Resim
(ABlogToWatchtan al覺nt覺d覺r)

Resim

襤癟e doru bombeli cam覺n, yanlardan bak覺ld覺覺nda ya da fotorafland覺覺nda, arabik rakamlara olan etkisi bana her seferinde Salvador Dali'nin "Melting Clock"unu hat覺rlat覺yor. Ufak bir not olarak eklemek istedim.

Resim

Hepsi iyi g羹zel de, eksileri yok mu? Elbette var; Kalibre 732. Aslen SW200-1 olan bu mekanizma 38 saat rezerve sahip, dayan覺kl覺 ve g羹venilir bir kalibre ve bir o kadar da s覺radan. Keke sadece kurmal覺 olsayd覺 diyen makaleler okudum ama ben rotor sevenlerdenim. :geek:

Kasa 癟ounlukla polished y羹zeylerden oluuyor. Dolay覺s覺yla 癟izilmeye m羹sait, 繹zellikle arka kapak.

Saat m羹mk羹n olduunca orijinaline uygun olarak 羹retildii i癟in ayar yapmak biraz zor. Sebep ise tepenin 羹st k覺sm覺nda bulunan buton. Sadece o butona basarak saati ayarlamak m羹mk羹n ve bunun i癟in koldan 癟覺karmak gerekiyor. Genel ilevsellik a癟覺s覺ndan eksi puan olarak g繹r羹lebilir. Ben solak olduum i癟in, zaten t羹m saatlerimi koldan 癟覺kar覺p ayarlamak zorunday覺m; deien bir ey olmad覺. Sa elini kullanan arkadalar d羹羹ns羹n. :)

Resim

Son tahlilde, saatin genel etkisi hakk覺nda ABlogToWatch sitesinde yaz覺lm覺 tek bir c羹mle bir 癟ok eyi 繹zetliyor.

"Honestly, if the case wasn't so highly polished, it would be easy to mistake this for an actual vintage watch from a distance."

Kim bilir, belki i癟inizde retro bir pilot vard覺r ve alttaki fotorafta poz veren Oskar Bider gibi 繹nc羹lere selam 癟akmak istersiniz. :arrow: :arrow:

Resim

Herkese Selamlar.

Tapatalk kullanarak iPhone arac覺l覺覺yla g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
khef

Ya: 37
Kay覺t: 07 Mar 2014, 13:02

Re: ORIS BIG CROWN 1917 LIMITED EDITION KULLANICI 襤NCELEMES襤

Mesaj hozburun » 14 ub 2018, 20:46

ahane ...Harika inceleme, doyurucu bilgiler :thumbup: ok teekk羹rler khef :champ:

Kullan覺c覺 avatar覺
hozburun

Ya: 45
Kay覺t: 08 Haz 2011, 17:02

Mesaj mlm » 14 ub 2018, 20:58

Emrah b羹y羹k keyifle okudum :D G羹zel inceleme olmu, fikrine emeine sal覺k. Saatini g羹le g羹le mutlu g羹nlerde kullan dostum :champ: :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
mlm

Ya: 37
Kay覺t: 03 Au 2010, 02:59

Mesaj cbmad » 14 ub 2018, 21:01

Tebrikler g羹zel inceleme olmu, ayrica lumesi ahane :champ: :thumbup:
Kullan覺c覺 avatar覺
cbmad

Ya: 39
Kay覺t: 16 Au 2012, 13:47

Mesaj Voyager72 » 14 ub 2018, 21:24

ok g羹zel bir saat. Hikayesi de 癟ok ilgin癟. ok ilgi 癟ekici bir inceleme. Tebrikler...
Kullan覺c覺 avatar覺
Voyager72

Kay覺t: 29 Mar 2015, 01:39

Mesaj KKaraku » 14 ub 2018, 21:24

Harika bir inceleme yaz覺s覺 olmu. Elinize sal覺k :thumbup:

2 konumundaki push butonunun da ilevini sayenizde 繹renmi oldum.

Keyifle kullanman覺z dileklerimle. ;)
" En k繹t羹 kombinasyon , bo bir ruh ile dolu bir midedir ! "

Aliya 襤ZZETBEGOV襤
Kullan覺c覺 avatar覺
KKaraku

Ya: 27
Kay覺t: 12 Kas 2011, 18:51

Mesaj Shinigami » 14 ub 2018, 21:30

Muhtesem inceleme olmus, tek solukta okudum. Lume fotografi ayri muhtesem. Tebrikler :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
Shinigami

Kay覺t: 02 Haz 2012, 12:10

Mesaj Ground » 14 ub 2018, 22:17

S羹per inceleme ellerine sal覺k.

Merak ettiim bir saat bir g羹n g繹r羹elim inceleyelim dostum :champ:

Kullan覺c覺 avatar覺
Ground

Ya: 36
Kay覺t: 17 Ara 2015, 02:48

Mesaj nzmokur » 14 ub 2018, 22:22

Sevgili Khef, bahsettiin gibi saati d羹n ald覺m ve bug羹n bu detayl覺 incelemeyi okumak 癟ok ho oldu.

Uzun zamand覺r senin payla覺mlar覺n覺 keyifle takip edip al覺m karar覺 vermitim.

Tertemiz bir 2. El bulunca da tetii 癟ektim.

Hayranl覺k ile bak覺yorum ve uzun s羹re benimle kalacak gibi.

Yaz覺na sal覺k!

SM-G950F cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
The best , or nothing..
Instagram : rolex.collector
Kullan覺c覺 avatar覺
nzmokur

Ya: 36
Kay覺t: 31 Mar 2010, 23:14

Mesaj kiwi21 » 14 ub 2018, 22:36

Emrah abi, eline saglik. Oldukca doyurucu bi inceleme olmus. Keyifle okudum :champ:
http://besiktasformakoleksiyonu.blogspot.com.tr
Kullan覺c覺 avatar覺
kiwi21

Ya: 30
Kay覺t: 31 Tem 2011, 10:56

Mesaj ekdellal » 14 ub 2018, 23:03

Teekk羹rler inceleme i癟in. Aa覺dakiler ile birlikte beendiim bir saat. Hangisini tercih ederim bilmiyorum f/pyi de g繹z繹n羹ne ald覺覺mda [emoji3]. Karar vermek zor olacak.
Resim
Resim

t覺rt覺l覺n kaderi kelebek olmak ve g羹zel 繹lmektir...
Kullan覺c覺 avatar覺
ekdellal

Ya: 48
Kay覺t: 15 Kas 2016, 20:42

Mesaj hlkshnr » 14 ub 2018, 23:06

S羹per anlat覺m. G羹le g羹le kullan覺m.

Kullan覺c覺 avatar覺
hlkshnr

Kay覺t: 14 Au 2016, 01:07

Sonraki

D繹n TSF 襤svi癟re Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Google [Bot] ve 34 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners