7 days with omega planet ocean

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

7 days with omega planet ocean

Mesaj moy » 07 Şub 2018, 14:43

Evet arkadaşlar başlıkta yazdığım gibi dün saatimi alalı tam 7 gün oldu.Saati almayı düşünen,merak eden arkadaşlar için detaylı bir kısa dönem incelemesi yapacağım.
Saatimin modeli seamaster planet ocean 600M 43.5mm referansı ise 215.30.44.21.01.001.
saatimde omeganın son ürettiği 60 saat güç rezervli cosc ve metas sertifikasına sahip master Chronometer diye adlandırıp 8900 kodunu verdiği mekanizması var.Saatte çift yöne kurum yapabilen self winding rotor mevcut.yani saatinizin güç rezervi azaldığında yada bittiğinde kurma kolundan kurmanıza gerek kalmıyor.kurmalı saatler bana her zaman daha sıcak ve nostaljik gelmiştir.Bir ömür sahibine hizmet edebilecek bir mekanizmaya her gün bir kaç saniye ilgi gösterilmesi gerektiğini düşünen biriyim :) rotor çok sessiz ve ve hissettirmeden görevini yapıyor.tag heuer calibre 16 day date saatimin rotoru dönerken saati biraz bol taktıysam resmen saati sallıyor,longines master collection moon phase modeli saatimin rotoruysa koah hastası birinin hırıltılı nefes alışı gibi ses çıkartıyor bu 2 saatle karşılaştırdım zaman omeganın rotor sistemi çiçek.
aynı zamanda mekanizma 15.000 gaussluk manyetik alana maruz kalsa dahi cosc standartlarında zaman tutmayı başarabilmesi için anti magnetic olarak üretilmiş.
Mekanizmada time zone özelliği bulunuyor kurma kolunun vidasını gevşetip 1 kademe çektiğinizde saniye akmaya devam ediyor kolu ileri yada geri döndürerek hızlı bir şekilde dakika fazını bozmadan saat ve tarih ayarlanabiliyor.Benim için önemli bir özellik değil çünkü yurt dışı seyahatlerimde saatimin ayarını hiç bozmam gittiğim yerde cep telefonunun saati ile devam ederim ama sık seyahat eden ve saatını sürekli gittiği ülkeye göre ayarlama ihtiyacı hisseden kullanıcılar için biçilmiş kaftan.
Mekanizmalar la ilgili teknik bilgim fazla olmadığı için söyleyebileceklerim bu kadar.zaman tutması ile ilgili bilgiyi yazının sonlarına doğru aktaracağım
Gelelim kasaya.
Kasa paslanmaz çekikten imal edilmiş 60bar 600metre su geçirmezlik sertifikasına sahip.luğların arası 21mm ve gayet dengeli vidalı kurma kolu 3 indexinin olduğu yere yerleştirilmiş ve üzerine kabartma olarak omega logosu işlenmiş ve parlatılmış olarak finisi yapılmış.
arka kapağın biraz yüksek ve kasa çapından daha küçük imal edilmesinden dolayı kurma kolu bilek hareketlerinde el üstüne batma yapmıyor.kurma işleminde kaliteyi hissediyorsunuz.vidayı gevşetip kolu ileri doğru döndürdüğünüzde saati kuruyor 1.kademeye çektiğimizde yukarda bahsettiğim time zone özelliğine geçiyor tarihide bu konumda ayarlayabiliyorsunuz.kurma kolunu 2.kademeye çektiğinizde ise second hack yapıp saat ve dakikayı hassas bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

Resim

Saat 10 indexinin yanına gelen yerde helyum kaçış valfi bulunuyor üzerinde kabartma olarak HE yazıyor finişi yine kurma kolu üzerindeki omega logosu gibi parlatılmış olarak yapılmış.Bu valfte kurma kolu gibi rahatsız etmiyor.Bazı kullanıcılar helyum kaçış valfinin gizli olması gerektiğini düşünüyor fakat ben böylesi safkan bir diverda gizli olmaması gerektiğini,saatin karakteristik özelliğini tamamladığını düşünüyorum ve baktıkça keyif alıyorum.

Resim

Kasaya tam yandan baktığınız zaman bezelin tam altından başlayan % 30luk kısmı kasayı çepeçevre dönecek şekilde parlatılmış onun altında kalan %70lik kısım ise fırçalanmış olarak finish yapılmış ve çok mantıklı olmuş.
parlatılmış olarak finishi yapılan kısım dışa doğru ufak bir açı ile büyüyor açının bitiminde fırçalanmış yüzey başlıyor ve arka kapağa doğru dümdüz aşağıya iniyor.
Bu şekilde yapılmasının amacının saate bakarken gördüğünüz parlatılmış yüzeylerin kalite hissini arttırması ve görmediğiniz fırçalanmış kısımların ileride oluşacak kılcal çizikleri kamufle edebilmesi için olduğunu düşünüyorum.belkide kafadan atıyorumdur.

Gelelim bezele
Tek yöne dönen, omeganı patentli liquid metal teknolojisi ile seramik malzemeden imal edilmiş sim siyah taban üzerine gümüş gri renk baskı yapılmış klasik diver bezeli.Bezel çok rijit dönüyor takılma tekleme farklı ses tonu çıkarma boşluk yok.sağa sola itip çekiştirdirmede en ufak sallantı yok.
Bezelin 0 konumunda ters üçgen ters üçgenin tam ortasında yelkovan ile aynı tonda ışıyan bir index var.
Bezel ilerde mazallah boşlar,tekler,cortlar diye hiç mıncıklamıyorum :lol:
Resim

Kadran indexler kollar
Kadran simsiyah boyanmış ve gerçekten kusursuz işçiliğe sahip üzerinde 12,6,9 rakamlarını barındırıyor bu rakamlar ve omega yazısı ve logosu tampon baskı olarak değil parça parça imal edilip kadran üzerine monte edilmiş.buda işçiliği ve kalite hissini arttırmış oluyor.3 rakamının olması gerektiği yerde ise tarih penceresi var tarih penceresi zemini kadran rengi ile aynı renk boyanmış.Tarihlerin baskı rengi ise gri.sonuç olarak asla gözü tırmalamıyor.
Kadran üzerinde omega ile özdeşleşmiş turuncu renkte seamaster ve 600m/2000ft yazıları yer alıyor aynı zamanda rakamlarla aynı renkte professional,co-axial ve master chronometer yazıları ile seni yarı yolda bırakmam her yola gelirim bana güven mesajını saate her baktığınızda size veriyor.
İndexler çok oranlı ve dengeli rakamların ve tarih penceresinin olduğu yerdeki indexler kare geride kalanlar ise dikdörtgen olarak tasarlanmış ve denge çok güzel sağlanmış.
Tüm indexler ve kollar uzun süre ışıması için Zirkonyum dioksit ile kaplanmış.akşam yatarken güçlü bir fener ile 30-60 saniye süresince uyardığım zaman abartmak istemiyorum ama nerdeyse sabaha kadar ışıyor.super luminovanın renk tonu çok güzel ayarlanmış gayet berrak duruyor.bezel üzerindeki index ile yelkovanın luminova rengi aynı ve diğerlerinden farklı.
Resim

Gelelim cam ve arka kapağa
Saatin camı çizilmeye dayanıklı içten ve dıştan çift kat anti reflekte kaplamalı bombeli safir kristal bir cam
Çok parmak izi belli ediyor ama saat tertemizken cam yok hissiyatını bakılan her açıdan muazzam bir şekilde yaşatıyor
Şimdilik bir vukuatımız yok çizilme dayanımı ile ilgili yorum yapamıyorum.umarım yapmamda:)

Arka kapak ise transparan ve vidalı sistem olarak üretilmiş camdan mekanizmayı izlemek keyifli kapağın kenarlarındaki işlemeler gayet hassas ve temiz işlenmiş.
Resim

Resim

Bilezik
Saatin ağırlığını güzelce üstlenerek rahat etmenizi sağlıyor bilezik komple metal ve yüzeyi fırçalanmış orta baklalar parlatılmış olsa nasıl olur du acaba diye düşünmüyor değilim ama bu şekilde de seviyorum.
Bileziğin en güzel özelliği omeganın patentli teknolojisi olan extendable foldover clasp bileziğin iç tarafındaki tırnağı ters tarafa katlayarak dalgıç kıyafetinin üzerinde kullanılabilmesini sağlayan sistem.hayatım boyunca pek ihtiyacım olacağını sanmıyorum.fakat hızlı bir şekilde hassas ayar yapmaya yarayan toka çok kullanışlı.
Resim

Resim

Gün içinde bilekleriniz şişerse saatinizi kolunuzdan çıkartıp masaya koyma ihtiyacı hiç hissetmiyorsunuz anında ve çok basit bir şekilde ayar yapmaya imkan sağlıyor.
Ben vücudumda ödem yokken hızlı ayar klipsi en kısa konumdayken bakla ayarı yaptırdım böylelikle gün içerisinde bileklerim şişerse bileziği uzatabiliyorum sizede bu şekilde ayar yapmanızı tavsiye ederim.
klipsin kilidi yanlardaki 2 düğmeye basılarak açılıyor.Tekine basarak açmaya çalıştım klips pimden kurtulmadı yani gayet güvenli.
tokada dalma erezyon da ince kumla işlenmiş omega logosu ve ismi yazılı.altında professional yada master chronometer yazısı ile güven duygusunu pekiştirmesini tercih ederdim ama yapılmamış.

Resim

saatin en çok klipsi çizilecek diye düşünüyorum.
Yazın saate omeganın orjinal nato kayışından sipariş edeceğim umarım saatin ağırlığını rahat bir şekilde üstlenir. kullandıktan sonra onunla ilgilide görüşlerimi burda paylaşırım.

Ambalaj şekli sunum

Dıştan içe başlayacak olursak
En dışta basit saman karton kutu var bu kutunun üzerinde saatin referans,renk,adet,ağırlık ve üretim tarihi bulunuyor.(bendeki dış kutunun benim saatimin olmadığını fark ettim benim için pek bir önemi yok :) )
Resim

Karton kutuyu açtıktan sonra karşımıza kaliteli beyaz kartondan üretilmiş bir kutu çıkıyor bu kutu bembeyaz en üst tarafında omega logosu ve yazısı var en altında ise saatin üretim tarihi yazıyor
Resim

üst kapağı yukarı doğru kaldırdığımızda karışımıza saatin ahşap kutusu,garanti kartı,chronometre sertifikası ve pictograms sertifikasını koyabileceğiniz deri kılıf ve kullanıcı el kitabı cıkıyor.
Resim
Resim

Ahşap kutuya temas eden tüm yüzeyler elyaf kaplı.
Gelelim ahşap kutuya.akça ağaç renginde parlak cilalanmış bir kutu tüm yüzeyleri radyüs keskin köşe bulmanıza imkan yok.
Üst kısmında omega yazısı ve lagosu var
Menteşeler ve kilit mekanizmaları krom.
Açma düğmesinde omega işlemesi var
Gayet kaliteli duruyor
Düğmeye basıp kutuyu açtığınızda bizi saat karşılıyor dar ve geniş bilezik ayarına uygun capı küçülebilen saat yastığı var kutu içi deri ile kaplı
İç kapagı kaldırdığınızda 2 ayrı bölüm daha çıkıyor bir taraf yedek baklaları koymak için diğer tarafta ise alcantara deriden üretilmiş üzerine soğuk damga ile omega logosu basılmış saat kesesini koymak için tasarlanmış.
Resim

kutudan master kronometrye özel bir ürün bir detay, omega eldiveni ve temizlik bezi cıksın isterdim fakat kutu içeriği malesef bu kadar.
En son moy tarafından 07 Şub 2018, 16:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sanayi olmadan ekonomi, ekonomi olmadan bağımsızlık olmaz.
Kullanıcı avatarı
moy

Re: 7 days with omega planet ocean

Mesaj ÜmitYüksel » 07 Şub 2018, 15:21

Bilgilendirme için teşekkürler.Ben deri kordonlu versiyonunu almıştım.Ama hiç inceleme ölçüm yapmak aklıma gelmedi.
Kullanıcı avatarı
ÜmitYüksel

Mesaj cash » 07 Şub 2018, 15:37

detaylı güzel bir inceleme olmuş.eline yüreğine sağlık :thumbup:
Kullanıcı avatarı
cash

Mesaj Can16 » 07 Şub 2018, 15:51

Tebrikler..
Kullanıcı avatarı
Can16

Mesaj iskampavya » 07 Şub 2018, 16:01

Güzel saat. Güzel inceleme yazısı emeğinize sağlık.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
iskampavya

Mesaj Eskimemur » 07 Şub 2018, 16:26

güle güle kullanın, inceleme için teşekkürler. omega en sevdiğim marka..
Kullanıcı avatarı
Eskimemur

Mesaj slhgzl » 07 Şub 2018, 16:38

Güzel inceleme elinize sağlık.
Civil Engineer
Kullanıcı avatarı
slhgzl

Mesaj mturann » 07 Şub 2018, 16:41

Güzel bir inceleme yazısı olmuş teşekkürler
Allah herkese bu güzel saatten nasip etsin.
Güzel günlerde güle güle kullanın
Kullanıcı avatarı
mturann

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 172 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners