Oris Frank Sinatra Chronograph

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Oris Frank Sinatra Chronograph

Mesaj herofb » 01 May 2010, 04:41

Merhabalar,

Uzunca bir süredir beğenmiş olduğum Oris Frank Sinatra Chronograph'ıma (01 676 7574 4064-07 5 20 97FC) sonunda kavuştum.Kusura bakmayın yaklaşık bir haftadan beri haberi olan tüm arkadaşları en kısa sürede izlenimlerimi yayınlayacağım diyerek oyalıyorum :) fakat saati aldığımda kahverengi kayışlıydı ve bir haftadır öyle kullanıyordum ama çok daha fazla yakıştığını düşündüğüm orjinal siyah kayışı gelene kadar fotograf yayınlamak istemedim.Aşağıda her ne kadar objektif olmaya çalışsam da buz gibi subjektif bir inceleme sizleri bekliyor :)

Şimdi önce kutusundan başlayalım.

Resim

Karton kutunun altından Frank Sinatra'ya ait olmadığını düşündüğüm bir kutu çıkıyor.(BC4'da görmüştüm) Kutunun çok kaliteli olduğunu ve aslında güzel bulduğumu söylemeliyim fakat bir limited edition olmasa da yine de atfedilen isim nedeniyle kutusundan daha büyük beklentilerim vardı. (Saatimin orjinal kutusunun ne olduğuna dair Oris'e mail attım fakat henüz yanıt gelmedi açıkçası aldığım yerde konuya çok hakim değil bu konuda yardımlarınız rica olunur)

Resim

Şimdi arka fonumuzda çalan "MY WAY" eşliğinde kutumuzu açalım.

Resim

Oris Frank Sinatra Chronograph bana göre hem şık bir elbise saati hem de kadranın doluluğu ve chronograph olması nedeniyle bir spor saat ayrıca saatin dışının oval iç kısmının ise yuvarlık hatlı olması farklı bir hava veriyor.42 mm'lik bu saatimizin ön camı ise anti reflective kaplamalı safir.

Kutu içeriği olarak çok zengin olduğunu söyleyemeyiz.Bir adet kullanma kılavuzu,garanti belgeleri ve bir adet katalog benzeri döküman çıkıyor.

Resim

Saatimizi yakında incelersek kadranın içinde hoş ışık yansımaları olmasını sağlayan ayrıntıları var (guilloche desen).Göstergelerimizin yerlerini ve boyutlarını ben iyi buluyorum,bana göre hem karmaşık olmayan hem de boş durmayan bir görüntüsü var.Özellikle rakamların yazım karakterli çok hoş bir hava veriyor.

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanılan çelik kalitesi iyi ve yapılan işçilik ise son derece yeterli.Sonuç olarak tamamen el yapımı bir Patek almıyoruz.
Mekanizmamıza gelirsek.Saatin arkasına baktığımızda klasik Oris'in kırmızı rotorunu görüyoruz bu da bize makinanın in house olmasa bile en azından Oris tarafından modiye edildiğini gösteriyor. (artık ne kadar bir modifiye onu hiç bilemiyeceğim belki sadece alıp rotoru kırmızı yapıyorlardır)

Saatimiz ETA 7753 bazlı Oris 767 makine kullanıyor.yaklaşık 42 hour power reserve'e sahip ve içinde 27 Jewel olan bu mekanizma 28.800 A/h ve 4 Hz'de çalışıyor bu da bize çok detaylı ve yakından incelenmediği sürece karşıdan bakıldığında akan saniye görüntüsü veriyor.

Maalesef teknik bilgim sınırlı olduğu için fazla yorum yapamayacağım sadece 1 haftalık kullanıcı izlenimi olarak son derece memnum olduğum,kolumu rahatsız etmeyen,gereksiz insanların gözüne batmayan fakat anlamasını isteyeceğim kişilerin ise dikkatini çeken bir saat.

Bu saat hakkında bizi daha fazla bilgilendirebilecek arkadaşlarımız eklemeler yaparsa sevinirim.
Şimdilik kendi imkanlarımla yarattığım 1-2 Sinatra temalı fotograf denemesiyle izlenimlerimi tamamlıyorum.

Selamlar

Resim

Resim
En son herofb tarafından 01 May 2010, 21:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
herofb

Re: Oris Frank Sinatra Chronograph

Mesaj 2fast4u » 01 May 2010, 10:53

cok guzel bir saat ve her zaman ki gibi saati alirken yaninda temasina iliskin unsurlar goz ardi edilmemis.Clk nin kazuki nin oris i niye tercih ettigini bende merak ettim ileriki gunlerde burda fotolar esliginde karar verebiliriz:) saatinizi gule gule kullanin herojd11 .Sinatra nin oldukten sonra hakkinda cikan gercekleri saate daha da bir anlam kazandiriyor.Frank corleone sinatra :)

Resim
The world is yours .
" serial flipper"
Kullanıcı avatarı
2fast4u

Mesaj herofb » 01 May 2010, 11:16

2fast4u güzel yorumların ve eklediğin fotograf için teşekkür ederim.Nedenini tam olarak anlayamasamda gerçekten bu saatle aramızda duygusal bir bağ var.Artık saatten mi , Frank Sinatra'dan mı yoksa Godfather yüzünden mi bilmiyorum ama var bi şeyler :)
Kullanıcı avatarı
herofb

Mesaj safir » 01 May 2010, 11:37

saatiniz tasarım olarak gerçekten çok güzel,saat bir şahısa ithafen yapılsa da gerçekten özenle tasarlanmış,kolda çok rahat duruacağı belli oluyor,panerai gibi hem klasik hem spor arası bir görünüşü de var ve başka saatlere benzemiyor ,güle güle kullanın,eğer bence kollarda fosfor da kullanılsa iyi olurdu ama bu sefer klasikliği bozulur gibi ,o yüzden kullanmamışlar sanırım ve tabi bu kişiden kişiye değişir
Kullanıcı avatarı
safir

Mesaj Zemberek » 01 May 2010, 11:54

Sayın Herojd11,

tekrar güle güle sorunsuz uzun yıllar kullanmanızı diliyorum. Son derece şık ve güzel bir seçim ayrıca son fotoğrafınızı da çok beğendiğimi söylemeliyim.
Kullanıcı avatarı
Zemberek

Mesaj herofb » 01 May 2010, 12:06

Sayın Safir ve Zemberek,iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Son fotografı maalesef gecenin o saatinde evdeki Frank Sinatra dvd ve cd'lerini bulamadığım için bilgisayar monitörünü fon olarak kullanarak çekmek zorunda kaldım,iyi bir resim yakalamak uzun sürse de beğendiğinize çok sevindim.
Kullanıcı avatarı
herofb

Mesaj Frax » 01 May 2010, 12:09

herojd11 yazdı:bana göre hem karmaşık olmayan hem de boş durmayan bir görüntüsü var.Özellikle rakamların yazım karakterli çok hoş bir hava veriyor.

Benim saati görünce aklıma gelenler bu cümlelerin aynısıydı..
Çok güzel bir saat iyi günlerde kullan herojd11.:)
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj herofb » 01 May 2010, 12:19

Çok teşekkür ederim Frax1,aynı şeyleri hissettirmesi gerçekten çok güzel ve başarılı bir tasarım olduğunu gösteriyor ya da bizim aynı derecede saat hastası olduğumuzu :)
Kullanıcı avatarı
herofb

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 68 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners