Kari Voutilainen İstanbul buluşması

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Kari Voutilainen İstanbul buluşması

Mesaj afl » 03 Ara 2017, 20:47

Ana akım saatçilikte Patek, Lange, Breguet, Vacheron Constantin gibi devler çok önemli saatlerle var olurken en iyisi hangisi sorusu da beraberinde geliyor tabi. Bana göre AP nin problemlerinden sonra artık holy trinity (AP, PP, VC) efsanesi çöktüğü gibi, krallık da el değiştirdi. Yıllardır hem kullanıcı hem meraklı bir saat sever olarak kanaat getirdim ki, bence taht artık A.Lange & Sohne'de.
En iyi marka olarak çekinmeden A.Lange & Sohne diyebilirim. Sonra ise Patek Philippe geliyor. 3. sıra için ise sanırım Breguet ve Vacheron Constantin aynı seviyede. Aşağıya doğru da JLC, Rolex vs diye devam edebilir ve listeyi çok uzatabilirsiniz.

Ancak yukarıda belirttiğim muhteşem ana akım markaların bile yutkunarak baktığı, aslında çok küçük hacimli oldukları için "ticari" rakip olarak görmedikleri ama kalite, teknik ve estetikte onlardan daha da iyi olan bir "independent manufacture" gerçeği var.

Okuyanlarınız hatırlar, "Lang & Heyne bir bağımsız üretici" başlığında bu konuyu daha derin yazmış ve konuşmuştuk. Orada da belirttiğim gibi ana akımın neredeyse tüm markalarını en komplikeler de dahil olmak üzere inceleme şansına eriştim hatta bir kısmını da halen kullanıyorum bildiğiniz gibi. Ancak bu bağımsız üreticilerin içine girdikten sonra ne Lange ne de Patek %100 tatmin sağlayamıyor. Çünkü bu bağımsız ustalar, geleneksel yöntemleri el işçiliğiyle ve geleneksel antika tezgahlarla yoğurup gerçek el yapımı saatler üretiyorlar. Yanına bile yaklaşılamaz işçiliğin yanı sıra ana akımın yeni teknoloji tezgahlarla ürettiği büyük komplikasyonları da el işçiliği ile yapıyorlar. Sonuçta ise ana akımın yanına kolay kolay yaklaşamadığı mükemmel şahaserler ortaya çıkıyor.

Beni tanıyanlar özellikle yaşayan iki ustaya hayranlığımı bilirler, Philippe Dufour ve Kari Voutilainen. Hangisi daha iyi karar veremiyordum ancak şimdi okuyacağınız konu buna cevap olabilir. Bence Kari Voutilainen dünyanın en iyisidir diyorum ve başlıyoruz.

Forum dostlarımızdan archer75 son derece meraklı ilgili ve oldukça bilgili bir saat severdir. Tamamen amatörce ve kendi çabalarıyla yurt dışındaki tüm organizasyonlara katılmaya çalışır ve harika bilgilerle döner. Ortak noktamız ise independent manufacture'lar.
Kendi çabaları ve yurtdışındaki dostları vasıtasıyla Kari Voutilainen'i İstanbul'a davet etti ve onu burada ağırlama şansına eriştik.

archer75 yine bir jest yaparak küçük toplantımızdaki yerleşimde büyük ustanın yanını bana ayırmıştı. Bütün gece bol bol sohbet imkanımız oldu. Sevgili archer75 e hem bu muhteşem organizyon için hem de jesti için tekrar teşekkür ederim.

Kari Voutilainen hakkında bir kaç ayrıntı.
Torbillon, minute repeater, split second, perpetual ve bunların kombinasyonları da dahil olmak üzere tüm komplikasyonları üretiyor.
Bütün kadranları kendisi yapıyor ve bazı özel kadranlarda Japon mozaik sanatçılarıyla çalışıyor ve bir kadran 2 ay sürebiliyor. Sektöre de kadran yapıyor. Grönöfeld brothers'ın kadranları onun mesela. Ve her kadran ayrı bir desene sahip. Unique goilloche.
Tekrar edeceğiz ama, tüm saatler el işçiliği ile yapılıyor. Main spring ve Hairspring haricindeki herşey in house.
Kollar için özel özen gösteriyor. Ana fikir kolların her ışıkta yeterince görünür olması. Bu sebeple altın kolları da kendine has yöntemlerle işlemden geçirip gerekli parlaklığı veya matlığı sağlıyor.
Yılda 45den fazla saat üretilmiyor.
Tabii ki anlatacak çok detay var. Hem teknik hem işçilik hem de koleksiyon bazında detaylı inceleme gerektiren bir usta. Ancak bu gün sadece İstanbul buluşmasından notlar ile sınırlı kalacağız.
Başlayalım. Yine ışık durumu yüzünden fotoğraf kalitesi için üzgünüm.

Salonun hazırlığı
Resim

Büyük usta yanıbaşımızda
Resim

Küçük tanıtım
Resim
Resim

Ve usta başlıyor anlatmaya
Resim

Bu arada bizler bir yandan da saatleri inceledik.
Resim
Resim

Yurtdışından gelen bir konuğun kendi saati. Vingt 8
Resim

Kari'nin getirdiği bir saat GMT 6.
Resim

Kari'nin kendi bileğindeki saat. Vingt 8. Çok çok güzeldi. Birebir aynısından istesem olur mu diye sordum. Memnuniyetle dedi. Artık iş bütçeyi bulmaya kaldı :lol:
Resim

Resim
Resim

archer75 in RM i, Lang & Heyne ve Kari Voutilainen Vingt 8 black dial
Resim

Resim

Gecenin sonu ve bir hatıra.
Resim

Bitirirken 2016 Baselworld'de Cct ve Bond ile Kari Voutilainen ziyaretimizden hatıraları da ekleyelim.
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
afl

Re: Kari Voutilainen İstanbul buluşması

Mesaj cbmad » 03 Ara 2017, 21:04

Harika.. forum için dopdolu bir gün oldu, teşekkürler :champ: :champ:
Kullanıcı avatarı
cbmad

Mesaj archer75 » 03 Ara 2017, 21:08

Afl, yine harika bir anlatım olmuş, gerçekten o akşamı tekrar yaşadım. Söylediğim gibi gece sizlerin katılımıyla unutulmaz oldu.

Kari, senin yukarıda anlatıkların ilave olarak çok mütevazi ve utangaç bir insan. Ama saat konusuna gelince saatlerce konuşabiliyor ve yaptığı işe ne kadar tutukulu olduğu ve ne kadar keyif aldığı hemen anlaşılıyor. Kendiside bu ziyaretten son derece memnun kaldı, bu onun aynı zamanda ilk Türkiye ziyareti idi.

Son olarak bir aksilik olmaz ise Türkiye'ye ilk saati benim için yapacak, bu da benim için bu saat serüvenimde diğer unutulmaz bir anı olacak.

Sent from my iPad using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
archer75

Mesaj mlm » 03 Ara 2017, 21:25

Yok artık daha neler :super: Kerem abi üst üste ne güzel paylaşımlar:)

Archer75 size de çok teşekkürler :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj ÜmitYüksel » 03 Ara 2017, 21:34

Ağzımız açık ve suları aka aka okuduk gezmiş gibi olduk ve kolumuza taktık [emoji51] teşekkürler

Umtyksl
Kullanıcı avatarı
ÜmitYüksel

Mesaj Ahmetrefik » 03 Ara 2017, 21:39

Kerem :super: :super: Elinize ayağınıza sağlık, harika bir gün olmuş, bizlerde oradaymış gibi yaşadık bence :champ:
Forum adına da çok güzel bi gece olmuş :thumbup:
zaman o kadar tuhaftır ki; gençken, çocukken hiç önemi yoktur, sonra gün gelir kaç yaz'ının kaldığını saymaya başlarsın.
Kullanıcı avatarı
Ahmetrefik

Mesaj SemsalGS » 03 Ara 2017, 21:58

Çok keyifli bir gün çok keyifli bir anlatım teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
SemsalGS

Mesaj asymptote » 03 Ara 2017, 22:15

Gerçekten üst düzey, "crème de la crème" bir buluşma olmuş. Bizimle paylaştığınız için teşekkürler.. :champ:
archer75 yazdı:Son olarak bir aksilik olmaz ise Türkiye'ye ilk saati benim için yapacak, bu da benim için bu saat serüvenimde diğer unutulmaz bir anı olacak.

Türkiye'yi bilmiyorum ancak forumdaki ilk (ve sanıyorum tek) F. P. Journe saatini de siz almıştınız. Koleksiyon giderek daha seçkin bir hal alıyor, tebrikler! :champ:
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 174 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners