A. Lange & Sohne V.I.P. Manufacture ziyareti

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: A. Lange & Sohne V.I.P. Manufacture ziyareti

Mesaj mturann » 04 Ara 2017, 11:18

Paylaşım için teşekkür ederim.
Zevkle izledim ve okudum.
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj coolfire » 04 Ara 2017, 11:29

Bir aksam bakmadık, neler olmuş yahu :o

Gerçi gecen haftaki Dudullu minibüsü kuskulandirmisti biraz :D Teşekkürler keyif dolu yazı için.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
coolfire

Mesaj hozburun » 04 Ara 2017, 11:31

Kerem abi :super: :super: :super:
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj Ahmetrefik » 04 Ara 2017, 12:14

Kerem :super: :super: Horologinin ,üst düzey saatçiliğin doruklarında gezmek nasıl bir şey ? gerçekten muhteşem olmalı :thumbup:
zaman o kadar tuhaftır ki; gençken, çocukken hiç önemi yoktur, sonra gün gelir kaç yaz'ının kaldığını saymaya başlarsın.
Kullanıcı avatarı
Ahmetrefik

Mesaj afl » 04 Ara 2017, 17:50

Sinan :champ:
Tolga :champ:
mturann :champ:
coolfire :champ:
Hasan :champ:
Ahmet :champ:

Teşekkürler, bir gün TSF olarak yapabilsek ne güzel olur.
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj odeon » 04 Ara 2017, 20:03

Oncelikle ilk tasi en gunahsizimiz atsin diye bekledim. afl Abi atti.
:)
Hem afl Abi'ye nazik davetinden dolayi tesekkur ederek, hem de bir seyler soyleme siramin geldigini dusunerek soze girmek isterim. Unutmadan; bize, Turkiye'deki saat tutkunlarina bu unutulmaz geziyi sunan A.Lange & Sohne'nin Turkiye dagiticisi Maestro Saat'ten Burak Bey'e sonsuz tesekkur etmemiz gerekir. Ulkemizdeki neredeyse tum butiklerdeki saticilarin aksine Burak Bey gercek bir saat tutkunu. Zaten aksi takdirde ne boyle bir gezi organize edilirdi ne de biz boyle bir geziye istirak ederdik.

Yedigimiz, ictigimiz bizde kalsin. Biz soyle bir acilis yapalim:

Resim

Soldan saga dogru saymak gerekirse ALS 1815 Rattrapante Perpetual Calendar, ALS 1815 RPC Handwerkskunst (20 limitli), Patek 5146R (benim gariban), ALS 1815 Tourbillon. Sonuncusunu benim icin ozel bir yeri var elbette. Insanin aklina bazen kotu dusunceler girer, seytan durter. Saniyorum bir gun ansizin tourbillon gelecek. Hayirlisi.

Resim

Aklimda, hic aceleci davranmamakla beraber, bir tourbillon almak ve defteri kapatmak niyetim var. Breguet'in extra-plat tourbillon (5377) aklimi celen bir model. Ozellikle saatin ve mekanizmanin inceligi benim ilgimi cekti. Bununla beraber ALS'nin 1815 tourbillon'u oldukca iyi. ZERO-RESET mekanizmasi devrimsel bir olay. Kisaca aciklamak gerekirse: Tourbillon denilen olay durmuyor, donuyor devamli. Ama ALS'deki abiler Y seklinde bir kol yaparak mekanizmayi durdurabilmisler. Dahasi tepeyi cektiginizde saniye kolu direkt 00'a geliyor. Benim gibi hastalar icin dusunulmus bir icat.
ALS 1815 tourbillon icin buldugum kusur: Yaklasik $200,000'lik saat yapiliyor ve kadrandaki vidalar simetrik degil. Bence cok buyuk bir hata. Fabrikada grand complication ustasina sordugumda vidanin nerede duracagini bilemeyiz, onun icin siktigimizda ne sekilde duruyorsa oyle dedi. Ben de modern muhendislikten yararlanmanin faydali olacagini soyledim.
Bu arada fotografini cektigim 1815 tourbillon sadece gosteri amaciyla konulmus bir parca. Mekanizmasi calismiyor. Neyse ki ben Turklugumu kullandim, grand complication'larin yapildigi yerde (finishing'ten aftersales'e kadar her sey bu odada, diger saatlerde farkli yerlerde) "hic mi yok" diyerek aftersales'e gelmis bir platinum 1815 tourbillon'u inceleme sansina eristim. Acikcasi ZERO-RESET mekanizmasi olsun, tourbillon'un gorselligi olsun her sey buyuleyiciydi. Hem platinum hem de rose gold denedim, ikisi de iyi ama rose gold benim icin burun farkiyla ileride. Ikisi de tokali kayisla geliyor, iki kanatli.

Resim

Kabaca saatin kolda durusu bu sekilde. Ben saati Breguet muadiline gore kalin ve kendini belli eden buldum. Izmir'de de, gittigim yerlerde de metroya binen, sokakta dolanan birisi oldugum icin saatin biraz kendini belli etmemesi gerektigini dusunuyorum.
Notum: 9.5/10'dan 10/10

Gelelim diger guzele:

Resim

Resim

Eger split-seconds bir saat olacaksa, ustune bir de perpetual olacaksa Patek demeyin lutfen, dogru adres burada. Hem mekanizma olarak hem de kadran olarak bir adim daha ilerde. Kadranda her sey olmasi gerektigi yerde. Ne eksik, ne de bir fazla.
Split-seconds konusuna gelince de ben cok yanlis anlamisim, afl Abi beni aydinlatti: Sadece durdurduktan sonra diger saniye kolunun ilerlemesi degil, ardindan duran saniye kolunun ileride olanin yanina gelerek ust uste devam etmesi bu isin felsefesi. Ben hep ilk kisimda kaldigim icin split-seconds'un anlamini cozememistim, degersiz bir complication olarak nitelendirmistim. Bu noktadan bakildiginda split-seconds cok degerli bir complication.
Notum: 10/10

Gelelim Richard Lange'nin “Pour le Merite”sine...

Resim

Resim

Bu saat vitrinine degil, iklimine gelenlere... Nasil mi? “Pour le Mérite” yazilan "Pug lo Megi" diye okunan bir complication barindiriyor. Fransiz dilinde "fazilet icin" anlamina gelen bu sozcuk obeginin fazileti su sekilde: Saatin icinde bizim bisiklet zincirini andiran bir mekanizma var ve bu zincir vasitasiyla saat kuruluyor, gucunu aktariyor. Elbette ki hepimizin tahmin ettigi gibi o minnacik zincirin parcalari elle uretiliyor. Saniyorum YouTube'den izlenebilir, meraklisi icin. Diyebilirsiniz ki, ne gerek vardi? Vardi cunku ustanin dedigine gore gucun aktarimi tam kurulu ile az kurulu durumda farkli oluyor, bu da saatin hassasiyetine etki yapiyormus. Bana mantikli geldi, ikna oldum. Lakin bu fazilet zincirinin ariza yapmaya hassas oldugunu dusunuyorum. Biraz daha izlememiz lazim.

Bahsi gecen saate gelince bence Pour le Merite'ye yakisan bir dial olsa guzel olurdu. Bir enamel misal.
Notum: 8/10

Bu elitist tavirlari birakip halka inersek soyle bir sey de vardi:

Resim

1815'in sade versiyonu, modifiyesiz. Oldukca sik bir saat. Tam bir dress watch. Power reserve de olsa tadindan yenmez diyebilirsiniz. O da bu saatin eksik tarafi.
Notum: 9/10

Simdi gelelim fotografini cekmedigimiz, icimizden derin bir ah cektigimiz saatlere:

- ALS 1815 Up/Down
Tek kelimeyle mukemmel bir parca. Londra'da kendisini biraz yerden yere vurmustum, Breguet'e ezdirmistim ama haksizlik etmisim. Breguet kadar degerli bir saat.
Notum: 9.5/10'dan 10/10

- ALS 1815 Chronograph
Siyah dial'i ile beraber mukemmel. Eger bir chronograph alinacaksa ve split-seconds gibi islere girilmeyecekse Patek'ten daha iyi bir tercih.
Notum: 10/10

- ALS Langematik Perpetual
Siyah dial'ine kurban oldugum, ZERO-RESET mekanizmasina turkuler yazdigim bir saat. Patek 5140 serisinden bagimsiz olarak piyasaki en iyi perpetual diyebilirim.
Notum: 9/10

- ALS Datograph Up/Down
Bu saatten bir arkadasta vardi ama hatirlayamadim simdi. Ben susayim da o konussun.
Dofour'un Notu: 10/10

- ALS Lange 1 Time Zone
Yine haddime olmayan bir saat. Beyaz altini daha guzel.
;)
Bu sene fuarda siyah kadrani cikar mi, cikar.

- ALS Zeitwerk
Mekanizma ve mekanizma isciligi olarak apayri dunyada olan bir saat. Dresden'deki opera binasindaki saate atif olarak uretilmis. Amma velakin benim icin pek cekici gelmedi. Nasil sanat sanat icinse bu saat de saat icin olmus.

Kabaca anlatacaklarim bunlar. Aklima gelenler olursa eklerim. Glashutte gazisi olarak ayak parmagimi kirdigim icin kendi kendime iki hafta rapor yazdim. Yani aklima geldikce yazacagim bolca zamanim var.
Bu arada "Neden fabrikada fotograf cekmediniz?" diye soran arkadaslar olacaktir... "Yassah kardesim" diyerek cep telefonlarimiz dahil bizi "arindirarak" iceri aldilar. Oysaki ben Pour le Merite'in kopyasini yapip Kemeralti'nda seri uretime gecmeyi planliyordum. Benim is yatti.
Kullanıcı avatarı
odeon

Mesaj bumingaffar » 04 Ara 2017, 21:36

Emeğinize sağlık...

Bugün sanal almış olduğum saat dergisini :) keyifli ve esprili bir hala getiren afl,odeon ve archer75 , sonsuz teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
bumingaffar

Mesaj asymptote » 04 Ara 2017, 22:04

odeon yazdı:Oysaki ben Pour le Merite'in kopyasini yapip Kemeralti'nda seri uretime gecmeyi planliyordum. Benim is yatti.

Sen bir tane al, tersine mühendislik yaparız başkan.. ;) :geek: Nasıl olsa içinde şöyle bir mekanizma var:
Resim
Nuh Nebi'den kalma teknoloji.. :lol:
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

ÖncekiSonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 321 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners