Tissot Le Locle Automatic Kullanıcı İncelemesi

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Tissot Le Locle Automatic Kullanıcı İncelemesi

Mesaj Mguvercin » 25 Nis 2010, 16:19

Herkese merhaba,

Hazır saati yeni almışken ve heyecanı üzerimdeyken kendi çapımda ufak bir incelemesini yapayım dedim.

İsterseniz ilk önce hepberaber kutumuzu açalım :
Resim

Kutuyu açtığımızda karşımıza sadece saatimiz çıkıyor. Yakın zamanda Tissot alanlar bu kutuyu çok iyi bilirler. Kutu aslında çok güzel tasarlanmış bir kutu. Saatin yerleştirildiği bölümün iki yanında gizli cepler ve kutunun arkasında da katalog ve Tissot tarihçesini anlatan kitabın bulunduğu bölme bulunuyor. Aslında bu saat için daha farklı daha zarif bir kutu seçimi yapılabilirdi bence ( evin her tarafının aynı kutu ile dolmasının bu yorumda büyük payı var tabi, insan biraz farklılık istiyor :) ) ama tabi maliyet de ona göre artardı.

Kutunun içinden çıkanlara kısaca bir göz gezdirelim :
Resim

Kutunun içinden bir adet büyük ve bir adet küçük olmak üzere iki adet katalog, Tissot tarihçesini anlatan ingilizce bir kitap, saati çantada, bavulda taşıyabilmek için bir adet kese ve tabi ki saatimiz çıkmaktadır.

Saatimize şöyle yakından bir bakalım :
Resim

Saatimizin gövdesi tamamen çelik ve toplam 82 gram ağırlığında. Cam olarak safir kristal kullanılmış. Saati elinize aldığınızda kaliteyi gerçekten hissettiriyor. Kadranın detayları ve tasarımı mükemmele yakın diyebilirim. Roma rakamlarının tasarımı ve yerleşimi, kadranın orta bölümünde ve dakika markörlerinin arasındaki kabartma detayları, akrep, yelkovan ve saniye kolunun tasarımı ve tüm bunlar için seçilen renkler (mat gümüş) çok çok ama çok iyi olmuş. Tüm bu detaylar, saate çok pahalı ve çok eski bir cep saati havası katmış. Kesinlikle fiyatından çok daha üst gruba dahil bir duruşu var. Bazılarımız neden day-date yok diye sorabilir ama bence olmaması çok daha iyi olmuş. Day-date olsa idi kesin olarak zarifliğinden ödün vermek zorunda kalırdı hatta bence tarih göstergesi bile olmayabilirmiş. Ben saatin önden görünüşünü kusursuz buldum :)

Bir de arkasına bakalım :
Resim

Saatin arkasında bizi bir sürpriz bekliyor. Arka kapak tasarımı yine saate olduğundan çok daha üst gruba dahilmiş havası veriyor. İşlemeler ve yazılar sayesinde saatin arkası en az önü kadar güzel olmuş :). Bu güzel arka kapağın arasından ETA 2824-2 mekanizma bize göz kırpıyor. Mekanizma hakkında birşey söyleme gereği duymuyorum çünkü zaten kendisini kanıtlamış bir mekanizma. Aslında bana sorarsanız işlemeler biraz daha detaylı olabilirmiş sanki. Hatta aynı işlemeler mekanizma da devam edebilirmiş ama yine karşımıza maliyet sorunu çıkıyor. Unutmayın bu saat çok daha üst seviye gibi görünse de 700-800 TL arasında bir fiyata alınabiliyor.

Bir de kayış detayına bakalım :
Resim

Saati deri kayış ile satın aldığınızda fotoğrafta gördüğünüz kilitli mekanizmaya sahip, siyah deri kayışa sahip oluyorsunuz. İşte burada Tissot Le Locle beni biraz üzüyor :(. Saatin üzerinde gelen siyah deri kayış saat kadar kaliteli durmuyor. Yanlış anlaşılmasın kayış kalitesiz demiyorum. Bu kayışın kalitesi saatin kalitesine yaklaşamamış. Bence biraz daha kaliteli bir kayış saate çok daha fazla değer katabilirmiş fakat herşeyi de Tissot'tan beklememek lazım :) Ne kadar ekmek o kadar köfte.

Saatin kolda duruşuna bakalım :
Resim
Resim
Resim

Saatin kolda duruşu gerçekten harika. Çok şık ve çok zarif duruyor. Çapımız 39.3mm. Bileğim kalın olduğu için normalde 40mm altı saatlere pek sıcak bakmıyorum ama bu saat 39.3mm olmasına rağmen bileğimde çok çok iyi durdu. Zarifliği ile birlikte daha ince bileklerde de çok iyi duracağını düşünüyorum. 9.15mm kalınlık ile birlikte de gömlek ile bile çok rahat edilebilecek bir saat. 82 gr olan ağırlığı ile birlikte her gün çok rahatlıkla kullanılabilir diye düşünüyorum tabi her gün kullanmaya kıyabilirseniz :)

Saatçiye gidip bu saati sorduğunuzda karşınıza iki farklı kadran rengi çıkıyor siyah ve beyaz:
Resim
Resim

Ayrıca iki farklı kayış seçeneğiniz var deri (siyah) ve metal.
Peki hangisini seçmeliyiz?
Bana sorarsanız beyaz kadran çok daha kaliteli, zarif ve değerli duruyor. Siyah kadranda, kadrandaki detaylar çok belli olmadığı için ve roma rakamları, akrep, yelkovanda da parlak renk seçimi yapıldığı için, beyaz kadar güzel durmuyor.
Kayış seçimine gelince. Beyaz kadran ile metal kayış benim pek hoşuma gitmedi. Metal bilezik beyaz kadranın tüm havasını alıp götürüyor, sıradanlaştırıyır. Bence beyaz kadran mutlaka siyah deri kayış ile kullanılmalı. Eğer sizin için metal kayış zorunluluk ise, size siyah kadranı öneririm. Siyah kadranda o kadar kötü durmuyor. Tabi bu yorumların sadece bana ait olduğunu, zevklerin tartışılmaması gerektiğini de unutmayın :)

Bir özetler isek :
Eğer her zaman kullanabileceğiniz, şık, hafif, rahat, zarif, değerli ve geçmişi olan işviçreli bir otomatik saat arıyorsanız ve ayırabildiğiniz bütçe 1000 TL'nin altında ise bence hiç düşünmeyin, en yakın saatçinize gidip bu saati kolunuzda deneyin.
Vazgeçemeyeceksiniz :)

Selamlar.
Kullanıcı avatarı
Mguvercin

Re: Tissot - Le Locle Automatic (T41.1.423.33)

Mesaj nickynick » 25 Nis 2010, 16:30

Mete harika bir inceleme olmuş gerçekten, saatin bütün yönlerini detaylı bir şekilde anlatmışsın. Zaten saati kutusundan beraber çıkarttık sayılır ;) Bu saat benim de uzun zamandır dikkatimi çeken bir saat, ki bir çok üyemize de tavsiye ettim halihazırda. Bu detaylı inceleme yazın için teşekkür ediyorum, eminim bu modeli düşünenler için bundan daha iyi bir kullanıcı yorumu olamazdı.
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj Frax » 25 Nis 2010, 17:00

Süper saat :) İyi günlerde kullan Mgüvercin.
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj Bond » 25 Nis 2010, 17:08

Detaylı inceleme ve güzel fotoğraflar için teşekkürler. TSF kullanıcı yorum arşivi olarak her geçen gün büyüyor ve ülkemizdeki en kaliteli kaynak olmaya devam ediyor. Saat sade olmasına karşın kadran detayları çok hoş ve senin çektiğin resimlerde bu çok daha net belli oluyor. Arka kapak ise harika duruyor. İyi günlerde zevkle kullanmanı dilerim.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Modern60 » 28 Nis 2010, 00:09

Mükemmel ve minimalist ama zarif ve şık bir saat. İlk çıktığında 2 yıl kolumdaydı. Güle güle kullanınız. Çok mükemel bir seçim. İnceleme de muhteşem.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj Clk » 28 Nis 2010, 07:57

Hem fotograflar, hem de inceleme mukemmel olmus. Tebrik ederim. Yeni saatini iyi gunlerde gule gule kullan. Elit bir saat. Dogru ve guzel bir secim.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Mguvercin » 01 May 2010, 14:45

Çok teşekkürler arkadaşlar :)
Kullanıcı avatarı
Mguvercin

Mesaj gidakontrol » 28 May 2010, 19:04

Aldıgım başka bir model le locle yerine firma inceledıgınız modelı yolladı,saatle ilgili bilgi ararken bu mesaja denk geldim.Gercekten harika bir inceleme olmus,aslında metal kordonla degısmeyı dusunuyordum deri kordonu ama resımleri görünce bende vazgectım.
Kullanıcı avatarı
gidakontrol

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 153 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners