Seiko Sportura SNA595P1 Kullanıcı İncelemesi

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Seiko Sportura SNA595P1 Kullanıcı İncelemesi

Mesaj drk » 23 Nis 2010, 14:45

Herkese merhabalar.
Saatimi 1 Nisan 2006 tarihinde Ankara'dan aldım. Tarih benim için önemli çünkü açıkcası saati ilk taktığımda şaka gibi gelmişti bana :D
1 yıldan uzun süredir vitrinlerden seyrettiğim saat nihayet kolumdaydı. Swatch dan sonra Seiko ya (hemde sportura!) geçmek benim açımdan büyük bir gelişmeydi :D

Resim

Gelelim saatin genel özelliklerine. Bildiğiniz üzere kasa ve bilezik paslanmaz çelik üzerine iyon kaplama. Her ne kadar yapılan kaplama işlemi çeliğin yüzey sertliğini artırıp çizilmelere karşı daha dayanıklı hale getirsede, normal çelik yüzeylere yapılabilecek çizik giderme işlemini imkansızlaştırıyor. Fotoğraflardan da anlayacağınız üzere siyah üzerindeki çizgiler normalden daha çok göze batabiliyor. Şunu da eklemeliyim 4 senelik acımasız kullanımıma rağmen yinede sağlam bir kaplama olduğu izlenimim oldu. :D (İnternette bulduğum bazı kaynaklar yeniden kaplama yapılarak çiziklerin giderilebileceğini söylüyor.) Safir kristal cam çizilmelere karşı dayanıklılık sağlarken üzerindeki yansımayı önleyen kaplama sayesinde her türlü ışıkda rahatça kadran okunabiliyor.

Resim

Saatteki hakim renkler siyah ve turuncu. Bu kombinasyonla oldukça sportif bir havası var. Akrep, yelkovan ve sayıların yerlerinde bulunan çubukların üstü ise tamamen luminova kaplı. Fosforlu maddenin parlama süresi oldukça tatminkar.

Resim

Saatteki en beğendiğim ayrıntılardan biri kadrandaki delikler. Özellikle deri kayış tercih eildiğinde kayışın üzerindeki deliklerle uyum sağlayıp çok spotif bir görüntü yakalanıyor. Bilezik, kasanın formunu devam ettirecek şekilde tasarlanmış.

Resim

Bu daha bütün bir görüntünün oluşmasını sağlarken sonradan kayış alıp takmamızı engelleyen bir ayrıntı çünkü bağlantı yerleri sadece bu ve birkaç modele özgü. Orijinali dışında başka bir seçeneğimiz yok, gerçi bunu hiç dert etmedim çünkü orijinal metal ve deri kayışı oldukça sağlam ve şık.

Resim

Bileziğin yanı sıra kilit sistemi de oldukça sağlam ve kullanışlı. Yandaki düğmelere bastırmak suretiyle tek elle açılabiliyor ve üzerindeki mikro ayar delikleri sayesinde çok da kullanışlı. Özellikle yaz aylarında.

Resim
Resim

Saatin ağırlığı 2 bakla çıkarıldıktan sonra 156 gram. Kimisi için ağır gelebilir ama zamanla alışılacak bir durum. Şu anda daha hafif bir saat taktığımda ilk zamanlar sol bileğimde bir boşluk hissediyorum. İnce ve kavisli tasarımı sayesinde de sınırlar dahilinde her kola uyum sağlayabilen bir yapısı var. 100 metre su geçirmezlik ve vidalı tepe sayesinde günlük kullanımda sorunsuzca kullanılabiliyor. Ne de olsa dalgıç saati olmadığından fazladan dayanıklılığın gerektirdiği daha kalın kapak ve cam gibi tasarım özellikleri yok. Bu da genel kullanışlılığı artıran diğer bir etmen. Son olarak hiç kullanmamış olsamda bezeldeki takimetre sportifliği artıran diğer bir ayrıntı.

Gelelim mekanizmaya. İçinde seikonun birçok modelinde yıllardır ve güvenle kullandığı 7T62 mekanizma var. Sapma değerleri quartz ve markası seiko olan bir saatten bekleyeceğiniz şekilde gayet iyi. Üreticinin aylık +-15 saniyelik sapma değerlerinin kesinlikle çok çok altında. Bu mekanizmanın özelliği alarmlı ve kronograflı olması. Kronografın spor saatler için hoş bir özellik olduğunu düşünüyorum. Alarm konusunda biraz hayal kırıklığına uğradım. Çok kullandığım bir özellik olmasa da hem her çaldıktan sonra yeniden ayarlama gerektirmesi hem de sesin çok kısık olması saat için eksi özellikler. Yalnız eğer alarmı kullanmak istemezseniz saat 6 konumundaki akrep ve yelkovanı dilediğiniz başka bir zamana ayarlayıp kullanabilirsiniz. Her ne kadar küçük olsalarda aslında içinde ufak bir gmt fonksiyonu bulunduruyor diyebiliriz sanırım. Kronografın kullanılışı ve okunması ise son derece rahat. Merkezdeki saniye 1/5 aralıklarla ilerliyor ve daha hassas ölçümler yapabilmemizi sağlıyor. Saati 4 senedir kullanıyorum, bir kaç aydırda vitrinde çalıştığını zannediyorum ve henüz pili değişmedi. Benim için yeterli bir performans.

Genel olarak toparlamak gerekirse sportifliğiyle öne çıkan ama tasarımıyla şık da olabilecek, yeterince sağlam bir yapısı ve mekanizması olduğuna inandığım bir model. Eksisi olarak sayabileceğim ise üzerindeki kaplama malzemesinin yeterince kaliteli olmamasından kaynaklanan çizilme prolemleri ve alarmın kullanışlı olmaması. Fiyat performans oranına bakarsak oldukça iyi bir saat olduğu kanaatindeyim. Elbetteki daha üst sınıf markalardaki ihtişam ve kalite bu saatte yok ama fiyatına göre çok iyi olduğunu düşünüyorum.
En son drk tarafından 24 Nis 2010, 19:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
drk

Re: Seiko Sportura SNA595P1

Mesaj Clk » 23 Nis 2010, 15:01

Süper bir inceleme yapmissin. Özellikle saatine objektif bir gözle bakabilmen apayri bir yetenek (bu tip incelemelerde ben saatlerime hep kiyak geciyorum da :))

Doruk, senden daha fazla inceleme okumak isterim. Yaptigin güzel paylasim icin ayrica tebrik ederim.

Edit: Saat gercektende hem renk kombinasyonu, hem de farkli kasa yapisi ile sportif bir saat. Seiko benimde cok sevdigim, saygi duydugum ve sahip oldugum bir marka. Yaptigin yoruma katilmamak mümkün degil, fiyat/performans orani süper....
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Frax » 23 Nis 2010, 15:13

Bu kadar ayrıntılı inceleme yapacak fazla kişi yok burada :)

Teşekkür ederiz inceleme için, iyi günlerde kullan...
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj drk » 23 Nis 2010, 15:44

Ben teşekkür ederim :)

Bence seiko genel olarak alınabilir düzeyde kaliteli modeller çıkaran bir marka olarak bilinmekte. Ama üst düzey saat denince akla hemen isviçre markaları gelir.Sanırım bunda seiko nun izlediği politikanın farklılığı yatıyor. En basitinden çoğu kişinin grand seiko diye bir markanın varlığından rolex seviyesinden üretimler yaptığından haberi bile yok. Burada incelediğim model halk tarafından bilinen kategorisinde olsa da seikonun yabana atılmaması gereken bir marka olduğunu düşünüyorum.

Fırsat buldukça yeni incelemeler yapabilirim :D
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj nickynick » 23 Nis 2010, 21:33

Doruk harika bir iş çıkarmışsın, incelemeni keyifle okudum. Ben de kullanmıştım bu modelden daha önce, evet bana göre de tek eksisi alarmının kullanışsız oluşuydu. Teşekkürler inceleme için
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj Bond » 23 Nis 2010, 21:39

Doruk incelemen çok bilgilendirici olmuş, eline sağlık. Bir kullanıcı için önem arz edebilecek tüm noktalara objektif olarak değinmişsin. Bendeki SLQ017/19 ile bu saatin kasa ve bilezik yapısı ve kilit sistemi neredeyse aynı model, chrono buttonları, ibre şekilleri ve kurma koluda aynı tasarımsal çizgi ve renklerde. Bu modelin fiyat/performans olarak çok başarılı bir saat olduğunu düşünüyorum, ayrıca renk kombinasyonu olarak benim zaten beğendiğim bir modeldi ekstra fotoğraflarını görmek gayet iyi oldu. Bu seride bir kaç farklı renk alternatifide mecvut bildiğim kadarı ile, bende buna yakın bir model kolleksiyonuma katabilirim ilerleyen günlerde. 7T62 Kalibreli mekanizma için kullanma kılavuzunu da bu konuya daha sonra eklerim.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Bond » 23 Nis 2010, 21:46

Seiko Kalibre 7T62 Manual

Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj drk » 23 Nis 2010, 23:06

Teşekkürler Nicky Nick ve Bond

@Bond
Saati aldığım sırada diğer bir tarafta da slq019 modeli duruyordu. Sizin saatinizin siyah olanı. Sanırım siyah saatler normal metal renklerine göre daha sportif duruyor. Çok orijinal ve hoş bir tasarımı var, limitli üretim olmasıda ayrı bir güzellik bence. Maalesef fiyat etiketi yüzünden o zamanlar inceleme fırsatı bile bulamadan vazgeçmiştim ama çok hoş bir model. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle.
Kullanıcı avatarı
drk

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 24 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners