Omega Speedmaster Professional Legendary Moonwatch Tarihçesi

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Omega Speedmaster Professional Legendary Moonwatch Tarihçesi

Mesaj Tgm » 16 Haz 2017, 16:56

Merhaba sevgili dostlar. Yaklaşık 8 aydır bileğime şeref veren bu efsaneden bahsetmek istiyorum. Ama işimin çok da kolay olmadığının farkındayım. Zira, çok zengin ve dolu dolu bir tarihi olan bu modelin umarım hakkını verebilirim. Ayrıca TSF gibi bir saat külliyatına sahip bir forumda doğru düzgün Moonwatch incelemesi ya da tarihçesi olmaması bence eksiklik :!: Eğer gözümden kaçtıysa, incelemeyi yapan arkadaştan şimdiden özür dilerim. Emeğe hep saygı çünkü :thumbup: Hadi başlayalım..

SPEEDMASTER'IN DOĞUŞU

Speedmaster'ın zengin tarihi 1957'de başlıyor. Ki, bu yıllar daha "moonwatch" un doğmadığı zamanlar. Omega o yıllarda "professional" koleksiyonu adını verdiği üç model tanıttı. Bu yeni 3 modelin adları; Seamaster300, Speedmaster ve Railmaster'dı. Speedmaster, bir yarış ve spor kronografı olarak tanıtıldı ve Omega'nın 1956 Melbourne Olimpiyat Oyunlarının resmi zaman tutucusu konumunu tamamlıyordu.

Resim

İlk Speedmaster modeli olan Claude Baillod tasarımı ref. CK 2915 nam-ı diğer "Broad Arrow", modelin günümüze kadar ulaşacak bazı kilit özelliklerini taşıyordu. Bunlar; 9 yönünde saniye, 3 yönünde dakika ve 6 yönünde saat'ten oluşan üçlü sub-dial tasarımı, kadranla yüksek kontrasta sahip indisler ve kubbe tasarıma sahip mika cam. 39mm çapı olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Resim

İlk Speedmaster olan bu modele hayat veren Cal 321, daha sonra saatin yaşına göre caliber 861, 863, 1861 yada 1863 olarak farklı adlar altında, ama temel yapısını koruyarak günümüze kadar Speedmaster'lara hayat vermeye devam etti. 1942'de tanıtılan cal 321 Omega ve Lemania'nın ortaklaşa bir projesi olarak ortaya çıktı. Çok başarılı bir ünite olarak doğan cal 321 takip eden yıllarda Breguet, Patek ve Vacheron dahil bir çok markanın chronograph modellerinde temel olarak alındı.

Cal 321

Resim

1958 yılında tanıtılan ikinci Speedmaster ref. CK 2998 ile Omega okunabilirliği artırmak için bir kaç değişikliğe gitti. Çap 39'dan 40'a çıktı, kahverengi "dokunuşu" olan ilk Speedmaster kadranı yerine siyah zemin kadran ve siyah renk alüminyum bezel kullanıldı.

Resim

Ve 1962'de tanıtılan Ref. ST 105.002

Resim

Yıllar geçtikçe Speedmaster'ın bügünkü halini aldığı gözden kaçmamalı. Doğuş 1957 ama yıllar ilerledikçe yapılan "dokunuşlar" onu bügünkü "kült" haline taşıdı.. Bu aslında tarihi zengin olan bütün modellerde böyledir. Speedmaster'ın tarihini ele aldıktan sonra sıra Moonwatch'un doğuşunda..

MOONWATCH DOĞUYOR

Speedmaster'ın NASA ile olan ilişkisi 1962 yılında başladı. Wally Schirra - ve aynı zamanda ilk Amerikalı astronotlardan biri olan Mercury 9'un astronotu Gordon Cooper, 3 Ekim 1962'de Mercury uçuşunda kendi Omega Speedmaster CK2998 modelini taktı. Bu aslında NASA'nın ilgisi ve bilgisi dışında bir olaydı ve aslında tehlikeliydi de. NASA bu olaydan sonra 1964'e kadar- daha sonraki uzay misyonlarında astronotların kullanması için- sertifikalı bir saat ihtiyacı üzerine düşünceler yürüttü ve sonunda astronotların misyonlarda kullanması için sertifikalı bir saatin gerekliliğne karar verdi ve Monnwatch'a giden yol böylelikle açılmış oldu. NASA'nın 11 temel şartına sağlayan ve 1 yıl boyunca yapılan testlerden başarıyla geçen Speedmaster, 1965'ten sonra NASA'nın yapacağı uzay misyonlarında resmi sertifikalı saati olmaya hak kazandı.

Resim

20 Temmuz 1969'da ilk insanlı ay inişi kesinlikle insanlık tarihindeki en dramatik bilimsel başarılardan biriydi. Ay yüzeyine ilk adım atan kişi Neil Armstrong'du. Fakat Ay Modülü üzerindeki elektronik zamanlama sistemi düzgün çalışmadığı için Armstrong, saatini modülün güvenilir bir yerine bıraktı. Ve on dokuz dakika sonra Buzz Aldrin Omega Speedmaster Professional'ı takarak ay yüzeyine çıktı ve Speedmaster Moonwatch doğdu. Günümüzde hala ay yüzeyinde takılmış ilk ve tek saat olma özelliğini koruyor moonwatch :thumbup:

Resim

Resim

Evet.. Speedmater'ın Moowatch modelinin doğuş hikayesi böyle..

KULLANICI YORUMU VE İZLENİMLER

Bir defa şunu en başta söylemekte yarar var; saat "yaşanmışlığını" her açıdan belli ediyor. Başta ikonik kollar olmak üzere, kubbe cam, bezel saatin "kült" yapısına fazlasıyla hizmet ediyor. Ayrıca bileğinde bir mekanik chronograph olduğunu bilmek benim için ayrı bir hayranlık :) Berkan gibi ben de saate "saati" öğrenmek icin bakmıyorum. Ve saate bu niyetle her bakışımda bilegimde gerçekten dolu dolu bir saatin olduğunu anlıyor ve biliyorum. Günümüz moonwatch''ları 42mm ( crown dahil) Dengeli ve iyi dizilmiş bu kadran icin en optimum ölçü olduğunu düşünüyorum. Benim saatim ayrıca safir cam versiyonu. Her ne kadar geçmiş mika olsa da, safir camın da ayrı bir kullanım rahatlığı var.. Yeni kutu içeriğine değinmeden geçmeyelim. Gerçekten saatin kişiliğini çok guzel yansıtan özel bir icerik yapmış Omega..

Horoloji hayatımın son zamanlarında kendimi hep "kült" modellere bakarken yakalıyorum. Özel hayatımda da tarihin her türlüsüne merakım olduğundan mıdır nedir.. :D Şu an iki efsaneye sahibim. Ne mutlu bana ki; submariner'ı çıkarıp moonwatch'u taktığımda ya da
tersinde ikisinden de ayrı ayrı haz alabiliyorum. Vitaminleri ayrı ikisinin de.. Şimdi hedefte artık bir İtalyan var. Bilmiyorum ne zaman nasip olacak..

Teşekkür ederim... :thumbup: :super: :champ:
En son Tgm tarafından 16 Haz 2017, 18:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 9 kere düzenlendi.
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
Kullanıcı avatarı
Tgm

Re: Omega Speedmaster Professional Legendary Moonwatch Tarih

Mesaj Caner1983 » 16 Haz 2017, 17:12

Tolga emeğine sağlık açıkcası cahillikten kaynaklı ben aya çıkan astronot takmış adı moonwatch olmuş sanıyordum :lol: NASA nın sertifıkalı astronot saati olduğunu yeni öğrendim :thumbup:
Rolex’s don’t tick-tock
Kullanıcı avatarı
Caner1983

Mesaj TSayiR » 16 Haz 2017, 17:29

Elinize emeginize saglik. Cok guzel bir inceleme zevkle okudum. Tesekkurler. :super: :champ: :champ:

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@WatchesTNC
Kullanıcı avatarı
TSayiR

Mesaj Tgm » 16 Haz 2017, 22:43

Caner, gelişi güzel takılmış bir saat değildi. Zaten gerekli testlerden geçmeden uzay misyonlarında kullanılması mumkun değildi :thumbup: :champ:
Tsayir :champ:
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
Kullanıcı avatarı
Tgm

Mesaj Ahmetrefik » 16 Haz 2017, 22:50

Tolga eline sağlık :thumbup:
İtalya'nı bekliyoruz, çok isabetli bir tercih daha yapacaksın :champ: :champ:
zaman o kadar tuhaftır ki; gençken, çocukken hiç önemi yoktur, sonra gün gelir kaç yaz'ının kaldığını saymaya başlarsın.
Kullanıcı avatarı
Ahmetrefik

Mesaj Kakefe » 16 Haz 2017, 23:27

inceleme super....Bende bu kitabin hergun bir sayfasini keyifle okuyorum.
Resim
Resim

instagram @watchcolony
Kullanıcı avatarı
Kakefe

Mesaj Ground » 16 Haz 2017, 23:45

Süper :champ:

Speedmaster ı en son Klimanjero Aşkın abinin kolunda gördüm denedim çok beğendim. Çok kült ve dizayn açısından çok dengeli bir saat. Tarihçesi de saatin çok önemli bir referansı.

Resim

Yazı için de tebrikler. :champ:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ground

Mesaj Baran » 17 Haz 2017, 06:22

Tolga saatte incelemede harika gözüm :) :champ:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Baran

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 184 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners