Oris Propilot Day Date İncelemesi

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Oris Propilot Day Date İncelemesi

Mesaj Shinigami » 07 Haz 2017, 21:45

3 kutu açılışını tek konu da yapmayı planlamıştım fakat ilk sayfada 3 adet ilk mesajı rezerv etmeyi unutmuşum, dolayısıyla ayrı bir başlıkta incelemek istedim oris i.

Saatimiz Oris in propilot serisinde day date modeli.

Öncelikle pilot saatlerinin özellikleri ne olmalıdır diye düşününce benim aklıma, büyük çapları, kontrastı yüksek kolay okunabilir bir kadran ve gece kolay okunabilmesi için güçlü bir lume. 2. dünya savaşında şimdikinin aksine bir aksesuar olarak değilde daha mühim hesaplamaları harita üzerinden yapmayı sağlayan önemli bir gereçti.

Oris bu özellikleri modern bir tarz ile harmanlayıp bizlere sunmuş. Saatin çapı 45mm olmasına rağmen lug ların tasarımı, özellikle bükük şekli sayesinde kolda okadar büyük durmuyor. Sonuçta ilk paragrafta bahsettiğim gibi pilot saatlerinin çaplarının büyük olması gerektiğini düşünüyorum.

Bezeli yivli gibi bir görüntü ile tasarlannış belki de akıllarında jet turbine motorunun bir görüntüsü vardı.

Kadrana geldiğimizde gayet kontrastı yüksek siyah zemine beyaz okunabilirliği yüksek sayılar ve akrep yelkovan bizleri karşılıyor. Tarih ve gün penceresi 3 yönüne yerleştirilmiş.

İlginç bir özellik dikkatimi çekti istersek günü belirten yazıların olduğu içerde kalan kısmı siyah olarak seçme imkanımız var. Her gün arasında siyah bir sekme var dolayısıyla bir tanesini seçerseniz her gün değiştiğinde gün gözükmesi yerine siyah pencere kalıyor. Dolayısıyla saati sadece "date" haline çevirme imkanımız doğuyor. Resim 6

Saati çelik bileziği ve yeşil perlon kayışı ile aldım, çelik bilezik malesef saati fazlasıyla çelik rengine boğduğu için yeşil perlon kayış ile kullanmaya devam ettim, uzun zamandır kullandığım gerek hafifliği gerek ergonomisi ile en rahat saatlerden bir diyebilirim. Özelikle kelebek kilidinin tasarımı çok başarılı, sanki eski tarz uçaklarda bir yerin kilidini açar gibi bir hissiyatı mevcut.

İçerisinde Oris in Cal. 752 adlandırdığı, Sellita SW 220-1 bazlı 38 saatlik rezervi ve 4hz frekanslı bir mekanizma mevcut. Saatin arkasındaki pencereden oris in ünlü kırmızı rotorunu ve mekanızmayı görmek mümkün.

İyi bir foto makinesi mevcut değil o yüzden resimler pek iyi olmadı, saatin hakkını kesinlikle vermiyor.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
Shinigami

Re: Oris Propilot Day Date İncelemesi

Mesaj TSayiR » 07 Haz 2017, 23:52

Elinize saglik. Hayirli ugurlu olsun insallah. Gule gule kullanin. :champ: :champ:

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@WatchesTNC
Kullanıcı avatarı
TSayiR

Mesaj Umutt » 08 Haz 2017, 00:09

üstad çok güzel seçim, iyi günlerde kullanın.
Daha önce Oris in bc3 ve bc4 serilerini kullandım. Halen özlüyorum.
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj darksilence » 08 Haz 2017, 00:55

Bir Oris sever olarak saat mükemmel... ilerde günlük kullanım için kesinlikle edinicem. Tebrikler :thumbup:
"As the Years Go Passing By..."
Kullanıcı avatarı
darksilence

Mesaj Ozgur » 08 Haz 2017, 06:55

Guzel gunlerde kullanin :thumbup:
Festina lente
Kullanıcı avatarı
Ozgur

Mesaj mturann » 08 Haz 2017, 09:24

Güzel saat. Güle güle kullanın
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj hozburun » 08 Haz 2017, 09:47

Hayırlı olsun :champ:
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj Ahmetrefik » 08 Haz 2017, 10:15

Tebrikler , hayırlı olsun :champ: :champ: :champ: inceleme için teşekkürler :thumbup: saniye kolu da beyaz olsa daha iyi olabilirdi. Bezelin de yivli olması yerine düz olması sanırım daha güzel olurdu.
zaman o kadar tuhaftır ki; gençken, çocukken hiç önemi yoktur, sonra gün gelir kaç yaz'ının kaldığını saymaya başlarsın.
Kullanıcı avatarı
Ahmetrefik

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 133 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners