Tissot T-Sport PRS 516 Automatic Chronograph İnceleme

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Tissot T-Sport PRS 516 Automatic Chronograph İnceleme

Mesaj Remre » 28 May 2017, 19:07

Arkadaşlar merhaba, geçen hafta aldığım saatle ilgili araştırma yaparken bir inceleme yazmaya karar verdim. Saatimiz Tissot PRS516’nın kronograflı modeli. Umarım merakı olanlar için bilgilendirici olur. Saatimizin kodu T044.614.21.051.00.
Resim
Tarih:
Modelimiz PRS516'nın ataları 1956 yıllında üretilmeye başlanan PR serisi. Serinin adı "Particulary Robust" kelimelerinin baş harflerinden geliyor. Serinin ortaya çıkışından yaklaşık 10 sene sonra, Tissot bir satış stratejisi olarak saatleri motor sporları ile ilişkilendiriyor ve bizim modelimizde de halen kullanılan delikli kayışlar, saatin arkasındaki direksiyon teması gibi detaylar ortaya çıkıyor. Tissot 2000'li yılların başında da orjinal PR serisine saygı duruşu olarak hepimizin yakından tanıdığı PRS kodlu modelleri üretmeye başlıyor. PRS modelleri ilk başta otomatik mekanizmalı day and date modeller ve quartz kronograflar olarak üretilirken, sonrasında kronograflarda otomatik Valjoux 7750 mekanizmalar kullanmaya başlanmış ve modelimiz bu günki halini almıştır.
Örnek bir vintage modelimiz:
Resim
(Alıntıdır)

Kutu İçeriği:
Saatin kutusu klasik Tissot kutusu. Dışında Tissot amblemi ve Isviçre bayrağı bulunan kutunun arka kısmında markanın tarihçesini anlatan kitapçıklar mevcut. İçine geldiğimizde ise yanlarda bulunan gizli gözlerde garanti kartı var.
Resim

Resim

Kasa:
Saatle ilgili konuşmaya başlayacaksak ilk söylememiz gereken şey bu modelin masif, büyük ve ağır bir saat olduğudur. Saatin ağırlığı 245 gr. çapı 45mm ve yüksekliği 13mm. İki boynuz arası mesafe 22mm. Bu iri saatin deri kayışlı modellerinin ağırlığı ise 145gr. Bu saati tercih edecek arkadaşlar bileğine güvenmeli, kesinlikle ince bir bileğe göre değil.
Saatin kasası tamamen parlak yüzeylerden meydana geliyor.
Resim

Saatimizin arka kapağı modelin tüm karakteristik özelliklerini yansıtıyor. Meşhur direksiyon detayımz kendini hemen gösteriyor. Kasanın arkasında saatin model numarasını, 100 metreye kadar su geçirmez olduğunu ve hepsinden önemlisi Valjoux 7750 mekanizmamızı görebiliyoruz.
Resim

Saatin tepesinde yine alışkın olduğumuz Tissot'un "T" amblemi mevcut. Tepe ne yazık ki vidalı değil. Bir dalgıç saati değil tabi ki ama tepenin vidalı olması bende işimi sağlama alıyormuşum hissi yarattığı için bunu bir eksik gibi görüyorum. Butonlarımız uygun sertlikle ve insanı tatmin ediyor. Boyutları ve kasaya yerleşimleri orantılı.
Resim

Bezel:
Saatimizin bezeli PVD kaplamalı paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş. Bezelde racer saatlere özgü takimetre mevcut. Yine bu sınıf saatlerde alışık olduğumuz üzere bezel dönmüyor ve lume kullanılmamış.
Resim

Cam:
Saatin ön ve arka camı safir kristal. Ön camda anti reflective kaplama mevcut.
Bilezik:
Tissotun PR (veya artık PRS diyelim) serisinin sembolü haline gelmiş delikli bilezik bu saate vurulma sebebim diyebilirim. (Bu arada bir adet de PR516 sahibiyim aynı sebepten) Yukarıda da bahsettiğim gibi Tissot, seriyi motor sporları ile özleşteştirmek için 1965 yılında bu bileziği kullanmaya başlamış. Bileziğin içi dolu ve oldukça ağır, genişliği 22 mm, uzunluğu ise 19.5cm. Saatin bileziği de tamamen “polished” dediğimiz parlak yüzeylerden oluşuyor. Bu sebeple kılcal masa çiziklerine davetiye çıkarıyor diyebiliriz. Kilit sistemi bu kaba bileziğe göre kibar halledilmiş ve arkadaki “TISSOT 1853” detayı güzel görünüyor.
Resim

Resim

Resim

Kadran:
Saat indisleri, akrep ve yelkovan aynı tip malzemelerle üretilmiş. Etrafı parlak metal ortası lume. Tarih ve gün göstergesi saat 3 yönünde bulunuyor. Etrafında aynı parlak malzeme var, üzerinde saatimizin modeli, altında ise markası var. Bunun dışında kadran klasik bir kronograf kadranı. 3 adet subdialımız mevcut, bunlar 60sn, 30dk ve 12saatlik göstergeler.
Resim

Resim
Lume için kusura bakmayın, bir hayli uğraşmama rağmen çekebildiğim en güzel fotoğraf bu oldu.

Mekanizma:
Saatimizde Valjoux 7750 otomatik kronograf mekanizma var. Bu mekanizmadan daha iyisi olsun derseniz, en azından bir Omega satın almanız gerekiyor diyebiliriz. Valjoux şirketi, ilk otomatik kronograf olan El Primero’dan 5 yıl sonra, 1974’de ilk defa piyasaya bir otomatik kronograf mekanizma sundu. O zaman ki rakiplerine göre bu işi daha ucuza yapabildiği için de kısa zamanda pek çok marka tarafından tercih edilir oldu. Bugün de bu mekanizma geniş marketini korumayı başarmış görünüyor. Güncel olarak kullanılan mekanizmanın temelini 7750 oluşturuyor, 7750 standart A sadece tarih göstergesine sahipken, 7750 standart B tarih ve gün göstergesini birlikte sunuyor. Ay takvimli 7751, kurmalı modeli 7761, yine ay takvimli otomatik mekanizma 7758 ve kurmalı 12 saat göstergesiz 7765 mekanizmalarının tamamı 7750 tabanlı modifiye edilmiş modellerdir. Tabi mekanizma ETA’nın firmayı satın almasından sonra ETA7750 adıyla anılıyor.
Valjoux 7750 3 ayrı klasmanda üretiliyor. Bunlar elaborated, top ve COSC klasmanları. Tissot saatlerinde elaborated sınıfını kullanıyor. Henüz ölçme fırsatım olmadı ama kaba taslak söylemek gerekirse günlük ortalamanın -20 sn’lik bir sapması var. Saatin güç rezervi ise 44 saat olarak belirtilmiş. Aldığımdan bu yana her gün bu saati takdığım için henüz tam test etme fırsatı bulamadım. Son olarak 28800 saat başı darbeye sahip.
Resim
(Alıntıdır)

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
En son Remre tarafından 29 May 2017, 08:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Eski kullanıcı adı: e155159
Kullanıcı avatarı
Remre

Re: Tissot T-Sport PRS 516 Automatic Chronograğh İnceleme

Mesaj cbmad » 28 May 2017, 22:16

Tebrikler güzel bilgilendirici bir inceleme olmuş :champ:
Kullanıcı avatarı
cbmad

Mesaj mlm » 28 May 2017, 22:18

Dostum güzel inceleme olmuş keyifle okudum eline sağlık :champ: Fakat ben de fotoğraflar nedense açılmadı:/
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj darksilence » 28 May 2017, 23:38

Güzel bir kutu açılışı olmuş ve 245 gr gibi ciddi bir ağırlığa da sahip.Tebrik ederim... :thumbup:
Fakat bende fotoğraf göremedim hiç...
"As the Years Go Passing By..."
Kullanıcı avatarı
darksilence

Re: Tissot T-Sport PRS 516 Automatic Chronograph İnceleme

Mesaj Remre » 29 May 2017, 08:34

Sorun nedir anlamadım bende görünüyor[emoji53] [emoji53]

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
Eski kullanıcı adı: e155159
Kullanıcı avatarı
Remre

Mesaj coolfire » 29 May 2017, 09:11

Tapatalkta görünmüyor, diğer türlü sorun yok :thumbup: Güle güle kullanın, çok güzel bir saatmiş :champ:
Kullanıcı avatarı
coolfire

Mesaj Tepegöz » 29 May 2017, 09:21

coolfire yazdı:Tapatalkta görünmüyor, diğer türlü sorun yok :thumbup: Güle güle kullanın, çok güzel bir saatmiş :champ:

Ben tapatalk kullanmıyorum ve yine yok fotolar:))
Kullanıcı avatarı
Tepegöz

Mesaj coolfire » 29 May 2017, 09:43

@Tepegöz; mobilde de sorun vardır belki. Ben PC'den yandex tarayıcıyla girdim sorun yok.
Kullanıcı avatarı
coolfire

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 148 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners