Bir Seiko 5 incelemesi!!!!

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Bir Seiko 5 incelemesi!!!!

Mesaj Clk » 24 Mar 2010, 23:12

Arkadaslar merhaba,

kaldigim otelde ki su parkinda cocuklar gibi eglenirken, saatimin zarar gorecegi (cizilecek v.s.) endisesi ile baska bir saat almak icin alisverise gittim. Sans eseri internette gordugum ve fotograflarini begendigim bir Seiko 5 gordum ve denemeden aldim :D

Amac sadece benim saati korumak degil ayni zamanda TSF'ye yararli bir inceleme yapmakti. Bir cok arkadasimiz hem fiyatlarindan, hem de otomatik olusundan dolayi Seiko5'e ozel ilgi duyuyor. Bizde uzerimize dusen gorevi yapip inceleyelim.

Saat Seiko 5 SNKE03J1. PVD kaplama ve tamamen siyah. Saatin kadran yapisi ve indexleri dolayisi ile okunmasi cok kolay. 6,9 ve 12 iki kat buyuk yapilmis. Kontrast dolayisi ile gunduz yada gece farki olmadan saat kolay bir sekilde okunabiliyor. Tarih ve gun gostergesi cercevesinde calisilan celik cerceve uygulamasi yine saate basarili bir hava katmis. Merkezden kacik olarak yerlestirilen kurma kolu yine guzel bir ayrinti.

Kadran ve bezelde calisilan beyaz rengin kirmizi saniye kolu ile olusturdugu uyuma sapka cikartmak lazim uzaktan bakildigi zaman saat yuksek kaliteli bir saatmis gibi duruyor. Ele alindiginda ise...... O kisma sonra gelecegim:)

Arka kapak cam ve cerceve seklinde calisilmis. Marka, mekanizma numarasi ve su gecirmezlik ibaresi yine optik anlamda saate guzel bir hava katiyor. Arka kapak cam olmasina ragmen saat su gecirmez ve 50 metrelik WR tarafimdan hali hazirda denenmis ve saatin su gecirmezligi ispatlanmistir. :lol:

Saat hafif. Luks sinif yuksek kaliteli saatlerde hafif olur ama hafiften hafife de bir sekilde fark vardir. Bu saat ucuz hafif maalesef. Gerci fiyati ne ki ne bekleyelim. Sonucta amac hafif ve kullanimi kolay bir saat ise yine basarili bir calisma.

Saatte kullanilan mekanizma 7S26B. Seiko In-House ve kurma ozelligi yok. Ama sasirtici olan sey su ki Japonlar bu ucuz makineden de iyi is cikartmayi basarmislar. Belki de bu fark Japon ce Cin makinelerinin farkidir ama sapma su anda 10 saniyeden az. Kesin bilgileri ilerleyen gunlerde paylasirim.

Saat maalesef ne kadar uzaktan ne kadar yuksek kaliteli durursa dursun ele alindiginda ucuz saat izlenimi veriyor. Ozellikle rotordan cikan ses (ki bu fiyat segmentinde ki butun modellerde bu ses var), celik bilezigin masif olmamasi, kilit sisteminde kullanilan malzemenin cok ince olmasi, kadran uzerinde kullanilan celik indexlerin optik kalitesi (dikkatli bakildiginda cok daha net goruluyor) maalesef bu saati ruyalari susleyen saat olmasini engelliyor. Tabiki bunlar tamamen sahsi gorusler.

Anlamadigim yada anlayamadigim birkac nokta var. Birincisi neden Seiko bu saatte masif band kullanmamis? Ikincisi neden bezel uzerinde ki rakamlar 45 ile 15 arasinda bir yone bakarken 20 ile 40 arasinda diger yone bakiyor?

Saat 37 mm capinda Hardlex olarak tanimlanan mineral cam ve arka kapaga sahip. 50 mr WR ve 42 saat guc ´reservi var.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Bugun kolumda Panerai vardi. Cap karsilastirmasi icin en iyi saat oldugunu dusundugum icin birlikte fotografladim.

Resim

Kolda durusu hic fena degil. (Kotu kaliteli fotograflar icin ozur dilerim)
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Re: Bir Seiko 5 incelemesi!!!!

Mesaj Clk » 24 Mar 2010, 23:19

Bu da korumak istedigim saate ait bir fotograf.

Resim
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Frax » 25 Mar 2010, 11:14

Hayırlı olsun abi :) Sırada Seiko 5 koleksiyonu mu var yoksa :D
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj bizantolog » 25 Mar 2010, 13:37

Seiko 5'ler kendi sınıfında değerlendirilmelidir. Ait olduğu cemiyet içinde son derece başarılı bir saattir. Japonlar bu tür saatlerde maliyetleri düşük tutmak için her türlü lüksten kaçınıyorlar, plastik malzeme de kullanıyor ancak görüntüye önem veriyor ve sonuçta böyle saatler çıkarıyorlar. Giriş seviyesi fotoğraf makineleri de böyledir. Orta sınıf ve daha üstü modeller ise bilenlere ayrı bir zevk verir, ama bilmeyenler aradaki farkı değerlendirmekte zorlanır. Yani bilmeyen birinin kolunda ha Seiko olmuş ha Rolex bilmedikten sonra ne anlamı var. Ama farkları bilenler saatleri yerine göre kullanıyor. Ben de suya bir Rolex'le girmek istemezdim doğrusu ;)

Bu tür saatler pilli saatlerden daha uzun ömürlüdür bilindiği gibi, ancak görünüş olarak benzerliklere rağman orta sınıf saatlerden evvela malzeme kalitesiyle ayrılırlar. Bu sınıftan yukarısı ayrı bir disiplindir, estetik, dayanıklılık, hassasiyet, tarihsel geçmiş gibi meraklısının aradığı ayrıntılar konuşur.
Kullanıcı avatarı
bizantolog

Mesaj darknight » 25 Mar 2010, 14:15

Clk evine hoşgeldin ve yeni saatin hayırlı olsun.
Panerai'yi korumak istemekte çok haklısın.
Çok güzel bir saat.
Seiko5'i kaça aldın? ayıptır sorması :)
Kullanıcı avatarı
darknight

Mesaj Bond » 25 Mar 2010, 14:42

Güle güle kullan clk, biraz küçük çapı ama kolda kötü durmamış. Detaylı inceleme ve izlenimler için teşekkürler. Seiko 5 serisi almak isteyenler için objektif bir anlatım olmuş. Geçtiğimiz günlerde bu serinin birçok modeline baktım, bazıları optik manada oldukça başarılı duruyordu. Aynı mekanizma altyapısı ile çok farklı bezel, bilezik ve kadran seçenekleri ile oldukça geniş model gamı var. Uygun fiyat konumlandırmasına göre düşük seviye otomatik model arayanlar için Seiko markasının güvencesi ile güzel bir alternatif.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj nickynick » 25 Mar 2010, 16:33

İnceleme icin teşekkürler clk ayrıca yeni saatini güle güle kullan, benim çok hoşuma gitt saat.
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj Clk » 25 Mar 2010, 20:27

@all,

sagolun arkadaslar

@Dark,

yanilmiyorsam 150 Euro civarina geldi. 750 Dirham ödedim.

@Frax,

böyle birsey mümkün mü?
Kullanıcı avatarı
Clk

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 25 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners