Nomos Club Glash├╝tte ─░nceleme

─░svi├žre ve Avrupa Mekanizmal─▒ Saat ─░ncelemeleri ve Kutu A├ž─▒l─▒┼člar─▒ B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, ─░svi├žre Saat ─░ncelemeleri B├Âl├╝m├╝m├╝zde ├ťyelerimizin ve TSF'nin ─░nceledi─či ─░svi├žre ve Avrupa ├ťretimi Mekanizmal─▒ Saat Marka ve Modellerinin Kutu A├ž─▒l─▒┼č, ─░zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Foto─čraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar─▒n─▒ Kapsayan Bir├žok De─čerlendirme Kriterine Ula┼čabilirsiniz.

─░yi Forumlar Dileriz

TSF

Nomos Club Glash├╝tte ─░nceleme

Mesaj istante » 30 Eki 2016, 18:10

S├Âz konusu saatin detayl─▒ incelemesine ba┼člamadan ├Ânce biraz bu markay─▒ tan─▒tmay─▒ ve neden bu saati se├žti─čimi a├ž─▒klamak istiyorum. Yani Nomos nas─▒l bir markad─▒r ve bir insan neden bunu almay─▒ se├žer? Daha ├Ânce burada Rolex incelemem (viewtopic.php?f=13&t=21764#axzz4OMRbiAeu) olmu┼čtu. O inceleme, a─č─▒rl─▒kl─▒ olarak saat ile ilgili hissettiklerimden olu┼čuyordu, zira Rolex kadar d├╝nyada tan─▒nan az marka oldu─ču gibi, bir insan─▒n Rolex almak i├žin herhangi bir bahaneye ihtiya├ž duymamas─▒ da herkesin kabul edebilece─či bir ger├žek. RolexÔÇÖe antipati duyan insanlar─▒n bile hediye olarak gelse, s├Âz konusu saati g├╝le oynaya takacaklar─▒ndan eminim. Ama Nomos pek bilinen bir marka de─čil.

Nomos, Alman saat ├╝reticilerinin bulundu─ču b├Âlge olan Glash├╝tte SaksonyaÔÇÖda, Berlin duvar─▒n─▒n y─▒k─▒lmas─▒ndan iki ay sonra, Ocak 1990 tarihinde Roland Schwertner taraf─▒ndan kurulmu┼č. Dizayn olarak Weimar Sanat okuluna ba─čl─▒ Bauhaus ak─▒m─▒ndan (alma nedenlerimden biri daha) etkilenen bu saat ├╝reticisi, 2005 y─▒l─▒na kadar (art─▒k bir ├žok markada beni sinir etti─či ├╝zere) ETA/Peseux 7001 kalibreleri kullan─▒yordu. Bir ├žok saat sever insan─▒n ┼čikayet etti─či ├╝zere ├žok ┼č├╝k├╝r ki ETA da art─▒k kalibre vermekte cimri davranmaya ba┼člad─▒ son d├Ânemde. Bunun g├╝zel yans─▒malar─▒n─▒ da g├Âr├╝yoruz. Eterna ├Ârne─čin kendi kalibrelerini ├ž─▒kartt─▒, ayn─▒ ┼čekilde Tudor da art─▒k kendi kalibrelerini kullan─▒yor (tabi TudorÔÇÖun arkas─▒nda Rolex gibi bir devin oldu─čunu da belirtmem gerekiyor). Gel gelelim Nomos 2005 y─▒l─▒ndan sonra, bu denli ufak ├žapl─▒ bir markadan beklenmeyecek ┼čekilde kendi makinalar─▒n─▒ ├╝retmeye ba┼člad─▒. Benim se├žti─čim saat fiyat olarak olduk├ža uygunken, NomosÔÇÖun, fiyat─▒ di─čer l├╝ks Glash├╝tte saatler ile yar─▒┼čacak modelleri de oldu─čunu belirtmem gerekiyor.

Gelelim bu saati se├žme nedeni ve alma hikayesine. Sat─▒n almam da ├žok kolay ve h─▒zl─▒ olamad─▒ a├ž─▒k├žas─▒. ├ľzellikle yazl─▒kta, plajda ve denize girerken takt─▒─č─▒m bir Orient Mako vard─▒. Bunun yerine bir saat d├╝┼č├╝n├╝yordum. Evet s├Âz konusu Nomos deniz i├žin uygun de─čil gibi g├Âz├╝kse de asl─▒nda 100m suya dayan─▒kl─▒ ve y├╝zme i├žin uygundur ibaresi var kendi sitesinde. Neden illa denize ya da plaja sokacaks─▒n bu saati diyenler i├žin yaz─▒ma devam ediyorum.

Bu ┼čekilde OrientÔÇÖi takarken bir taraftan b├Âyle daha kaliteli ve kullan─▒rken k─▒yabilece─čim bir fiyatta saat almay─▒ planlamaya ba┼člad─▒m. Ayn─▒ zamanda 36 mm bir saat istiyordum bu i┼č i├žin. Y─▒llar i├žinde eskiyecek ve ya┼čanm─▒┼čl─▒k g├Âr├╝nt├╝s├╝ kazanacakt─▒. Bakt─▒─č─▒m t├╝m saatler hem 36 mm den b├╝y├╝k hem de olduk├ža modern g├Âr├╝n├╝┼čl├╝yd├╝. Longines legend diver ├žok ho┼čuma gitti. Ama yine de i├žime sinmeyen bir yan─▒ vard─▒. En g─▒c─▒k oldu─čum ┼čekli ile i├žinde ETA 2824 kalibre vard─▒. Evet bu kalibre olduk├ža iyi ve g├╝venilir ama s─▒ras─▒yla bakt─▒─č─▒m t├╝m saatlerin (Eterna Kontiki, Maurice Lacroix Pontos diver, Tudor Heritage black bay 36 mm) i├žinde ya ETA 2824 ya da onun klonu olan (tek bir ta┼č fark─▒ ile 25 de─čil 26 ta┼ča sahip) Sellita SW 200 vard─▒. Art─▒k boynumu b├╝kt├╝m ve bu sene yeni tan─▒t─▒lm─▒┼č olan Tudor 36 mm de karar k─▒ld─▒m. Hatta Rolex i ald─▒─č─▒m bayiyi arad─▒m ve sordum, hen├╝z T├╝rkiyeÔÇÖye gelmemi┼čti. Asl─▒nda dizayn olarak tam arad─▒─č─▒m ├Âzelliklere sahipti Tudor. Olduk├ža klasik ve en ├Ânemlisi RolexÔÇÖe ├žok benzerdi. Asl─▒nda yapmak istedi─čim 36 mm bir Rolex al─▒p onu kullanmakt─▒ ama bu epeyce masrafl─▒ olacakt─▒ bana. Dahas─▒, daha Rolex alal─▒ 6 ay bile olmam─▒┼čt─▒. Tudor yine de i├žinde ETA 2824 bulunan bir saate g├Âre pahal─▒yd─▒ ama gradeÔÇÖi olsun, ├╝zerinde yap─▒lan de─či┼čiklikler olsun yine de kabul etmek zorunda kalm─▒┼čt─▒m. ─░┼čte t├╝m bunlara bakarken kar┼č─▒ma Nomos ├ž─▒kt─▒.

Bir ┼čekilde fiyatlara bakmak i├žin Tevfik Ayd─▒n saatin internet sitesine girdi─čimde bu saati ├žok be─čendim. Su ge├žirmezli─činin de 100m oldu─čunu g├Âr├╝nce dikkatimi ├žekti. Ve en ├Ânemlisi i├žinde ETA yoktu. Hem dizayn olarak hem de kalibre olarak kendine ├Âzg├╝ bir saatti, ├╝stelik yukar─▒daki ├Ârneklerden daha ucuzdu. Bir ├žok saatin birbirine benzedi─či, ├Âzellikle Rolex ├žigilerine sahip binlerce saat varken, Nomos 36 mm ydi , istenildi─činde metal kapakl─▒ ve en enteresan─▒ kurmal─▒ al─▒nabiliyordu.

Sat─▒n alma olay─▒na gelirsek, NomosÔÇÖun kendi sitesinde T├╝rkiyeÔÇÖye, buradaki sat─▒┼č fiyat─▒ ile ayn─▒ olarak ├Âzel kargo ile g├Ânderilebilece─či yaz─▒yordu. Sat─▒n alabiliyorsunuz yani ├╝stelik g├╝mr├╝k vs hepsi ├Âdenmi┼č olarak geliyor. Ben yine de Tevfik Ayd─▒nÔÇÖ─▒ arad─▒m. Tabi ki ellerinde bu model yoktu. ├çok uzun s├╝rer 6 ay bile olabilir dedi adam telefonda ama daha sonra stok kontrol├╝ vs ├╝r├╝n├╝ sipari┼č ettiler. 1 ay gibi bir s├╝re i├žinde telefon ettiler bana, saat geldi diye. Hem biraz indirim hem de taksitle ├Âdeme imkan─▒ oldu tabi. Bu arada ger├žekten de bu model T├╝rkiyeÔÇÖde ├žok az belki de sadece bende bulunabilir durum b├Âyleyse, ├ž├╝nk├╝ T├╝rkiyeÔÇÖde tek distrib├╝t├Âr Tevfik Ayd─▒n. KanyonÔÇÖdaki ma─čazalar─▒ndan ald─▒m. ─░lgilenen bey orta ya┼čl─▒yd─▒, ayr─▒ca daha ya┼čl─▒ca bir saat ustas─▒ da bulunuyordu. Biraz cinsiyet├ži bir d├╝┼č├╝nce olacak ama genelde saat al─▒rken orta ya┼čl─▒, m├╝mk├╝nse ya┼čl─▒ ve erkek, esnaf havas─▒ olan ki┼čiler ile muhatap olmak ho┼čuma gidiyor benim. Gen├ž birileri olunca daha ├žok Swatch ya da Casio falan al─▒yor hissine kap─▒l─▒yorum. Tabi ki gen├ž olup da daha ├žok bilgiye sahip olan olabilir ya da bayan da olabilir (asl─▒nda T├╝rkiye Saat Forumunda bayanlar─▒ da g├Ârmek isteriz) ama i┼čte b├Âyle bir ├Ân yarg─▒m var.

Evet, art─▒k saati incelemeye ba┼člayabiliriz. Kutudan ba┼člamak gerekirse.

Resim

Kutu ince dikd├Ârtgen bir kutu. Yani klasik k├╝p ┼čeklindeki kutulara benzemiyor. En ├Ânemlisi de kapa─č─▒ kuma┼č kapl─▒ ve renk olarak falan inan─▒lmaz Retro bir g├Âr├╝nt├╝s├╝ var. Ger├žekten de karton kutu demeyip onunla bile u─čra┼čm─▒┼člar. ├ťstelik bu fiyattaki bir saatte.
Tabi kutunun i├žinden ├ž─▒kan as─▒l saklama kab─▒ olduk├ža ho┼č.

Resim
Resim

Deri, fermuarl─▒ ve olduk├ža ├Âzen g├Âsterilmi┼č. Sanki bu t├╝r saatlerin ├╝retildi─či y─▒llarda sanat okulu ya da m├╝hendislik ├Â─črencilerinin kullanabilece─či bir kalem kutusuna benziyor. Bauhaus dizayn─▒ burada da sanki kendini g├Âstermi┼č. L├╝ks saatlerin ah┼čap kutular─▒na g├Âre olduk├ža sade ama daha ├žekici g├Âr├╝n├╝yor bana g├Âre.

Fermuar─▒ a├ž─▒nca garanti ve kullan─▒m k─▒lavuzunun oldu─ču siyah zarf, saat i├žin fazlas─▒yla b├╝y├╝k temizleme bezi ve ├ž─▒t ├ž─▒tl─▒ deri tokalar ile tutturulmu┼č saat kar┼č─▒l─▒yor bizi.

Resim

M├╝cevherleri ta┼č─▒mak i├žin yap─▒lan deri k─▒l─▒flar─▒ and─▒r─▒yor sanki. T├╝m bunlar─▒ tutan tokalar da deriden, lastik falan de─čil. Bu t├╝r Retro ├╝r├╝nler i├žin Nomos ÔÇśun online ma─čazas─▒na bakabilirsiniz. Kalem kutular─▒, kalemler, defterler vs. sat─▒l─▒yor. ─░nan─▒lmaz ho┼č ┼čeyler var.

Saate gelirsekÔÇŽ

Resim

Saat dedi─čim gibi 36 mm ama inan─▒n insan hemen al─▒┼č─▒yor. Olduk├ža kibar ve g├Ârm├╝┼č ge├žirmi┼č bir havas─▒ var. Ayr─▒ca kay─▒┼člar─▒n tak─▒ld─▒─č─▒ tepe k─▒s─▒mlar biraz uzun. Burada saat ile kay─▒┼č aras─▒ndaki mesafe biraz a├ž─▒k. Asl─▒nda almadan ├Ânce bunun ├žirkin g├Âr├╝n├╝p g├Âr├╝nmeyece─čini kafama takm─▒┼čt─▒m ama beni hi├ž rahats─▒z etmedi─čini s├Âyleyebilirim.

Ayr─▒ca uzunlu─čun fazla olmas─▒ saati oldu─čundan biraz daha b├╝y├╝k g├Âstermi┼č. Saat otomatik olmad─▒─č─▒ i├žin ayn─▒ zamanda sadece 8.17 mm kal─▒nl─▒─č─▒nda. Ama ├žap─▒ k├╝├ž├╝k oldu─čundan ├žok da ince gelmiyor elinize ald─▒─č─▒n─▒zda.

Resim

Daha ├Ânce RolexÔÇÖte bahsetti─čim safir kristal cam─▒n hafif├že d─▒┼čar─▒ bombe yapma olay─▒ bunda da var. Rolex kadar kal─▒n de─čil ama yine de hissediliyor. Bu da bana g├Âre olduk├ža ho┼č bir hava vermi┼č saate. Tepe k─▒sm─▒ ise bo┼č b─▒rak─▒lmam─▒┼č ve marka ismi yaz─▒lm─▒┼č.

Resim

Arka kapak ise standart ama bana g├Âre saatin modern g├Âr├╝nen tek k─▒sm─▒. ├ç├╝nk├╝ esintisini ta┼č─▒d─▒─č─▒ o y─▒llar─▒n saatlerinde g├Âr├╝lmeyecek ├╝zere 10 atm su bas─▒nc─▒na dayan─▒kl─▒ oldu─ču yaz─▒yor ve vidal─▒.

Resim

Ayr─▒ca burada silmek zorunda kald─▒─č─▒m seri numaras─▒ da bulunuyor. Bu numara ile saati kendi ad─▒n─▒za kay─▒t ettirebiliyorsunuz internetten. K─▒lavuzda bu da belirtilmi┼č.

Resim

Bu fiyattaki bir saatten beklenmeyecek bir ├Âzellik bana g├Âre. RolexÔÇÖler de buna benzer bir kay─▒t sistemi kurabilirler asl─▒nda. S├Âz konusu modelin cam kapakl─▒ versiyonu da var asl─▒nda ama ben eskiye sad─▒k kals─▒n diye istemedim o ┼čekilde almak.

Kadrana ise asl─▒nda resmen vuruldum.

Resim

Klasik fakat modern g├Âr├╝n├╝┼čl├╝. Yani ge├žmi┼čte modern ve spor olarak ├╝retilmi┼č bir saat sanki. ├ľzellikle kullan─▒lan fontlar, en d─▒┼č ├žer├ževede olan nar ├ži├že─či renkli dakika g├Âstergeleri ve ayn─▒ renk dolgulara sahip akrep ve yelkovan kolu. Nar ├ži├že─či rengin kullan─▒lmas─▒ her ┼čeyi de─či┼čtirmi┼č bana g├Âre. Bunlar siyah olsayd─▒ bu hava olmazd─▒ saatte. Ayr─▒ca merkezi olmayan ayr─▒ kadranl─▒ saniye ve g├╝m├╝┼č kaplama beyaz denilen hafif k─▒r─▒k renkteki kadran beni ├žok etkiledi. Bu k├╝├ž├╝k saniyenin ba┼čka bir faydas─▒ daha var bence. Daha ilerde ├Âzelliklerini yazaca─č─▒m ├╝zere kalibre 21.600 h─▒z─▒nda ├žal─▒┼č─▒yor. S├Âz konusu saniye kolu b├╝y├╝k ve merkezi olsayd─▒ daha yayg─▒n 28.800 ile ├žal─▒┼čan saatlere g├Âre saniye kolunun daha yava┼č ve tak─▒larak ilerlemesi g├Âz├╝ rahats─▒z edebilirdi. Saniye k├╝├ž├╝k oldu─ču i├žin bu durum pek fark edilmiyor. Tabi merkezi bir saniye bu saatin havas─▒n─▒ olduk├ža bozabilirdi. S├Âz konusu modelin, otomatik veya tarihli versiyonlar─▒ da var ama bunun manuel, arka kapa─č─▒ kapal─▒ ve 36 mm olan─▒n─▒ ├Âzellikle se├žtim. Sanki 50 li y─▒llardan diriltilmi┼č gibi g├Âr├╝n├╝yor. Saati her sabah kurmak zorunda kalmak g├╝n├╝m├╝zde ├žok pratik de─čil ama bir saat sever olarak sabahlar─▒ yap─▒lan bu faaliyet, bir ├že┼čit meditasyon, saat ile ilgilenme f─▒rsat─▒ sunuyor bence. Evet g├╝├ž rezerv g├Âstergesi yok ama bu da i┼čte bir cilvesi kurmal─▒ saatlerin.

Bu saat bana genel olarak resimdeki ┼čeyleri hat─▒rlat─▒yor. (─░ngilizce bilen arkada┼člar i├žin s├Âyl├╝yorum, foto─črafta kulland─▒─č─▒m kitap ├žok g├╝zel, ger├žek bir hayat hikayesi ve bir solukta okunuyor).

Resim

Saatin kay─▒┼č─▒ ise Horween Genuine Shell Cordovan denilen kaliteli ve ya─članm─▒┼č bir at derisinden yap─▒lm─▒┼č.

Resim

ChicagoÔÇÖda bulunan bir tabakhanede, atlar─▒n s─▒rt k─▒sm─▒nda bulunan k├╝├ž├╝k bir b├Âlgedeki deri kullan─▒larak yap─▒lan bu kay─▒┼č olduk├ža sa─člam ve d─▒┼č ko┼čullara dayan─▒kl─▒. Ayr─▒ca yine tokaya da isim kaz─▒nm─▒┼č. Eksik b─▒rakmam─▒┼člar.

Resim

Kalibresi ise Nomos Alpha kalibre.

Resim

23.3 mm ├žap─▒nda, 2.6 mm kal─▒nl─▒─č─▒nda, 43 saat g├╝├ž rezervli (ETA 2824ÔÇÖ├╝n 38 saat oldu─čunu belirtmem gerekiyor), tepeyi ├žekince saniye durdurma, 17 ta┼č, Glash├╝tte ┬ż platin (en sevdi─čim ├Âzelliklerden biri), 21.600 ile ├žal─▒┼čan, Incablock ┼čok emici, Nivarox 1A balans yay─▒na sahip balans (kendi balans─▒ de─čil ama kendi balans─▒n─▒ kulland─▒─č─▒ daha ├╝st d├╝zey kalibreleri de mevcut), 6 pozisyonda test edilmi┼č, mavi renk verilmi┼č vidalar, ve tabi Glash├╝tte ├žizgileri ile dekore edilmi┼č rodyum kaplama mekanizma. (Cenevre ├žizgilerinden ├žok da farkl─▒ de─čil). Tabi arkas─▒ kapal─▒ modeli se├žmi┼čsin bunlar─▒n sana ne faydas─▒ var derseniz, size Rolex markas─▒n─▒ ├Ârnek g├Âsterebilirim.

Bunun d─▒┼č─▒nda su ge├žirmezlik konusu var. Tevfik Ayd─▒nÔÇÖdaki sat─▒┼č temsilcisi hakl─▒ oldu─ču ├╝zere bunun bir deniz saati olmad─▒─č─▒n─▒ ├╝zerine basa basa s├Âyledi. Denize sokulacak bir saat de─čil yaz─▒k falan demek istedi. Ona, bu plaj, y─▒pranma vs. olay─▒n─▒ a├ž─▒klayamad─▒m tabi. Hakl─▒ ama, k─▒lavuzunda bu saat ile rahat rahat y├╝zebilece─čim yaz─▒l─▒. Tabi bu g├╝zel deri kay─▒┼č─▒ mahvetme d├╝┼č├╝ncesinde de─čilim. Yani barbar sanmay─▒n beni. Bu gibi ┼čeyler i├žin kendi deri kay─▒┼č─▒ ile ayn─▒ renkte NATO kay─▒┼č da ald─▒m.

Resim

Aliexpress ten y─▒lan dili ve ├╝├ž tane kay─▒┼č ├žubu─ču ile birlikte 9 dolara geldi. G├Ârseniz ama emin olun hi├ž ├Âyle 9 dolarl─▒k gibi de durmuyor.
Nomos dizayn olarak ge├žmi┼čten gelen tan─▒d─▒k bir y├╝z fakat bir yandan da gen├ž ve ni┼č bir marka. G├╝n├╝m├╝zdeki konvansiyonel ve art─▒k ruhlar─▒n─▒ kaybetmi┼č, s─▒cakl─▒ktan yoksun parlayan saatlere, g├╝zel ve ├Âzg├╝n bir alternatif. Retro seven hipster tarz─▒ndan ho┼članan gen├žler alabilir, m├╝hendislik ├Â─črencilerine ├Âzellikle yak─▒┼čacakt─▒r. ├ľzellikle ├žocu─ču, hatta torunu olanlar al─▒rsa, ├žocuklar b├╝y├╝d├╝─č├╝nde bu saate bakt─▒klar─▒nda, siz bu saati takarken, g├╝zel, g├╝ne┼čli bir Pazar g├╝n├╝, onlarla oynad─▒─č─▒n─▒z─▒, ailecek yenilen yemekleri ve oynamak i├žin d├Ârt g├Âzle bekledikleri kuzenleri ak─▒llar─▒na gelebilir. Bu hisleri yaratabilece─činiz saatler genelde iyi bir araba fiyat─▒na yak─▒nken, (You never actually own a Patek Philippe. You merely look after it for the next generation) bu saatle bu fiyata bu hisleri ya┼čatabilirsiniz gibi geliyor bana. Longines, Tag Heuer, Tissot gibi markalara y├Ânelmeden NomosÔÇÖa bir ┼čans verin.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
istante

Ya┼č: 38
Kay─▒t: 19 ┼×ub 2012, 01:27

Re: NOMOS CLUB GLASH├ťTTE ─░NCELEME

Mesaj Wwtr » 30 Eki 2016, 18:14

G├╝zel incelemeniz i├žin tebrik eder, saatinizi iyi g├╝nlerde kullanman─▒z─▒ temenni ederim.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Wwtr

Kay─▒t: 20 Mar 2010, 14:02

Mesaj kiwi21 » 30 Eki 2016, 18:17

Zaten bay─▒ld─▒─č─▒m, hayran─▒ oldu─čum bi modeldi. ├ťzerine de bu harika inceleme yaz─▒s─▒. :super: :super: :super:

Ger├žekten diyebilecek bir ┼čey bulamad─▒m.

─░yi g├╝nlerinize e┼člik etsin...
http://besiktasformakoleksiyonu.blogspot.com.tr
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
kiwi21

Ya┼č: 30
Kay─▒t: 31 Tem 2011, 10:56

Mesaj kethuda57 » 30 Eki 2016, 18:24

Hay─▒rl─▒ olsun ├žok g├╝zel bir inceleme olmu┼č y├╝re─činize sa─čl─▒k :thumbup: :champ:
Senin ku┼člar─▒n olurdu mevsimi yolculuklara ├ža─č─▒ran...
─░nstagram : kethuda57
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
kethuda57

Ya┼č: 35
Kay─▒t: 26 Tem 2011, 21:02

Mesaj TSayiR » 30 Eki 2016, 18:30

Guzel zamanlarda kullanin
Hayirli ugurlu olsun.

SM-J700F cihaz─▒mdan Tapatalk kullan─▒larak g├Ânderildi
@WatchesTNC
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
TSayiR

Ya┼č: 33
Kay─▒t: 18 ┼×ub 2016, 14:17

Re: Nomos Club Glash├╝tte ─░nceleme

Mesaj asymptote » 30 Eki 2016, 19:18

Hay─▒rl─▒ olsun, ├žok sade ve ho┼č bir saat. ─░nceleme ┼čans─▒ yakalam─▒┼čt─▒m. Shell Cordovan kay─▒┼č ayr─▒ca ├žok yumu┼čak.. :champ:
"Evrende en b├╝y├╝k ziyan, sorgulama yetene─čini yitirmi┼č bir beyindir." - A. Einstein
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
asymptote

Kay─▒t: 11 Ara 2010, 14:28

Mesaj istante » 30 Eki 2016, 19:29

├žok te┼čekk├╝rler iyi dilekleriniz i├žin
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
istante

Ya┼č: 38
Kay─▒t: 19 ┼×ub 2012, 01:27

Mesaj zafeer » 30 Eki 2016, 19:44

Harika bir saat ve m├╝this inceleme
Guzrl gunlerde kullan─▒n

Tapatalk kullanarak iPhone arac─▒l─▒─č─▒yla g├Ânderildi
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
zafeer

Ya┼č: 31
Kay─▒t: 02 Ara 2011, 02:46

Mesaj Bond » 30 Eki 2016, 19:47

M├╝thi┼č inceleme olmu┼č :super: Eline sa─čl─▒k :thumbup: G├╝zel g├╝nlerde kullan─▒lmas─▒n─▒ dilerim :champ: Gayet g├╝zel bir model, bilekte iyi duruyor :thumbup:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Bond
Administrator

Ya┼č: 44
Kay─▒t: 14 Eki 2009, 21:36

Mesaj Khan » 30 Eki 2016, 21:12

├çok g├╝zel bir inceleme, tebrikler :) saat i├žin ise, alk─▒┼člar :)
God is good! Eski Kullan─▒c─▒ Ad─▒ Nethuistr
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Khan

Kay─▒t: 25 Mar 2016, 12:17

Mesaj tumen » 30 Eki 2016, 21:19

├ľncelikle hay─▒rl─▒ olsun,
tebrik ediyorum ger├žekten emek verilip haz─▒rlanm─▒┼č bir inceleme makalesi olmu┼č, ├Ârnek olman─▒z temennisiyle :thumbup:
"I guess I'll always be A soldier of fortune "
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
tumen

Ya┼č: 35
Kay─▒t: 08 Mar 2015, 01:29

Mesaj eyimen » 30 Eki 2016, 21:21

Gule gule kullanin, saat ve inceleme ayri guzeller :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
eyimen

Ya┼č: 37
Kay─▒t: 13 Tem 2015, 22:54

Sonraki

D├Ân TSF ─░svi├žre Saat Kullan─▒c─▒ ─░ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 31 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners