F. P. Journe Chronom癡tre Bleu Kutu A癟覺l覺覺

襤svi癟re ve Avrupa Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, 襤svi癟re Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii 襤svi癟re ve Avrupa retimi Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

F. P. Journe Chronom癡tre Bleu Kutu A癟覺l覺覺

Mesaj archer75 » 23 Eyl 2016, 14:04

Evet arkadalar saatimiz FPJ Chronmetre Bleu.

Saate ge癟meden 繹nce marka hakk覺nda biraz bilgilendirme vermek istiyorum.

F.P.Journe, ismini markan覺n kurucusu ve ba saat ustas覺 olan Frans覺z Francois Paul Journedan alan 襤svi癟rede yerleik bir 羹st s覺n覺f saat 羹reticisidir. Ba覺ms覺z markalar aras覺nda en y羹ksek 羹retim adedine sahip firman覺n senelik 羹retimi 900 adet civar覺ndad覺r. Yaayan en b羹y羹k saat ustas覺 olarak an覺lan Francois Paul Journe ilk 羹rettii kol saatlerini 1999 y覺l覺nda Baselworld fuar覺nda tan覺tm覺t覺r. Bu iki model Resonance chronometer ve Tourbillon avec Remontoir dEgalit矇dir. Markan覺n slogan覺 Invenit et Fecit dir ve t羹m saatlerinde bu ibare yer al覺r. ( Invented and made veya T羹rk癟esi ise 襤cat eder ve yapar olarak 癟evirilebilir). Kendi kadran ve kasa 羹retiminide yapan firma, nerdeyse 羹rettii saatlerin t羹m par癟alar覺n覺 kendisi 羹retmektedir. T羹m kalibrelerini 2005 y覺l覺ndan beri 18 ayar pembe alt覺ndan 羹retmektedir. Markan覺n modellerinin 癟ou Souveraine (elle kurmal覺) ve Octo (otomatik kurmal覺) koleksiyonlar覺 alt覺nda toplanmaktad覺r.

Kendine has kadran tasar覺mlar覺 ve mekanizma 羹retimleri ile bir癟ok kullan覺c覺 ve koleksiyoncunun dikkatine 癟eken markan覺n giri seviyesi diyebileceimiz modeli Chronemetre Bleu 2011 y覺l覺nda 羹retilmeye balanm覺 olup u an markan覺n en pop羹ler modelidir. Basit fikirleri sevmeyen bir kiilie sahip FP Journe, bu modelide farkl覺lat覺rmak ad覺na ilenmesi 癟ok zor olan ve bu y羹zden de saat癟ilikte 繹rneklerini 癟ok fazla g繹rmediimiz Tantalum metalini kasada (ve de saatin tokas覺nda) kullanm覺t覺r. Bu metalin ilenmesi i癟in 73 farkl覺 alet kullan覺lmaktad覺r. Tantalum koyu gri diyebileceimiz bir renk tonuna sahip diyebiliriz. Saatin m羹kemmel mavi kadran覺 oluturmak i癟in yedi katmandan oluan boya ve lakeleme ilemi yap覺lmaktad覺r ve katmanlar aras覺na toz girmemesi en dikkat edilen 羹retim s羹recidir. Bu m羹kemmellie t羹m 羹retilen kadranlar覺n ancak %20-30unda ulaabilmektedir. 襤te b羹y羹k ustan覺n yaratt覺覺 markan覺n bu giri seviyesi saat ;

Tantalum kasa, 繹zel mavi kadran ve pembe alt覺n mekanizma, bir giri seviyesi i癟in ger癟ekten y羹ksek seviye bir kombinasyon.

Saatimizin 繹zellikleri;
39 mm kasa 癟ap覺
Tantalum kasa, timsah derisi kay覺, tantalum pin toka
56 (+/- 2) saat g羹癟 rezervli, elle kurmal覺 1304 kalibre mekanizma
Frekans 3Hz / 21.600 vph
Paralel konumland覺r覺lm覺 iki adet Mainspring
Saat 0730 y繹n羹nde saniye alt kadran覺

Bu saati almaya karar vermemin nedeni okuduklar覺m ve arat覺rd覺klar覺mdan sonra Bay Journee duyduum sayg覺n覺n pay覺 b羹y羹k. Tabiki saatin genel karakteristii ve kendi s覺n覺f覺ndaki saatlere g繹re daha az 羹retilmesinin de (繹yle olduunu tahmin ediyorum genel 羹retim adetlerini d羹羹nd羹羹mde) pay覺 var. Markan覺n geleceinin Bay Journeden sonra ne olaca覺n覺n endieleri veya saatin servis edilmesi i癟in 襤svicreye gitmesi gerekmesi (繹zel vidalar kullan覺ld覺覺 i癟in sadece FPJ servis verebiliyor) gibi konular a癟覺kcas覺 beni ilgilendirmedi. K覺sacas覺 beendim ve kullanmak istedim. Saat limitli 羹retim bir model deil, fakat saati ilk canl覺 g繹rd羹羹mde kasa numaras覺n覺n 961 olduu dikkatimi 癟ekti ve sat覺c覺ya 999 nolu kasan覺n temin edilip edilmeyeceini arat覺rmas覺n覺 istedi. Nihayetinde bu numara bana rezerve edildi ve yakla覺k 5 ayl覺k s羹re癟ten sonra 羹retilip teslim edildi. 999un benim i癟in 繹zel bir anlam覺 yok sadece daha 繹zel bir numara olarak g繹z羹kmesi houma gitti. Bundan sonraki s羹recte kasa numaralar覺 #2-001, #2-002 eklinde devam edecekmi.

Yava yava resimlere gelebiliriz;

Kutu ve i癟erii. Daha 繹nceki kutu a癟覺l覺lar覺nda bu modelin uzun dikd繹rtgen bir kutu ile teslim edildiini g繹rm羹t羹m. Bayiye kutu niye farkl覺 diye sorduumda bu saatin bu kutu ile geldiini bundan sonra bu ekilde olabileceini s繹yledi. A癟覺kcas覺 癟ok 繹nemli bir konu deil belki de yer kaplamas覺 ac覺s覺ndan bu kutu daha iyi oldu. Kutu i癟erisinde garanti kart覺, kullan覺m klavuzu olan bir adet usb, temizleme bezi gelmekte. Fotorafta ilave olarak sat覺n ald覺覺m bir de kay覺 g繹z羹kmekte.

Resim

Saatin dier fotoraflar覺, 覺覺覺n tonuna g繹re kadran覺n mavisi farkl覺 tonlar almakta;

Resim

Resim

Resim

Resim

Ve muhteem mekanizmas覺

Resim

Aquanaut ile beraber fotoraf覺. Kullanm覺 olanlar ve denemi olanlar Aquanaut'un ne kadar hafif ve rahat bir saat olduunu bilirler. A癟覺kcas覺 CB'de benzer rahatl覺a sahip ilk g繹r羹nt羹 itibaren ile. Zaten ince bir mekanizmaya sahip, a覺rl覺k olarak da Aquanaut ile aras覺ndaki fark yaln覺za 3 gram (81-84 gram).

Resim

Saat ile biraz daha zaman ge癟irdikten sonra kullan覺m kolayl覺覺, g羹癟 rezervi ve zaman tutmas覺 ile ilgili de yorumlar yapar覺m. imdilik bu saate sahip olduum i癟in mutluyum.
En son archer75 taraf覺ndan 23 Eyl 2016, 21:37 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 1 kere d羹zenlendi.
Kullan覺c覺 avatar覺
archer75

Kay覺t: 14 Mar 2013, 06:40

Re: Kutu a癟覺l覺覺 yapal覺m m覺?

Mesaj darksilence » 23 Eyl 2016, 14:18

襤pin ucu var m覺 :?: :roll:
"As the Years Go Passing By..."
Kullan覺c覺 avatar覺
darksilence

Ya: 41
Kay覺t: 24 Au 2012, 13:09

Mesaj Ground » 23 Eyl 2016, 14:23

Rolex GMT Master II
Kullan覺c覺 avatar覺
Ground

Ya: 42
Kay覺t: 17 Ara 2015, 02:48

Mesaj raven » 23 Eyl 2016, 14:24

Bir panerai olabilir
D羹羹n羹yorum 繹yleyse var覺m, d羹羹nemiyorum 繹yleyse mal覺m!
Kullan覺c覺 avatar覺
raven

Ya: 53
Kay覺t: 26 Nis 2013, 19:31

Mesaj afl » 23 Eyl 2016, 14:32

archer75 salam beklenti i癟indeyim, beyaz daytona diyorum 8-)
Kullan覺c覺 avatar覺
afl

Ya: 57
Kay覺t: 27 May 2014, 15:18

Mesaj darksilence » 23 Eyl 2016, 14:36

襤pucu gelmiycek san覺r覺m.. Maurice Lacroix diyorum bende...
"As the Years Go Passing By..."
Kullan覺c覺 avatar覺
darksilence

Ya: 41
Kay覺t: 24 Au 2012, 13:09

Mesaj eyimen » 23 Eyl 2016, 14:40

VC?
Kullan覺c覺 avatar覺
eyimen

Ya: 43
Kay覺t: 13 Tem 2015, 22:54

Mesaj bumingaffar » 23 Eyl 2016, 14:40

JLC
En son bumingaffar taraf覺ndan 23 Eyl 2016, 14:46 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 1 kere d羹zenlendi.
Kullan覺c覺 avatar覺
bumingaffar

Ya: 42
Kay覺t: 21 Nis 2015, 11:22

Sonraki

D繹n TSF 襤svi癟re Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 272 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners