Seiko 5 SKZ211J1

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Seiko 5 SKZ211J1

Mesaj sifujack » 11 Mar 2010, 17:41

Saat Seiko 5 serisinin 200 m wr li skz serisinden. Bu seri pusula halkası ve harita ölçüm halkası şeklinde bulunan iki versiyondan oluşuyor. Mapmeter serisinde iç halka nın tepesi harita üzerinde sürtüp döndürerek çıkan değeri haritanın ölçeğiyle oranlayarak ölçülen yerin gerçek uzunluğu bulunabiliyor.

Seiko5 sports skz211j ,lakapları:atlas,gadget,landshark,junglemaster

Özellikler:ay ve hafta günü takvimi,yön tayini için kullanlan döner iç halka,döner dış dakika bezeli,200m wr
Kalibre:7s36 23 taşlı,21,600 vuruşlu,40 saat civarı güç depolamalı

Ölçüler: bezelçapı40.30mm,pusula tepeli çap 46,24,çift tepeli çap 49,67,Kasanin arkadan kola oturan bolumunun tepesiz capi 42,87 mm,Boynuzlarin distan olcusu 30mm (watcherden alıntıdır),yükseklik 13 mm
ağırlık:eksiltilmemiş baklalarıyla 172.1 gr

Kasa:titanyum saatlerdeki gibi kenarlar mat görünümlü,boynuz üstleri fırçalanmış,boynuzları biraz uzun bu yüzden her kayış estetik olarak uygun olmayabilir,arka taraf ve kapak parlak

Dönen dış bezel:120 sabitleme noktası olan tek yönlü ancak dakika rakamlarının altında noktaları belirtilmemiş

Dönen iç halka:9 yönündeki vidası olmayan tepe ile döndürülüp yön tayinine yarıyor,analog saatlerle yön tayini yapılabildiği için bu halka daha kesin sonuç elde etmek için eklenmiş.
Analog saatle yön tayini şöyle oluyor;kuzeykutbunda bulunan bölgenin yaz saati vs çıkarılmış yerel saatine göre akrep güneş ile aynı hizaya gelecek şekilde güneşe doğru dönülür akrep güneş ekseni ile saat 12-6 ekseni arasındaki küçük daire diliminin orta noktasına yani açıortayına gelen eksenin güneşe bakan ucu güneyi gösterir ,güney kutbunda saat12 ekseni güneşe gelecek şekilde dönülür saatin akrebi ile 12 arasındaki küçük daire diliminin orta noktasının güneşe bakan ucu kuzeyi gösterir
Resim

Resim

Kadran:siyah renk üzerine fosforlu saat başı işaretleri yerleştirilmiş
Fosfor:3,6,9,12 işaretleri yeterli ama diğerleri ve kollardaki fosfor malzemesi ince tabakalı olduğundan zayıf kalıyor,diğer mapmeter saatlerini bugün uğur beyde gördüm onlarınki çok yoğun ve çok iyi idi
tepeler:saat ayarlama tepesi vidalı , pusula tepesi vidasız
kordon:saat sadece çelik kordonlu üretiliyor ,dolgu baklalı,kordon iyi ayarlanmış insanı rahatsız etmiyor arasına kıl sıkışmıyor

Saatten genel olarak memnunum, 1 haftadır deneme amacıyla hiç çıkarmadan taktım sapması günden güne değişebiliyor bazen günde 1 sn bazen 5 sn ama 7 günde 20 sn kadar sapma yaptı ,orjinalliği için bir saatçiye gösterdim saatin kasa ve çelik kalitesinin iyi olduğunu saatin sahte olamayacağını söyledi bugünde Yıldırım beyle tekrar görüşüp diğer saatleri gördüm arkası camlı modellerden zaten kalibreleri görünce orjinal olduğunu kendim de gördüm.
Ücretinin ebay açık artırma ile aynı fiyat olduğunu hemen al fiyatlarından neredeyse düşük olduğunu gördüm,saati getiren ve herhangi bir sorun durumunda 1 yıl geriye gönderme imkanı olduğunu söyleyen uğur beyden saati satın aldım ,kendisine çok teşekkür ederim
Resimsaatin fotosu

Resim temsili fosfor resmi
Resim temsili arka taraf resmi

Bu arada Seikoların 6 haneli seri nosondaki ilk rakam üretim yılının son rakamını ikinci hanedeki 1-9 arası rakam ocak vve eylülü o,n,d ise ekim,kasım ,aralığı ,son dört hane ise o ay üretilen kaçıncı saat olduğunu gösteriyormuş.
le Turc genereux
Kullanıcı avatarı
sifujack

Re: Seiko 5 Skz 211j

Mesaj nickynick » 11 Mar 2010, 17:54

Harika bir inceleme olmuş sifujack, emeğine sağlık. Saat çok spor duruyor. Aslında Seiko Monster, Seiko 5'in böyle spor modelleri pek yaygın değil Türkiye'de. Aydın Saat'in verdiği bilgiye göre yakın zamanda bu modellerin de ithalatı olacakmış Türkiye'ye. Bu arada, saatin kendi çektiğin resimleri var mı?
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj sifujack » 11 Mar 2010, 18:06

artık bir otomatik saatim var ama hala bir fotoğraf makinem cep telefonumda bile yok :)
ilk resim saatin kendisine ait resim arkasında ve yanındaki saatlerde birlikte gelen saatlerin diğer resimleri
aslında bu saat ile monster arasında kaldım ve ilk tercihim normalde monster idi ama kredi kartım olmadığı için ebayden bir şey alamadım bir satıcıyla irtibata geçtim ve sadece bu modeli getirme imkanı vardı bende bu modeli almaya karar verdim ,arkadaş satmak için toplu saat getirince 181 usd ye aldım, tek sipariş versem 195 usd demişti :)
bu arada kredi kartım yok ama banka hesabım ve ebay , unverified paypal hesabım var ebayde alışveriş yapabilirmiyim?yapamazsam neler yapmam lazım

satıcı arkadaşın bana yolladığı resim,saatleri satmak için getirmiş yani beğendiğiniz saat olursa satıcının mailini veririm
Resim
En son sifujack tarafından 11 Mar 2010, 21:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
le Turc genereux
Kullanıcı avatarı
sifujack

Mesaj Bond » 11 Mar 2010, 21:23

İnceleme için teşekkürler sifujack. Saat gayet güzel ve spor bir model, güle güle kullan. Fiyatıda singapur ebay fiyatları ile hemen hemen aynı beklemeden almış olman avantaj. Ebayde electron logolu yeni jenerasyon hesap kartı kullanımı ile ilgili başka bir konuda yazmıştım, linkini veriyorum, deneyebilirsin. Bazı ülkelerde aktive edilmemişti daha önce ama sanırım artık her yerde oluyordur.

http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=62&t=1681&p=12948&hilit=electron#p12948
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Quak3r » 13 Mar 2010, 04:10

Saatiniz hayırlı olsun , inceleme için teşekkürler. Bu arada internet bankacılığını kullandığınızı var sayarsak , internet bankacılığı hesabınızdan sanal kart oluşturup onu paypalda tanımlayabilirsiniz , ben bu şekilde paypal ile alışveriş yapmaktayım .

Edit : Eksik yazı :)
Kullanıcı avatarı
Quak3r

Re: Seiko 5 SKZ211J1

Mesaj Proximus » 13 Mar 2010, 17:39

Hayırlı olsun...guzel modelmis sifujack...200 metre wr dalgıc olmasıda cabası..:)
Kullanıcı avatarı
Proximus

Mesaj Clk » 22 Mar 2010, 10:55

Saat gercektende heybetli duruyor. Iyi gunlerde gule gule kullanman dilegi ile.

Bundan sonra ki alisveris bir fotograf makinesi artik :)
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj bizantolog » 22 Mar 2010, 12:41

Tebrikler, biraz iri ama güzel bir saat.
Kullanıcı avatarı
bizantolog

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 26 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners