Lang & Heyne ; Özel Bir Bağımsız Butik Marka

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Lang & Heyne ; Özel Bir Bağımsız Butik Marka

Mesaj nanikus » 21 May 2016, 12:12

Hocam elinize sağlık çok güzel inceleme olmuş saatlere ilğim ve Bilğim sizler kadar yok fakat moritz von sachsen modelini çok begendim .
Kullanıcı avatarı
nanikus

Mesaj Wwtr » 22 May 2016, 11:03

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Wwtr

Mesaj Clk » 20 Haz 2016, 11:42

17.06.2016 tarihinde Lang & Heyne'nin Dresden'de ki üretim merkezine yaptigimiz ziyaret ile ilgili bir kac kelime yazmak istiyorum. Bu bilgileri web sitesinden aldigim bir kac fotograf ile desteklemek istiyorum.

Cok nazik bir karsilasma sonrasinda basladigimiz üretim departmanlari gezimiz esnasinda geleneksel yöntemler ile Saat üretmenin nasil bir sanat oldugunu, üretim esnasinda gösterdikleri sabrin, özenin ve ilginin aslinda para ile (saatlerin fiyatindan bahsediyorum) ölcülebilecek bir sey olmadigini ve bu isin sadece gönül isi olabilecegini anladik.

Örnek : benim asik oldugum asagida ki champleve kadran'in sadece gravür islemi 2 ile 3 gün arasinda sürüyor. Talep edilen motife ve talebin zorluguna göre bu süre daha da uzayabiliyor.

Resim

Bu kadranin bitmis hali (Standard kadran) asagida. Kadrana yakindan baktiginiz zaman mavinin icerisinde ki derinlik hissi, detaylarin mükemmeligi etkileyici. Gerci benim begendigim kadran bundan bayagi bir farkli. Icerisinde 2-3 ton mavi ve beyaz vardi. :super: :super: :super:

Resim

afl, daha önce Lang & Heyne ve üretim prensipleri ile ilgili önceki sayfalarda aciklamalar yapmisti. Ancak tüm bu prosesi canli görmek mekanik saat sevgisini bambaska bir boyuta tasiyor ve zaten emek icin var olan sayginin daha da pekismesine yardimci oluyor.

Kelimeler ile anlatmak zor. O gözle görülemeyecek kadar kücük vidalari elde kalaylayan kiz, yada pinyon dislileri iki büklüm üreten arkadas, müsterilerin gravür taleplerini sanat eseri gibi isleyen Matthias, parcalarin toplanmasi, kontrolü, kaplanmasi, fircalanmasi, parlatilmasi v.s v.s. her asamada el emegi göz nuru var. afl, ile kimi noktalarda dilimiz tutuldu, sasirdik. Isin acikcasi ben sahsi olarak bu kadarini beklemiyordum.

Resim

Resim

Ebouche, köprüler ve spring (tisaridan tedarik) disinda ki her parca elde yapiliyor. Makine de yapilan parcalar icinde özel bir CNC'leri ve programcilari bulunuyor.

Resim

Kisacasi alimi yapilan saat talepleriniz dogrultusunda spring disinda 100% Hand Made in Dresden.

Bizleri en güzel sekilde agirlayan Dominique (Satis Müdürleri) ve Marco (Sirket Sahibi) ürettikleri saatler kadar degerli iki insan. Hem muhabbetleri ile hem de sirket gezimiz sirasinda ki profesyonel aktarimlari ile bizlere inanilmaz bir gün yasattilar. Danke Marco, Danke Dominique :champ: :thumbup:

Lang & Heyne'ye ilgisi olan herkesin saat'i almadan önce gidip görmesi hem alim kararinizi kolaylastiracak hem de mekanik saat üretim teknikleri üzerine ufkunuzu acacaktir.

Daha fazla fotograf icin http://www.lang-und-heyne.de/de/downloads_impressionen.html
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Star » 20 Haz 2016, 13:20

Harika :super: :champ:
Do something instead of killing Time. Because Time is killing you !!!
*Paulo Coelho*
Kullanıcı avatarı
Star

Mesaj hozburun » 20 Haz 2016, 14:15

Paylaşım için teşekkürler, efsane :super: Ayrıca ne mutlu size, gidip görme imkanı bulabilmek bir imtiyaz ve eşsiz bir tecrübe :champ:
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj afl » 20 Haz 2016, 14:21

Clk :thumbup: Eline sağlık, böyle bir ekleme gerekiyordu. Çok iyi olmuş.
Deyim yerindeyse gerçek bir %100 (spring hariç) geleneksel elde üretim saat üreticisini görmek şansı bulduk.
Neredeyse bilinen tüm markalar ki buna Patek, VC, Rolex falan da dahil olmak üzere ihtiyaçlarına göre değişmekle beraber bir çok parçayı başka firmalardan tedarik ediyorlar. Bu elbetteki yanlış değil. Tam tersine istediğiniz parçayı aynı kalitede, sizden daha iyi ve uygun üretebilen varsa oradan tedarik etmek çok mantıklı. Ama herşeyi kendiniz üstelik geleneksel yollarla elde üretiyorsanız ve hala hem kalite hem de işçilikte sanatsal bir boyut yakalıyorsanız bu sizi elbette ki özel kılıyor. İşte Lang & Heyne böyle bir üretici. Clk nın bahsettiği gibi, orada tanıştığımız her bir çalışan farklı bir iş yapıyordu. Fakat Marco bize şunu ifade etti; engraving master Matthias dışındaki herkes belli süre sonra farklı bir işe geçiyor. Örneğin plaka ve dişlileri yapan, vidaya, vidacı son montaja (veya saati toplamaya) son montajcı başka bir bölüme şeklinde hep bir rotasyon var. Böylece hem herkesin tüm işteki tecrübesi artıyor, hem de aynı işi sürekli yapıp rutinin getirebileceği hatalardan kaçınıyorlar.
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj Khan » 20 Haz 2016, 14:33

afl yazdı:Clk [emoji106] Eline sağlık, böyle bir ekleme gerekiyordu. Çok iyi olmuş.
Deyim yerindeyse gerçek bir %100 (spring hariç) geleneksel elde üretim saat üreticisini görmek şansı bulduk.
Neredeyse bilinen tüm markalar ki buna Patek, VC, Rolex falan da dahil olmak üzere ihtiyaçlarına göre değişmekle beraber bir çok parçayı başka firmalardan tedarik ediyorlar. Bu elbetteki yanlış değil. Tam tersine istediğiniz parçayı aynı kalitede, sizden daha iyi ve uygun üretebilen varsa oradan tedarik etmek çok mantıklı. Ama herşeyi kendiniz üstelik geleneksel yollarla elde üretiyorsanız ve hala hem kalite hem de işçilikte sanatsal bir boyut yakalıyorsanız bu sizi elbette ki özel kılıyor. İşte Lang & Heyne böyle bir üretici. Clk nın bahsettiği gibi, orada tanıştığımız her bir çalışan farklı bir iş yapıyordu. Fakat Marco bize şunu ifade etti; engraving master Matthias dışındaki herkes belli süre sonra farklı bir işe geçiyor. Örneğin plaka ve dişlileri yapan, vidaya, vidacı son montaja (veya saati toplamaya) son montajcı başka bir bölüme şeklinde hep bir rotasyon var. Böylece hem herkesin tüm işteki tecrübesi artıyor, hem de aynı işi sürekli yapıp rutinin getirebileceği hatalardan kaçınıyorlar.

Gerçek bir işçilik, bu gerçekten paha biçilemez bir sistem, özellikle yer değişimi, işçinin de niteliğini giderek arttırarak, uzun vadede işçinin kalitesini muazzam bir şekilde yükseltir.
God is good! Eski Kullanıcı Adı Nethuistr
Kullanıcı avatarı
Khan

Mesaj afl » 20 Haz 2016, 15:15

Cct başlığı taşıdığın için teşekkürler :champ: :thumbup:
Burada bilgiler daha derli toplu ve kaybolmadan kalabilir.
Kullanıcı avatarı
afl

ÖncekiSonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 181 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners