Hautlence HL08

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Hautlence HL08

Mesaj nickynick » 09 Mar 2010, 00:01

Arkadaşlar merhaba,
Bugün sıradışı, her gün karşılaşamayacağımız türden bir saati inceleme şansım oldu: Hautlence HL08

Resim

Önce markadan bahsedeyim. Hautlence, 2004 yılında Neuchatel'de kuruldu, yani genç bir marka. Ama 6 yıl önce kurulmasına rağmen, sıradışı saatler üreterek, en iyi bağımsız markalar arasında yerini almayı başardı. Guillaume Tetu ve Renaud de Retz tarafından kurulan markanın tasarımcısı ise Francois Quentin. Bu üçlünün daha önce LVMH ve TagHeuer adına çalıştıklarını da belirtelim.

Hautlence 88 adetle limitli bir saat. Kasası 18kt altın ve 43.5mm x 37mm ölçülerinde. Ön ve arka camı safir olan saatin su geçirmezliği ise 30 metre.
Saatin mekanizması kurmalı, 24 taşlı, in-house HL08 kalibre. 21.600 titreşime sahip olan mekanizmanın 40 saat güç rezervi var.Komplikasyon Jumping hours,retrograde dakika ve saniye özelliklerini içeriyor.

Kalitesini hiç tartışmasız hissettiren saatin bilekte duruşu çok rahat. Bileğe rahatsızlık vermesi gibi bir durum söz konusu değil.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Saatin fiyatı ise 60.000 CHF

Bu güzel saati inceleme şansı sunan Gouten Luxury Goods' a teşekkür ediyorum.
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Re: Hautlence HL08

Mesaj Bond » 10 Mar 2010, 16:28

Nicky, ön inceleme için çok teşekkürler, Bu model konusunda üyelerden yorum gelmemiş fakat şunu belirtmek isterim, 2009 yılı içinde ön dağıtımları yapılmış olsada bu model Baselworld 2010'da tüketicilerle ve saat meraklıları ile buluşacak olan bir saat. HL Serisinin son versiyonu olan 88 adet limitli üretim bir modelin Baselworld 2010 öncesi ülkemizde fotoğraflarını çekebilmek oldukça önemli bir başarı. Fotoğrafları yüksek kalitede olmasada yabancı forumlarda paylaşman bence çok iyi olacaktır.

Modelde jumping hours ve retrograde minute komplikasyonun beraber çalışmasını sağlayan Hautlence patentli yeni bir çalışma prensibi mevcut. Hautlence HL08'in tasarımında birçok retro objeden ilham alınmış gibi geldi bana, retrograde minutes ve seconds kısımlarını ana jumping hours göstergesine göre daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. Daha sonra Gouten Luxury Goods ile farklı özel modellerin video incelemesinide yapabiliriz vakit olursa. Bende detay işçiliğini gösterebilmek amacı ile yüksek kalite makro çekimden cropladığım iki detay fotoğrafını paylaşmak istiyorum.

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Bond » 10 Mar 2010, 16:33

Hautlence HL Serisi Tanıtım

Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj everywhere » 10 Mar 2010, 17:07

Bu saatin 60bin olmasını sağlayan şey nedir ben merak ettim?
Kullanıcı avatarı
everywhere

Mesaj nickynick » 10 Mar 2010, 17:51

everywhere şöyle açıklamaya çalışayım:
Hautlence gibi markalar "Independent Horology" adı altında yer alırlar. Mesela Greubel Forsey, Thomas Prescher, MCT, MB&F, HD3 gibi markalar da bu gruba girer. Bunlar LVMH, Richmond Grup, ya da Swatch gruba bağlı olmayan bağımsız markalardır. Devasa fabrikaları, yüzlerce işçileri olmayan markalardır. Bu gibi markaların pahalılığının altında çok nadir olmaları ve markanın başındaki ismin, isimlerin dehası yatar. Bu dahi beyinler, kendi imkanlarıyla, senede maksimum 100 tane filan saat yaparlar. Hatta bir çoğu 20-30 gibi rakamlarda saat üretirler. Zaten bunlar saatin pahalı olması için yeter de artar. Ama bununla da sınırlı değil, bu gibi markalar,bütün saatlerinde alışılagelmiş mekanizmalardan farklı mekanizmalar kullanırlar. Bunları tek tek kendileri üretirler. Bütün bunlar bir araya gelince ortaya çok nadir, ve çok pahalı saatler ortaya çıkar. Hautlence saydığım diğer markalara nazaran daha ucuz bir marka bile diyebilirim. Greubel Forsey'in saatleri 300,000 USD'den, MCT'nin saatleri 200,000 USD'den başlar. Zaten bu saatlerin bir çoğu daha üretilmeden satılır. Çıkarıp 60bin, 100bin dolar versen bile alamama şansın olabilir. Önümüzdeki 10 yıl boyunca üreteceği saatleri satmış olan markalar bile var halihazırda. Geleneksel mekanizmalar kullanıp da saatlerine 400bin dolar, 600bin dolar fiyat talep eden Patek Philippe, Vacheron Constantin gibi markaları yadırgamadığımız halde, bunun gibi sıradışı mekanizmalar yaratan markaların fiyat politikalarını yadırgamak biraz yersiz olur. Emin ol saati eline alınca fiyatını hakettiğini anlıyor insan ;) İşte o saatin 60,000 olmasını sağlayan sebepler bunlar everywhere :)
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj everywhere » 10 Mar 2010, 18:11

Sorum yanlış anlaşıldı herhalde Nicky :D Pek tabi bu saydığın firmalar 1. ligde ve cidden birinci ligde olup belli bir komplikasyonu barındıran saatler için 60bin cok ciddi bir meblağ değil. Ben özellik komplikasyon anlamında 60bin edecek ne var bu saatin içinde diye sormak istemiştim.
Kullanıcı avatarı
everywhere

Mesaj nickynick » 10 Mar 2010, 18:23

Bu saatte dikkat edersen tarih göstergesi bile yok, ama saatin çalışma mekanizmasının normal saatlerden çok farklı olduğu rahat bir şekilde gözlemlenebiliyor. Bu sistem Hautlence markasının patentinde olup, başlı başına bir komplikasyondur everywhere :geek:

Bu videodan ayrıntılı olarak inceleyebilirsin :)

Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj everywhere » 10 Mar 2010, 18:28

Tamamdır Nicky, eve gidince heman bakıcam videoya. Paylaşım için saol.
Kullanıcı avatarı
everywhere

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 69 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners