Rolex Oyster 39mm 114300 Kutu A癟覺l覺覺 ve 襤nceleme

襤svi癟re ve Avrupa Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, 襤svi癟re Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii 襤svi癟re ve Avrupa retimi Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Rolex Oyster 39mm 114300 Kutu A癟覺l覺覺 ve 襤nceleme

Mesaj istante » 02 Nis 2016, 19:01

Uzun zamand覺r i癟inde ETA mekanizma olmayan, yani in-house mekanizmaya sahip bir saat almak istiyordum. A癟覺k s繹ylemek gerekirse ilk hedefim Omega Globemaster d覺. Eer inceleme f覺rsat覺 bulduysan覺z d羹nyan覺n ilk METAS sertifikal覺 saati. Normal COSC sertifikas覺 羹zerine daha zorlu testlerden ge癟iyor. Ayr覺ca 15.000 gauss manyetik alana dayan覺kl覺. Ortalama bir Rolexe g繹re epeyce 羹st羹n y繹nleri var ama ite gel gelelim Rolex deil. Sat覺n alm覺 olduum s繹z konusu Oyster 39 mm asl覺nda bu Omegadan daha ucuz. Bu saati se癟memin nedeni kesinlikle bu fiyat fark覺 deil. Zaten yakla覺k 3.000 TL bir fark var. Bu asl覺nda tamamen duygusal. Omegay覺 ald覺ktan sonra g繹z羹m hala Rolexlerde olacakt覺 bunu bildiim i癟in ald覺m bu saati.

Bu kutu a癟覺l覺覺 ve incelememde saatin 繹zelliklerinden 癟ok ne hissettiimi anlatmaya 癟al覺aca覺m 癟羹nk羹 zaten siz saat severler olarak bir 癟ok kaynaktan saatle ilgili detayl覺 bilgilere ulaabilirsiniz.

Kutudan balamak gerekirse;

Resim

Rolex lerin kutular覺n覺n genelde eletiri konusu olduuna ahit olmutum, 繹zellikle yabanc覺 forumlarda b繹yle bir saatin daha 覺k bir kutuya konulmas覺 gerektii s繹ylenip duruyordu. Asl覺nda ne demek istediklerini anlayabiliyorum. B繹yle ahap ve metal detayl覺, i癟ilii y羹ksek kutular bekliyor insanlar ama o t羹r kutulara sahip saatler genelde ortalama bir araba fiyat覺na sat覺ld覺覺 i癟in 癟ok da fazla bir ey beklememek laz覺m. Yine de kutu bana olduk癟a g羹zel geldi. Klasik Rolex yeili, gayet kaliteli ve a癟覺p kapan覺rken olduk癟a tok bir hali var. 襤癟i g羹deri benzeri bir malzeme ile kapl覺, saatin durduu yast覺k ve dier belgelerin konduu k覺s覺m da olduk癟a g羹zel. Ha bir de 癟ok ho bir kokusu var. Daha 繹nce nerede duyduumu hat覺rlamad覺覺m bir tekstil kokusu. Bu koku asl覺nda Rolex kokusu olarak tescil edilebilir belki. Eim ne kokusu bu dediinde, refah kokusu dedim, epeyce dalga ge癟ti sonra

Resim

Kutunun i癟inden garanti kitap癟覺覺, saatin tan覺t覺m kitap癟覺覺 (neden bir Rolex al覺yorsunuz sorusuna 癟ok ho bir yaz覺 ile cevap vermiler) , kredi kart覺 boyunda saatin model ve saate 繹zg羹n seri nosunun bulunduu garanti kart覺 (sat覺c覺 bu kart覺 ipad e takt覺klar覺 bir aparat ile kredi kart覺n覺 okutur gibi okutarak saatin sat覺ld覺覺n覺 merkeze bildirdi) ve bunun sakland覺覺 deri c羹zdan, bir de yeil m羹h羹r var. Bu m羹h羹r saatin COSC sertifikas覺na sahip ve gerekli testlerden ge癟irilmi olduunu g繹steriyor. Ayr覺ca Temmuz 2015 den sonra k覺rm覺z覺 renk olan bu m羹h羹r yeil renk ile deitirilmi Rolex lerde. Bu ekilde garanti 3 y覺ldan 5 y覺la 癟覺kar覺lm覺. Hepsini okuduum halde saat servis aral覺覺 i癟in belirtilen bir s羹re bulamad覺m kitap癟覺kta. Baz覺 kaynaklar 5 y覺l derken baz覺lar覺 10 y覺l diyor. Yine bu forumda birisi 4 y覺ldan sonra saatin 癟al覺may覺 durdurduunu ve i癟indeki ya覺n kat覺lat覺覺n覺 yazm覺 buraya. Bence bu korkun癟 bir ey 癟羹nk羹 benim ka癟 senedir t覺k覺r t覺k覺r 癟al覺an ETA 2892-A2 kalibreli bir Movado m ve ETA Valgranges A07.231 kalibreli bir chronographl覺 bir Longines im var. Ayr覺ca denize girerken takt覺覺m ve olduk癟a hor kulland覺覺m otomatik Orient mako yu saym覺yorum bile. Neyse b繹yle eyleri pek d羹羹nmemek laz覺m.

Ve saate gelirsek;
Resim

Her eyden 繹nce unu belirtmem gerekir ki, eer bu kadar para verdim Rolex ald覺m biraz kendini g繹stermesi laz覺m diye bir d羹羹nceye sahipseniz, bunun 羹zerine bir 3.000 -TL daha koyup Datejust II alman覺z sizin i癟in daha cazip olacakt覺r. Bu sayede, 39 yerine 41 mm daha b羹y羹k bir saate, uzaktan ben bir Rolexim diye ba覺ran b羹y羹te癟li bir tarih g繹stergesine, daha da 繹nemlisi orta k覺sm覺 parlat覺lm覺 bir 癟elik kordona sahip olursunuz. O modeli koluma tak覺p bakt覺覺mda kolay kolay her yerde takabileceim bir saat olmad覺覺n覺 hissettim. Anormal parl覺yor, kesinlikle vitrinde ya da fotoraflarda g繹r羹nd羹羹 gibi deil. Dier parlat覺lm覺 saatler gibi de deil. Baya dikkat 癟ekiyor.
Oyster 39 mm yi elime ald覺覺mda a覺rl覺k olarak gayet normal geldi. Bir d繹nem Rolexlerde i癟i bo orta baklalardan oluan 癟elik kordonlar kullan覺lm覺t覺. Onlardan birine denk gelmitim bir sefer. Ger癟ekten de hafifliinden dolay覺 insanda biraz kalitesiz bir his uyand覺r覺yordu ama kullananlar, saatin konforunun 癟ok iyi olduunu, kollar覺na takt覺klar覺n覺 unuttuklar覺n覺 s繹yl羹yorlard覺. Bu saat i癟in bu ge癟erli deil. Kolunuza takt覺覺n覺zda olmas覺 gerektii kadar a覺r. Ama benim 43 mm Longines ime g繹re olduk癟a hafif kal覺yor.
Saatin boyutlar覺 m羹kemmel. 39 mm ne b羹y羹k ne de k羹癟羹k. 襤nan覺lmaz ideal bir boyut bence bu. Hem yeni 癟覺kan k羹癟羹k saatlere d繹nen moda ak覺m覺na hitap ediyor hem de k羹癟羹k saat almaya cesaret edemeyen ben gibi insanlara hitap ediyor. Bu 39 mm bana g繹re her zaman i癟in ge癟erli bir boyut olmu.

Resim

Kadrana bakt覺覺mda 癟ok ince bir i癟ilik ile kar覺lat覺m. Bu modelin bildiiniz gibi 3 renk se癟enei var. Dark rhodium denilen koyu gri, red grape denilen bordo ve benim tercih ettiim mavi. Renkler p羹sk羹rtmeli olarak uyguland覺覺 i癟in her ortamda renk deitiriyor. Kesinlikle fotoraflarda g繹rd羹羹n羹z gibi deil. Gri olan bana 癟ok renksiz geldi. K覺rm覺z覺 ve mavi aras覺nda kald覺m ama mavinin kullan覺m覺 daha rahat olaca覺 i癟in tercih ettim. I覺a g繹re lacivert ve a癟覺k mavi aras覺nda deien bir rengi var kadran覺n. Kadran覺n en d覺覺nda yer alan yeil noktalar biraz d羹羹nd羹r羹yordu beni ama kesinlikle g繹z羹 rahats覺z etmiyor bunlar. ou zaman beyaz gibi geliyor g繹ze. Bu yeiller fosforlu deil yaln覺z onu s繹yleyeyim. Sadece yeil noktalardan ibaret. Bu arada ileride baka bir renk 癟覺karsa kadran覺 deitirme imkan覺 da varm覺. Tabi ne kadara mal olur bilemiyorum.
Cam ile kadran aras覺nda kenarlarda 癟ok ince olarak 癟epe癟evre Rolex yaz覺yor. Saat 12 pozisyonunda ufac覺k bir ta癟 var ve 6 pozisyonunda ise seri numaras覺 yer al覺yor. Bu numara ile karttaki numara ayn覺 olmak zorunda. Yine 6 n覺n 羹zerinde cam覺n i癟inde yandan bak覺nca, belli 覺覺k alt覺nda g繹r羹nen i癟ine san覺r覺m lazerle kaz覺nm覺 ta癟 var.

Resim

Kadran覺n 羹zerindeki saati belirten 癟izgiler, ta癟, akrep, yelkovan ve saniye kollar覺 hepsi 18 ayar beyaz alt覺n. Yaz覺lardaki ayr覺nt覺 癟ok ince. Ayr覺ca kadrandaki saati belirten ince alt覺n 癟ubuklar覺n kenarlar覺 olduk癟a keskin. 3,6 ve 9 da, ayr覺ca akrep ve yelkovan覺n 羹zerinde fosfor var.

Resim

Bu fosfor yeil renkli luminova. Maalesef ki Explorer da kullan覺lan mavi renkli chromalight deil. Karanl覺kta onun kadar uzun 繹m羹rl羹 ve parlak olmad覺覺 belirtmem laz覺m. Saniye kolu da 癟ok ince olduu i癟in sanki kay覺yor gibi g繹r羹n羹yor, 28.800 ile 癟al覺an bir saat deil de sanki daha h覺zl覺 36.600 ile 癟al覺an bir saat gibi g繹r羹n羹yor. Sonu癟 olarak kadranda baya ince i癟ilik var ve sat覺c覺 da bana zaten sahte olup olmad覺覺n覺 en iyi kadrandan anl覺yoruz dedi. B羹y羹te癟le bakt覺覺n覺zda replikalarda bu kadar ince bir i癟ilik olmad覺覺n覺 siz de g繹r羹rs羹n羹z dedi.
Bu arada saati ald覺覺m maazadakiler biraz esnaf gibi ve gayet cana yak覺nd覺lar. 襤yi de bir indirim yapt覺lar say覺l覺r. Bu t羹r l羹ks t羹ketim maazalar覺nda bulunan snob havan覺n olmad覺覺n覺 belirtmem gerekiyor. Ayr覺ca peynir ekmek gibi sat覺l覺yor bu saatler. Saati almadan 繹nceki hafta sonu olan saat ben sorduktan 3 saat sonra sat覺lm覺. Bu saati baka bir bayiden getirdiler. Ben oradayken de bakalar覺 baka saat bak覺yordu. Devaml覺 dolu bir maaza, bunu s繹yleyebilirim. 襤phone gibi d羹羹n羹n yani. Kriz falan dinlemiyor.

Saatin kasas覺 reklamlarda s覺radan gibi duruyor. Zaten herkesin g繹z羹n羹n al覺t覺覺 Rolex kasas覺 ama elinize ald覺覺n覺zda saatin yan taraf覺 ile arka kapa覺n bulutuu k繹elerin ne kadar keskin olduunu hissedebiliyorsunuz. Bu saatte ayr覺ca camda b羹y羹te癟 olmad覺覺 i癟in olduk癟a nostaljik bir hava var. Yandan bakt覺覺n覺zda hafif d覺ar覺 doru 癟覺km覺 safir kristal cam, kasan覺n yan taraf覺n覺n olduundan ince ve ak覺kan gibi g繹r羹nen klasik dizayn覺, 羹zerinde herhangi bir yaz覺 bulunmayan end羹striyel arka kapak, yaanm覺l覺覺 olan eski bir hava kat覺yor saate. Ben a癟覺k癟as覺 hep eski klasik Rolexlere bakt覺m ama d羹zg羹n durumda olan ger癟ek bir tane bulup almaya cesaret edemedim. Bu, 繹zellikle Rolexlerin kasalar覺n覺n yandan g繹r羹n羹leri, kesintisiz 癟izgileri ve ince g繹r羹n羹leri ile beni hep cezbetmitir.

Resim
Resim

Saatin 癟elik kordonuna gelirsek, burada da inan覺lmaz bir kalite olduunu s繹ylemek m羹mk羹n. Kordon klipsi olduk癟a tok ve baya kal覺n bir hissiyat覺 var. Yani ince teneke tokalar gibi deil. A癟mak i癟in kullan覺lan ucundaki k覺s覺m ayr覺 bir par癟a ve yayl覺. Esneyerek kapanm覺yor yani. Olduk癟a da g羹ven veriyor. Tek eksii ise maalesef kordonun kolay ayarlanabilen easylink 繹zellii bu saatte yok. Datejust al覺rsan覺z bu 繹zellik de geliyor. K羹癟羹k bir tornavida yard覺m覺 ile yap覺lamayacak bir ey deil ama keke 癟ok g繹rmeselerdi bu modele bu 繹zellii de. Kordon daha 繹nce de belirttiim gibi mat 癟elikten. Saatin tek parlak k覺s覺mlar覺, cam覺n etraf覺ndaki bezel ve kasan覺n yan taraflar覺. Dediim gibi sade ve ba覺rmayan bir Rolex bu.

Resim
Resim
Resim

Kordonun klipsindeki Rolex armas覺n覺 ise 癟ok beendim. D覺ar覺 doru kabartma deil i癟eri doru bask覺 ile yap覺lm覺. Bu da daha kal覺n ve salam bir hava yaratm覺 sanki, ayr覺ca da 癟izilmelerden etkilenmesi de azalt覺lm覺 bana g繹re. Cam覺n d覺ar覺 doru biraz 癟覺k覺k olmas覺 acaba parlak 癟er癟eveyi koruma ama癟l覺 m覺 yap覺ld覺 diye d羹羹n羹yorum. Saatlerde as覺l amac覺n cam覺 korumak olduunu d羹羹nebilirsiniz ama s繹z konusu safir kristal, d羹nyada elmastan sonraki en sert malzeme. Ciddi anlamda uramadan 癟izmeniz pek m羹mk羹n deil. Benim safir kristal caml覺 15-20 senelik iki saatim daha var (Eterna 1935 quartz chronoghraph ve y覺ll覺k sadece +-10 hassasiyetine sahip Pulsar PSR 10). Kasalar覺 癟izik i癟inde olsa da camlar覺 hala p覺r覺l p覺r覺l. Bu y羹zden 904 L 癟elik bile bu cam覺n yan覺nda sertlik olarak tahta gibi kal覺r.

Gelelim makineye;

3132 kalibre ile can bulan bu saat +-2 saniye hassasiyetine sahip, 4 adet mikro alt覺n vida bulunan balansa, 1795 y覺l覺nda Abraham-Louis Breguet taraf覺ndan icat edilmi Breguet overcoil anti manyetik parachrom balans yay覺na ve daha 繹nceleri 癟ok daha 羹st modellerde bulunan paraflex ok emicilere sahip. Oyster 39 mm asl覺nda her eyi ile Explorer 覺n ayn覺s覺. Aradaki ufak fiyat fark覺, kordonundaki easylink ve kadran覺ndaki mavi chromalight fosfor g繹stergelerden kaynaklan覺yor. Ayr覺ca yine kordon tokas覺nda ek olarak bir koruyucu klips bulunuyor. Bunun d覺覺nda makine ve kasa birebir ayn覺. Demek istediim Explorer kadar darbelere dayan覺kl覺 bir saat. Bu kalibre ayn覺 zamanda 20.000 dolara sat覺lan Cellini modellerinde de kullan覺l覺yor. Bu a癟覺k癟as覺 bana g繹re rahats覺z edici. O kadar fiyat fark覺 sadece kasa alt覺n diye veriliyor. Kalibrede de ufak tefek deiiklikler yapabilirlerdi bence. Zaten deerli madenler iin i癟ine girince sa癟ma olmaya bal覺yor baz覺 eyler. Platin Day-Date e 60.000 dolar verir misiniz yoksa o fiyatlara Patek, Breguet gibi markalara m覺 kayars覺n覺z? Se癟im sizin.
Ayn覺 ey ETA makine kullanan saatlerde de var. Longines Tag Heuerden genel olarak daha uygun fiyatl覺 iken ayn覺 kalibreleri kullan覺yorlar. stelik bana g繹re Longines in tasar覺mlar覺 olduk癟a g羹zel. Ger癟ekten de psikolojik s覺n覺r覺n覺z 10.000 TL ise Longines fiyat performans olarak herkese tavsiye edebileceim bir saat.

Sonu癟 olarak bunlar benim kiisel d羹羹ncelerim. Tabi ki Rolex dizayn覺 ve markas覺 benim 羹zerimde bu etkileri yarat覺yor. Bu markay覺 beenmeyen ve hakl覺 bir tak覺m nedenler (kolunuzdaki saatin ger癟ek ya da replika olduunu sadece sizin bilmeniz, kolay paraya 癟evrildii i癟in pis ilerle uraan herkesin bu markay覺 tercih etmesi vs..) ile kaba bulan bir 癟ok insan var. Bu insanlar覺n akl覺na uyuturucu baronlar覺, bu uyuturucular覺 sat覺n alan rap癟iler ve 癟ete liderleri ile onlar覺n metresleri geliyor. Ama ben b繹yle d羹羹nen biri deilim.

Rolex denilince benim akl覺ma 50- 60 l覺 y覺llarda yap覺lan yar覺lar, kutuplar, dalar ve okyanuslar覺n 羹cra k繹eleri gibi zorlu corafyalara yap覺lan keif yolculuklar覺 ile d羹nyan覺n d繹rt bir yan覺nda ilerini 癟ok iyi yapan baar覺l覺, Rolex el癟isi olan insanlar geliyor.
S繹z konusu Rolex Oyster 39 mm bir fiyat performans canavar覺 olmaktan 癟ok uzak. Ayn覺 fiyata Omegadan daha fazla 繹zellik alabilirsiniz ama eer Rolex i seviyorsan覺z, ne yap覺n edin bir tane edinin. Ondan sonra istediiniz eyi al覺n.

Ne olursa olsun g繹z羹n羹z hep o ta癟ta kalacak, bir yan覺n覺z覺n hep eksik kald覺覺n覺 hissedeceksiniz.
Kullan覺c覺 avatar覺
istante

Ya: 44
Kay覺t: 19 ub 2012, 01:27

Re: Rolex Oyster 39mm 114300 kutu a癟覺l覺覺 ve inceleme

Mesaj o2o » 02 Nis 2016, 19:29

incelemeyi bir solukta okudum. G羹zel g羹nlerde kullan覺n tebrikler[emoji122][emoji122][emoji122]
Kullan覺c覺 avatar覺
o2o

Kay覺t: 17 Kas 2015, 18:53

Mesaj eyimen » 02 Nis 2016, 19:54

ok g羹zel bir inceleme, elinize sal覺k. Renk kombinasyonu olarak da kan覺mca en g羹zel olan覺 tercih etmisiniz, g羹le g羹le kullan覺n :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
eyimen

Ya: 43
Kay覺t: 13 Tem 2015, 22:54

Mesaj hakan1970 » 02 Nis 2016, 19:54

ok g羹zel bir model bence. Bilekteki duruu m羹kemmel. Yeil noktalar 癟ok yak覺m覺.Ayr覺ca inceleme 10 numara olmu. G羹le g羹le kullan覺n[emoji1319]
Her insan huzur verir...Kimileri gelince , kimileri gidince.
Kullan覺c覺 avatar覺
hakan1970

Ya: 53
Kay覺t: 30 Oca 2013, 18:17

Mesaj TSayiR » 02 Nis 2016, 19:54

hay覺rl覺 olsun, aram覺za hogeldiniz.. g羹zel zamanlar g繹stermesi dileiyle :champ: :champ:
@WatchesTNC
Kullan覺c覺 avatar覺
TSayiR

Ya: 38
Kay覺t: 18 ub 2016, 14:17

Mesaj SeRxx » 02 Nis 2016, 20:07

襤nceleme i癟in teekk羹rler, g羹zel g羹nlerde kullan覺n :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
SeRxx

Ya: 37
Kay覺t: 01 Nis 2011, 22:39

Mesaj Caner1983 » 02 Nis 2016, 20:13

襤nceleme baya uzun ve detayl覺 hay覺rl覺 uurlu olsun :champ:
Rolexs dont tick-tock
Kullan覺c覺 avatar覺
Caner1983

Ya: 41
Kay覺t: 05 Eyl 2014, 22:41

Mesaj Baran » 02 Nis 2016, 20:16

襤nceleme cok g羹zel g繹r羹n羹yor ilk m羹sait oldugumda okuyaca覺m :champ: Saatinizi g羹le g羹le kullan覺n doru bir tercih yapm覺s覺n覺z :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
Baran

Ya: 39
Kay覺t: 02 ub 2011, 23:10

Sonraki

D繹n TSF 襤svi癟re Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 236 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners