TSF Projesine Özel Oris Aquis Date Blue İncelemesi

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

TSF Projesine Özel Oris Aquis Date Blue İncelemesi

Mesaj SeRxx » 18 Ara 2015, 20:50

Arkadaşlar selamlar :champ:

Bildiğiniz gibi TSF, saat dünyasında hatırı sayılı markalardan biri olan Oris ile yeni saat projesinin startını vermiş bulunumakta. Öncelikle bu proje hepimize hayırlı olsun :champ: :super:

Resim

Projenin gündeminde olan "Aquis Date" modelini geçtiğimiz aylarda birkaç hafta kullanma şansı yakaladım. Kullandığım süre içerisinde saati sıkıca test etme ve bolca fotoğraf çekme fırsatım oldu. Projeye katılacak arkadaşlara fikir vermesi açısından fotoğraf destekli, "objektif" bir inceleme yazısı yazmanın çok iyi olacağını düşündüm.

Saatimiz, Aquis serisinin en güncel, ülkemize de henüz yeni gelmeye başlamış; siyah seramik bezel, lacivert kadranlı modeli.
Resim

Önce genel özelliklerine bakalım:
Marka: Oris
Model: Aquis Date
Kasa Çapı: 43mm
Mekanizma: Sellita SW200
Su Geçirmezlik: 300m
Diğer: Mavi Super luminova, görünür mekanizma, slikon kayış, hassas ayarlı klips.

Oris markasının Diver serisi bana göre piyasanın en özgün Diver'larıdan biri. Eski Divers Date modellerinde bir şeyleri hep eksik bulurdum ama Aquis ile birçok eksiklik giderilmiş oldu. Seramik bezel; detay işçiliği ve okunabilirliği yüksek kadran; daha derli toplu kasa yapısı, dikkatimi ilk çeken yeniliklerden birkaçı.

Saatin kasa şekli, benim tabirimle tombul yapısı, en sevdiğim kısımlarından biri. Kasanın geneli mat yüzeylerden oluşmuş. Kalite hissiyati hayli iyi.

Resim

Saatin bezeli ise muazzam. Parlaklık dengesi çok iyi korunmuş. İşçilik ve kalite hissiyatında herhangi bir olumsuzluk hissetmedim. Bezelin dönüşünü sevemedim sadece :) Bezel saati saat yapan kısımlardan biri diyeyim siz anlayın ;)

Resim

Kadranın laciverti üst segment saatler ile rahatlıkla yarışır cinsten. Okunabilirlik gayet iyi. Lumeler biraz daha iyi olabilirdi; ama güzellikler kısa sürüyor işte ne yapalım :)

Resim

Gelelim saatin kayışına. Öncelikle silikon kayışın çok güzel koktuğunu söylemeliyim. 5-10 sene önce sırf çikolata kokuyor diye Dexter ayakkabı almış biriyim ben dikkatimi çekiyor böyle detaylar. :D
Silikon kayışın konforu çok iyi; çok az daha sert olabilirmiş aslında ama bu hali ile de kalite hissiyatı çok iyi. Saatin bana göre en can alıcı noktası ise klipsteki ince ayar. Saat bileğinize cuk diye oturuyor.
Resim
Resim

Saatin mekanizması ise Sellita SW200. Bu mekanizmanın teknik olarak ETA 2824'ten pek farkı yok. Maalesef zaman tutmasını ölçemedim. Ama çok uzun yıllar sorunsuz kullanılabilecek bir mekanizma olduğundan şüphem yok. Oris'in imzası haline gelen kırmızı rotor ise görünür mekanizma sevenlerin yüzünü güldürecek cinsten ;)
Resim

Özet olarak kendi fiyat segmentinde lider bir diver olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim ki alan arkadaşım da benim tavsiyelerimle aldı. :)

Aquis Date'in bana hatırlattığı şey ise tam olarak bu fotoğraf. :D
Resim

Lafı çok uzatmadan detaylı fotoğraflarla sizi başbaşa bırakayım :) Herkese keyifli forumlar :champ:

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
SeRxx

Re: TSF Projesine Özel Oris Aquis Date Blue İncelemesi

Mesaj kilimanjaro » 18 Ara 2015, 20:58

Lume daha nasıl olsun Serkan el fenerimi istiyon :D
Ne kadar farklı olursa olsun, sana ait olmayana tenezzül etme , ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme

Ernesto Che GUEVARA
Kullanıcı avatarı
kilimanjaro

Mesaj altıkırkbeş » 18 Ara 2015, 21:11

Hem senin incelemeni okuyunca hem de projenin ayrıntıları açıklandığından beri iki modeli de incelememden dolayı umarım model aquis seçilir. Gerçekten çok sağlam duruyor,diver gibi diver . Ellerine sağlık inceleme için :champ:

kilimanjaro yazdı:Lume daha nasıl olsun Serkan el fenerimi istiyon :D

+1
Kullanıcı avatarı
altıkırkbeş

Mesaj Ozgur » 18 Ara 2015, 21:21

Daha öncede belirttiğim gibi Tsf edition olarak bence Aquis gayet iyi olur. Serxx inceleme için teşekkürler.
Festina lente
Kullanıcı avatarı
Ozgur

Mesaj zfr » 18 Ara 2015, 21:42

Çok beğendiğim bir saat, saate yakışır harika inceleme ve fotoğraflar... Teşekkürler Serkan hocam... :champ: :thumbup:
"Saatin kendisi mekan, yürüyüşü zaman, ayarı insandır... Bu da gösterir ki zaman ve mekan, insanla mevcuttur!"
Kullanıcı avatarı
zfr

Mesaj MertYe » 18 Ara 2015, 21:42

Serkan :champ:
Kullanıcı avatarı
MertYe

Mesaj Cct » 18 Ara 2015, 21:45

Aynı anda koymuşuz :D

Süper fotoğraflar :super:

Biz konuştuk zaten :D
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Mesaj Tgm » 18 Ara 2015, 22:09

Off o nasıl lume öyle :shock: :D :super:

Serkan çok teşekkürler :champ: :champ: İnşallah SE için bu saat seçilir :thumbup:
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
Kullanıcı avatarı
Tgm

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 146 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners