Perrelet Turbine Racing Special Edition İnceleme

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Perrelet Turbine Racing Special Edition İnceleme

Mesaj Clk » 03 Ara 2015, 20:09

Arkadaslar merhaba,

baslikta bahsi gecen saatin acilisini kendim baltalayip ilk 3 sayfayi tahmin ve geyik ile doldurunca ayri bir baslik acip incelemeyi ayri olarak sizler ile paylasmayi uygun gördüm.

Önce Perrelet markasi ve kurucusu ile incelemeye baslayalim. Bugün yani Abraham-Louis Perrelet'nin kendiliginden kurulan saat mekanizmasini (Rotor'lu mekanizma) icat etmesinden 238 sene sonra bu markaya ait olan bir saati tanitmak ve otomatik saat kavramini yaratan kisinin ismini anmak bana hem gurur hem de zevk veriyor. A.L. Perrelet'nin Saat endüstrisine katkilarinin tamamini buraya yazarsam bu inceleme üniversite tezine döner. O yüzden kisaca geceyim.

Perrelet 1995'te bir yenilige daha öncü olarak ilk Double Rotor saati üretiyor.

Resim

ve 2009 yilinda Turbine serisi doguyor.

Bu baslikta incelemesini yapacagim saat Turbine serisinin Racing Special Edition modeli.

Perrelet Turbine Racing Special Edition 44 mm ve 50 mm (XL) olmak üzere iki farkli kasadan olusuyor. Racing serisinde kullanilan kirmizi, mavi, beyaz ve sari renkler Yaris otomobillerinde kullanilan renklerden yola cikarak belirlenmis.

Resim

Kasa siyah DLC kaplama ve Saphir camli arka kapak cercevesi ile bezel parlatilmis ve kasa mat birakilmis. Aynen Yaris arabalarinda ki gibi parlak olan kirmizinin kasanin ve kadran icerisinde ki turbine lamellerinin siyahi ile uyumu gercekten göz alici. Birde kadranin kirmizisi ile 100% uyum icerisinde ki kaucuk bandin kirmizisi isin isine eklenince Saat tam bir "Eyecatcher" haline dönüsüyor.

Kadranin kirmizi detaylari üzerine 3D seklinde islenmis olan 15-30-45-60 arabic rakamlar saatin genel konsepti ile tam uyum gösteriyor. Iste tam bu noktada ilk elestirmiz geliyor. Nedenini gercekten anlayamadigim bir sekilde Luminova aydinlatma rengi olarak Yesil secilmis!!! :shock: Kirmizi/Siyah/Beyaz hepsi tamam ama yesil neden :cry: Bu Kadar elestirmisken bir noktayi belirtmekte fayda var. Yesil renkli luminova en güclü lumilerden bir tanesi ve saatin indexleri bir diver yada diger bir sportif saatte ki gibi büyük degil. Dolayisi ile bu bir zorunluluk olabilir.

Saat bir cok nokta da tebrik edilmesi gereken özellikler sunuyor. Mesela gömülü olan tepenin rahat kullanilmasini saglayabilmek icin bir kulp takmislar. Bu kulp tepenin cekilmesini ve ayarin yada kurma isleminin yapilmasini gercekten cok kolaylastiriyor.

Resim

Bu kadar önemlimi demeyin. Size rahat gelmeyen saati sadece markasi icin kullaniyorsaniz sizde bir sorun vardir derim :D

Kasasi yine 3D islemeler ile canli ve konsepte Uygun tutulmus saat kolda cok rahatsiz edici bir his vermiyor. Bu ne demek simdi diye sormayin. Birincisi ben kaucuk band sevmiyorum, ikincisi de terletmesin diye biraz bol biraktim. Dolayisi ile ben bu saatin gercekten rahat bir saat olup olmadigini söyleyebilecek en son kisiyim cünkü benim sahsi yorumum bütün kaucuk bandli saatlerin rahatsiz oldugu yönünde :lol:

Resim

Kasadan nereye geldik :D Saatin detay isciligi olabilecek en üst seviyede. Dizayn elementlerinde bile buna dikkat edilmis. Yukarida ki fotografta kasa üzerine islenmis 3D sütunlar ile arka kapak üzerine islenmis 3D detaylarinin uyumuna bir göz atin! Vidalarin yüksekliginde ki uyuma v.s. Bunlar bir cok kisi icin normal sayilan seyler ama forumda göklere cikartilan markalarda bu tip detaylar yok!!!

Resim

Saat bastan asagi kalite kokuyor. Kaucuk ve band üzerinde ki islemelerde ki detayli ve cok temiz gravür, mükemmel calisan ve yine dokunuldugunda kalite hissi veren bir kilit mekanizmasi. Perrelet bence saat endüstrisinde hak ettigi yerde degil. Senede kac saat satarlar, ne kadar kar ederler bilmem ama saatin kadraninin üzerine köpek resmi koyup limited Edition diye millete kakalayanlarin yaninda Perrelet'nin basarisinin bu denli sönük olmasi üzücü.

Gelelim saatin mekanizmasina. Saatin mekanizmasi Soprod tarafindan üretiliyor. Kodu SOP A10-2 4Hz frekansa sahip ve 42 saat hareketsiz kalmasi durumunda kalbi bir sonra ki adrenalin banyosuna kadar duruyor.

Resim

Soprod mekanizmaya modifiye olarak islenen rotor yine cok temiz ve detayli calisilmis.

Ve son olarak gelelim saatin en can alici yönüne: TURBINE

Bu sene 19'uma girdim. Ergenlikten kurtulduk sayilir. Ama yine de bu saate her baktigimda cocuk gibi seviniyorum. O lamellerin kadran icerisinde firil firil dönmesi. Bu rotoru oraya bir insanin el emegi ile hatasiz sekilde koydugunu bilmek, bu prezisyonun birileri tarafindan hesaplandigini, bu isleme Uygun rulmanlarin üretilebilindigini bilmek, saate her baktigimda "VAY ANASINI CAPON YAPMIS" (Ok Isvicreli olacak bende biliyorum) demek beni mutlu ediyor.

Resim

Sonuc olarak : Hayatta tek saat olmayacak buna ragmen mükemmel bir titizlik ve detay isciligi ile üretilmis, kolda hafif tasimasi kolay, renkli ve ilgi cekici, luminova performansi icler acisi, FIRILDAK ÖMER bir saat ariyorsaniz kacirmayin.

Alisilagelmisin disina cikmak, farkli hissetmek diye buna deniyor. Kimse benim herhangi bir Rolex'i yada neredeyse 150 yillik altin paranin vertikal olarak ikiye bölünmesiyle üretilmis olan Corum Gold Coin'i yada The One Watch Che Guavera limited Edition'i (Bu saatten daha Eye Cacther yok) eline alip dikkatli bir sekilde izlemedi ama bu saate herkes yakindan bakmak istiyor. Ilginc...
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Re: Perrelet Turbine Racing Special Edition Inceleme

Mesaj platinum » 03 Ara 2015, 23:18

Keyifle okudum, çok güzel bir inceleme olmuş. :thumbup:
Kullanıcı avatarı
platinum

Mesaj Thevenin » 03 Ara 2015, 23:35

Faideli olmus panpa :champ:

Kulp hadisesi bence de baya iyiymis :thumbup: Bu firildaklik icinde siradan bir tepe de gitmezdi zaten :D
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj hozburun » 03 Ara 2015, 23:43

İnceleme için teşekkürler :champ: :champ: Markayı uzun zamandır radarıma aldım ama uygun fiyat ve model kovalıyorum, denk getirdiğim an yapıştıracağım :champ:
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj Cct » 04 Ara 2015, 00:00

İnceleme için :super:

Damas'ta çok benzer bir modeli denemiştim. Kadranın olayını fotoğraflarla veya kelimelerle anlatmak zor. Mutlaka denenmesi gerekiyor :thumbup:

Sıradışı ama çok saatli bir koleksiyona yakışacak bir seçim :champ: :champ:
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Mesaj Bond » 04 Ara 2015, 00:08

Saat güzel bence :champ: İnceleme için teşekkürler :super: Tepe sistemini bilmiyordum oldukça iyi düşünmüşler :champ:
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj MertYe » 04 Ara 2015, 00:53

Tekrardan tebrikler. Inceleme içinde teşekkürler :champ:
Kullanıcı avatarı
MertYe

Mesaj mlm » 04 Ara 2015, 01:11

Incelemeyi okuyana ve güzel fotoğrafları görene kadar açıkçası Clk bu kımıl kımıl saati ne demeye aldı demekten kendimi alamamıştım. Zira teknik özellikleri ve marka geçmişini bir kenara bırakırsak kırmızı rubber kayışlı benzer tarz herhangi bir saat de yakın ilgiyi toplardı diye düşünüyorum. Öte yandan ayrıntılara, işçilik detaylarına ve mekanizmaya dikkat edince, saatseverlikte meselenin sadece görsellik olmadığını bu incelemeyle bize tekrar hatırlattığın için çok teşekkürler Clk :champ:
Daha öğrenecek çok şeyimiz var :champ:
Tekrardan güle güle kullan, öyle ki saati ekrandan alıp koluma takasım var :D

:thumbup: :thumbup:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 261 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners