Seiko LM 5606 Model 5070

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Seiko LM 5606 Model 5070

Mesaj Clk » 19 Şub 2010, 17:06

Arkadaslar merhaba,

bugün ki inceleme 5606 LM serisinin 5070 modeli olan 35-40 yasinda ki saatim Seiko.

35-40 yilda insanlar gibi saatlerde yaslaniyor ancak saatlerde insanlar gibi kimisi ihtiyarlar iken kimisi halen formunu korumayi basarabiliyor. Bu saatte Lord olmasindan olsa gerek :) (LM: Lord Matic'n kisaltilmisi) formunu gayet iyi korumus.

Resim
Kötü cekilmis bir resim ama bulundugum ortamda daha iyisi mümkün degil :)

LM modeller bildigim kadari ile 2 farkli mekanizma tasiyor bunlardan bir tanesi 5606 23 tasli, digeri ise 5606A 25 tasli modeller. Bu mekanizma, saatin model kodundan da anlayacaginiz üzere 23 tasli. 21.600 A/h lik frekansa ve koldan kurma özelligi ile birlikte hizli tarih/gün ayar özelliklerine sahip.

Inceleme konusu olan saat eski sahibinden dolayi (kendileri babam olur) özellikle hesalit caminda ciddi izler tasiyor ancak neredeyse 40 sene boyunca hic acilmamis bir saatten beklenmeyecek sekilde düzgün calisiyor. Inanin saatin yasina hakaret olmasin diye ne kadar saptigina bakmadim.

Resim

Saat 35-36 mm genisliginde yekpare kasaya sahip, bu özellik belkide mekanizmanin temiz kalmasinin ve bunca yildan sonra saglikli calismasinin nedenlerinden biri olabilir diye düsünüyorum. Kullanilan siyah mat kadran üzerindeki polisacli paslanmaz celik indexler olusturduklari kontrasttan dolayi saati oldugundan daha güzel gösteriyor. Bana göre kadranda ki tek problem, optik olarak cok güzel ama islev anlaminda kisa olmasindan dolayi problem cikartan akrep.

Saate bütün olarak baktiginiz zaman 70'li yillarin siyah beyaz televizyonlarina bakiyormus gibi hissediyorsunuz. Kasaya göre 1-2 mm yüksek olan ve kenarlari ice kavislendirilmis hesalit cam sayesinde sanki camin ayni 70'li yillarin televizyonlarinda oldugu gibi siyah bir cercevesi varmis gibi görüyorsunuz. Brushed optik kasa ise cok hos düsünülmüs bir ayrinti. Bu saatin kasasi düz yada parlak olmus olsa idi bence cig bir görüntüye sahip olurdu. Iste tüm bunlar saate optik güzelligini veren noktalar.

Milanese celik bilezik tamamen zevk meselesi. Ben her zaman sevdim ve sevmeye devam edecegim. Hatta Breitling Heritage 46 sadece Milanese bilezik yüzünden ilgimi ceken bir model. Kullanimi ve ayarlamasi cok kolay olan bilezik, 40 yil sonra bile halen islevini sorunsuz olarak yerine getirebiliyor ise Seiko bir sekilde kaliteyi ürünlerinde müsteriye sunuyor demektir.

Resim

Eski saatleri seviyorum ama bir hikayesi yok ise anlami yok diye düsünüyorum.

Mekanizmanin teknik detaylari ile bilgiye asagida ki linkten ulasabilirsiniz

http://www.network54.com/Hide/Forum/message?forumid=78440&messageid=1053931807
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Re: Seiko LM 5606 Model 5070

Mesaj Bond » 19 Şub 2010, 17:23

İnceleme ve paylaşım için teşekkürler, bunca yıla rağmen kadran çok iyi durumda ve en ufak oksitlenme belirtisi göremedim yada renk bozulması. Belkide hiç açılmamış olmasının bunda etkisi olabilir diye düşünüyorum. Son yatay resim çok hoş çıkmış.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj razz » 19 Şub 2010, 18:23

@clk
Gerçekten güzel bir saat.. Hesalite üzerindeki çizikler ( ve hatta zamanla buzlu cam görünümünü andıracak hale gelen yüzey ) rahatlıkla temizlenebilir.. Kasa da polish/brush için oldukça uygun gözüküyor.. Oldukça basit hatlara sahip olduğundan orijinal çizgilerden uzaklaşma gibi bir sorun da olmaz diye düşünüyorum.. Bu saydıklarıma bir de ultrasonic yıkama eklersek saatin küllerinden tekrar doğar bence ;)
" The difference between men and boyZ is the price of their toyZ "
Kullanıcı avatarı
razz

Mesaj Clk » 19 Şub 2010, 18:41

Aklimda böyle bir temizlik islemi var aslinda ama hep saatin orijinalligine zarar verecekler diye korkuyorum. Ama göze alinip en azindan deneme amacli böyle bir ise girilebilir. Bu hafta sonu sorayim burada ki birkac saatciye bakalim ne diyecekler!!!
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Frax » 19 Şub 2010, 23:01

Güzel bir saat clk.Son cümlede söylediklerine katılıyorum, dedenin hatıralarını taşıyan bir saat örneğin, kaç yaşında hangi marka model olursa olsun herkesin takmayı isteyeceği ve severek koruyacağı bir saat olur.
Nicky bey yaptırmıştı bence gayet şık gözüküyor temizlenince.
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj nickynick » 19 Şub 2010, 23:45

Patek'leri, Vacheron'ları, Rolex'leri bir kenarı bırakalım, aslında bizim için en kıymetli saatler bize ailemizden, özellikle de babamızdan kalan saatler ya da saat değil mi? Onların manevi değeri her şeyin ötesinde benim gözümde. 3-4 ay önce memlekete gittiğimde babamın saatine bakım yaptırdım, camını değiştirdim. Belki de 35 yıldır ne içi açılmıştı ne camı değişmişti. Sonra tertemiz bir şekilde babama teslim ettim. Tabi ki saatlere olan aşkıma pek anlam veremiyor babam, ama benim için hem onun saati, hem de saatlere olan ilgim çok önemli.

Bu anekdottan sonra, inceleme ve paylaşım için teşekkürler clk. Ben de razz'a katılıyorum, iyi bir bakımı hakediyor bu saat. Bazıları vintage saatlerin olduğu gibi bırakılmasından yana ama ben yeni görünümlü bir vintage saati daha çok beğeniyorum. Karar senin.
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj Clk » 20 Şub 2010, 09:16

Ben geldigimde Mehmet ustaya versek olmaz mi? Kac gün sürüyor Nick?
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj nickynick » 20 Şub 2010, 12:36

1 ya da 2 günde hallediyor Mehmet Usta
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 35 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners