Rolex GMT Master II 116710 LN

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Rolex GMT Master II 116710 LN

Mesaj Clk » 18 Şub 2010, 16:28

Arkadaslar merhaba,

gecen hafta satin aldigim ve 1 haftadir forum icin folieleri ile birlikte kullandigim (fotograflar icin 100% yeni olsun diye) yeni GMT Master II'nin incelemesidir bu :)

Öncelikle olayi optik yönden ele alalim. Saat ilk bakista yürek yakan ve seramik bezelin parlamasi ile birlikte adeta icinizde bir günes acan güzellikte bir sanat eseri. Bunu Daytona icin bile yazmadim :) Orta baklalari parlatilmis celik bilezik ile parlak seramik bezelin uyumunu tamamlayan maxi dial harmoni icerisinde. Yine optik olarak ilk göze batan detay jumbo kasa diye tabir edebilecegimiz yeni genisletilmis kasa ve boynuzlar. Eger Sub yada Eski GMT kullandi iseniz gercek anlamda alisilmasi gereken bir detay. Kasa yüksekligi'de arttirildigi icin (optik olarak sadece. Submariner 12,5 mm ve yeni GMT sadece 12,1 mm yüksekliginde) boynuzlarin uyum anlaminda bir problemi yok. Jumbo kasa dedigimiz yine sadece optik olarak Jumbo saat oldugundan heybetli duruyor ama cap yine 40 mm.

Resim

Gelistirilmis kilit mekanizmasi solid ve tahminimce önümüzdeki 40 sene boyunca problem cikartmayacak bir cözüm olmus.

Gelelim kullanim rahatligina. Ilk önce saatin okunmasi yine diger tüm Rolex modellerinde oldugu gibi inanilmaz rahat, safir cam ve parlak kadran büyük indexler ile mükemmel bir sadelik ama bir o kadarda avantgard bir ambiance sunuyor. Saatin kurma kolu üc kademeli ve eger GMT ile iliskiniz hic olmadi ise kullanma kilavuzu olmadan isin icinden cikmaniz dakikalarinizi alabilir.

Resim

Dün Razz arkadasimizin bahsettigi anti-reflective magnifier gercekten de kendini bariz bir sekilde belli ediyor ve hangi konumda olursa olsun tarihin kolay okunmasina olanak sagliyor.

Resim
Standart Luplu Submariner ve Anti-Reflective Magnifier (lup) ile GMT Master II
Fotograftanda anlasildigi üzere arada ciddi fark var.

Agirlik olarak ciddi sekilde kilo almis olan GMT Master II yinede herhangi bir rahatsizliga neden olacak bir saat degil.

Kullanilan makine Cal. 3186 31 tasli, 28.800 A/h ve 28,5x6,5 mm ölcülerinde ama daha herhangi bir ölcüm yapmadim. Bir problem cikacagini da zannetmiyorum.

Resim
Caliber 3186

Hem incelemenin saglikli olmasi hem de karsilastirma seklinde eski ve yeni kasa farkliliklarini ortaya koyabilmek acisindan Submariner LV ile birlikte resimlerinide yüklüyorum.

Resim

Sonuc: Rolex marka olarak bir cok kisinin nefret ettigi (ki nefret sevgiden dogar) ve bazi kendini bilmezler tarafindan hakaretler ile elestirilen bir marka. Ben mantik olarak herkesin sahip oldugunu istemeyen ve kalite arayan bir sahisim. Bu marka bana bunlarin hepsini sagliyor. Sattiklari ürünlerin kalitesini anlamak icinde ne saat uzmani olmaya ne de saatten anlamaya gerek var. Bir kere bile olsa hayatin herhangi bir kösesinde kalite kavramini tatmis bir insan zaten eline aldigi ürünün ne oldugunuda anlar. Bunun markasinin Rolex yada herhangi baska bir isim olmasininda farki yok. Begenip begenmemek ayri konu ama saygisizlik kalitesizligin sahista ki en büyük göstergesidir :) Diamonds and Rolexs are forever :)
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Re: Rolex GMT Master II 116710 LN

Mesaj Clk » 18 Şub 2010, 17:42

Bunlarda gecen hafta cektigim fotograflar. Koldaki durusu ile ilgili fikir vermesi acisindan.

Resim

Resim

Resim
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj padcom » 18 Şub 2010, 17:51

clk,

Hayırlı ve uğurlu olsun ,iyi günlerde kullanmanız dileğimle. Güzel bir değerlendirme sonuç kısmındaki fikirlerinize tamamen katılıyorum, düşüncelerime tercüman olmuşsunuz (kalitesel ürünler kalitesel düşüncelerin eseridir). Bazı insanların sahip olamama duygusu başka insanların mutluluğunu, mutsuzluk ortamına dünüştürme çabalarını hiçbir zaman anlayamamışımdır. Daima elde etmek ve ettiğim şeyler başkaları için değil kendim için olmuştur.

Bilekteki duruşu muhteşem.
Kullanıcı avatarı
padcom

Mesaj Bond » 18 Şub 2010, 17:56

Clk, detaylı inceleme için teşekkürler. Facebook'ta konuyu paylaştık. Rolex GMT II ile ilgilenenler için önemli bir kaynak. Bakalım salı günü aynısından bir tane dahamı gelecek yoksa Explorer II mi olacak. Anti-reflective lup'u gösterdiğin fotoğraf çok açıklayıcı olmuş. Rolex markası herkesin bildiği gibi bir çok yabancı forumda da hayran ve nefret kitlelerine sahip. Forum platformlarında eleştiri dozu aşılmadığı sürece beğeni üzerine olumlu/olumsuz fikirlerinin paylaşılmasıda çok normal dediğin gibi.

116710 LN'de ki teknik geliştirmelerden bahsedecek olursak Rolex patentli parachrome hairspring ve daha büyük triplock crown kullanımını söyleyebiliriz. Kozmetik geliştirmelerde ise çizilmeye ve renk atmasına çok daha dayanıklı seramik bezel uygulaması, physical vapor deposition tekniği ile bezele gömülen dolgu platinum rakamları ve anti-reflective lup uygulamasını sayabiliriz. Altın olan modelde ise gömülü rakamlarda altın dolgulu olarak seçilmiş.

Saatin görünüşüne diyecek yok, çok şık duruyor. Bir ara kasanın sağ profilindeki işlemeyi detay olarak ekleyebilirmisin? Saat bildiğim kadarı ile bağımsız hareket edebilen hour hand ile 3. bir zaman diliminide gösterebiliyor ama pratikte ayarlama ve kullanımını şu an detaylı bilmiyorum.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Frax » 18 Şub 2010, 18:07

Hayırlı olsun clk öncelikle :)

Ardından da bir eleştirim olacak ama iyi niyetli bir şekilde.Aynı biçimde ürünlerin hepsi yerine neden daha farklı bir marka-model düşünmüyorsun bunu öğrenmek istiyorum.

Not:Rolex düşmanı değilim.
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj Clk » 18 Şub 2010, 18:13

@Padcom

Keske herkes bunu anlayabilse. Ama bu mantigin ve kalite kavraminin marka ile sabitlenmedigini, insanlarin yasam tarzi oldugunu hep beraber anlatacagiz, hep beraber yasayacagiz.

Bir örnek, Mrhero gecen hafta Swatch bir saat aldi. Bir cok kisiye göre Swatch bana göre en mantikli secim neden mi?

1- Bu fiyata alabilecegi daha iyi bir MARKA yok. Hemen Seiko 5 demeyin cünkü baz ETA günde 20 saniye sapmiyor :)

2- ETA makineli bir saate sahip oluyor

3- Service/Garanti bu fiyat klasmaninda en saglam firmalardan birisi.

Bu tarz bir secim bence kalite göstergesidir. Tüm bunlari dogru algilayabildigimiz zaman belki biraz daha toleransli olabiliriz.

Tekrar edelim; Kalite kavraminin ne fiyat ile ne de marka ile alakasi yok.

@Bond

Sen benim meslege ciddi ciddi göz koydun :) Ama önemli bir noktayi atlamissin. 116710 LN!!! LN ne demek lünette Noir yani siyah bezel. Peki bu ne demek belki birgün baska kodlu saatler gelebilir bezel renklenebilir!!!!! :) Kullanim seklini bir ara anlatirim.

Diger konu ile ilgili........ elestirmek, tartismak her zaman hos seyler. Ama belli bir saygi cercevesinde. Hakaretin ne saatler ile nede forum üyesi olma ile hicbir bagi yok.

@Frax1

Gercek anlamda bir koleksiyon yapmak icin ya bir markaya yöneleceksin yada belli modellere. Amacim yarin öbür gün hatiri sayilir bir koleksiyona sahip olmak olmasa bu GMT'yi alacagima üzerine 1000 euro daha koyar Breitling Heritage 46 üzerinede IWC Spitfire Chrono alirdim.1 yerine 2 saat. Ama bu kadar cok ve corba gibi karisik saatlerden olusan bir koleksiyonun da anlami yok.

Ilk etapta yapmaya calistigim, Rolex koleksiyonu yapmak. Sonra bu koleksiyonun icerisinde bazi alt koleksiyonlar yapmak mesela Komple GMT serisi 1675/16700/16750/16760 ve 116710 tüm bunlari yaptiktan sonra ki bu en az 10 yil alir. O zaman kendime essiz bir saat alip bu hobiyede aktif olarak noktayi koyacagim :)

Iste bu nedenden dolayi.
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Bond » 18 Şub 2010, 18:31

Bond yazdı:116710 şu an sadece siyah bezel fakat farklı çift renk bezel uygulması bekleniyor, özellikle pepsi fakat çift renk olunca seramiğin farklı yapısından dolayı renklerin birleşme yeri problemli oluyor diye dedikodular vardı. Baselde beklemiyorum ama belki daha sonra olabilir.

Haberim var GMT tanıtım ve tarihçe konusunda yazmıştım :) birleşme yerlerinde renkler bozuluyormuş deniliyor, özellikle pepsi dial tarzında çift renk uygulamasında. Acaba tek renk farklı bezel olurmu onu merak ediyorum, bence bu saate GMT kolunda kullanılan koyu yeşil tonlu bezel mükemmel olur. Project X vb firmalardan beklediğim bir kişiselleştirme açıkçası.

Benim en sevdiğim Rolex modellerinden birisi olduğu için yazmadan edemedim. :)

Sadece bilezikteki parlak kısım konusunda tam emin değilim, ama yakından ceramic bezelle çok uyumlu olduğunu söyledin şimdi daha dikkatli bakıyorum, sonra deneyeceğimde.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Clk » 18 Şub 2010, 18:42

Sende al bir Rolex eglencemiz artsin burada :)
Kullanıcı avatarı
Clk

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 75 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners