Rolex Daytona Tarihi ve İncelemesi

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Rolex Daytona Tarihi ve İncelemesi

Mesaj Redliner » 12 Eyl 2010, 14:02

Classic daytona bence güzel değil ama senin yukarıda resmini koymuş oldugun daytona gercekten cool duruyor. İçindeki renkler rakamların dizilişi falan çok farklı bir hava vermiş. Ve sanki düğmelerin konumlandirmasida biraz farklı geldi bana ama tabi dizayn dan kaynaklanıyor olsa gerek. Bu saat çok sık bir saat.
Kullanıcı avatarı
Redliner

Mesaj polemik » 12 Eyl 2010, 22:43

Parantez içinde de yazmıştım, Day Date'in de diğer Rolex modelleri gibi boynuz araları bir işlemden geçmedi ise deri kordonla kullanmak can sıkıcı olacaktır.

Cam arka kapak ve dekor olayına gelince: Day Date'in SD, GMT Master vs gibi tool watch olma iddiası yok diye biliyorum. Bir de Day Date'in fiyat skalası göz önüne alındığında dekor ve arka kapak eksikliği bence affedilir gibi değil. Komplikasyonsuz bir saate 30.000 USD verip dekorlu bir mekanizma görememek bence garip. Bu da benim için finishing konusunda eksiklik.

Bu konuda aftermarket seçenekler var, ama kaç kişi Day Date gibi şık bir saatte dekorsuz makineyi görmek ister? (Daytona'nın makinesi bence de güzel görünüyor, Daytona'm olsaydı aftermarket bir cam arka kapak alırdım.)

Şov kısmına gelelim: Evet, Rolex şov meraklısı bir marka olmadığı için Day-Date Masterpiece, GMT Ice, Daytona Leopard ve adını bilmediğim onlarca gibi ultimate tool watch üretiyor. :)

Kimi marka şovunu mekanizma üzerinde yoğunlaştırırken kimi marka da şovunu mücevher üzerine yoğunlaştırıyor. Bir tane Deep Sea gibi ciddi bir mühendislik örneği üreten Rolex, diğer yandan ürün gamında ağırlığı değerli taşlara veriyor. Sub ve GMT Master 2 gibi tool watch olma iddiasını sürdüren 2 güzel saate pırlanta eklemek şov değilse nedir?

Gelelim konfor meselesine. Senin cümlenle başlıyorum: "Kolda en rahat duran saat Datejust yada Day-Date'tir. Hicbir saat markasi kolda bu konforu veremez." Bu kadar iddialı bir ifade kullandığına göre bileğine takmadığın marka - model kalmamış olmalı. Ayrıca, saatin konforu için tasarım her ne kadar çok önemli olsa da, bilek yapısı ve kalınlığı da bir o kadar önemlidir. Biri için çok konforlu olan bir saat diğeri için hiç de konforlu olmayabilir.

Benim için hiçbir zaman genelgeçer bir marka 1 numara olmayacak. 1 numara benim için bütçe ve beklenti parametreleri eşliğinde değişkenlik gösterir. Sempati duyduğum markalar vardır, bunlardan biri de Rolex'tir, ama 1 numara hangisi diye sorulursa cevap veremem.

Not: Ben Rolex müşterileri gösteriş meraklısı demedim, bunu nereden çıkarttığını çok merak ettim.
Kullanıcı avatarı
polemik

Mesaj Clk » 12 Eyl 2010, 23:59

Sen kendi saatini aldigin da sana birsey söylemistim. Aldigin saat Rolex severlerin begendigi bir saat degil diye. Bu yazdiklarinin tamami da bunun ile paralel. Sat o saati marka sana yakismiyor :D

Saat dünyasinin duayeni olarak senin daha özgün markali, cam arka kapakli ve deri kayisli bir saat takman lazim.

Seninle Day-Date üzerine tartismak ne bana birsey kazandirir ne de sana. Day-Date'e ise hicbirsey :D

Not: Istedigin sey asagida. 30 gr Altin, biraz deri, biraz cam, bol miktarda yazi :D Al sana belirttigin makine

Resim

Hayatta almam
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Clk » 13 Eyl 2010, 00:01

Resim

Demek istedigin böyle bir makine ise kolunda ki saatin yeni parasinin 6 katini ayirman gerekiyor. Elestirirken mantik cercevesinde elestirmek lazim.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Monarch » 17 Eyl 2010, 03:26

İnceleme nereden nereye gelmiş, inceleme incelenmiş. :)
Kullanıcı avatarı
Monarch

Mesaj polemik » 18 Eyl 2010, 10:38

clk için Rolex dokunulmaz olduğu için bu durum normal. :)
Kullanıcı avatarı
polemik

Mesaj Clk » 18 Eyl 2010, 11:10

Ne alakasi var? Mantikli elestiri oldugu sürece kim ne derse desin. Ben Rolex'in sahibimiyim ki? Bana ne!!!!

Ama kalkipta Day-Date'e cam kapak v.s. gibi absürt konulara girilirse böyle tepkiler vermem cok normal. Deri kordon seceneksiz klasik saat mi olur :D

Aslinda Monarch hakli, böyle subjective seylere hic cevap vermemek lazim. Böylece konu da dagilmamis olur :)
Kullanıcı avatarı
Clk

Re: Rolex Daytona Tarihi ve Incelemesi

Mesaj Clk » 19 Ağu 2011, 14:14

Razz yazdı:@clk
İnceleme gayet başarılı olmuş..
Daytona benim için ağır bir saat.. Metal ağırlığı değil, manevi ağırlıktan bahsediyorum..
Çok isterim aslında çelik/altın, şampanya veya gri kadran bir daytona.. Ama gerçek şu ki Daytona'yı alacak bütçe elimde olsa bile sanırım bir ad. Daytona yerine bir GMT Master II ( tabii ki eski kasa ;) ) ve bir de SeaDweller ( eski kasa olduğunu belirtmeme gerek var mı? :D ) alırdım.. Tüm güzelliğine rağmen Daytona taşıması zor bir saat.. Belki bir 5 yıl sonra :)

Hahaha, yakaladim seni Razz... Belki 5 yil sonra ;)

Bu arada hedefini belirleyip ulasmis bir dostum olarak seni tebrik ediyorum :champ:
Kullanıcı avatarı
Clk

ÖncekiSonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 305 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners