Patek Philippe 5711 vs Audemars Piguet 15202 Yorumlarım

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Patek Philippe 5711 vs Audemars Piguet 15202 Yorumlarım

Mesaj BarisFB » 06 Ağu 2014, 19:47

Serdar Başgan gibi ikisine de sahip olmuş ve kullanmış biri varken bunu yazmak haddime değil ama uzun zamandır kafamı kurcalayan bir sorunsal olduğu için elimden geldiğince bulgularımı paylaşmak istedim. Daha önce 5711 hariç her Nautilus’u deneme fırsatım olmuştu, sonunda 5711’i de deneyince dayanamadım yazdım :D

Koleksiyondaki boşluğu tamamlamak açısından uzun zamandır çelik, bilezikli, hem takım elbiselerle hem de spor kullanılabilinecek bir saat arayışındaydım. Sonuçta çok da şaşırtıcı olmayan ve özgünlüğü tartışılır :lol: iki alternatif arasında kalmıştım:

Audemars Piguet Royal Oak 15202 Ultra Thin aka Jumbo
    Patek Philippe Nautilus 5711 Blue Dial

Aklımı:
- Koleksiyonda halihazırda 5726 varken 5711 çok mu benzer olacak?
- Koleksiyonda halihazırda bulunan Safari ile Jumbo her ne kadar birbirinden farklı olsalar da lacivert / toprak tonlarından dolayı kullanım alanları / kıyafet olarak çok mu benzeyecek?
- Çelik ve komplikasyonsuz saate bu paralar verilecekse biraz daha verip AP yerine PP mi alınmalı?
gibi sorular karıştırıyordu.

Yaklaşık 6 aylık araştırma soruşturma ve etrafımdaki herkese bıkkınlık verme maceramın özeti şudur: :lol:

Royal Oak
Artıları
- Teoride 39mm (vs. 40mm Nautilus) ve Nautilus’tan daha ince olmasına rağmen bilekte bence daha tok ve daha sağlam duruyor.
- Her Genta dizaynındaki düz bezelden dolayı iki saat de çok kolay çiziliyor ve tabiri caizse “scratch magnet”. Ama daha endüstriyel ve art deco tasarımından dolayı çizikler Royal Oak’ta gözü bence Nautilus’a göre daha az rahatsız ediyor. :thumbup:
- Bileziğinin dizaynının Nautilus’tan daha güzel ve “unique” olduğunu düşünüyorum ama çok sübjektif bir şey bu.
- Bunu anlatması güç ama Nautilus’a göre daha sert bir yapısı var – örneğin iki saati de bileziğini kapatıp tokası üstünde durdursanız, Nautilus daha alçak duracaktır. Royal Oak bileziğinin daha az kıvrılan bir formu var.

Eksileri
- Bence en büyük eksisi yaklaşık yarı fiyatına nerdeyse aynı görünen bir 15300 alınabilinecek olması. Evet hepimiz biliyoruz 15202 çok daha özel bir saat, evet içinde 3120 değil 2121 kalibre var, evet AP yazısı saat 6 yönünde, saniyesi yok ve her açıdan 1972’deki saate çok benziyor ama…sonuçta %90 aynı görünen bir saati yarı fiyatına alabilirsiniz. 5711 ise zaten en ucuz Nautilus…bu görüntüyü istiyorsanız başka alternatif yok maalesef. :shock: :shock:
- Screw down crown olmaması ve 50 metre su geçirmezlik kimileri için büyük bir eksi olabilir. Sonuçta iki saatle de yüzmeyi düşünmem ama yine de önemsiz bir faktör değil. Allah muhafaza insan terlese saate bişi oldu mu diye kıllanır. :o :o
- Quick date set olmaması bence bir dezavantaj – saati 2’ye al sonra 10’a al sonra 2’ye al bende bir “ulan bozucaz saati elimizde kalacak” hissiyatı yaratıyor. :(

Nautilus
Artıları
- Bileziği Royal Oak kadar “havalı” durmuyor ama daha çok kıvrılan formundan dolayı galiba hayatımda taktığım en rahat saat. :super:
- Royal Oak’dan (bence) daha zor bulunan bir saat olmasından dolayı ikinci elde değer kaybı daha az olacaktır. Bugün Jumbo almak istiyorum derseniz bulmak, mavi kadran 5711’den daha kolay benim tecrübelerime göre.
- Quick date set ve screw down crown olması çok ciddi bir avantaj.
- Sonuçta Patek Patek'dir– ve benim için önemli olmasa da kabul edelim özellikle saatlerle çok da ilgili olmayan biri için marka değeri AP’nin bir tık önünde.

Eksileri
- İkisi de pahalı saatler olsa da sonuçta 5711 nerden baksanız US$6,000 civarında daha pahalı bir saat. :(
- Tarih göstergesinin kadran renginde olmayıp beyaz olması biraz sinirimi bozuyor :lol:
- Royal Oak’a göre bence nispeten daha az kullanışlı bir saat. Tanımlamak zor ama Royal Oak şık görünen bir spor saat gibi dururken Nautilus spor görünen bir şık saat gibi (Tabii ki burada 5711 özelinde konuşuyorum 5980 ve bilezikli 5726 çok farklı). İkisi de takım elbiseyle gayet güzel durur ama sanki kot tshirt gibi casual kıyafetlerde Royal Oak daha uygun gibi geldi bana.

Eşitlikler
- Tapisserie dial’ın dizaynını daha çok beğeniyorum ama ışığa göre renk değiştirmek ve “dinamiklik” konusunda Nautilus kadranı daha başarılı…yani bence dizayn puanı Royal Oak’a renk puanı Nautilus’a.
- Saniye göstergesi olup olmaması çok sübjektif bir şey – şahsen saniye olmasını seviyorum ama Royal Oak’ta olmaması da orijinaline daha benzer yaptığı için ayrı bir esprisi var.

Özetle
Tamamen kişisel düşüncem ama bana Nautiluslar biraz kalınlaştıkça ve komplike oldukça daha güzel duruyor gibi gelirken, Royal Oak basitleştikçe daha güzel oluyor gibi geliyor.
Mesela 5980 ya da 5726’ya bakınca, sanki Carrera vs. Turbo/GT3 gibi, zaten güzel olan bir dizaynı daha da güzelleştirmişler diye düşünüyorum. Ama 41mm Royal Oak Chrono’yu taktığımda ya bunun 39mm’si ve Chronosuzu olsa sanki daha iyi olurdu diye düşünüyorum – Tabii büyük ve chronolu Royal Oak isteyenler için Offshore alternatifinin olmasının da bunda etkisi olabilir.

Sonuç olarak, bugün bu iki saati de önüme koysalar, ikisinin de üzerinde marka yazmasa, ikisinin de tarihçesini bilmesem ve sadece dış görüntüsüne bakarak bir karar vermem gerekse tercihim Royal Oak olurdu.
Ama işin içine 15300’ün varlığı, Patek’in marka ve 2. el değeri, fiyatlar, ve mevcut saatler girince hesaplar karışıyor. :? :?

Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım inşallah faydamız dokunur. Ha ben kendi adıma kararımı verdim de parasal dinamiklere kaldı iş…inşallah 2014 yılı içinde kavuşurum yârime :lol: :lol: :lol: :lol:

Ee biraz resim adettendir :lol: :lol:

Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Resim
ex-nick: watch1907
Kullanıcı avatarı
BarisFB

Re: Patek Philippe 5711 vs Audemars Piguet 15202 Yorumlarım

Mesaj serdarfb » 06 Ağu 2014, 20:10

Senin de işin zor be panpa. :lol: :lol:

Görsellerle destek verelim konuya. :champ: Ben bu kıyaslamayı kendi adıma yapıp karar vermiş biriyim. Umarım sende kendine en uygun olanı kolleksiyonuna katıp keyfini çıkarırsın. :thumbup:

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
serdarfb

Mesaj Thevenin » 06 Ağu 2014, 20:19

RO rox, ibret'ul tapisserie :super:

Resim
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj serdarfb » 06 Ağu 2014, 20:22

Grande Panpa, Thevenin'e ithafen :champ:

Resim
Kullanıcı avatarı
serdarfb

Mesaj Miriel » 06 Ağu 2014, 20:24

Ben Audemars Piquet'i daha şık buluyorum. :champ:
NOBLESSE OBLIGE!
Kullanıcı avatarı
Miriel

Mesaj Thevenin » 06 Ağu 2014, 20:36

SerdarFB yazdı:Grande Panpa, Thevenin'e ithafen :champ:

Resim

Pure RO, pure tapisserie, pure kunefe :super: :D
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj serhat200 » 07 Ağu 2014, 00:22

Barış bence ikisinide al :thumbup:
Kullanıcı avatarı
serhat200

Mesaj Bond » 07 Ağu 2014, 00:29

BarışFB karşılaştırmalı konu için teşekkürler :champ: Eline sağlık :thumbup:

Her iki modelde özel ve sade hoş saatler :thumbup: Hangisini seçersen şimdiden tebrikler :champ:

Seçim tamamen kişisel tercih ve beğeni meselesi ancak fotoğraflarda bileğinde bence 5711 daha güzel ve uyumlu durmuş. Elbette foto açısı yanıltıcı olabilir. Bende bu saatler arasında kalsam tercihim 5711 olurdu muhtemelen. Ancak sende 5726 olması bu seçim için ilginç bir durum, ki bence en dengeli ve güzel Nautilus modeli bilezikli 5726. AP 15202 yerine iyi kondisyonda orijinal vintage AP 5402 Jumbo almak ise farklı ve çok özel bir yaklaşım olabilir :thumbup:
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 68 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners