Swatch Sistem 51 Detayl覺 Kullan覺c覺 襤ncelemesi

襤svi癟re ve Avrupa Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, 襤svi癟re Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii 襤svi癟re ve Avrupa retimi Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Swatch Sistem 51 Detayl覺 Kullan覺c覺 襤ncelemesi

Mesaj Cct » 14 Tem 2014, 18:09

Herkese merhaba :champ:

Bug羹n sizlere ge癟en haftalarda ald覺覺m ve 癟ok癟a merak edilen Swatch Sistem51'in incelemesini yapaca覺m.

ncelikle Sistem51'in 癟覺k覺 amac覺ndan balayal覺m.

Quartz krizi s覺ras覺nda giri seviye saat sekt繹r羹n羹 domine eden Citizen ve Seiko ile m羹cadele etmek i癟in Swatch kurulur. 襤lk balarda uzakdoulu markalara kar覺 pek varl覺k g繹steremese de baar覺l覺 reklam ve maliyet d羹羹rme 癟al覺malar覺yla y覺llar i癟erisinde tan覺nan bir marka haline gelen Swatch'un en b羹y羹k yarat覺mlar覺ndan biri o d繹nemde daha komplike olan quartz mekanizmalar覺 sadece 51 par癟a kullanarak 羹retmesidir.

(Bu k覺sm覺 uzun uzun anlatabilirdim fakat odak saatten kays覺n istemedim. Detayl覺 okuma i癟in : http://en.wikipedia.org/wiki/Swatch )

Y覺llar sonra Swatch tekrar 51 par癟adan oluan bir saat mekanizmas覺 gelitirdi, fakat bu sefer quartz deil mekanik :super:

襤te Sistem51'in 癟覺k覺 noktas覺 bu. Y覺llar 繹nceki devrim niteliindeki baar覺lar覺n覺 bu sefer mekanik saatlerle g繹stermek istiyorlar. D羹nyan覺n ilk kullan-at otomatik saati Sistem51 :D

Resim

Ben uzun s羹re T羹rkiye'de saati sordum fakat her seferinde haftaya gelecek tad覺nda bir cevap ald覺m. ans覺ma yurtd覺覺ndayken b羹y羹k bir Swatch maazas覺na denk geldim ve teredd羹t etmeden saati ald覺m ve 癟覺kt覺m.

Kutu

Sistem51 bilindik bir Swatch kutusunda geliyor. Se癟tiiniz renge g繹re deien bu kutunun tek fark覺 arkas覺n覺 癟evirdiinizde mekanizmay覺 sergilemesi. Asl覺nda Sistem51 ile saat deil teknoloji ve mekanizma satan Swatch basit ama dikkat 癟ekici bir paketleme tasar覺m覺 haz覺rlam覺.

Resim
Resim
Resim

Karton d覺 kutuyu 癟覺kartt覺覺n覺zda ise klasik, plastik swatch kutusu ve bir kere a癟t覺覺n覺zda zar zor toparlayabildiiniz kullanma k覺lavuzu ile kar覺la覺yorsunuz :D

Resim

Tasar覺m ve Boyutlar

Sistem51'de ilk dikkatinizi 癟eken saatin ne kadar tan覺d覺k g繹r羹nd羹羹. Standart bir Swatch modelin pekte farkl覺 olmayan saati biraz inceleyince 癟ap覺n覺n biraz daha b羹y羹k olduunu farkediyorsunuz (42mm)

Resim
Resim

襤svi癟re'den g繹r羹len y覺ld覺z haritas覺 vector art tad覺nda bir tasar覺mla kadrana ilenmi (Dier versiyonlarda da farkl覺 uygulamalarla ayn覺 harita mevcut) yani Sistem51'e Poor Man's Celestial demekte m羹mk羹n :lol:

Yalandan luminasyona sahip kollar tasar覺mla uyum i癟erisinde ve tarih penceresi olduk癟a kibar haz覺rlanm覺. Ben t羹m kadranlar覺 癟ok beendim. Farkl覺 ve net bir tasar覺m diline sahip olduunu d羹羹n羹yorum.

Cam ise bir Swatch klasii olarak 癟izilmeye bahane arayan plastikten 羹retilmi :)

Resim
Resim

Saat anormal bir kal覺nl覺a sahip. Asl覺nda anormal demeyeyim de Swatch standartlar覺na g繹re baya覺 bir kal覺n. B羹y羹yen 癟apla beraber Sistem51'in ufak tefek bir saat olmad覺覺n覺 s繹yleyebilirim. Olduk癟a ince kay覺la beraber bu kal覺n kasan覺n herkesi mutlu etmeyeceini d羹羹n羹yorum.

Resim

Siyah hari癟 t羹m Sistem51 versiyonlar覺 plastik kay覺 ile geliyor. Ben bu fark覺 bilmeden ald覺m ve deri kay覺覺 g繹r羹nce a覺rd覺m. Kay覺 dier 繹zelliklerin aksine tamda Swatch standartlar覺nda! Hassas, ilk tak覺ta 癟ok rahats覺z ve kolay deforme olabilir :)

Resim

Mekanizma

Resim

Geldik saatin as覺l 繹zel k覺sm覺na! Sistem51'in en b羹y羹k 繹zellii tabiki mekanizmas覺. Sadece 51 par癟adan oluan mekanizma 21.600 vurula 癟al覺覺yor ve tam 90 Saat g羹癟 rezervine sahip!

襤 burada ilgin癟leiyor asl覺nda. ou marka bu kadar uzun g羹癟 rezervleri i癟in 癟ok y羹ksek rakamlar talep ederken Sistem51 bunu olduk癟a m羹tevazi bir rakamla sunuyor :champ:

Mekanizma sadece tek bir vida ile merkezden tutturulmu. Plastik arka kapaktan pek net olmasa da mekanizmay覺 izleyebiliyorsunuz. Saatin rotoru stardart mekanizma yap覺lar覺ndan farkl覺 olarak mekanizmay覺 癟evreleyen bir halka olarak tasarlanm覺.

Sistem51'de saniye durdurma 繹zellii bulunmuyor fakat tepeden saati kurabiliyorsunuz. 襤lgin癟 ekilde elle kurulum saat y繹n羹ne deil tersine 癟al覺覺yor. Otomatik saatlerin elle kurma hissi zay覺f olur fakat Sistem51 bu konuda da farkl覺. Tepe, kurmal覺 bir saatteki dirence sahip ve saat elle 癟ok h覺zl覺 kuruluyor.

Resim

Mekanizman覺n bir dier farkl覺 繹zellii ise servis 繹zelliinin olmamas覺! Saatin kapa覺 a癟覺lam覺yor, bu y羹zden tamir edilemiyor, bak覺m yap覺lam覺yor ve senkronize edilemiyor. K覺sacas覺 bozulursa 癟繹pe at覺lacak!

Kullan覺m

Kolda duruundan ve konforundan bahsetmeden 繹nce vurgulamak istediim bir konu var..

SES!

Hepinizin bildii gibi Swatch modelleri plastik kasalar覺ndan dolay覺 癟ok sesli 癟al覺覺r. zellikle geceleri adam覺n kafas覺na vura vura ileyen saniye sesini bilmeyen yoktur heralde :D Sistem51 bu konuda pilli kardelerinden hi癟te geri kalm覺yor. Saatin 癟al覺ma sesini s羹rekli duyuyorsunuz. zellikle sessiz bir ortamda kendisini iyice belli ediyor. Rotor'da ayn覺 ekilde sesli hatta araba kullan覺rken s羹rekli sesini duyuyor ve bir noktadan sonra rahats覺z olmaya bal覺yorsunuz.

Sistem51 rahat m覺 rahats覺z m覺 a癟覺k癟as覺 bende tam 癟繹zemedim.. Plastik kasal覺 olduundan 癟ok ama 癟ok hafif bir saat fakat kay覺覺n kalitesi s覺cak havalarda zorlayabiliyor, kal覺nl覺kta pek herkese g繹re deil.

Resim
Resim
Resim

Kolda g羹zel durduunu d羹羹yorum, 繹zelliklede siyah model spor giyimde 癟ok g羹zel duruyor. Ayr覺ca full siyah bir saat i癟in PVD'nin riskine ve Seramik kasan覺n b羹y羹k meblalar覺na katlanman覺za da gerek kalm覺yor :) (Bunu abartm覺 olabilirim :D )

Sonu癟

Bence gayet olmu. Bakmay覺n eletirdiim yerlere, g羹n羹n sonunda Sistem51 olduk癟a ucuz bir saat ve bir Swatch.

Beklentileri bu ekilde akort ettiinizde gayet tatmin edici ve g羹zel paketlenmi bir 羹r羹n olduunu g繹rebiliyorsunuz. Swatch'un lanse ettii gibi bir devrim mi bilemem fakat saat癟ilik anlam覺nda g羹zel bir gelime olduunu s繹yleyebilirim.

Bende saati tam bu duygularla sat覺n ald覺m. Bug羹n bu forumda 癟eitli markalar覺 tart覺覺yor, al覺yorsak bu birazda Swatch ve Swatch'un 襤vi癟re saat癟iliine katk覺lar覺ndan dolay覺d覺r. zel bir model olduunu d羹羹nd羹羹mden koleksiyonuma teredd羹t etmeden katt覺m. Benim gibi d羹羹nen t羹m forumdalar覺ma kesinlikle tavsiye ediyorum.

Umar覺m s覺kmam覺 ve bilgilendirici olmutur. imdiden okuduunuz i癟in teekk羹rler :champ:
Her t羹rl羹 saat itinayla tak覺l覺r.
Kullan覺c覺 avatar覺
Cct

Ya: 39
Kay覺t: 21 Oca 2013, 20:07

Re: Swatch Sistem 51 Detayl覺 Kullan覺c覺 襤ncelemesi

Mesaj otedengelen » 14 Tem 2014, 18:17

ok g羹zel bir inceleme olmu ellerinize saglik g羹zel g羹nlerde kullanin :champ:
襤nstagram @mryleather
Kullan覺c覺 avatar覺
otedengelen

Ya: 39
Kay覺t: 28 May 2010, 23:31

Mesaj sercankaf » 14 Tem 2014, 18:20

Can ellerine saglik, tebrikler. Ayrica bu modele ayiracagim butceyi yapmis oldugun inceleme ile baska alanlara yonlendirmemi sagladigin icin cok tesekkurler! :) :champ:
Coming together is a beginning. Keeping together is progress. Working together is success.
Kullan覺c覺 avatar覺
sercankaf

Ya: 41
Kay覺t: 16 May 2012, 09:33

Mesaj zfr » 14 Tem 2014, 18:24

襤nceleme ve fotoraflar 癟ok g羹zel, emeinize sal覺k, g羹le g羹le kullan覺n :champ: :thumbup:
"Saatin kendisi mekan, y羹r羹y羹羹 zaman, ayar覺 insand覺r... Bu da g繹sterir ki zaman ve mekan, insanla mevcuttur!"
Kullan覺c覺 avatar覺
zfr

Kay覺t: 03 Eki 2011, 18:49

Mesaj tarkani » 14 Tem 2014, 18:25

Keyifle okudum. Teekk羹rler.
Kullan覺c覺 avatar覺
tarkani

Kay覺t: 26 Ara 2012, 11:14

Mesaj necati » 14 Tem 2014, 18:26

B繹yle bir inceleme ile d羹nyaca 羹nl羹 Vermonth saatleri bile sevdirebilirsin :champ:
襤nceleme harika, saat idare eder :D
Kullan覺c覺 avatar覺
necati

Ya: 51
Kay覺t: 07 Mar 2012, 21:22

Mesaj Erdem35 » 14 Tem 2014, 18:34

Teekk羹rler Cct :champ:
Ders Al覺nmazsa,Tarih Tekerr羹r Eder....!!
Kullan覺c覺 avatar覺
Erdem35

Kay覺t: 13 Ara 2012, 20:35

Mesaj onatozer » 14 Tem 2014, 18:34

Cok keyifli bir olmus eline sagl覺k, bence bir癟ok moda markas覺n覺n saatini geride b覺rakacak kadar guzel. Hatta Alain Silberstein tarz覺na benzettim. T羹rkiye'ye getirme zahmetinde bulunurlarsa benim de bir tane evladiyelik (!) almak istediim saatlerden. Anlad覺覺m kadar覺 ile en dikkatli kullanman gereken saatin bu olacak :lol: guzel g羹nlerde guzel zamanlar g繹stersin :champ:
"Watch Idiot Savant"
Kullan覺c覺 avatar覺
onatozer

Kay覺t: 27 Nis 2010, 17:02

Sonraki

D繹n TSF 襤svi癟re Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 69 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners