Omega SMP Planet Ocean 600m Calibre 8500 İncelemesi

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Mesaj SeRxx » 15 Haz 2014, 11:35

Resim

Herkese merhaba :champ:

Önce müziğimizi açalım :D Skyfall'un bana göre en başarılı remix'i :thumbup:

Uzun bir araştırma ve karar sürecinden sonra aldığım; bir aksilik olmazsa çok uzun yıllar benimle kalacak, ilk sıfır otomatik saatim olan "Yeni seri Semaster Planet Ocean Cal.8500 42mm Seramik Bezel" saatimi incelemeye çalıştım :champ:

Uzun bir süre eski seri Planet Ocean kullandım, aşırı derecede memnun olmama rağmen değişiklik olsun diye satmıştım. Sıfır saat alma fikri başlayınca araştırmalara başladım.

Kriterlerim şöyleydi:
-İn-House mekanizması olsun
-Kaliteli, bilinirliği/marka değeri yüksek ve geçmişi temiz olsun :D
-Günlük ve her kıyafetle kullanıma uygun olsun.

Bu kriterler doğrultusunda kafamda Seramik bir Submariner ve Yeni Planet Ocean modelleri netleşti. Bir Rolex almak için çok erken olması ve bana göre fiyat/performans olarak Yeni Planet Ocean'ın bir adım önde olması, Planet Ocean'da karar kılmama sebep oldu.

Hiçbir işim yolunda gitmediği gibi saati bulma konusunda da işler yolunda gitmedi. Özellikle turuncu indeks/42mm'lik modeli istediğimden stoklarda bulma konusunda sıkıntılar yaşadım. Yüksek indirim yapıp sonradan pişman olup vazgeçenler mi desem, küfür eder gibi konuşanlar mı desem; her türlü saat tüccarı ile muhattap olmak zorunda kaldım ve sinirlenip almaktan vazgeçtim.

Bir süre sonra Doruk'la muhabbet ederken bir tane bulduk, geldi ve o da 45.5mm çıktı. Doruk'a da buradan çok teşekkür ederim can-ı gönülden yardımları için :champ:

Neyse artık inat oldu, araştırmaya devam ettim ve sonunda buldum. Dürüstçe davranıp, fiyatlar zamlanmadan(%5) önce hızlıca temin edip saati bana ulaştıran alwaysfashion.com'a çok teşekkür ederim.

Saat hakkında yorumlarım:

Saati almadan önce beni tek düşündüren eski kullandığım Planet Ocean'dan 1.3mm daha kalın olmasıydı. Genel olarak yurt dışı forumları olsun, saati deneyenler olsun, hepsinin saate olumsuz bakmasının nedeni kalınlığıydı. Neyse ki yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum ve kalınlık artık sıkıntı olmaktan çıktı.
Daha belirginleşen kadran, kol ve indeksler; seramik olmasına rağmen mat olan ve tiril tiril görünen bezel; dolu dolu duran, patenti Omega'ya ait olan Co-Axial eşapman sistemi ile Si14 balans sistemi barındıran ve yüksek perfomans sergileyen görünür mekanizma, saati muhteşem bir hale getirmiş :super: :thumbup:

Kolda denenip beğendikten sonra, fiyatına göre gönül rahatlığıyla alınabilecek bir saat olduğundan şüphem olmadığından almayı düşünenlere kesinlikle tavsiye ediyorum :thumbup:

Resim

Saatin Özellikler:

Marka: Omega
Model: Seamaster Professional Planet Ocean 600m
Referans No: 232.30.42.21.01.003
Kasa: Çelik
Bezel: Siyah/Seramik
Kadran: Siyah
Kasa Çapı: 42mm
Kasa Kalınlığı: 16mm
Su Geçirmezlik: 600metre
Mekanizma: Omega In-House Co-Axial Chronometer Calibre 8500 / 39 Jewels / 60 Saat Güç Rezervi
Diğer Özellikleri: Görünür Mekanizma, Mavi/Yeşil Super-Luminova, COSC, Turuncu Indeks, Helyum Valfi

Saatin Teknik Özellikleri:
Resim

Dalgıç kıyafetlerinde kullanılmaya olanak sağlayan Diver's Extension:
Resim

Profesyonel dalgıçların yüksek derinliklerde saati sorunsuz kullanmasını sağlayan Helyum vanası.
Çalışma prensibinin daha anlaşılır olması ".gif" dosyasına dönüştürdüm.
Helyum vanası ile ilgili detaylı bilgi için :arrow: viewtopic.php?f=49&t=3316#axzz34h0BP6ds
Resim

Super-Luminova ise genel olarak mavi olsa da su altında kalma süresinin kolay okunabilmesi açısından bezelde ve yelkovan kolunda yeşil renk kullanılmış. Saatin karanlıkta okunabilmesine olanak sağlayan Lumelerin parlama süresi ise hayli yeterli.
Resim

Saatin tarih ayarı ise diğer modellerden farklı olarak akrep kolunun ileri/geri götürülmesi ile yapılmakta. Detaylı anlaşılması için ".gif" dosyası ekliyorum.
Resim

Mekanizma:

Omega mühendisleri tarafından geliştirilen ve ilk olarak 2007 yılında "De Ville Hour Vision" modelinde kullanılan; 2011 yılından sonra ise kademeli olarak birçok Omega modellerinde kullanılmaya başlayan "Omega In-House Co-Axial Chronometer Caliber 8500"den biraz bahsetmek istiyorum.
Resim

Araştırma sürecinde saatin mekanizması hakkında hep olumlu yorumlar okudum. Özellikle sapma konusundan bir hayli başarılıydı. Saati aldığım ilk 24 saat hiç sapma olmadı :shock: Daha sonraki günler ise bazı günler hiç sapmamakla birlikte hergün farklı olarak 0,5 sn ile 1 sn. arasında sapma gözlemledim :super: Mekanizmanın 60 saat güç rezervşne sahip olması ise hayli doyurucu :thumbup:
Ayrıca Omega'nın In-House mekanizmalı saatlerine 4 yıl garanti vermesi ise harika :super: :thumbup:

8500 kalibrede yabana atılmayacak 2 adet patent mevcut:
1-Eşapman sisteminin yağlanmasını ortadan kaldırarak, bakım ihtiyacı ve hassasiyet bozukluklarını minumuma indiren Co-Axial Sistemi.
Co-Axial hakkında detaylı bilgi için :arrow: viewtopic.php?f=49&t=1658&#axzz34h3KQsZ5

2-Manyetik alandan etkilenmeyen ve şeklini sonsuza kadar koruyan(Omega'nın yalancısıyız :D ); dolayısıyla hassasiyeti maximum hale getiren Si14 balans sistemi. Detaylı bilgi için :arrow: viewtopic.php?f=49&t=10003#axzz34h3KQsZ5

Resim

Özet olarak saati fiyatına göre bir hayli tatmin edici buldum. Bu fiyat aralığında şiddetle tavsiye edilebilecek bir model :thumbup:

Umarım faydalı bir inceleme olmuştur. Saatin gerçek fotoğraflarına bakalım biraz da, herkese keyifli forumlar :champ: :champ:

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
SeRxx

Re: Omega SMP Planet Ocean 600m Calibre 8500 İncelemesi

Mesaj Oracle » 15 Haz 2014, 11:58

Sayın SeRxx inceleme, yorum ve fotoğraflar en az saatin kendisi kadar muhteşem olmuş, elinize sağlık :champ:
Son dönemde Omega'dan biraz soğumuştum, film gibi anlatınızla bu aşk yeniden depreşti :thumbup:
''All I am is what I'm going after.''
Kullanıcı avatarı
Oracle

Mesaj Orhanbalu » 15 Haz 2014, 12:11

Guzel bir unceleme olmus
balu
Kullanıcı avatarı
Orhanbalu

Mesaj SerkanGS » 15 Haz 2014, 12:17

İnceleme ve detaylı fotograflar için teşekkürler :champ:
Dedicated to Perfection / Eski Kullanıcı Adı Desertsun
Kullanıcı avatarı
SerkanGS

Mesaj otedengelen » 15 Haz 2014, 12:56

Inceleme harika olmus Güle güle kullanin :champ:
İnstagram @mryleather
Kullanıcı avatarı
otedengelen

Mesaj sercankaf » 15 Haz 2014, 13:06

Elinize saglik, guzel gunlerde kullanin. En onemlisi Rolex ile karsilastirdiginiz icin icinize sinerek almanizdi zaten.
Coming together is a beginning. Keeping together is progress. Working together is success.
Kullanıcı avatarı
sercankaf

Mesaj Cct » 15 Haz 2014, 13:29

En güzel renk-kadran kombinasyonu :super:

İnceleme de süper olmuş, güle güle kullan :champ: :champ:
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Mesaj onatozer » 15 Haz 2014, 13:30

Serkan cok guzel bir inceleme olmus, Planet Ocean i tekrar sevdirdi adeta, guzel günlerde kullan :champ:
"Watch Idiot Savant"
Kullanıcı avatarı
onatozer

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 71 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners