Panerai Luminor Marina Logo PAM 005

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Panerai Luminor Marina Logo PAM 005

Mesaj Frax » 28 Nis 2010, 17:05

Saatin arka kapağındaki bilgileri tam biçimde bu adrese gönderin.Size mutlaka bilgi vereceklerdir.Fotoğraflar yanıltabilir herkesi.Umarız öyledir mağdur olmanızı da istemeyiz asla.Zaten buradaki herkes de size doğru bilgi vermeyi amaçlıyor hiç şüpheniz olmasın.
E-posta ve telefon var burada.
http://www.panerai.com/s_page.xpd?id_lingua=2&id_sezione=11
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj Bond » 28 Nis 2010, 19:46

Çok detaylı bir araştırma yapmadan objektif olarak bir yorum yapmayı uygun gördüm. Saatteki optik farklara hiç bakmadan farklı bir yerden gidelim. Saatin içini açmaya gerek yok.

Öncelikle şahsi düşünceme göre Clk'nın size bu saat sahte demesinin sebebi sadece küçük resimdeki 6 karakterindeki fark veya diğer gördüğü kalite farkı değildir. Markaya meraklı ve saati bilen birisinin nasıl olupta ayarlamasını bilmediği kafasında soru işareti olmuş olabilir. Bu modelde çok extra bir ayar prensibi bulunmuyor. Bende mesajı ilk gördüğümde bu düşünce aklıma geldi. Ebayde sahte saat satışı uzun zamandır yasak. Mantıksal olarak bakarsak ben böyle bir saati araştırmadan almam. Siz bu saati ebayden hangi satıcıdan aldınız ve ne kadar ödeme yaptınız? Bu sorulara cevap verirseniz satıcının profiline bakarak yardımcı olmaya çalışacak arkadaşlar çıkacaktır.

Gelelim saate, 2004 yilindan beri üretilen Luminor Marina Logo 2004 yilinda 1000 adet, 2005 yilinda 1200 adet, 2006 yilinda 1600 adet 2007 yilinda 1100 adet 2008 yilinda 1200 adet ve 2009 yilinda 500 adet olarak üretilmistir. Yani saat elbetteki Limited Edition olarak değerlendirilir. Örnek vermek gerekirse Clk'nin saati 2009 üretimi ve 500 adet saat içinden 012 nolu saattir. Saatin arkasında bulunan
L012/500 yazısı bunu gösterir. L üretim yılına tekabül eden koddur L:2009 Aşağıda bunun listesini vereceğim.

OP Yıl Kodları

L:2009
K: 2008
J: 2007
I: 2006
H: 2005
G: 2004
F: 2003
E: 2002
D: 2001
C: 2000
B: 1999
A: 1998
(harf kullanılmaz): 1997

Kasa arkasındaki 3 farklı harf/rakam dizilimini kısaca basitleştirerek açıklayalım. Model bazında özel durumlar ve yıllar içinde ikinci kod dizliminde değişen durumlar var ama basit olarak anlatmamız yeterli şu etapta.

OP65xx

BB97xxxx or BB98xxxx

Znnn/mmmm

İlk kod saatin kasa seri numarasıdır. Örnek Clk'nin saatinden OP 6728

İkinci kod saate özel seri numarasıdır. Her saatte farklıdır. İlk kısım belli yıllarda üretilen modellere göre sabittir, sonu saate özeldir. Örnek: BB 970001 Bu sistem 97 yılında başlayan bir uygulamadır ve yıllara göre artarak değişir. 2000' üretimlerinde örnek 101XXXX kodu kullanılır. 2002'de ise PB 50XXXX yada 2003'te BB 10XXXXX olan modeller vardır. Örnek Clk'nın saatinden gidelim PB 0602222. Bu saat özel seri numarası sadece Clk'daki üründe mevcuttur.

Resim
Clk PAM 005

Üçüncü kod ise Yıl ve saatin üretim içinde kaç numaralı ürün olduğunu gösterir. Zaten yukarda belirtmiştim.

Gelelim sizdeki saate, saat 2004 üretimi olmalı, neden derseniz bu modelde 1000 adet üretim yukarda belirttiğim üzere 2004 yılında var. Bu durumda saatin son kodu G XXXX/1000 olmalı. Sizdeki saatte ne yazdığına bakalım: G 0016/1000. Yani sizinki 1000 adet 2004 yılı toplam üretimi içinden 0016 nolu PAM 005 demek. Şimdi ikinci kod olan saate has seri numarasına bakalım; BB 515000. Bu seri numaralı üründen bir tane bulunmalıdır, oda sizin elinizdeki saattir.

Resim
Satın aldığınız saate ait yüklediğiniz arka kapak resmi

Şimdide Google'da basit bir arama yapalım. PAM 005 sahteleri için. Birçok saat çıktı. Kodlarına bakalım. Oda ne!

Sahte saat satışı yapan sitelerdeki birçok örnekte saate has numaralar aynı yani BB 515000. Sonra hemen üretimde kaçıncı saat olduğuna bakıyoruz. Farklı yıl kodları ile 0016/1000 ibaresi çıkıyor birçok sahte ürün resminde. Yani sizdeki orjinal olması gereken saatin kodu ve seri numarası birçok sahte ürüne basılmış, böyle tesadüf olurmu diye düşünüyoruz.

Resim
Aynı seri nosu ve üretim numaralı bir sahte örnek

Resim
Aynı seri nosu ve üretim numaralı başka bir sahte örnek

Şimdi ben size bu saat orjinaldir veya sahtedir demiyorum, sadece sizin resimleri göndermeden bana aldığınız saatin arkasında yazan kodlarını verdiğinizi varsayıyorum. Yada birisi için kısa bir araştırma yaptığımı düşünüyorum. Siz kendiniz karar verin. Şu durumda bu saat orjinal midir yoksa sahte midir?

Bu saatin ikinci el değeri yurtdışındaki örneklere bakarsak $ 3500-4200 US arasıdır kabaca. Şimdi yukardaki soruya gelelim siz bu saate kaç lira ödediniz? Buna yakın bir değermi yoksa $ 100-350 arasımı? Zaten böyle bir bedel ödediyseniz konuya baştan yanlış yaklaşmış oluruz ve boş yere bu kadar mesaj atılmış olur buraya. Sonuç olarak elimdeki veriler ışığında basit bir araştırma sonucu bana görede saat sahtedir. Mekanizma, optik ve kalite farklarına bakmadım bile yada üzerinde konuşmadım. Umarım bu basit araştırma sonucu kendime göre çıkardığım sonuç hatalıdır ve saatiniz orjinaldir. Sizde $ 3000-4000 US ödememişsinizdir.

Bu saatin yanında fatura harici başka evraklarda gelir, kod ve seri kartı, COSC sertifikası gibi. Benim ve diğer arkadaşların burada yazdıklarını sadece bir yardım, yorum ve tavsiye olarak alıp, hemen bulunduğunuz şehirdeki markanın yetkili bayisine ulaşarak saatinizin orjinallik durumunu resmi bir kaynaktan teyid ettirmeniz en doğrusu olacaktır.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Clk » 28 Nis 2010, 20:00

Ben saatin detayli resimlerini de gördükten sonra sahte oldugunu iddia etmistim. Cep telefonumdan görebildigim kadari ile saatte g yaziyordu ki Bond aciklamis zaten. Simdi daha da detayli gördüm ki saatin numarasi 16. Ilk defa piyasaya cikmis bir saat Panerai gibi seckin ve koleksiyoner saati (hele ki luminor marina logo) 16 numara ile bulunamaz alan da satmaz.

Sonucta herkesin isine yaramis bir baslik oldu sevindim.

Bond: Ebay ile ilgili verdigin bilgi güzel ama tam olarak dogru degil. Ebay'de sahte ismi ile saat satmak yasak ama sahte saat satmak yasak diyemeyiz. Tüm iyi niyetlerine ragmen arada ne Rolex'ler ne Panerai'lar kayniyor. Satilan eski Omega'larin ve Heuer'lerin ise bir cogu sahte. Ilk günden beri söylüyorum EBAY'den alisveris yaparken dikkatli olun. Ben arkadasimizin madur olmasina üzüldüm.

Not: Hala fark göremeyen arkadaslar gözlük takin :)
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj sedir » 28 Nis 2010, 20:33

Gözlük takıyorum zaten :lol: Hem de iki adet :lol:
Ben sizin saat sahte demenizden yola çıktım ve nasıl anlaşılıyor bu dedim.
Ama Bond'un açıklamalarından çok ama çok faydalandım. Kendisine çok teşekkür ediyorum.
Küçük bir sorum daha var. Sahte saat kod numaralarını Google'a mı aratıyorsunuz? Anahtar kelime ne kullanıyorsunuz?
Elimdeki saatlerin kayda değer fotoğraflarını çekebilsem (yani çektiklerimi beğenebilsem) onları da görüşlerinize sunacağım inşallah.
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Mesaj Frax » 28 Nis 2010, 20:41

"Panerai pam 005 logo BB 515000" aramasını denedim ve ilk seçenekte gördüm ben de. Model no'su eğer sahte saatlerde kullanılmışsa doğrudan bulunabiliyor. Eğer üretim serisi yazmayan bir saat olsaydı tabi ki çok daha zor olabilirdi bizim gibiler için.
Not: Bizim gibiler=gözlüklüler :)
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj Clk » 28 Nis 2010, 21:04

Abartmayin su gozluk olayini :)
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj enkidu » 28 Nis 2010, 21:37

Başta Bond olmak üzere yardımcı olan,ve olmaya çalışan tüm arkadaşlara içten teşekkür ederim.Sayın Bond'un yaptığı tespitten sonra,saatin sahte olduğu kanaatine vardım.Şuan sinirden ensem yanıyor...
Yarın tekrar satıcının adresini alıp ürünü geri posta ile geri göndereceğm,ve kendisini ebay'e şikayet edeceğim...
ödediğim fiyat 2.000.-$ civarı bir rakamdı.
Kullanıcı avatarı
enkidu

Mesaj Clk » 29 Nis 2010, 08:20

38 saat, 8 toplanti ve 2000 km :) Yorugunluktan hala ölüyorum ama calismak lazim arada sirada :)

Bu sabah resimleri kontrol etme sansim oldu. Basligin detaylandirilmasi acisindan iki resmin karsilastirmasini hazirladim. Cok düzgün birsey olmadi ama yeterli.

Resim

Sira ile yaziyorum.

1- Fark görülemeyen 6, sahte saatlerde daha bir tombul ve 6 rakaminin icerisinde ki kavis farklidir. Orijinallerde 6 kabartma gibi durur iken sahte saatlerde baski izlenimi verir.

2- Panerai Logo farki cok acik bir sekilde belli. Orijinalinde logo gayet düzgün ve paralel calisilmis iken sahte saatte cok komik bir sekilde calisilmis.

3- Akrep ve yelkovanda ki luminova orijinalinde daha kalin calisilmis iken sahte saatte daha ince calisilmis.

4- Akrep ile yelkovanin mekanizmaya baglandigi merkezdeki sabitleme elemani orijinalinde gayet özenli bir sekilde ve düzgün calisilmisken sahtesinde ki farki görmemek icin kör olmak lazim.

5- Tepenin kurma koluna (kasaya baglantisi) orijinalinde cok temiz calisilmis iken sahtesinde ki fark bariz bir sekilde görülüyor. Yukarida ki resimde bu fark görülemiyor. Diger resimleri karsilastiriniz.

6- Kurma kolu üzerinde ki tirtiklar orijinalinde keskin ve temiz calisilmis iken sahtesinde yuvarlanmis ve kalitesiz calisilmis. Sanki tirtiklarin ucu yuvarlatilmis gibi ve orijinalinde ki keskinlik yok.

7- Son olarak tepede ki tirtik sayisi orijinalinde daha fazla sahtesinde ise az sayida.

Daha yazacak farklar var ama bu kadari yeter diye düsünüyorum :)
Kullanıcı avatarı
Clk

ÖncekiSonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 149 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners