Helson Shark Diver Bronze 45 Jade Dial Kullanıcı İncelemesi

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Helson Shark Diver Bronze 45 Jade Dial Kullanıcı İncelemesi

Mesaj Cct » 10 Nis 2014, 14:33

Herkese merhaba :champ:

Bugün sizlere yeni satın aldığım saatimin incelemesini sunacağım.

Bir süredir bronz saatler aklımı kurcalıyordu. TSF'de, yabancı forumlarda ve instagram'da gördüğüm patina almış saatleri oldukça beğeniyordum. Özellikle yabancı forumlarda çokta konuşulan ve beğenilen Helson Shark Diver Bronze'un incelemelerini okuduktan sonra çok fazla dayanamadım ve aldım :D

Helson bir microbrand. Küçük parti üretimler yapan butik bir marka. Marka hakkında çok fazla bilgiye ulaşmak güç. Peter Helson adında dalış ve saat meraklısı biri tarafından kurulmuş. Markanın sitesi 3-4 bölüm HTML/CSS öğreniyorum kitabı okuyarak yapıldığından siteden bilgi almak, bir şey öğrenmek çok güç :) Bu yüzden insanların yaptıkları yorumları, incelemeleri dikkate alarak saati aldım. Hatta Peter Helson ile mailleşmelerimde saati beğenmediğim takdirde full iade alabileceğimin garantisini aldım. Kendisi her maile cevap veren ilgili birisi.

Diğer bir kıstasım ise saatin diğer bronz saat üreten microbrand'lere göre 3-4 kat yüksek olan fiyatı oldu.
(Klasik Türk mantığı : Pahalıysa iyidir)

Bu saati aslında daha önce almak istemiştim fakat bronz modellerin hepsi tükendiğinden bir türlü kısmet olmamıştı. Bugün inceleyeceğim saat upgrade edilmiş özel bir versiyon.

Saatin kutusu Doxa kutularını andıran tematik bir yapıya sahip. Tepesi vidalı ve contalı yani kutu da diver :D

Resim

Kutu içerisinde kayış değiştirmek için tornavidalar, yedek bronz toka, yedek pimler ve saatin seri numarasını, garantisini belirten bir kart çıkıyor. Malesef bir kitapçık vs. yok. Bence bir eksi.

Resim

Saat normalde isofrane tipi (isofrane değil) bir kayışla çıkıyor. Ben normalde hiç sevmem silikon kayışları fakat gerçekten bu kayışı beğendim, yazın denizle tanıştığında mutlaka kullanacağım.

Bu arada kayış için tercihim hepinizin tanıdığı Leather Works by Emre oldu :champ: Gerçekten muazzam bir iş çıkarttı kayış için. Buradan kendisine ilgisi ve tavsiyeleri için çok teşekkür ediyorum. Herkese tavsiye ederim :champ:

Ve işte saatimiz..

Resim

Saatin kasası tümüyle bronzdan üretilmiş. Kaplama, pirinç vs değil. Çok ciddi bir ağırlığı var, tam olarak ölçmedim ama 200gr üzeri olduğu kesin.

Resim
Resim

Saatin boyutları :

Çap : 45mm
Kalınlık : 18mm
Boynuz aralığı : 24mm
Boynuzlar arası mesafe : 54mm

Saatin camı safir, 4mm kalınlığında ve içten AR kaplamalı.

Kısacası dev gibi bir saat. Bileğime tam sınırda diyebileceğim sekilde uyuyor. Fakat boyutlarına nazaran oldukça rahat ve ağırlığına alıştıktan sonra gayet güzel kullanılıyor.

Resim

Saatin kalitesi yüksek. Basit ve kaba bir tasarımı olduğundan muazzam bir işçilik var denilecek bir yapısı yok fakat çok iyi bir araya getirildiğini söyleyebilirim. Detaylar ve montaj aralıkları çok sağlam hissettiriyor.

Resim
Resim

Saatin kalbinde çok iyi bilinen bir swiss makine görev alıyor : ETA 2824-2 Mekanizma top grade olarak kullanılmış bu yüzden sapma, dayanıklılık gibi bir endişem kesinlikle yok.

Arka kapakta titanium kullanılmış. Kapak üzerinde saatin üretim nosu, mekanizması, kullanılan alaşım bilgileri yer alıyor.

Resim

Saat bronz olmasının dışında çok ciddi bir helium diver. Su geçirmezlik 2000M ve Helyum vanası mevcut.

Saatin bezeli 120 klikli, oldukça ağır ama sağlam dönüşlere sahip.

Resim
Resim

Ve tabiki Jade Dial. Bu saati asıl özel kılan şey.. Jade dediğimiz aslında bildiğimiz Yeşim Taşı. Saatin kadranında gerçek yeşim taşı kullanılmış. Yeşim Taşı oldukça damarlı ve dokulu bir yapıya sahip olduğundan her saatin kadranı birbirinden farklı. Zaten her saat farklı patina alacakken birde kadranların farklı olması her saati özel kılıyor. Ayrıca Jade Dial versiyonda tarih penceresi bulunmuyor. Normalde 4 buçuk konumuna yerleştirilmiş tarih penceresi zaten hiç güzel değil..

Resim

Tabi Diver dedikmi Lume Shot olmadan olmaz :) Saatin Lume'si gerçekten çok güçlü ama keşke Steinhart gibi farklı renkler kullansalarmış..

Resim

Saatle ilgili en beğenmediğim nokta tokası oldu.. Evet toka da bronzdan ve çok güzel üretilmiş ama tasarımı direk Panerai'den çakılmış. Panerai'lerle uzaktan yakından alakası olmayan bir tasarıma sahip olan bu saate bence bu toka hiç olmamış. Herşey yerinde güzel.

Resim

Saati ben çok beğendim. Genel olarak çok iyi üretilmiş, gayet iyi bir mekanizma kullanılmış. Tabi bu objektif olmayacağım anlamına gelmiyor.

Bronz saatler herkese göre değil. Ben Force Patina işlemlerine sokmayacağım ama illaki zamanla rengi değişecek hatta paslı gibi görünecek. Bunları geri almanın bir sürü DIY yolu var fakat dediğim gibi herkes bunlarla uğraşmaz.

Ayrıca ne kadar başarılı olursa olsun saat bir marka değil. Yani insanların dikkatini çekecek, hava attıracak bir tarafı yok.
Fakat bronz saatleri seviyorsanız ve nispeten uygun fiyatlı yüksek WR derecesine sahip iyi üretilmiş, iyi mekanizmalı bir diver arıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim :champ:

Okuduğunuz için teşekkür ediyorum, umarım yazım sıkmamıştır :)

Diğer çektiğim fotoğraflarla incelememi noktalıyorum.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Re: Helson Shark Diver Bronze 45 Jade Dial Kullanıcı İncelem

Mesaj Tolgi06 » 10 Nis 2014, 14:45

Keyifle okudum Cct, güle güle kullan. Saati ben çok beğendim,Emre de çok güzel iş çıkarmış ,ellerine sağlık :champ:
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Mesaj kurohige » 10 Nis 2014, 14:47

Güle güle kullanın :champ: Çok güzel bir inceleme yazısı olmuş.

Size katılmadığım tek bir nokta var ki;

Cct yazdı:Yani insanların dikkatini çekecek, hava attıracak bir tarafı yok.

:)

Bence gayet dikkat çekici ve şık bir saat :thumbup:
Kullanıcı avatarı
kurohige

Mesaj cagatay1903 » 10 Nis 2014, 15:07

Güzel günlerde kullanın

ek olarak yazınız çok güzel olmuş, keyifle okunuyor
Kullanıcı avatarı
cagatay1903

Mesaj necati » 10 Nis 2014, 15:14

Güzel bir seçim, güle güle kullanın :champ:
Kullanıcı avatarı
necati

Mesaj Cct » 10 Nis 2014, 15:17

Tolgi06 :champ:
kurohige :champ:
cagatay1903 :champ:
necati :champ:

Çok teşekkürler :champ:
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Mesaj Miriel » 10 Nis 2014, 15:17

Cct, bence çok başarılı bir saat. Her saatin kadranının farklı tonda olması çok güzel bir ayrıntı.. :champ:

Hayırlı olsun gule gule kulllan. :champ: :champ:
NOBLESSE OBLIGE!
Kullanıcı avatarı
Miriel

Mesaj ZubFB » 10 Nis 2014, 15:30

hayırlı olsun :champ:
zamanında incelemiş ve çapı yüzünden al(a)mamıştım.
Kullanıcı avatarı
ZubFB

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 64 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners