Longines Master Collection Chrono L2.629.4.78.6 İnceleme

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Longines Master Collection Chrono L2.629.4.78.6 İnceleme

Mesaj altanos » 05 Eki 2013, 23:31

Resim

Nicedir bi-compax yerleşimli kronograf ve vintage aromalı bir saat istiyordum ki satılık bölümündeki (doktordan temiz) Longines M.C. Chronograph, optimal kombo ile telebime yetişti. :)

Saatimizin referans kodu L2.629.4.78.6 ve kendileri elime aşağıdaki gibi suni deri ağırlıklı, küçük bir ahşap uygulaması olan kutuyla geçti;

Resim

Bu referans kodu çelik bilezikli modele ait, aynı kasa kahverengi kontrast dikişli deri kordon ile L2.629.4.78.3 kodu ile bulunabiliyor ancak resmi sitede şu an gözükmüyor. Ben şahsen metal bileziği açık renk kadranda alımlı bulmadığımdan bir deri kordon edindim.
Resim

Saatin boynuz aralığı 21mm, zor bir ölçü bu sebeple saat elime geçmeden kordon arayışına başladım, zor da olsa buldum . Saat elime geçtiğinde elimdeki 22mm lik iki ayrı kordonunda sıkışmadan rahatlıkla oturduğunu gördüm, zira gerçek aralık 21.5 mm civarında. Eğer aynı kasa yapısı için benzer bir arayışınız olursa rahatlıkla 22mm'lik kordonları kullanabilirsiniz.

Detay vermeye kordondan başladık, çelik bilezikten devam edeyim. Metal bileziğin kalitesi hiç fena değil. Her bir baklası göründüğünün aksine üç değil, dördü parlatılmış beş parçadan oluşuyor bu da benzer bileziklere nazaran orta kısımda parlak bölümden fırçalanmış bölüme geçerken daha keskin, hatasız bir görünüm sağlıyor.

Resim

Kilit mekanızması emniyetli kelebek bağlantıdan oluşuyor ancak bu bağlantı şekli benzer bileziklerde olduğu gibi hassas ayar yapmanızı engelliyor. Eşimle saatlerimizin bazılarını kilit kısmından 1-2 delik kaydırarak beraber kullanabiliyorken, bu bilezikte bakla ekleyip çıkarmak zorunda kaldık ve bir bakla fazla ile bol gelirken, eksiltildiğinde takılamayacak kadar sıktı.

Resim

Satin kalbinde doğuştan kronograf bir kalibre yok, Longines'in L.651.3 kodunu vererek biraz süslediği makine aslen bir ETA 2894-2. Bu kalibre 21 taşlı tabanın üzerine 16 taşlı sonradan eklenen bir kronograf modülüne sahip. Arka kapak safir camlı ve kasaya sıkı geçme ile sabitlenmiş, maalesef vidalı değil. Böyle bir kapaktan ve yine vidasız kurma kolundan bekleneceği üzere su geçirmezlik için
30m verilmiş. Seviye uyarısını arka kapakta görebilmeniz için büyüteç yoksa büyükannenizin yakın gözlüğü gerekiyor :D

Resim

Resim

2894-2, 775x kalibrelere göre, saatin genel kibar havasını bozmayacak şekilde şekilde ince. Kronograf olmayan Steinhart OVM diver ile yanyana geldiğinde görünüm bu;

Resim

Doldurma esnasında kurma kolu neredeyse boş dönüyormuş gibi ve çalışırken de aynı şekilde haddinden fazla sessiz. Lakin aynı nezaket kronometre başlatma düğmesi için geçerli değil :) basmak için zorlamak gerekiyor ve bastığınızda birşeyleri kırdığınız hissine kapılıyorsunuz.

40mm'lik çapı benim için ideal, sayısal olarak küçük bulanlar olabilir ancak ince bir bezele sahip olduğundan biraz daha büyük görünüyor. Yine benim diver ekibi ile yanyana getirdiğimde görüntü şu şekilde;

Resim

Cam hafif bir bombeye sahip ve safir. Bazı sitelerde yansıma önleyici kaplamadan bahsediyor ama ben şahsen buna ait bir kanıt bulamadım. Sınırlı yansımanın sadece bombeden kaynaklandığını düşünüyorum.

Kadran gümüş renkli ve Longines'in "barleycorn" adını verdiği dokuya sahip. Ben arpaya benzetemesem de bu doku, kolun her hareketinde kadrana farklı bir beyaz tonu veriyor. İlk çekincem stok resimlerinde kadranın kar gibi bembeyaz olması idi, kullanımda böyle görünmediğini söyleyebilirim.

Tarih penceresi 6'nın üzerinde. Bu pozisyonunu şahsen çok seviyorum ama 6 rakamını keseceklerine hiç yazmamalarını yeğlerdim. 9 yönünde 30dk'lık kronograf sayacı, 3 yönünde ise saniye kolu var ve bu alt göstergelerin dokusu kadranın diğer bölümünden farklı, daha parlak. Kollar temperli çelik mavisi, çoğu zaman siyah bir görünüm veriyor.

Resim

Alt göstergelere rağmen kadran oldukça sade ve okunabilirliği yüksek ancak hiç lume uygulanmadığından karanlıkta ancak bu arkadaş görebiliyor olmalı ki her gece 3'de kalk oynayalım diyor zımpara gibi diliyle :D

Resim

Son olarak toparlarsak + - notlar ve bilekte nasıl durur;

+ İdeal ölçüler
+ Bi-compax layout
+ Dokulu kadran
+ Vintage görünüm

- 6'ya yapılan zulüm
- Aşırı sert düğmeler
- Sıfır fiyatı, orta üst-orta alt grup arasında kafa karıştırabilir bir bölgede
- Geçme arka kapak

Resim

Resim

Not: İlk incelememdir, dağınık anlatım için kusuruma bakmayın :)
"A theory is something nobody believes, except the person who made it. An experiment is something everybody believes, except the person who made it."
Kullanıcı avatarı
altanos

Re: Ynt: Longines Master Collection Chrono L2.629.4.78.6 İnc

Mesaj hydrocon » 06 Eki 2013, 00:32

Hayırlı olsun çok güzel seçim..
Her şey zehirdir mühim olan dozdur.
Kullanıcı avatarı
hydrocon

Re: Longines Master Collection Chrono L2.629.4.78.6 İnceleme

Mesaj mlm » 06 Eki 2013, 00:45

Altan ayrıntılı inceleme için teşekkürler, keyifle ve tebessümle okudum :)
Güle güle kullan, bileğine çok yakışmış :champ: :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj altıkırkbeş » 06 Eki 2013, 01:56

Güzel günlerde kullanın ,renk tonları da ayrı bir hoş
Kullanıcı avatarı
altıkırkbeş

Mesaj Mansell » 06 Eki 2013, 02:26

İyi günlerde kullanın Altan Bey, kolunuza çok yakışmış :champ:
Kullanıcı avatarı
Mansell

Re: Ynt: Longines Master Collection Chrono L2.629.4.78.6 İnc

Mesaj Baran » 06 Eki 2013, 03:40

Tebrikler :champ:
Kullanıcı avatarı
Baran

Mesaj Murat1907 » 06 Eki 2013, 06:40

Deri kayışla daha da güzel olmuş, tebrikler :champ:
Eski Kullanıcı Adı: Deacon
Kullanıcı avatarı
Murat1907

Mesaj ZubFB » 06 Eki 2013, 06:55

tebrikler :champ:
Kullanıcı avatarı
ZubFB

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 76 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners