Jaeger LeCoultre Master Control 140.8.89 İnceleme

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Jaeger LeCoultre Master Control 140.8.89 İnceleme

Mesaj Bg17 » 24 Eyl 2013, 18:35

Selam Arkadaslar, 2 ay kadar önce aldığım, bir çok resmini paylaştığım fakat tembelliğimden doğru dürüst bir incelemesini yapmadığım saatimi tanıtımını aşağıda bulabilirsiniz.

Jaeger-leCoultre Master Control 1000 Hours

Bu saat benim sahibi olduğum ilk JLC. Marka genelde kendini dress watch olarak konumlandırıyor, ve bunun bence 2 nedeninden biri master control serisi. (diğeri ne diye sormazsınız biliyorum ama yine de bahsediyim, reverso serisi, ki alışveriş planlarım arasında yer almaktadır)

1000 hours, her saatin 1000 saatlik bir kontrolden geçmesi demek, ki bu testi başarıyla geçen saatler satışa sürülüyor. Benim kendi gözlemim de zaman tutuşunun oldukça iyi olduğu yönünde.

Saat aslında bir dress watch icin oldukca kullanışlı boyutlara sahip. Cap 37 mm, kalınlık ise 9.4 mm. Özel günler yerine her gün kullanımına uygun bir saat olarak düşünülmüş, benim gibi sürekli koyu renk takım elbise giyiyorsanız, ihtiyac olarak hedefi tam vuruyor.

Kullanılan cam safir, ve hafifçe bombeli, ki bu bombe ışığın kırılmasını sağlıyor, kadran daha net gözüküyor.

Kadran oldukça açık beyaz, ve çok ufak lume var. 12, 6 ve 9 rakamları arabic olarak belirlenmiş, 3 yerinde görebileceğiniz üzere tarih mevcut. 6 rakamının hemen üstünde automatic yazıyor ki bence cok gerekli değil. 12 nin altında markanın adı ve sembolu mevcut. Amerikada uzun sure Jaeger adını kullanamamıstı, bu marka, cogu saati LeCoultre olarak cıkmıştı, vintage a meraklı arkadaslar bilir. Kadran üzerinde saat yerleri gümüş renkli ok şekliyle belirlenmiş, her okun başlangıç noktasında da bir yeşil renkli bir nokta var, ufak da bir lume katıyor. Bu ufak detaylar saati sıkıcılıktan uzaklaştıran detaylar olduğunu düşünüyorum. Lume lara ragmen karanlıkta okunabildiğini iddia etmek hata olur. Akrep ve yelkovan da gümüş renkli ok şeklinde, fakat saniye mavi bir çizgi. Bu ufak fark da bir kontras oluşturuyor.

Saatin arka kapagı 4 vidayla tutturulmuş ve ortasında yuvarlak altın plaka üstüne marka adı master control serisi ve üretim no'su işlenmiş, benimki 463. numarayı taşıyor.

Jaeger in bütün saatleri gibi bu saat de inhouse bir makine kullanıyor, 889/2. Çok detaylı araştırmadım fakat sanırım IWC Mark serisinde de aynı kalibre kullanılıyor.

Aslında Jaeger Le Coultre'u ust duzey markaların ETA'sı olarak degerlendirebiliriz, AP, PP, VC gibi bir cok markanın mekanizması JLC tarafından tasarlandı. Buna meshur AP Jumbo da dahil. Cogu zaman bu mekanizmaları kullanan firmalar JLC'nin kendi saatlerinde kullanmasını sözleşmelerle engelliyorlar.

Bu makenizmanında işleyişine baktığımda bütün saatlerim arasında açık ara en iyi olduğunu söyleyebilirim, tek rakibi quartz omega seamaster'ımdır. (rekabet ne kadar adil tartışılır) Şaka bir yana günlük 1 ila 2 saniye doğru ölçtüysem eğer.

İlk aldığımda mavi deri bir kayış ile gelmiştir, serdar başkan sagolsun, benim kullanmayı tercih ettiğim siyah deriye yakın zamanda kavuştu.

Genel olarak çok dikkat çeken bir saat değil, kesinlikle bir show-off saati değil, kolda olup olmadığı bile unutulabiliyor. Yukarıda bahsetmeye çalıştığım ufak detaylar saati benim için çok özel yapıyor.

Hali hazırda mevcut JLC koleksiyonunda olan bir saat değil, bu saat yerine 40mm lik yeni bir versiyonu var. İki saati de denediğimde eski versiyonunun bana daha uygun olduğunu düşündüm.(satın alırken bu kıyaslamayı yaptığımı iddia etmiyorum :lol: )

(inceleme sırasında bazı yabancı forum siteleri ve satış ilanlarından faydalanılmıştır)

ResimUploaded with ImageShack.com

Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Re: Ynt: Jaeger LeCoultre Master Control 140.8.89 İnceleme

Mesaj Baran » 24 Eyl 2013, 18:44

Detayli inceleme icin tesekkurler.Dogrusu pek benlik bir saat degil ama bileginde oldukca guzel durdugunu soyleyebilirim yada bikac duble rakidan sonra sofrada oyle geldi gozume :grin:
Kullanıcı avatarı
Baran

Re: Jaeger LeCoultre Master Control 140.8.89 İnceleme

Mesaj KKarakuş » 24 Eyl 2013, 18:55

Detaylı inceleme ve bu güzel saati tanıttığınız için teşekkür ederim. Beyaz kadranlı dress watch'lara her kordon gidiyor lakin bu saate mavi kordon çok çok yakışmış.

Güzel günlerde kullanmanızı dilerim. :thumbup:
" İnsanlar hangi dünyaya kulak kesilmişse, öbürüne sağır..! " / İsmet ÖZEL
Kullanıcı avatarı
KKarakuş

Mesaj Ozgur » 24 Eyl 2013, 18:56

inceleme icin tesekkurler ve emeginize saglik, iyi gunlerde kullanin :champ: :champ:
Festina lente
Kullanıcı avatarı
Ozgur

Mesaj Murat1907 » 24 Eyl 2013, 18:58

Jaguar XJR zerafetinde saat :champ: İnceleme için teşekkürler.
Eski Kullanıcı Adı: Deacon
Kullanıcı avatarı
Murat1907

Mesaj mlm » 24 Eyl 2013, 18:59

Bg17 inceleme ve güzel fotoğraflar için teşekkürler :champ: :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Re: Ynt: Jaeger LeCoultre Master Control 140.8.89 İnceleme

Mesaj hozburun » 24 Eyl 2013, 18:59

Güzel bir inceleme :champ: saat incelemeden de güzel :thumbup: Tebrikler , güle güle kullanın :champ:
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj asymptote » 24 Eyl 2013, 19:01

Bu saate yakışır bir inceleme olmuş, teşekkürler Başar.. :thumbup:

Merak ettiğim bir husus var: bu saatin kasa ölçüsü tepe hariç mi 37mm yoksa tepe dahil mi?
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 67 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners