Orient Star YFH04001B Retro Future Airplane

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Orient Star YFH04001B Retro Future Airplane

Mesaj refresh » 24 May 2013, 03:07

Yıllardır forum vasıtasıyla sayısız kullanıcı incelemesi, kutu açılışı veya fotoğraflı tanıtım okuduktan; iş, güç yanında aile sahibi insanların yaptığı devasa incelemeleri gördükten sonra böylesine sevdiğim fakat tanınmayan, bilinmeyen bir saat hakkında 3-4 cümle kurmasam hem foruma hem de saate ayıp olurdu; bir de bu güzel geceyi sevmediğim makaleler için reaction paper yazarak geçirirdim :D Orient forum içerisinde oldukça popüler olsa da, ben nedense saatçilerde hiç karşılaşmıyorum Orient'le. Orient Starda bilindiği üzere ülkemize fazla ithal edilmiyor, edilse bile fiyatlarının diğer popüler Japon saatlerinden biraz daha yüksek olması ve Orient'in alıcı kitlesinin özellikleri ve alışkanlıkları sebebiyle pek tercih edilmiyor. Forum içerisinde Grand Seiko üzerinden defalarca tartışıldı bu konu. İnsanlar sevdikleri, bir şekilde bağlandıkları markanın diğer ürünlerini de arzuluyor. Fakat aynı markayı ucuza almaya alışmış insanlar için aradaki fiyat farkları onun tercihini başka markalara kaydırmasına neden olabiliyor. Neyse ki SerkanGS Grand Seiko aldı da böyle tartışmalar azalmış oldu. :D

Aşağıdaki adresteki saatleri ve özelliklerini incelerken modellerin hepsinin görsel açıdan başarılı olduğunu fakat aynı zamanda çoğu modelin benzerlerinin de Orient'in yanında Star olmadan da satıldığını da görebiliriz. Orient ve Orient Star arasında malzeme ve işçilik kalitesi açısından ciddi farklar olduğu aşikar fakat internetten (koluna takmadan, incelemeden, sevmeden, okşamadan) saat almak isteyen sınırlı bütçeli saatseverleri ikna etmeleri biraz zor. Bana kalırsa bu ciddi bir dezavantaj. Ben de aynı şekilde Racing Skeleton modelini düşünürken son anda bu saati uygun fiyatla bulunca kararımı değiştirdim.
http://www.orient-watch.com/orientstar/

Gece gece şarabın etkisiyle lafı uzatmadan saate dönelim (bu saatte şarap almak galiba yasak, neyse ki daha evimizde keyif yapmamıza karışmıyorlar). Saati alalı bir kaç ay olmasına rağmen 3. boyutlu denilen kadranına, camın ortasından çıkan çelik bölüme, Orient Star yazısının altındaki kurma kolunun devamının gözükmesine ancak alıştım. Saydıklarım beni ara ara rahatsız ederken, saati hala zevkle kullanmama neden olan şey ise 500-700$'lık bir saat için kalite hissinin maksimum olması. Hem konforlu ve rahat olan ama aynı zamanda sağlam duran bir çelik kayışa sahip. 14 mm kalınlık ve 43 mm çap da kesinlikle rahatsız etmiyor. Fakat görüntü itibariyle hakikaten oldukça farklı, benim gibi tutucu saat severler için beğenilmesi zor bir model. İnternetten bir anlık gaza gelmeyle almış olmasam, saatçide diğer Orient Star veya Orient modelleriyle karşılaştırmış olsam tahminen seçimim bu olmazdı.

Saat galiba 50'li, 60'lı yıllardaki uçaklardan esinlenerek yapılmış. Örneğin power reserve kısmı yakıt göstergesinden, transparan arka kısım ise türbinden esinlenerek yapılmış. Saatin camının ortasından çıkan çelik kısım uçağın burnunu anımsatıyor, kollar da pervane. Sub seconds kısmı da yükseklik öçmeye yarayan altimetreyi anımsatıyormuş ama emin olamadım. Saatteki garipliklerden bir diğeri de kasanın üst yarısı brushed çelik iken alt yarısının polished olması. Gerçi çok anlamadığım için kesin bir şey diyemiyorum fakat alt kısmının parlaklığı farklı. Ek olarak Orient'lerde çok nadir karşılaştığımız safir kristal cam mevcut. Tahminen çizilme durumda saatin görselliğinin ağır yara alacağını düşündüler, ayrıca camı kasadan 1-2 mm aşağıya yerleştirmişler. Kilitli tepe 100m su geçirmezlik insanı kullanım açısından rahatlatan faktörlerden diğerleri. Ek olarak Luminova açısından da tatmin edici sonuçlar veriyor.

Genel olarak Orient'lerde 21 taşlı inhouse mekanizma olur (46943), fakat bu saatin mekanizması inhouse 23 taşlı 46S50. Aradaki farkla ilgili pek bilgi edemedim. Tahminen aynı temele sahip 2 mekanizmadan bahsediyoruz. Ayrıca zamanı durdurabilme (hacking) ve elle kurulabilme olmaması eksi gibi gözükse de, benim bunlar için hiçbir zaman öncelik olmamıştır.

Saatlerden çok anlamadığı düşünsem de forumla birlikte mantıklı yorum yapacak seviyeye gelmişimdir umarım. Hatalar ve vasat fotolar (2x11) için affola :champ:

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
refresh

Re: Orient Star YFH04001B Retro Future Airplane

Mesaj Bg17 » 24 May 2013, 06:21

Hayirli olun :champ:
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj Tolgi06 » 24 May 2013, 06:52

Güle güle kullanın :champ:
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Mesaj drk » 24 May 2013, 08:04

Paylaşım için teşekkürler :thumbup: Güzel günlerde kullanın :champ:
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj basto » 24 May 2013, 08:07

Çok güzelmiş ;) Fiyatı da iyimiş Orient Star'a göre. :thumbup: Hayırlı olsun :champ:
Murat
Kullanıcı avatarı
basto

Mesaj fbolukbas » 24 May 2013, 08:22

Güzel bir inceleme, hayırlı olsun refresh :thumbup:
Kullanıcı avatarı
fbolukbas

Mesaj mertsamet » 24 May 2013, 08:34

Elinize sağlık çok güzel bir inceleme olmuş. Sizin düştüğünüz ikileme bende düştüm racing skeleton mu retro-future, hangisi alayım derken ekonomik olarak racinge yöneldim. Şuan acaba hata mı yaptım dedim :?. Güle güle kullanın tekrar hayırlı olsun :D :champ:
Kullanıcı avatarı
mertsamet

Mesaj necati » 24 May 2013, 08:36

Güle güle kullanın :champ: Güzel inceleme olmuş :thumbup:
Kullanıcı avatarı
necati

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners