Orient Executive Automatic DH00001B ─░nceleme

Japon ve Asya ├ťretimi Mekanizmal─▒ Saat ─░ncelemeleri ve Kutu A├ž─▒l─▒┼člar─▒ B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, Japon Saat ─░ncelemeleri B├Âl├╝m├╝m├╝zde ├ťyelerimizin ve TSF'nin ─░nceledi─či Japon ve Asya Mekanizmal─▒ Saat Marka ve Modellerinin Kutu A├ž─▒l─▒┼č, ─░zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Foto─čraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar─▒n─▒ Kapsayan Bir├žok De─čerlendirme Kriterine Ula┼čabilirsiniz.

Orient Executive Automatic DH00001B ─░nceleme

Mesaj basto » 24 Nis 2013, 10:45

Merhaba de─čerli dostlar ve a─čabeylerim,

Yakla┼č─▒k 2 ayd─▒r bu saati ara┼čt─▒r─▒yordum. Son 1 ayd─▒r ise alma karar─▒ vererek aramaya koyulmu┼čtum. Ge├žen g├╝n bol taksitli bir ┼če├ženekle alma f─▒rsat─▒na sahip oldum.

Resim

Saatimiz Orient'in "klas" seviyede bir saati. Mako'yu severim ama bu saat her anlamda ondan daha uzak bir seviyede, ─░svi├žreliler ile yar─▒┼čmak ├╝zere tasarlanm─▒┼č. O y├╝zden okumadan ├Ânce bu saati bildi─činiz OrientÔÇÖlerle bir tutmay─▒n ve ├Ân yarg─▒lar─▒n─▒z─▒ k─▒r─▒n. Yaz─▒n─▒n sonunda Aslan Saat garantili liste fiyat─▒ olan 949 TLÔÇÖyi hakkedip etmedi─či karar─▒n─▒ sizlere b─▒rak─▒yorum.

Resim

Tasar─▒mdan ba┼člamak istiyorum. Kabul ediyorum ki saatin kadran─▒ ├žok karma┼č─▒k duruyor. GMTÔÇÖsi, power reserve g├Âstergesi, tarih halkas─▒ ve bir dolu yaz─▒lar─▒ ile panay─▒r havas─▒nda. Normalde choronographl─▒ saatleri dahi sevmem, sade g├╝zellikler pe┼čindeyimdir. Ama neden bu saati sevdim bilmiyorum. ─░├žindeki metal halkalar─▒n siyah kadran i├žindeki par─▒lt─▒lar─▒ ho┼č geliyor san─▒r─▒m. Bug├╝n de i┼č yerinde arkada┼člar ├žok be─čendiler. ├çok ┼č─▒k oldu─čunu ve ald─▒─č─▒m di─čer saatlerden daha g├╝zel durdu─čunu belirttiler. Elbette ger├žek bu de─čil ama bu durum saatin g├Âz al─▒c─▒ oldu─čunu g├Âsteriyor.

Resim

Saat 44 mm ├žap─▒nda bir kasaya sahip. Kadran ise 3 boyutlu bir tasar─▒ma sahip. Yani 44 mmÔÇÖlik en, boyÔÇÖun yan─▒nda bir de derinli─či var. Kadrandaki elementler farkl─▒ y├╝ksekliklerde konumland─▒r─▒lm─▒┼č. ├ľncelikle kadran─▒n kendisi kenarlardan ba┼člayarak kat kat a┼ča─č─▒ do─čru iniyor. Bu ana seviyenin alt─▒nda ise GMT g├Âstergesi konumland─▒r─▒lm─▒┼č. ─░ndisler ufak d├Ârtgen kutular ┼čeklinde kadran─▒n ├╝st├╝nde yer al─▒yor. Power reserve g├Âstergesi de hafif bir y├╝ksekli─če sahip. En yukar─▒da da tabii ki saatin kollar─▒ konumland─▒r─▒lm─▒┼č. Kadran─▒n en d─▒┼č─▒ndaki halka tepe yard─▒m─▒ ile d├Ânebiliyor. B├Âylece, saati ├ž─▒plak g├Âzle g├Ârerek foto─čraflardaki gibi en ve boydan olu┼čmad─▒─č─▒n─▒ anlad─▒─č─▒n─▒zda daha ├žok be─čeniyorsunuz.

Resim

Resim

Kasan─▒n yap─▒s─▒ da kolunuzdayken saatin d─▒┼č g├╝zelli─čini pek de─či┼čtirmese de size kendinizi iyi hissettirmenizi sa─čl─▒yor. Kasa, saatin g├Âr├╝nen y├╝z├╝ olan 44 mmÔÇÖlik ├╝st taraftan ba┼člayarak inceliyor ve adeta bir kubbe ┼čeklini olu┼čtutarak alt kapakta 27 mmÔÇÖye kadar d├╝┼č├╝yor. Bu ┼čekil sadece size ho┼č g├Âr├╝nmesi anlam─▒na gelmiyor tabii, bile─če temas eden alan 27-28 mm civar─▒nda oldu─čundan saati g├╝nl├╝k kullanma konforu ├╝st seviyeye ula┼č─▒yor. Ayr─▒ca tepeler de ├╝ste konumland─▒r─▒larak bilekle temas─▒ en aza indirilmi┼č oluyor. Bu da yine konforu art─▒ran bir etmen. Son olarak; luglar da yukar─▒da tasarland─▒─č─▒ndan kordon bile─činizle ancak yan taraflarda kavu┼čma imkan─▒na sahip oluyor. Bu elemanlar─▒n tamam─▒ saatin ergonomik olarak ba┼čar─▒l─▒ bir tasar─▒m─▒ bize sunmas─▒n─▒ sa─čl─▒yor. Kasan─▒n cilal─▒ metal olmas─▒ kolay ├žizilebilece─či anlam─▒na gelmekle birlikte zaten bu saatte de brushed metal kullan─▒lamazd─▒. Ben 2 haftada 1 g├╝n ancak kullanaca─č─▒mdan ├žok sorun olmayaca─č─▒n─▒ ├╝mit ediyorum. Saatin alt ve ├╝st cam─▒ safir kristalden yap─▒lm─▒┼č. ├ťst camda ise AR kaplama kullan─▒larak asl─▒nda kehribar kadar siyah olan kadran renginin maviye ├žalmas─▒ sa─članm─▒┼č. (elbette yans─▒ma da engelleniyor :D)

Resim

Resim

Resim

Resim

Lumeler de bir harika :D

Resim

Mekanizmaya ge├žmeden ├Ânce son olarak kordon ve tokadan bahsetmek istiyorum. Kordon parlak bir deri olmas─▒na ra─čmen BambinoÔÇÖdan bekledi─čimiz gibi sert de─čil aksine gayet yumu┼čak bir kordon. B├Âylece hemen ├žatlayacak gibi durmuyor. Kordon al─▒┼č─▒k oldu─čumuzun d─▒┼č─▒nda delikli olan k─▒sm─▒ ├╝stte, tokay─▒ tutan k─▒sm─▒ ise altta yerle┼čtirilmi┼č. Saatin tokas─▒ ise deri saatlerde olan ├žift tarafl─▒ katlanan tokalar─▒n aksine diver tarz─▒nda tek taraftan katlan─▒yor. Bu yerle┼čim ve tokay─▒ daha ├Ânce IWC Big PilotÔÇÖs ta g├Ârm├╝┼čt├╝m. ─░lk ba┼čta garip gelse de asl─▒nda kulland─▒k├ža daha rahat oldu─čunu anl─▒yorsunuz. ├ľzellikle tokadan biraz daha bahsetmek istiyorum. Toka ├žok kaliteli se├žilmi┼č. Kapanmas─▒ ve a├ž─▒lmas─▒ ├žok pratik oldu─ču gibi gerek basma d├╝─čmeleri, gerek de ÔÇťclickÔÇŁ sesi ile size kendini sevdiriyor. Hani arabalarda nas─▒l kap─▒lar─▒n kapanmas─▒ ├Ânemli ise saatte de kordonun kapanmas─▒ o kadar ├Ânemli bence.

Resim

Resim

Resim

Resim

Gelelim son b├Âl├╝me yani mekanizmaya. Bu saatte kullan─▒lan mekanizma kodu: 48K40. Saatin kalbini olu┼čturan bu mekanizma asl─▒nda saati en ba┼čta tercih etme sebebimdi. Mekanizma ├žift y├Âne kurulan bir r├Âtora, GMT halkas─▒, power reserve g├Âstergesi, date kolu ve di─čer klasik 3 kola sahip. Second hacking olan mekanizmas─▒n tek eksi─či ise elle kurulam─▒yor olmas─▒. 40-41 saatlik bir g├╝├ž depolama kapasitesi var. Asl─▒nda mekanizmay─▒ bu kadar etkileyici yapan ┼čey sapma de─čerleri. Bu durum daha ├Ânce bir ├žok kullan─▒c─▒ taraf─▒ndan belirtilmi┼č. Sapman─▒n g├╝nl├╝k 1 ila 4 saniye aras─▒nda oldu─čundan bahsedilmi┼č. Benim de 2 g├╝nd├╝r yapt─▒─č─▒m ├Âl├ž├╝mlemelere g├Âre y├╝r├╝y├╝┼č, araba kullanma, bilgisayar kullanma gibi aktiviteler ile sapmas─▒ +2 saniye/g├╝n olarak ger├žekle┼čti. Bu ├žok etkileyici bir de─čer ve saati sevdiren ba┼čl─▒ca etmen oluyor.

Resim

Resim

Duvar saatimiz ile bir poz olmadan olmaz:

Resim

Bu uzun yaz─▒y─▒ okuyanlara te┼čekk├╝r ederim ;)
Murat
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
basto

Kay─▒t: 03 Ara 2012, 14:02

Re: Orient Executive Automatic DH00001B ─░nceleme

Mesaj hozburun » 24 Nis 2013, 11:00

Hocam tebrikler :champ: :champ: :champ: Ge├žti─čimiz aylarda neredeyse al─▒yordum ama nasib ba┼čka saatlereymi┼č ... Canl─▒ inceleme f─▒rsat─▒m da olmu┼čtu , ├žok be─čenmi┼čtim :thumbup: Kalite hissi fiyat etiketinden ├žok ├žok fazla bence ;) Hay─▒rl─▒ olsun, g├╝le g├╝le kullan :champ: :champ: :champ: Detayl─▒ inceleme i├žin ayr─▒ca te┼čekk├╝rler :thumbup:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
hozburun

Ya┼č: 45
Kay─▒t: 08 Haz 2011, 17:02

Mesaj Erdem35 » 24 Nis 2013, 11:00

Bu incelemeyle kafalardaki baz─▒ soru i┼čaretlerini ortadan kald─▒rd─▒n... te┼čekk├╝rler Murat :champ: ayr─▒ca da g├╝zel saatmi┼č :thumbup:
Ders Al─▒nmazsa,Tarih Tekerr├╝r Eder....!!
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Erdem35

Ya┼č: 36
Kay─▒t: 13 Ara 2012, 20:35

Mesaj NightLAW » 24 Nis 2013, 11:06

Murat abi ne incelemi┼čsin ma┼čallah, hay─▒rl─▒ olsun g├╝zel saatmi┼č :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
NightLAW

Kay─▒t: 02 Ara 2012, 21:07

Mesaj ErkGS » 24 Nis 2013, 11:10

Bug├╝ne kadar elime ge├žen neredeyse t├╝m Orient'lerin sapma de─čerleri COSC ayar─▒nda idi. Yanl─▒z yine dikkatimi ├žeken, di─čer saatlere g├Âre pozisyon hatas─▒ daha y├╝ksek oluyordu. Farz─▒ misal saati kutusunda s─▒rt├╝st├╝ b─▒rakmak ile yan yat─▒k b─▒rakmak aras─▒nda 4-5 saniye fark olabiliyordu bir gece i├žerisinde...

uzun s├╝re severek kulland─▒─č─▒m racing skeleton Orient'imi hat─▒rlatt─▒ bu bana... Kasa b├╝y├╝kl├╝─č├╝ ve tipi, i├ž bezeli, tepeler vs..
G├╝le g├╝le kullan─▒n. :champ: :champ: :champ:
Eski Kullan─▒c─▒ Ad─▒: Muhendis78
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
ErkGS

Kay─▒t: 03 Mar 2011, 16:42

Mesaj nickynick » 24 Nis 2013, 11:18

─░nceleme i├žin te┼čekk├╝rler, iyi g├╝nlerde kullan─▒n :champ:
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
nickynick

Kay─▒t: 16 Kas 2009, 22:44

Mesaj basto » 24 Nis 2013, 11:24

Hasan Abi :champ:
Erdem Hocam :champ:
Bekir :champ:
NickyNick :champ:

Te┼čekk├╝r ederim hepinize de─čerli doslar─▒m, abilerim

Muhendis78 :champ: sa─čolun. s─▒rf bu etkiyi anlamak i├žin bir gece 4-5 saat kadar dik konumda beklettim. Ayr─▒ca 2 saat boyunca y├╝r├╝y├╝┼č yapt─▒m. 3-4 saat ┼čehir i├ži aktif araba kulland─▒m. Onun d─▒┼č─▒nda yatay konumda bekleme ve bilgisayar ba┼č─▒nda ge├žen saatler boyu maceradan sonra bu de─čerleri ├Âl├žt├╝m. ┼×u an tekrar bak─▒yorum 2 g├╝nl├╝k toplam 4 saniye. Sabah 7'den beri de s─▒f─▒r sapma.

Mako'larda da g├╝zel de─čerler yakalad─▒m. Ama onda genelde sabit kal─▒nca sapma az oluyordu. E─čer bol y├╝r├╝y├╝┼čl├╝ hareketli bir g├╝n ge├žirmi┼čsem 10 saniyeye kadar uzad─▒─č─▒ oluyor.
Murat
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
basto

Kay─▒t: 03 Ara 2012, 14:02

Mesaj vmetin » 24 Nis 2013, 11:30

Hay─▒rl─▒ olsun, izlenimler i├žin te┼čekk├╝rler :champ: :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
vmetin

Ya┼č: 83
Kay─▒t: 13 Ara 2011, 17:37

Mesaj ZubFB » 24 Nis 2013, 11:32

hay─▒rl─▒ olsun :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
ZubFB

Ya┼č: 46
Kay─▒t: 31 Tem 2012, 12:10

Mesaj espinosa » 24 Nis 2013, 11:35

eline sa─čl─▒k g├╝zel bir inceleme olmu┼č. g├╝le g├╝le kullan─▒n
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
espinosa

Kay─▒t: 03 Eki 2010, 21:04

Mesaj fsinan » 24 Nis 2013, 11:48

Tokas─▒n─▒ ├žok be─čendim ├Âzellikle, g├╝le g├╝le kullan─▒n :thumbup:
"Money has no owners, has spenders". -Omar´╗┐
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
fsinan

Ya┼č: 43
Kay─▒t: 11 Mar 2010, 17:35

Re: Ynt: Orient Executive Automatic DH00001B ─░nceleme

Mesaj hydrocon » 24 Nis 2013, 11:48

Murat eline sa─čl─▒k inceleme harika :champ:
G├╝zel g├╝nlerde in┼čallah..
Her ┼čey zehirdir m├╝him olan dozdur.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
hydrocon

Ya┼č: 36
Kay─▒t: 09 Haz 2012, 10:31

Sonraki

D├Ân TSF Japon Saat Kullan─▒c─▒ ─░ncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 29 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners