Orient Executive Automatic DH00001B İnceleme

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Orient Executive Automatic DH00001B İnceleme

Mesaj basto » 24 Nis 2013, 10:45

Merhaba değerli dostlar ve ağabeylerim,

Yaklaşık 2 aydır bu saati araştırıyordum. Son 1 aydır ise alma kararı vererek aramaya koyulmuştum. Geçen gün bol taksitli bir şeçenekle alma fırsatına sahip oldum.

Resim

Saatimiz Orient'in "klas" seviyede bir saati. Mako'yu severim ama bu saat her anlamda ondan daha uzak bir seviyede, İsviçreliler ile yarışmak üzere tasarlanmış. O yüzden okumadan önce bu saati bildiğiniz Orient’lerle bir tutmayın ve ön yargılarınızı kırın. Yazının sonunda Aslan Saat garantili liste fiyatı olan 949 TL’yi hakkedip etmediği kararını sizlere bırakıyorum.

Resim

Tasarımdan başlamak istiyorum. Kabul ediyorum ki saatin kadranı çok karmaşık duruyor. GMT’si, power reserve göstergesi, tarih halkası ve bir dolu yazıları ile panayır havasında. Normalde choronographlı saatleri dahi sevmem, sade güzellikler peşindeyimdir. Ama neden bu saati sevdim bilmiyorum. İçindeki metal halkaların siyah kadran içindeki parıltıları hoş geliyor sanırım. Bugün de iş yerinde arkadaşlar çok beğendiler. Çok şık olduğunu ve aldığım diğer saatlerden daha güzel durduğunu belirttiler. Elbette gerçek bu değil ama bu durum saatin göz alıcı olduğunu gösteriyor.

Resim

Saat 44 mm çapında bir kasaya sahip. Kadran ise 3 boyutlu bir tasarıma sahip. Yani 44 mm’lik en, boy’un yanında bir de derinliği var. Kadrandaki elementler farklı yüksekliklerde konumlandırılmış. Öncelikle kadranın kendisi kenarlardan başlayarak kat kat aşağı doğru iniyor. Bu ana seviyenin altında ise GMT göstergesi konumlandırılmış. İndisler ufak dörtgen kutular şeklinde kadranın üstünde yer alıyor. Power reserve göstergesi de hafif bir yüksekliğe sahip. En yukarıda da tabii ki saatin kolları konumlandırılmış. Kadranın en dışındaki halka tepe yardımı ile dönebiliyor. Böylece, saati çıplak gözle görerek fotoğraflardaki gibi en ve boydan oluşmadığını anladığınızda daha çok beğeniyorsunuz.

Resim

Resim

Kasanın yapısı da kolunuzdayken saatin dış güzelliğini pek değiştirmese de size kendinizi iyi hissettirmenizi sağlıyor. Kasa, saatin görünen yüzü olan 44 mm’lik üst taraftan başlayarak inceliyor ve adeta bir kubbe şeklini oluştutarak alt kapakta 27 mm’ye kadar düşüyor. Bu şekil sadece size hoş görünmesi anlamına gelmiyor tabii, bileğe temas eden alan 27-28 mm civarında olduğundan saati günlük kullanma konforu üst seviyeye ulaşıyor. Ayrıca tepeler de üste konumlandırılarak bilekle teması en aza indirilmiş oluyor. Bu da yine konforu artıran bir etmen. Son olarak; luglar da yukarıda tasarlandığından kordon bileğinizle ancak yan taraflarda kavuşma imkanına sahip oluyor. Bu elemanların tamamı saatin ergonomik olarak başarılı bir tasarımı bize sunmasını sağlıyor. Kasanın cilalı metal olması kolay çizilebileceği anlamına gelmekle birlikte zaten bu saatte de brushed metal kullanılamazdı. Ben 2 haftada 1 gün ancak kullanacağımdan çok sorun olmayacağını ümit ediyorum. Saatin alt ve üst camı safir kristalden yapılmış. Üst camda ise AR kaplama kullanılarak aslında kehribar kadar siyah olan kadran renginin maviye çalması sağlanmış. (elbette yansıma da engelleniyor :D)

Resim

Resim

Resim

Resim

Lumeler de bir harika :D

Resim

Mekanizmaya geçmeden önce son olarak kordon ve tokadan bahsetmek istiyorum. Kordon parlak bir deri olmasına rağmen Bambino’dan beklediğimiz gibi sert değil aksine gayet yumuşak bir kordon. Böylece hemen çatlayacak gibi durmuyor. Kordon alışık olduğumuzun dışında delikli olan kısmı üstte, tokayı tutan kısmı ise altta yerleştirilmiş. Saatin tokası ise deri saatlerde olan çift taraflı katlanan tokaların aksine diver tarzında tek taraftan katlanıyor. Bu yerleşim ve tokayı daha önce IWC Big Pilot’s ta görmüştüm. İlk başta garip gelse de aslında kullandıkça daha rahat olduğunu anlıyorsunuz. Özellikle tokadan biraz daha bahsetmek istiyorum. Toka çok kaliteli seçilmiş. Kapanması ve açılması çok pratik olduğu gibi gerek basma düğmeleri, gerek de “click” sesi ile size kendini sevdiriyor. Hani arabalarda nasıl kapıların kapanması önemli ise saatte de kordonun kapanması o kadar önemli bence.

Resim

Resim

Resim

Resim

Gelelim son bölüme yani mekanizmaya. Bu saatte kullanılan mekanizma kodu: 48K40. Saatin kalbini oluşturan bu mekanizma aslında saati en başta tercih etme sebebimdi. Mekanizma çift yöne kurulan bir rötora, GMT halkası, power reserve göstergesi, date kolu ve diğer klasik 3 kola sahip. Second hacking olan mekanizmasın tek eksiği ise elle kurulamıyor olması. 40-41 saatlik bir güç depolama kapasitesi var. Aslında mekanizmayı bu kadar etkileyici yapan şey sapma değerleri. Bu durum daha önce bir çok kullanıcı tarafından belirtilmiş. Sapmanın günlük 1 ila 4 saniye arasında olduğundan bahsedilmiş. Benim de 2 gündür yaptığım ölçümlemelere göre yürüyüş, araba kullanma, bilgisayar kullanma gibi aktiviteler ile sapması +2 saniye/gün olarak gerçekleşti. Bu çok etkileyici bir değer ve saati sevdiren başlıca etmen oluyor.

Resim

Resim

Duvar saatimiz ile bir poz olmadan olmaz:

Resim

Bu uzun yazıyı okuyanlara teşekkür ederim ;)
Murat
Kullanıcı avatarı
basto

Re: Orient Executive Automatic DH00001B İnceleme

Mesaj hozburun » 24 Nis 2013, 11:00

Hocam tebrikler :champ: :champ: :champ: Geçtiğimiz aylarda neredeyse alıyordum ama nasib başka saatlereymiş ... Canlı inceleme fırsatım da olmuştu , çok beğenmiştim :thumbup: Kalite hissi fiyat etiketinden çok çok fazla bence ;) Hayırlı olsun, güle güle kullan :champ: :champ: :champ: Detaylı inceleme için ayrıca teşekkürler :thumbup:
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj Erdem35 » 24 Nis 2013, 11:00

Bu incelemeyle kafalardaki bazı soru işaretlerini ortadan kaldırdın... teşekkürler Murat :champ: ayrıca da güzel saatmiş :thumbup:
Ders Alınmazsa,Tarih Tekerrür Eder....!!
Kullanıcı avatarı
Erdem35

Mesaj NightLAW » 24 Nis 2013, 11:06

Murat abi ne incelemişsin maşallah, hayırlı olsun güzel saatmiş :champ:
Kullanıcı avatarı
NightLAW

Mesaj ErkGS » 24 Nis 2013, 11:10

Bugüne kadar elime geçen neredeyse tüm Orient'lerin sapma değerleri COSC ayarında idi. Yanlız yine dikkatimi çeken, diğer saatlere göre pozisyon hatası daha yüksek oluyordu. Farzı misal saati kutusunda sırtüstü bırakmak ile yan yatık bırakmak arasında 4-5 saniye fark olabiliyordu bir gece içerisinde...

uzun süre severek kullandığım racing skeleton Orient'imi hatırlattı bu bana... Kasa büyüklüğü ve tipi, iç bezeli, tepeler vs..
Güle güle kullanın. :champ: :champ: :champ:
Eski Kullanıcı Adı: Muhendis78
Kullanıcı avatarı
ErkGS

Mesaj nickynick » 24 Nis 2013, 11:18

İnceleme için teşekkürler, iyi günlerde kullanın :champ:
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj basto » 24 Nis 2013, 11:24

Hasan Abi :champ:
Erdem Hocam :champ:
Bekir :champ:
NickyNick :champ:

Teşekkür ederim hepinize değerli doslarım, abilerim

Muhendis78 :champ: sağolun. sırf bu etkiyi anlamak için bir gece 4-5 saat kadar dik konumda beklettim. Ayrıca 2 saat boyunca yürüyüş yaptım. 3-4 saat şehir içi aktif araba kullandım. Onun dışında yatay konumda bekleme ve bilgisayar başında geçen saatler boyu maceradan sonra bu değerleri ölçtüm. Şu an tekrar bakıyorum 2 günlük toplam 4 saniye. Sabah 7'den beri de sıfır sapma.

Mako'larda da güzel değerler yakaladım. Ama onda genelde sabit kalınca sapma az oluyordu. Eğer bol yürüyüşlü hareketli bir gün geçirmişsem 10 saniyeye kadar uzadığı oluyor.
Murat
Kullanıcı avatarı
basto

Mesaj vmetin » 24 Nis 2013, 11:30

Hayırlı olsun, izlenimler için teşekkürler :champ: :champ:
Kullanıcı avatarı
vmetin

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners