Certina DS Action Automatic Diver İnceleme

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Certina DS Action Automatic Diver İnceleme

Mesaj basto » 01 Mar 2013, 11:19

Selamlar,

Yeni saatim ile birlikte İlk incelememi yapayım dedim. Daha önce de forumda inceleyen olmamış zati bu saati. Siyah kadranlı PRS 516'mı sattıktan sonra siyah kadranlı metal bilezikli saat arayışımın sonunda bulduğum bir saat. Sonradan gerçi mavi PRS 516 aldım ama çaktırmayın, o ayrı bu ayrı :)
Hem kutuyu ilk ben açmadığımdan hem de kutu yanımda olmadığından kutusuz bir kutu açılışı yapmış olayım :)

Modelin özellikleri ile kısaca başlayalım.
Kodu: C013.407.11.051.00
Kasa çapı: 43,2 mm
Kasa kalınlığı: 10 mm
Mekanizma: ETA 2824-2
Kasa ve kordon: 316L Çelik
Cam: İçten AR kaplamalı safir kristal

Hikayesine geçecek olursam; saat Avrupa liste fiyatı yaklaşık 670 Euro, Türkiye liste fiyatı ise 770 CHF olan bir saat. Saat ve saat sitesinde 1800 TL (940 CHF) filan yazsalar da "o kadar da değil" artık diyerek NŞA'da pazarlık ile 670 -700 Frank'a filan alınabilir seviyede olduğunu söyleyebileceğim bir saat.

Saatin konsept adı olan DS kelimesi Double Security (Çift güvenlik gibi çevrilebilir) tanımının kısaltmasıdır. Yanlış bilmiyorsam darbe ve su geçirmeye karşı ekstra önlemler DS kavramı dahilinde yer alıyorlar. Yani 6 metreden düşmeye karşı dayanma, vida ve kapakların arkasında ikinci koruma contaları gibi ek önlemler var.

Tasarımı da aynen adına yakıştığı gibi insana kendini güvende hissediyor. Nedendir hiç anlamadım ama bu saatin bende yarattığı sağlamlık hissiyatı çok fazla. Hatta gereğinden de fazla :) Bu hissiyatı yaratan etmenler ise saatin ağır ama dengeli olması, tasarımın bezel dahil köseli olması ve ağırlıklı olarak brushed metal kullanılması diyebilirim. Bu hissiyatı azaltan 2 olumsuz yönü var, onları da aşağıda paylaşacağım. Onlar da olmasa kolumda Alman panzer tankı taşıyormuşum gibi olurdu herhalde.

Saatimiz 200 mt su geçirmezliğe sahip ISO sertifikalı bir diver'dır. Nedense sertifikalarını da kadrana yazma gereği hissetmişler.

En güzel yönlerinden birisi de kasa çapı. 43,2 mm ne küçük ne büyük kalıyor. Sanki terziden kolumun ölçüsüne göre çıkmış gibi:) Saatin kalınlığı da makul seviyede olduğundan günlük kullanımda rahat ettiriyor. Belki kurma tepesi biraz daha ufak olabilirdi ama çok fazla rahatsız etmedi beni.

Mekanizması hakkında pek yorum yapmayı düşünmüyorum. Çünkü her saatte karşımıza çıkan meşhur bir mekanizma içeriyor. Sırf bende bile bu mekanizmaya sahip 4 saat var. Bendeki 4 saatin 4'ü de ileri gitme eğiliminde olup ortalama +7 sn / gün sapmaya sahipler.

Şimdi fotolar eşliğinde devam edelim. İlkinde duvar kenarında benim kolumda iken:

Resim

Bir alıntı foto gelsin:

Resim

Kadran içi tasarımı pek bir farklılık sunmuyor ancak yakından bakınca indislerin içindeki parıltılı malzeme şık olmuş. Ok şeklindeki kol ise farklı olsa da çok özel bir ayrıntı değil ama saatin gelen tasarımı içinde gayet uyumlu duruyor. Saatin 2 olumsuz yönünden birisi bence bezelde kullanılan malzeme. Bu malzemenin ne olduğuna dair bilgi pek yok. Sanki mıka kaplama gibi bir şey. Şimdilik sıfır olduğundan parlak duruyor ama yumuşak bir malzemeye benzediğinden çabuk çizilebilir izlenimi var.

bir alıntı foto daha:
Resim

indislerin içini buradan görebilirsiniz:

Resim

Ama o kötü dediğim bezel gece harikalar yaratıyor işte. İndisler mavi, bezel yeşil lume vererek beni benden alıyor:

Resim

şimdi kendi fotolarımla devam:

Cam bombeli gibi dutuyor ama aslında düz. Bezel dışa doğru genişlerken aşağı yönlü eğim alıyor.
Resim

Resim

Gelelim arka kapağa, saatin polished metal olan nadir ama güzel yerlerinden :) Kaplumbağa markanın eskilerden gelen sembollerinden biri.
Resim
Resim

DS logolu vidalı tepe:
Resim

Öyle bir foto işte:
Resim

Bilezik ve toka da gayet kaliteli. İşçilik sağlam, ağırlık yerinde. Tam ayarlanması için sona doğru kısa baklalar mevcut. Fakat tokanın açılıp kapanması zor oluyor. Kola takınca sanki kelepçe gibi, hiç çıkmayacak gibi hissediyorum :) seyredelim:
Resim
Resim
Resim

Ama olumsuz ikinci taraf yine tokada karşımıza çıkıyor. Dalgıç saatlerinde olan ek genişleme sağlayan bu gizli tokada kullanılan malzeme düz olmamalıydı ve Seiko'yu anımsatmamalıydı. Bu nedenle kalite algısını azaltıyor. Evet belki görünmeyen bir parça ana bunu da düzgün yapsalardı bence sunumu tamamlamış olacaklardı.
Resim

Son olarak kral tacını hatırlatan bezelin ve sağlam kasanın yandan görünüşüne bakalım:
Resim

Umarım işinize yarayacak bir değerlendirme olmuştur.

Sevgiler,
Murat
Murat
Kullanıcı avatarı
basto

Re: Certina DS Action Automatic Diver İnceleme

Mesaj asymptote » 01 Mar 2013, 11:23

Hayırlı olsun, diver olarak başarılı bir saat :champ: Lug yapısı ve bileziği de çok hoş.. :thumbup:
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Re: Ynt: Certina DS Action Automatic Diver İnceleme

Mesaj hydrocon » 01 Mar 2013, 11:24

Güzel günlerde kullan inceleme de başarılı :champ:
Her şey zehirdir mühim olan dozdur.
Kullanıcı avatarı
hydrocon

Mesaj hozburun » 01 Mar 2013, 11:30

Gayet başarılı bir model :champ: İnceleme de ayrı başarılı :thumbup: Güle güle kullanın :champ:
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj Erdem35 » 01 Mar 2013, 11:31

Iyi gunlerde kullanin kalitesini belli eden bir saat... Ozellikle cift renk lumeler cok hos...
Ders Alınmazsa,Tarih Tekerrür Eder....!!
Kullanıcı avatarı
Erdem35

Mesaj ismailkaya » 01 Mar 2013, 12:04

güzel günlerde kullan. incelemende güzel.. :thumbup:
Kullanıcı avatarı
ismailkaya

Mesaj basto » 01 Mar 2013, 12:09

Asymptote :champ:

hydrocon :champ:

hozburun :champ:

erdemguner35 :champ:

ismailkaya :champ:

Hepinize teşekkürler. Hep beraber nice güzel günlerde nice güzel saatlerimiz ile birlikte...
Murat
Kullanıcı avatarı
basto

Mesaj nbmc » 01 Mar 2013, 12:15

Hayırlı olsun. Güle güle kullanın. :champ:
Kullanıcı avatarı
nbmc

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 67 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners