Jaeger Lecoultre Master Compressor Diving GMT Ref. 187T670

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Jaeger Lecoultre Master Compressor Diving GMT Ref. 187T670

Mesaj serdarfb » 04 Şub 2013, 23:04

Saatimiz Jaeger-LeCoultre Master Compressor Diving GMT

Resim

Teknik Özellikleri :

Reference:187T670
Kasa : Titanium
Kayış : Kauçuk
Mekanizma : Jaeger-LeCoultre Calibre 975D Movement Automatic
PieParça Sayısı : 230
Saat başı titreşim : 28800
Güç Rezervi : 48 Saat
Jewels : 29
Tulumba : 1
Yükseklik : 5.70 mm
Fonksiyonlar :Saat-Dakika
24-saat referans zamanı yada 2. bölge zamanı
Gün göstergesi
Çalışma göstergesi ( Akar saniye de denilebilir)
Dalış bezeli
Su geçirmezlik: 100 bar - 1.000 mtr
Siyah kadran,baskılı ve lumeli rakamlar ve göstergeler
22.0 mm titanium toka

Saat ilk bakışta 44 mm lik kasasına rağmen biraz şişman ve büyük duruyor ancak aynı saatin 46,3 mm lik kasası ile yanyana koyulduğunda 1.000 mtr lik bir diver için kabul edilebilir büyüklükte olduğuna karar veriyor insan.

Compressor serisi Jaeger'in 2000 li yılların başında çıkardığı ve basit bir sıkıştırma sistemi ile saatin tepe ve butonlarını suya karşı extra bir korumaya alan özelliği ile biliniyor.

Resim
Resim

Dalgıç eldiveniyle bile ayar yaparken kaymaması için, kauçuktan üretilen tepenin altındaki çevirme sisteminde beyaz ok tepenin kilitli, iki mavi ok ise tepenin açık olduğunu gösteriyor.

Resim
Resim

1500 adet üretilmiş olan 44 mm lik versiyonun kasası grade 5 titaniumdan yapılmış ve fırçalanmış. Büyük olmasına rağmen oldukça hafif olan saatte lug ların şekli ve büyüklüğü bu kasanın bilekte rahat bir şekilde durmasını sağlıyor.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Saatin 60 klikli bezeli bana göre saatin kalite anlamında en az özen gösterilmiş detayı. Bezel hem yukarı-aşağı hemde sağa-sola doğru oynuyor. Daha önce gördüğüm ve kullandığım, belli bir fiyat seviyesinin üzerindeki tüm bezeller daha sağlam ve stabil bir görüntü vermişti bana. Jaeger'in bu bezeli özellikle mi böyle yaptığını bilemiyorum. İnternette biraz araştırdım ama net bir bilgi bulamadım. Bana göre daha sağlam bir görüntü vermesi gerekirdi.

Resim
Resim

Saatin kadranı gerçekten çok güzel ve okunaklı. Bir diver için yeterli büyüklükte olan kadrandaki göstergeler gayet başarılı. Tüm indeksler kasaya yapıştırılmış durumda. Saat 3 yerine yerleştirilmiş gün göstergesinde siyah fon üzerine beyaz sayılar kullanılmış. "Trapèze" diye adlandırılan stilde olan kollar solid ve lumeli.

Resim
Resim
Resim
Resim

Saat 9 yerinde bulanan GMT göstergesi de hem 24 saat uygulaması hem de 2. saat için kullanılabiliyor. Ucu mavi üçgenli ufak GMT kolu saate güzel bir görüntü veriyor.

Resim
Resim

Gelelim "Movement operating indicator" diye adlandırılan, benim tabirimle "akar saniye"ye. :) Jeager, saniye kolu yerine, beyaz bir fonun üzerinde dönen mavi bir yarım dairenin dikdörtgen bir pencere arkasında dönerek, saatin çalışmakta olduğunu gösteren bir sistem kullanmış. Dakika da bir turunu tamamlayan bu sistem saate güzel bir espri katmış. Derinlikte ve karanlıkta bu göstergeyi işlevsel hale getirebilmek için mavi ile beyaz bölgelerin arasına lume li bir çizgi atılmış.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Saatin arkasını çevirdiğimizde de Jaeger'in kalitesini buram buram hissediyorsunuz. 4 vida ile sabitlenmiş çevirmeli kapağın üzerinde marka, seri ve model isimlerinin yanı sıra kasa ve model kodları, swiss made yazısı da mevcut.

Resim
Resim

Kapakta ayrıca, Jaeger'in prestijine yakışır bir uygulama olan "1.000 HOURS" ibaresi de var. Yaklaşık 6 haftaya karşılık gelen bu süre Jaeger'in ürettiği saatleri dış dünyaya açmadan önce kendi bünyesinde yaptığı deneme ve testlerin süresini belirtiyor. Alacağınız saatin, fabrikadan çıkmadan 1.000 saat test edilmiş olduğunu bilmek benim gibi saat konusunda "bahtsız bedevi" kategorisindekiler için önemli bir detay tabi. :lol:
Resim

Kauçuk kayış diver konseptine tam uymakla beraber kullanmda biraz sert. Bilekte pek rahatsız etmese de takıp çıkarırken biraz zorluyor. Farklı kayış alternatifleri tabi ki mevcut. Titanium toka Jaeger armasıyla hoş durmuş. :thumbup:

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kasanın içinde, üzerine farklı komplikasyon modülleri entegre edilebilen ve bu sayede bir çok model de görebileceğimiz Jaeger'in efsane makinalarından biri olan Calibre 975'i görüyoruz. 48 saat güç rezervi olan mekanizma hakkında güzel bir kaç sayfa buldum. Daha detaylı bilgi için okunabilecek güzel kaynaklar :

http://www.thepurists.net/Patrons/Members/wsw/jlc_at/jlc975finweb.htm
http://www.network54.com/Forum/234648/message/1078680164/In+search+of+the+perfect+movement,+Autotractor+first+used+in+Home+Time+and+Dualmatic!

Resim

Sonuç olarak saat kutumun içerisinde ilk kez bir Jaeger görüyorum. Kalitesi, prestiji tartışılmayan bir marka ve ileri de başka modellerini de kullanmayı düşünüyorum. Aldığım her saat te olduğu gibi bunda da bir problemle karşılaştık. :lol: Neyse ki karşımda her zaman olumlu ve iyi niyetli insanlar buluyorum. Jager Butik yetkilisi Sevgili Serpil Hanım'a da buradan tüm çabası ve gösterdiği yakınlıktan dolayı sonsuz teşekkür ediyorum. Bond ve NickyNick Başkan'lara da beni JLC organizasyonuna davet edip bu ve benzeri modelleri test edebilme şansını verdikleri için ayrıca teşekkür ederim.

http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=12&t=11404#axzz2Js44PfsH

Bu incelemeyi yaparken bir çok internet sitesinden bilgi ve görseller anlamında faydalandım. Kendi fikirlerimle birleştirerek birşey ler yazmaya çalıştım. Hatalarımız, eksiklerimiz var ise sizinde katılımınızla düzeltmek hoşuma gider. :champ:

Konuyu kendi çektiğimiz fotoğraflarla süsleyerek huzurlarınızdan ayrılıyorum. :lol:

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
serdarfb

Re: Jaeger Lecoultre Master Compressor Diving GMT ref. 187T6

Mesaj herofb » 04 Şub 2013, 23:07

başkan hayırlı olsun tekrar , saatte abs , esp ne ararsan var , gırtlak dolu , çok şık :champ:
Kullanıcı avatarı
herofb

Mesaj hozburun » 04 Şub 2013, 23:11

Süper saat süper inceleme yani aslinda bu tam bir ince eleme desek yeridir ;) tekrar tebrik ediyor guzel zamanlarini gostersin diyirum ...
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj mlm » 04 Şub 2013, 23:11

Abi tebrikler, diyecek söz yok mükemmel görünüyor, özellikle kadrana bayıldım :champ: :champ: :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj SerkanGS » 04 Şub 2013, 23:14

Başkanım çok güzel bir seçim olmuş saatin tasarımı mükemmel, inceleme de harika olmuş ellerine sağlık iyi günlerde kullan :champ: :champ: :champ:
Dedicated to Perfection / Eski Kullanıcı Adı Desertsun
Kullanıcı avatarı
SerkanGS

Mesaj Metin06 » 04 Şub 2013, 23:16

iyi günlerde kullanın.MAAŞALLAH diyelim nazar değmesin...
"İNSANIN KEDERİ,HIRSLARI KADARDIR"
Kullanıcı avatarı
Metin06

Mesaj vmetin » 04 Şub 2013, 23:16

Benim çok sevdiğim ve almaktan son anda vazgeçtiğim dolayısıyla her zaman aklımın bir köşesinde duran mükemmel bir saat almışsın.
Söyle güzel böyle müthiş dememe gerek yok zaten kendim alıyordum.

İnceleme ise ibretlik :thumbup:
En son vmetin tarafından 04 Şub 2013, 23:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
vmetin

Mesaj Ahbob » 04 Şub 2013, 23:17

Böyle bir saate böyle bir inceleme, böyle fotoğraflar yakışırdı. Sağlıklı, güzel günlerde kullan abi, koleksiyona çok güzel bir parça daha. :champ:
Kullanıcı avatarı
Ahbob

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 87 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners