Orient Marka Saatlerin Yeni Koleksiyon ├ťr├╝nlerini G├Ârmek ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z

Orient Mako XL ─░nceleme

Japon ve Asya ├ťretimi Mekanizmal─▒ Saat ─░ncelemeleri ve Kutu A├ž─▒l─▒┼člar─▒ B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, Japon Saat ─░ncelemeleri B├Âl├╝m├╝m├╝zde ├ťyelerimizin ve TSF'nin ─░nceledi─či Japon ve Asya Mekanizmal─▒ Saat Marka ve Modellerinin Kutu A├ž─▒l─▒┼č, ─░zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Foto─čraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar─▒n─▒ Kapsayan Bir├žok De─čerlendirme Kriterine Ula┼čabilirsiniz.

Orient Mako XL ─░nceleme

Mesaj mtufekci » 11 Kas 2012 17:35

Resim
http://www.orient-watch.com/products/category/item/?category_id=38
Yeni ald─▒─č─▒m Mako XL(FEM7500) modelini sizlere tan─▒tmaya ├žal─▒┼čaca─č─▒m.Renk olarak her k─▒yafetle ve kay─▒┼č ile uyum i├žerisinde olaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m i├žin siyah tercih ettim.Tercihimde ne kadar hakl─▒ oldu─čumu bug├╝n birkez daha anlad─▒m.Her t├╝rl├╝ k─▒yafet ile uyum i├žinde oluyor.Alanlar bunuda g├Âz ├Ân├╝nde bulundursun zira Lacivert renk olan─▒ uyum problemlerine yol a├žabilir.Siyah Mako XL sanki tak─▒m elbise ile bile uyum i├žinde duracakm─▒┼č gibi g├Âr├╝n├╝yor.
Kutu a├ž─▒l─▒┼č─▒:
Ald─▒─č─▒mda sadece karton kutu ile saati bana verdiklerini sand─▒m fakat durum pekte ├Âyle de─čilmi┼č.Karton kutunun i├žinden Deri ve ├želik kar─▒┼č─▒m─▒ ┼č─▒k bir kutu bizi kar┼č─▒l─▒yor.Yan─▒ndada garanti belgesi ve kullan─▒m k─▒lavuzu mevcut.
Resim
Resim
Resim
Resim
Kadran:
Kadrandaki tarih ve di─čer ├Â─čeler gayet okunabilir durumda.├ľzellikle Mako XLÔÇÖ─▒n b├╝y├╝k olmas─▒ kadran─▒n okunabilirli─čine ├žok b├╝y├╝k bir art─▒ sa─člam─▒┼č.Rahat bir ┼čekilde her t├╝rl├╝ ko┼čulda okuyabiliyorsunuz.├ľzellikle takvimin okunabilirli─či ├žok iyi.Benim saatimin rengi siyah oldu─ču i├žin ─▒┼č─▒kl─▒ ortamlarda luminovalar beyaz duruyor.Siyah ├╝zerinde beyaz ├žok belirgin oluyor haliyle.Bununda okunabilirli─če ├žok b├╝y├╝k bir katk─▒s─▒ olmu┼č.Luminovalar─▒n gece performans─▒ ├žok ba┼čar─▒l─▒ ger├žekten.Fakat Mako kadar m├╝kemmel de─čil.MakoÔÇÖnun luminovas─▒ sanki daha parlak.D├Âner bezel ilk ba┼čta pek i┼če yaramaz diye d├╝┼č├╝nd├╝m fakat ├žok fazla kullan─▒m alan─▒ oldu─čunu fark ettim.Gayet ho┼čuma giden bir ├Âzellik oldu a├ž─▒k├žas─▒.Fakat bu d├Âner bezelin tek tarafl─▒ d├Ânmesi b├╝y├╝k bir dezavantaj olmu┼č.Ayarlarken s─▒k─▒nt─▒ yarat─▒yor.
Malzeme:
Malzeme konusunda yapabildi─čim yorumlar─▒ yapaca─č─▒m.Zira malzeme kalitesi zamanla belli olacak.Uzun s├╝re kullanmad─▒─č─▒m i├žin sizi pek yan─▒ltmak istemiyorum a├ž─▒k├žas─▒.Malzeme olarak kay─▒┼čta ve saatte 316L ├želik kullan─▒lm─▒┼č.
E─čer saat ├želik t├╝rlerini ┼ču ┼čekilde s─▒ralarsak;
├çizi─če dayan─▒kl─▒l─▒k :440>316>940
Korozyona dayan─▒kl─▒l─▒k:940>316>440
316L hem ├žizi─če hemde korozyona dayan─▒kl─▒ say─▒l─▒r k─▒sacas─▒ tam ortada.Zaten ├žo─ču saat t├╝r├╝nde bu ├želi─če yer verilir.En ├žok kullan─▒lan ├želik t├╝r├╝ oldu─čunu biliyorum.

Cam olarak ise Mineral cam tercih edilmi┼č.Bu cam ├žiziklere kar┼č─▒ safir cam kadar dayan─▒kl─▒ olmasada k─▒r─▒lmaya kar┼č─▒ safir camdan ├žok daha mukavemetli.Safir cam kadar ├žiziklere dayan─▒kl─▒ olmasada hemen ├žizilecek bir cam t├╝r├╝ de─čil.
Boyut ve A─č─▒rl─▒k:
Mako XL 44.5mm ├žapÔÇÖa sahip.Benim bile─čim 19cm ve gayet g├╝zel oturdu.Kay─▒┼čtan bir bakla ├ž─▒kartt─▒rd─▒m sadece.Boyut olarak harika oldu─čunu s├Âyleyebilirim,ben daha b├╝y├╝k bir saat bekliyordum fakat ald─▒─č─▒mda koluma tam oturdu─čunu g├Ârd├╝m ve saati almadan ├Ânceki ┼č├╝phelerim yok oldu.(ÔÇťB├╝y├╝k gelir mi?ÔÇŁ Diye d├╝┼č├╝n├╝yordum) Tabi ki bu saati b├╝y├╝k bulanlar ÔÇťMakoÔÇŁ modeline bakabilir.Bile─činiz ufaksa daha iyi olacakt─▒r diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.Boyutu gidip incelemenizde yarar var.A─č─▒rl─▒k k─▒sm─▒na bakt─▒─č─▒m─▒zda ise ilk ba┼čta bana ger├žekten a─č─▒r geldi.Fakat daha sonra al─▒┼čt─▒m.Yine de saat a─č─▒r gelirse ├želik kordonu ├ž─▒kart─▒p deri kay─▒┼č ile de─či┼čtirmeniz,saatin a─č─▒rl─▒─č─▒n─▒ hatr─▒ say─▒l─▒r derecede azaltacakt─▒r.Fakat kay─▒┼č benim ├žok ho┼čuma gitti ve dayan─▒kl─▒ gibi geldi.Bu y├╝zden ben kay─▒┼č─▒ de─či┼čtirmedim.─░nsan 1 g├╝n kullan─▒nca al─▒┼č─▒yor zaten.
Çelik kordon:
Kordon k─▒sm─▒nda ise daha ├Ânce saatin kasas─▒nda kar┼č─▒la┼čt─▒─č─▒m─▒z 316L ├želik ile kar┼č─▒ kar┼č─▒yay─▒z.Bu ├želi─čin dayan─▒kl─▒ oldu─čunu daha ├Ânce belirtmi┼čtim.Saati almadan ├Ânce kordonunu deri kay─▒┼č ile de─či┼čtirecektim.Fakat saatin ├želik kordonunu ├žok be─čendim ve ├želik kordonun deri kay─▒┼čtan daha dayan─▒kl─▒ oldu─čunu bildi─čim i├žin de─či┼čtirmekten vazge├žtim.├çelik kordon gayet ┼č─▒k duruyor.Ayr─▒ca ├žok kaliteli ve dayan─▒kl─▒.
Mekanizma:
Mako XLÔÇÖta mekanizma olarak ÔÇťOrient 46943ÔÇŁ tercih edilmi┼č.Bu mekanizmas─▒n─▒n sapmas─▒ ├žok d├╝┼č├╝k.Ben saatimi al─▒rken;Saati ald─▒─č─▒m saat├ži sapmas─▒n─▒ ├Âl├žt├╝ ve yakla┼č─▒k olarak +0,03 ├ž─▒kt─▒.Sapma yok denecek kadar az.Tabi zamanla bu sapma miktar─▒ de─či┼čebilir,sonu├žta s├╝rekli ayn─▒ konumda kalm─▒yor.Fakat ho┼čuma gitmeyen bir ├Âzellik ise tepeyi ├žekti─čimde durmayan saniye kolu oldu.Saatimi dijital bir saatle senkronize edip g├╝nl├╝k sapmas─▒n─▒ ├Âl├žecektim fakat tepeyi ├žekti─čimde saniye kolunun durmad─▒─č─▒n─▒ fark ettim.Bu ger├žekten ├žok k├Ât├╝ oldu.Genel kullan─▒m─▒ pek etkilemesede ÔÇťKe┼čke olsayd─▒ÔÇŁ dedi─čim ├Âzelliklerinden biride bu saniye kolunun durmas─▒.Mekanizman─▒n sa─člaml─▒k k─▒sm─▒na ge├žersek pek yorum yapamayaca─č─▒m.Dedi─čim gibi alal─▒ 2 g├╝n oldu.Pek tecr├╝bem yok ve saatin i├ž mekanizmas─▒n─▒ g├Ârmedim.Bu noktada ustalar─▒m─▒za dan─▒┼čman─▒z iyi olacakt─▒r.Bir di─čer dikkatimi ├žeken nokta orientÔÇÖin 1000 liral─▒k saatindede 250 liral─▒k saatindede ayn─▒ mekanizmay─▒ kullanmas─▒ oldu.Orient ├žo─ču saatinde ayn─▒ mekanizmay─▒ kullanm─▒┼č.
Resim
Saatte ho┼čuma giden ve gitmeyen noktalar;
+Okunabilir kadran
+Sa─člam kay─▒┼č ve kasa
+Parlak luminovalar
+D├Âner bezel
+Vidal─▒ tepe(Saatin su ge├žirmezli─čine ve dayan─▒kl─▒l─▒─č─▒na ├žok b├╝y├╝k katk─▒da bulunmu┼č)
(Saatin genel olarak her yeri ho┼čuma gitti asl─▒nda :lol: )
(-) Tepeyi ├žekti─čimizde saniye kolunun durmamas─▒.
(-)Saatin a─č─▒r olmas─▒ rahats─▒zl─▒k verebilir.
(-)D├Âner bezelin tek y├Ânl├╝ olmas─▒
Resim
Resim
─░nternette buldu─čum videolar;

Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mtufekci

Kay─▒t: 09 Kas 2012 22:43

Re: Orient Mako XL ─░nceleme

Mesaj drk » 11 Kas 2012 17:54

G├╝le g├╝le kullan─▒n, inceleme i├žin te┼čekk├╝rler :champ:

Saatin bezelinin tek y├Âne d├Ânmesini eksi olarak yazm─▒┼čs─▒n─▒z ancak bu ├Âzellik dalg─▒├ž saatleri i├žin bir zorunluluk. Ayr─▒ca ├žizilmeye dayan─▒kl─▒l─▒k ├žizelgesi direk ├želik t├╝r├╝yle ilgili de─čil, yan─▒lt─▒c─▒ olmu┼č.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
drk

Kay─▒t: 20 Nis 2010 23:24

Mesaj zfr » 11 Kas 2012 19:15

─░yi g├╝nlerde kullan─▒n, inceleme i├žin te┼čekk├╝rler... :champ:
"Saatin kendisi mekan, y├╝r├╝y├╝┼č├╝ zaman, ayar─▒ insand─▒r... Bu da g├Âsterir ki zaman ve mekan, insanla mevcuttur!"
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
zfr

Ya┼č: 35
Kay─▒t: 03 Eki 2011 18:49

Mesaj ZubFB » 11 Kas 2012 19:34

hay─▒rl─▒ olsun.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
ZubFB

Ya┼č: 46
Kay─▒t: 31 Tem 2012 12:10

Mesaj SeRxx » 11 Kas 2012 19:36

─░yi g├╝nlerde kullan─▒n, g├╝zel inceleme i├žin te┼čekk├╝rler :champ:
Ger├žek Saatlerin Konu┼čuldu─ču T├╝rkiye'nin Tek Ger├žek Saat Forumu
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
SeRxx
Global Moderator

Ya┼č: 31
Kay─▒t: 01 Nis 2011 22:39

Mesaj Arcus » 11 Kas 2012 20:03

Guzel bir inceleme olmus. Elinie saglik. G├╝le g├╝le kullan─▒n :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Arcus

Ya┼č: 39
Kay─▒t: 01 May 2011 03:08

Mesaj SerkanGS » 11 Kas 2012 20:05

─░yi g├╝nlerde kullan─▒n bende de siyah mako var ├žok g├╝zel se├žim :thumbup:
Dedicated to Perfection / Eski Kullan─▒c─▒ Ad─▒ Desertsun
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
SerkanGS

Ya┼č: 38
Kay─▒t: 17 Kas 2010 00:12

Mesaj Tolgi06 » 11 Kas 2012 20:12

G├╝zel g├╝nlerde kullan─▒n :champ: .
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Tolgi06

Ya┼č: 28
Kay─▒t: 03 Nis 2010 23:20

Mesaj Hsnmrycl » 11 Kas 2012 20:20

├çok sevdi─čim bir saat.
B├╝y├╝k kasa ve sade kadran─▒ ho┼čuma gidiyor.
G├╝le g├╝le kullan─▒n :champ:
├Âd tengri aysar; ki┼či ogl─▒ kop ├Âlgeli t├Âr├╝mi┼č.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Hsnmrycl
Contributor

Ya┼č: 34
Kay─▒t: 12 Mar 2011 03:57

Mesaj necati » 11 Kas 2012 20:53

G├╝le g├╝le kullan─▒n :champ: . G├╝zel bir saat. Yabanc─▒ bir saat forum sitesinde en ├žok be─čenilen mako modeli olarak bu model se├žilmi┼čti yanl─▒┼č hat─▒rlam─▒yorsam.
Bir de merak─▒mdan soruyorum, saat├ži g├╝nl├╝k sapmay─▒ 0.03 sn. ├Âl├žm├╝┼č. Saniyenin y├╝zde biri oran─▒ndaki sapmay─▒ bu saatle tesbit etmek m├╝mk├╝nm├╝?
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
necati

Ya┼č: 45
Kay─▒t: 07 Mar 2012 21:22

Mesaj mtufekci » 11 Kas 2012 21:12

Makinede yazan oydu hocam ya 0,3 ya da 0,03't├╝ ikisinden biri :)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mtufekci

Kay─▒t: 09 Kas 2012 22:43

Mesaj Frax » 11 Kas 2012 21:35

─░nceleme i├žin te┼čekk├╝rler :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Frax

Kay─▒t: 27 Ara 2009 15:36

Sonraki

D├Ân TSF Japon Saat Kullan─▒c─▒ ─░ncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 26 misafir

Click To Discover Time Square Kanyon

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners