Orient Mako XL İnceleme

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Orient Mako XL İnceleme

Mesaj mtufekci » 11 Kas 2012, 17:35

Resim
http://www.orient-watch.com/products/category/item/?category_id=38
Yeni aldığım Mako XL(FEM7500) modelini sizlere tanıtmaya çalışacağım.Renk olarak her kıyafetle ve kayış ile uyum içerisinde olacağını düşündüğüm için siyah tercih ettim.Tercihimde ne kadar haklı olduğumu bugün birkez daha anladım.Her türlü kıyafet ile uyum içinde oluyor.Alanlar bunuda göz önünde bulundursun zira Lacivert renk olanı uyum problemlerine yol açabilir.Siyah Mako XL sanki takım elbise ile bile uyum içinde duracakmış gibi görünüyor.
Kutu açılışı:
Aldığımda sadece karton kutu ile saati bana verdiklerini sandım fakat durum pekte öyle değilmiş.Karton kutunun içinden Deri ve çelik karışımı şık bir kutu bizi karşılıyor.Yanındada garanti belgesi ve kullanım kılavuzu mevcut.
Resim
Resim
Resim
Resim
Kadran:
Kadrandaki tarih ve diğer öğeler gayet okunabilir durumda.Özellikle Mako XL’ın büyük olması kadranın okunabilirliğine çok büyük bir artı sağlamış.Rahat bir şekilde her türlü koşulda okuyabiliyorsunuz.Özellikle takvimin okunabilirliği çok iyi.Benim saatimin rengi siyah olduğu için ışıklı ortamlarda luminovalar beyaz duruyor.Siyah üzerinde beyaz çok belirgin oluyor haliyle.Bununda okunabilirliğe çok büyük bir katkısı olmuş.Luminovaların gece performansı çok başarılı gerçekten.Fakat Mako kadar mükemmel değil.Mako’nun luminovası sanki daha parlak.Döner bezel ilk başta pek işe yaramaz diye düşündüm fakat çok fazla kullanım alanı olduğunu fark ettim.Gayet hoşuma giden bir özellik oldu açıkçası.Fakat bu döner bezelin tek taraflı dönmesi büyük bir dezavantaj olmuş.Ayarlarken sıkıntı yaratıyor.
Malzeme:
Malzeme konusunda yapabildiğim yorumları yapacağım.Zira malzeme kalitesi zamanla belli olacak.Uzun süre kullanmadığım için sizi pek yanıltmak istemiyorum açıkçası.Malzeme olarak kayışta ve saatte 316L çelik kullanılmış.
Eğer saat çelik türlerini şu şekilde sıralarsak;
Çiziğe dayanıklılık :440>316>940
Korozyona dayanıklılık:940>316>440
316L hem çiziğe hemde korozyona dayanıklı sayılır kısacası tam ortada.Zaten çoğu saat türünde bu çeliğe yer verilir.En çok kullanılan çelik türü olduğunu biliyorum.

Cam olarak ise Mineral cam tercih edilmiş.Bu cam çiziklere karşı safir cam kadar dayanıklı olmasada kırılmaya karşı safir camdan çok daha mukavemetli.Safir cam kadar çiziklere dayanıklı olmasada hemen çizilecek bir cam türü değil.
Boyut ve Ağırlık:
Mako XL 44.5mm çap’a sahip.Benim bileğim 19cm ve gayet güzel oturdu.Kayıştan bir bakla çıkarttırdım sadece.Boyut olarak harika olduğunu söyleyebilirim,ben daha büyük bir saat bekliyordum fakat aldığımda koluma tam oturduğunu gördüm ve saati almadan önceki şüphelerim yok oldu.(“Büyük gelir mi?” Diye düşünüyordum) Tabi ki bu saati büyük bulanlar “Mako” modeline bakabilir.Bileğiniz ufaksa daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.Boyutu gidip incelemenizde yarar var.Ağırlık kısmına baktığımızda ise ilk başta bana gerçekten ağır geldi.Fakat daha sonra alıştım.Yine de saat ağır gelirse çelik kordonu çıkartıp deri kayış ile değiştirmeniz,saatin ağırlığını hatrı sayılır derecede azaltacaktır.Fakat kayış benim çok hoşuma gitti ve dayanıklı gibi geldi.Bu yüzden ben kayışı değiştirmedim.İnsan 1 gün kullanınca alışıyor zaten.
Çelik kordon:
Kordon kısmında ise daha önce saatin kasasında karşılaştığımız 316L çelik ile karşı karşıyayız.Bu çeliğin dayanıklı olduğunu daha önce belirtmiştim.Saati almadan önce kordonunu deri kayış ile değiştirecektim.Fakat saatin çelik kordonunu çok beğendim ve çelik kordonun deri kayıştan daha dayanıklı olduğunu bildiğim için değiştirmekten vazgeçtim.Çelik kordon gayet şık duruyor.Ayrıca çok kaliteli ve dayanıklı.
Mekanizma:
Mako XL’ta mekanizma olarak “Orient 46943” tercih edilmiş.Bu mekanizmasının sapması çok düşük.Ben saatimi alırken;Saati aldığım saatçi sapmasını ölçtü ve yaklaşık olarak +0,03 çıktı.Sapma yok denecek kadar az.Tabi zamanla bu sapma miktarı değişebilir,sonuçta sürekli aynı konumda kalmıyor.Fakat hoşuma gitmeyen bir özellik ise tepeyi çektiğimde durmayan saniye kolu oldu.Saatimi dijital bir saatle senkronize edip günlük sapmasını ölçecektim fakat tepeyi çektiğimde saniye kolunun durmadığını fark ettim.Bu gerçekten çok kötü oldu.Genel kullanımı pek etkilemesede “Keşke olsaydı” dediğim özelliklerinden biride bu saniye kolunun durması.Mekanizmanın sağlamlık kısmına geçersek pek yorum yapamayacağım.Dediğim gibi alalı 2 gün oldu.Pek tecrübem yok ve saatin iç mekanizmasını görmedim.Bu noktada ustalarımıza danışmanız iyi olacaktır.Bir diğer dikkatimi çeken nokta orient’in 1000 liralık saatindede 250 liralık saatindede aynı mekanizmayı kullanması oldu.Orient çoğu saatinde aynı mekanizmayı kullanmış.
Resim
Saatte hoşuma giden ve gitmeyen noktalar;
+Okunabilir kadran
+Sağlam kayış ve kasa
+Parlak luminovalar
+Döner bezel
+Vidalı tepe(Saatin su geçirmezliğine ve dayanıklılığına çok büyük katkıda bulunmuş)
(Saatin genel olarak her yeri hoşuma gitti aslında :lol: )
(-) Tepeyi çektiğimizde saniye kolunun durmaması.
(-)Saatin ağır olması rahatsızlık verebilir.
(-)Döner bezelin tek yönlü olması
Resim
Resim
İnternette bulduğum videolar;

Kullanıcı avatarı
mtufekci

Re: Orient Mako XL İnceleme

Mesaj drk » 11 Kas 2012, 17:54

Güle güle kullanın, inceleme için teşekkürler :champ:

Saatin bezelinin tek yöne dönmesini eksi olarak yazmışsınız ancak bu özellik dalgıç saatleri için bir zorunluluk. Ayrıca çizilmeye dayanıklılık çizelgesi direk çelik türüyle ilgili değil, yanıltıcı olmuş.
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj zfr » 11 Kas 2012, 19:15

İyi günlerde kullanın, inceleme için teşekkürler... :champ:
"Saatin kendisi mekan, yürüyüşü zaman, ayarı insandır... Bu da gösterir ki zaman ve mekan, insanla mevcuttur!"
Kullanıcı avatarı
zfr

Mesaj ZubFB » 11 Kas 2012, 19:34

hayırlı olsun.
Kullanıcı avatarı
ZubFB

Mesaj SeRxx » 11 Kas 2012, 19:36

İyi günlerde kullanın, güzel inceleme için teşekkürler :champ:
Kullanıcı avatarı
SeRxx

Mesaj Arcus » 11 Kas 2012, 20:03

Guzel bir inceleme olmus. Elinie saglik. Güle güle kullanın :champ:
Kullanıcı avatarı
Arcus

Mesaj SerkanGS » 11 Kas 2012, 20:05

İyi günlerde kullanın bende de siyah mako var çok güzel seçim :thumbup:
Dedicated to Perfection / Eski Kullanıcı Adı Desertsun
Kullanıcı avatarı
SerkanGS

Mesaj Tolgi06 » 11 Kas 2012, 20:12

Güzel günlerde kullanın :champ: .
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 26 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners