Casio Oceanus Manta Kullan覺c覺 襤ncelemesi

Japon ve Asya retimi Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, Japon Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii Japon ve Asya Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

Casio Oceanus Manta Kullan覺c覺 襤ncelemesi

Mesaj Senn » 17 Eki 2012, 23:23

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Marka: Oceanus, Casio'nun alt-markasi. Daha luks saatler uretiyorlar. Tum modelleri masif titanyum, gunes enerjili, atomik ve safir camli. Su an sadece Japonya'da pazara sunuluyor, ve Japonya disinda cok bilinen bir marka degil. Bir sure once Kuzey Amerika'ya acildilar; ancak sonra vazgectiler.

Mekanizma: Uzerinde birkac tane LCD ekran olmayip ta bundan daha ozellikli bir saat bulmak kolay degil. Her kol ve tarih birbirinden bagimsiz 5 motorla kontrol ediliyor. Malum, analog gorunumlu dijital bir saat aslinda. Ozellikler:
- Kronometre
- Dunya saatleri
- Atomik
- Perpetual Calendar
- Gunes enerjili
Bu kadar karmasik bir mekanizma acaba bozulur mu? Benzeri ozellikli bir Seiko'yu (6M15) 15 sene kullandim, universite yillarinda ev tasidik, fotbol oynadik, ve herhangi bir sorun yasamadim. Herhalde G-Shock uretimi yapan Casio'da asagi kalmaz diye umuyorum.

Kristal: Icten anti-refle kapli "dual curve" safir. Distan kaplama olmadigi icin cizilme riski az. Yine de elmas yuzuklu kadinlarla tokalasirken dikkat :)

Kasa ve kordon: Komple masif titanyum, baglanti yerleri ve toka dahil. Oldukca hafif ve ince bir saat, 90 gram civari. Ancak ucuz hissi vermiyor. Yazin Izmir sicaginda oldukca rahat olacak. Cok ayrinti kacacak belki ama diger bazi kordonlarin aksine yuzdukten sonra toka'nin icinde su hapsolmuyor. Parlak yuzeyler elde "Zaratsu" denen bir teknikle parlatilmis. Fotograflarda farketmek kolay degil, acaip puruzsuz ve derin bir yansimasi var parlak yuzeylerin.

Yuzey sertlestirme: Tum metal yuzeyler TIC (Titanium Carbide) kullanilan bir prosesle sertlestirilmis. Benzer yuzey sertlestirme teknikleri bircok saatte kullaniliyor: Panerai Composite, Sinn Tegimented, Seiko Diashield, Citizen DLC (Diamond Like Carbon), vs. Maksat yuzeyin safir kadar sertlestirilmesi ve cizilmemesi, lakin gunluk kullanimda oyle olmuyor cogu zaman. Uzun suredir Oceanus kullanan insanlar cizilmelere karsi cok dayanikli oldugunu yazmislar. Ne kadar basarili oldugunu zaman gosterecek.

Gunes enerjisi: Pil degistirme derdi olmamasi guzel. Daha da guzeli servisten sonra "acep su gecirme testi dogru duzgun yapildi mi" kuskusu olmamasi. Hic isik gormezse 7 ay calismaya devam ediyormus. Karanlikta kaldiktan bir saat sonra saniye kolu duruyor, akrep yelkovan devam. Bazen sabahlari kutuyu actigimda farkediyorum. Manuel'e gore bir hafta tamamen karanlikta kalirsa hersey duruyor; ancak zamani hatirliyormus. Isik geldiginde tekrar dogru zamani ve tarihi gosteriyormus.

Atomik: Gunde alti kez kendi kendine (ya da istediginiz anda) atomik saat vericisiyle zaman ve tarih senkronizasyonu yapiyor: Japonya, Amerika, Cin, Ingiltere ve Avrupa sinyalleri ile uyumlu. Kapsama alani icinde olmamasina ragmen Almanya'dan gelen sinyal Izmir'e ulasiyor. Doguya muhtemelen ulasmaz diye tahmin ediyorum, ancak test etmedim. "Perpetual calendar" ozelligi olan saatleri ayarlamak cogu zaman bir dert. O dertten kurtulmus oluyorsunuz. "Acaba saatim dogru mu?" sorusu da tarih oluyor, diger saatleri kol saatinize gore ayarliyorsunuz :)

Tough mvt.: Marka'nin kendi teknolojisi. Bazi dislilerin uzerinde delikler var, led ve fotosel kullanarak saatin kollari duzgu calisiyor mu diye surekli kontrol ediyor. Ola ki bir problem (darbe, manyetizma, statik elektrik, vs.) cikarsa duzeltiyor: http://www.youtube.com/watch?v=XRNKq4niAMA

Fosfor (lume): Neobrite. Gayet iyi. Karsilastiracak olursak Omega Speedmaster Pro'dan biraz daha iyi, lakin Seiko Monster yahut IWC Aquatimer gibi dalgic saatleri kadar parlak da degil.

Kullanim: Cok ozellikli bir saat olmasina ragmen kullanimi zor degil. Sadece iki buton ve bir "crown" var:
- "Crown"u tutup cekince saniyenin isaret ettigi ulkelerdeki zamani ve tarihi gosteriyor.
- Alttaki buton'a basinca kronometre moduna geciyor. (Ustteki butonla baslatilip durduruluyor) Bir daha basinca saat moduna geri donuyor. Kronometre'yi arka planda calistirmak mumkun.
- Ustteki butona basinca en son atomik saat guncellemesi basariyla tamamlanmis mi onu gosteriyor. Basip bekleyince aninda guncelliyor.
En son Senn taraf覺ndan 20 Eki 2012, 12:29 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 8 kere d羹zenlendi.
Kullan覺c覺 avatar覺
Senn

Kay覺t: 10 Eki 2012, 23:12

Re: Oceanus Manta: Kutu acilisi, Video inceleme

Mesaj Thevenin » 17 Eki 2012, 23:31

Kronografi durdurmadan saate dondukten sonra kronografin arkada saymasi ve kaldigi yerden devami baya eglenceli :D Inceleme icin tesekkurler :thumbup:
Thevenin
Kullan覺c覺 avatar覺
Thevenin

Ya: 36
Kay覺t: 31 Eki 2010, 04:30

Mesaj necati » 17 Eki 2012, 23:38

G羹zel inceleme ve bence 癟ok 覺k bir saat. G羹le g羹le kullan覺n :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
necati

Ya: 51
Kay覺t: 07 Mar 2012, 21:22

Mesaj KKaraku » 17 Eki 2012, 23:41

Hay覺rl覺覺 olsun , saati 癟ok beendim :champ:
" 襤nsanlar hangi d羹nyaya kulak kesilmise, 繹b羹r羹ne sa覺r..! " / 襤smet ZEL
Kullan覺c覺 avatar覺
KKaraku

Ya: 32
Kay覺t: 12 Kas 2011, 18:51

Mesaj mlm » 17 Eki 2012, 23:47

Kalitesi her noktas覺nda hissediliyor, iyi g羹nlerde kullan Senn :champ: :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullan覺c覺 avatar覺
mlm

Ya: 43
Kay覺t: 03 Au 2010, 02:59

Mesaj cavro » 17 Eki 2012, 23:59

dibim d羹t羹 diyebilirim :)
ger癟ekten etkileyici 繹zellikleri olan 羹stelik Gshock yada pro trek gibi kaba g繹r羹nt羹ye sahip olmayan bir saat :)
Kullan覺c覺 avatar覺
cavro

Ya: 31
Kay覺t: 19 Tem 2012, 23:30

Re: Casio Oceanus Manta Kullan覺c覺 襤ncelemesi - Video

Mesaj cenk » 18 Eki 2012, 00:02

inceleme i癟in teekk羹rler :champ: izledikten sonra bir tane almak istedim :D
Kullan覺c覺 avatar覺
cenk

Kay覺t: 27 ub 2010, 21:14

Re: Casio Oceanus Manta Kullan覺c覺 襤ncelemesi - Video

Mesaj mlm » 18 Eki 2012, 00:06

Cvssvc ben de istedim ama ebay'de fiyat覺 1500 dolar, az 繹nce bakt覺m da :D
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullan覺c覺 avatar覺
mlm

Ya: 43
Kay覺t: 03 Au 2010, 02:59

Sonraki

D繹n TSF Japon Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 28 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners