Royal Oak 40 Y覺l Sergisi / Royal Oak USA Servisi

T羹m Genel Saat Konular覺 zerine Payla覺mlar
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz. Genel Saat Sohbeti B繹l羹m羹m羹zde Saatlerle 襤lgili Dier Spesifik Konu Bal覺klar覺m覺z Haricideki Sohbet ve Payla覺mlar覺n覺z覺 Yapabilirisiniz. D羹zenli ve Anla覺labilir Bir Ortam Olmas覺 Amac覺 ile L羹tfen Mesajlar覺n覺z覺 Yaz覺m Kurallar覺na Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Royal Oak 40 Y覺l Sergisi / Royal Oak USA Servisi

Mesaj Thevenin » 25 Mar 2012, 07:56

Royal Oak 40 Y覺l Sergisi'nde teknik servisin de hazir bulunabilecegi belki akla gelebilir ve beklenebilir; ancak bu denli detay gorebilecek olmayi acikcasi onceden tahmin etmek guc. Sergide biri USA servisinden digeri Le Brassus'den iki usta, Workshop bolumunde ziyaretcilerin sorularini yanitlamak uzere bulunuyordu.

USA servisi, servise gelen her saatin, sebebi ne olursa olsun, tamamen sokulup yikandiktan ve var ise gerekli tamir yapildiktan sonra her parcasinin kontrol edilerek tekrar birlestirildigini belirtiyor. Servis surecinde bir ustanin sadece bir saate ayrildigini da ekliyor. Demonte ve monte islemi sirasinda kullanilan 2121 ve 3120 kalibreleri ile ilgili ibretlik detayli dokumanlari incelemek mumkun, fotograf almak ise zinhar degil; mamafih elbette entegre TSF穢 retina kameram :geek: ve Tavan穢 fotografik hafizamdan 8-) bihaber olan panpalarima cok da fazla israr etmedim :D

Bu esnada dokumanlarin R10'dan R1xx'e gizlilik sirasina gore sinirli detay icerdigini ogreniyoruz. Servislerin elinde bulunan dokumanlar yapacaklari islem dahilinde elbette gerektigi kadar bilgi icermekte. Sergide bulunan 2121 dokumanlarinda tek tek gorunen yuzlerce farkli parca temas noktalari icin performans ve uzun sureli kullanim amacli 6-7 cesit farkli ozellikte yag kullanildigi ilginc bir detay olabilir.

Royal Oak Jumbo elbette horoloji tarihinin en cok ziplayan tavsanlarindan, bileziginden kasasina, bezelinden kadranina, mekanizmasina kadar suphesiz her parcasi ile farkli ve ozel olan modellerden birisi. Uretilen her 130 kadrandan ortalama 30'u makinenin calismasi esnasindaki giderilemeyen titresim vb. hatalardan dolayi hatali olarak cikiyor ve on kontrolde eleniyor. Bir makinede kadranin uretimi ortalama 1 saat. Bu deger ile AP atolyesindeki sadece Royal Oak icin - Offshore haricinde - 10 makine ile gunde 80 civarinda kadran uretimi yapilabilmekte. Sonuc olarak ise uretilen kadranlarin ancak 60% civari tum kontrol ve diger kadran isleme safhalarindan hatasiz ve bozulmadan gecerek bir RO'da yerini alabiliyor.

Bunlari dinlerken baskan geliyor dendi, dedim gelsin :D Indim mevzi aldim, AP muhabiri ile paralel cektigim bir video asagida, AP USA Baskani Francois-Henry Bennahmias panpam kadran uretim sureci uzerine bilgi verirken. Devaminda detaylar, alakali fotograflar, fotograflar... Keyifli seyirler :champ:

Resim
Genta'nin orijinal Royal Oak taslak cizimleri

Resim
Resim
Resim
Resim

Resim
Kadran uretim bolumunden Marc Ferland, yillar evvel 1960'larda Ingiltere'den atil halde gelen, kendisinin tamir edip calisir hale getirdigi 1918 yapimi makine ile. Halen ilk gunku hicbir parcasinda degisiklik yapilmayan makinede sadece kolu cevirmek icin motor eklenmis.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Makine 1918 yilindan Lienhard firmasi tarafindan, Chaux-de-Fonds Isvicre'de uretilmis.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Kadrandan oyulan ufak pirinc parcalari :D

Resim
Resim
Resim
"Petite Tapisserie" Royal Oak kadrani :thumbup:

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Jumbo Cal. 2121

Resim
Resim

Tesekkurler,
Thevenin
Kullan覺c覺 avatar覺
Thevenin

Ya: 36
Kay覺t: 31 Eki 2010, 04:30

Re: Royal Oak 40 Y覺l Sergisi / Royal Oak USA Servisi

Mesaj retrograde » 25 Mar 2012, 10:03

Ayn覺 makine ile 羹retim yapmalar覺 癟ok orjinal Video ve fotoraflar i癟in teekk羹rler Thevenin.

'El-farah seb'ate eyy璽m vel huzn t羶l羹l 繹mr'
Kullan覺c覺 avatar覺
retrograde

Ya: 37
Kay覺t: 01 Ara 2011, 17:56

Mesaj drk » 25 Mar 2012, 14:32

Fotoraflar bitmesin istedim :) ok teekk羹rler Thevenin, eline sal覺k :super:
Kullan覺c覺 avatar覺
drk

Kay覺t: 20 Nis 2010, 23:24

Mesaj msturan » 25 Mar 2012, 14:35

B羹y羹ks羹n Thevenin reyiz :champ:
Eer bir Patek Philippe'e sahipseniz, art覺k 繹lebilirsiniz demektir. Mission Completed.
Kullan覺c覺 avatar覺
msturan

Ya: 31
Kay覺t: 12 Mar 2011, 02:03

Mesaj mlm » 25 Mar 2012, 14:54

Thevenin teekk羹rler :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullan覺c覺 avatar覺
mlm

Ya: 43
Kay覺t: 03 Au 2010, 02:59

Mesaj Thevenin » 25 Mar 2012, 21:46

Rica ederim :champ:
Thevenin
Kullan覺c覺 avatar覺
Thevenin

Ya: 36
Kay覺t: 31 Eki 2010, 04:30

Mesaj vincefb » 25 Mar 2012, 22:16

Thevenin, Ellerine sal覺k :champ:

Orda olmak isterdim :geek:
Kullan覺c覺 avatar覺
vincefb

Kay覺t: 11 Au 2011, 13:28

Mesaj cenk » 25 Mar 2012, 22:41

drk ap geliyor sanki 繹yle bir his var i癟imde :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
cenk

Kay覺t: 27 ub 2010, 21:14

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    G繹r羹nt羹leme
    Yazar

D繹n TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 260 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners